City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستاي تاريخي «شواز» تفت در يک نگاه (1396/08/09)

روستاي کهن «شواز» از جمله قديمي‌ترين روستاهاي بجا مانده از ايران باستان در شهرستان خوش آب و هواي تفت در جنوب شرقي استان يزد است که با داشتن آثار تاريخي بسيار ارزشمندي مانند سنگ نگاره‌هايي با قدمت بسيار، قبرستان تاريخي و اعجاب‌انگيز و مهمتر از همه قلعه کوهستاني عظيم و باشکوهي که با اقتدار تمام بر فراز صخره‌اي سنگي بنا شده، به يک مکان ديدني و جذاب و مورد توجه گردشگران تبديل شده است.

روستاي تاريخي «شواز» تفت در يک نگاه

به گزارش بزنيم بيرون ، جاي جاي استان يزد حکايت از حضور مردان و زنان سخت کوشي دارد که حاصل تلاششان گوهرهاي گرانبهايي را براي نسل امروز برجاي گذاشته است، روستاي تاريخي و زيباي شواز در کنار روستاي عبدالله و در فاصله 68 کيلومتري شهرستان تفت و 95 کيلومتري يزد واقع شده و با داشتن آثار تاريخي بسيار ارزشمند همه ساله در ايام تعطيلات مورد استقبال گردشگران و طبيعت دوستان داخلي و خارجي زيادي قرار مي‌گيرد .

 
شواز از آبادي‌هاي قديمي يزد است که از پشت به کوه تکيه دارد و از روبه رو ديد باز و بسيارزيبايي به دشت‌هاي وسيع دارد و علاوه بر طبيعت جذاب به جهت داشتن آثار تاريخي پيش از اسلام، بسيار حائز اهميت است، قلعه محکم، بزرگ و مرتفع شواز و وجود قبرستان‌هاي قديمي در اين روستا، دال بر کهنگي آبادي است اما آنچه تاريخ، زيست در اين منطقه را به گذشته‌اي دور متصل مي‌کند، وجود سنگ‌نگاره‌هايي است که در يک مطالعه تطبيقي و در مقايسه با سنگ‌نگاره‌هاي کوه ارنان(با قدمت ۷ تا ۱۲هزار سال) مشابهتي را نشان مي‌دهد .
 
موقعيت استقرار و شرايط توپوگرافي روستاي شواز که مشابهت زيادي با روستاي توران پشت شهر نير شهرستان تفت دارد، وسعت زياد کفه طاقستان را تحت تسلط خود دارد و کيفيتي اساطيري را به ذهن متبادر مي‌سازد.
 
اين ويژگي باعث شده که بتواند خطر هجوم غارتگران و متجاوزين را که بيشتر از سمت کفه و منطقه فارس روستا را تهديد مي‌کرده، خنثي و بدين ‌وسيله دوري فاصله از مرکز و شهرهاي بزرگ را جبران کند .
 
روستاي شواز به دليل قديمي و تاريخي بودنش آثار طبيعي، معنوي و تاريخي با ارزشي را در خود جاي داده که قلعه تاريخي آن در آذرماه 1395 با شماره 31623، سنگ نگاره‌هاي هس بخته اين روستا در مرداد ماه 1382 با شماره ۹۲۶۷ و گورستان قديمي آن در خرداد ماه 1382با شماره ۹۱۲۴ در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است .
 
قلعه محکم و با عظمت شواز کهن‌ترين قلعه يزد و مهمترين قلعه کوهستاني و نمونه ارزشمند معماري اين منطقه محسوب مي‌شود که پس گذشت ساليان درازي از عمر آن همچنان پا برجا و استوار در قلب اين روستاي زيبا خود نمايي مي‌کند .
 
اين قلعه که علاوه بر استفاده مسکوني به عنوان دژي مستحکم در برابر مهاجمان نيز استفاده مي‌شده است بر روي صخره‌اي سنگي از سنگ‌هاي سخت رسوبي به ارتفاع 100 متر ساخته شده و بر تمام زمين‌هاي اطراف ديد و تسلط کامل دارد و مساحت آن در حدود پنج هزار متر مربع است.
 
مصالح بکار برده شده در ساخت اين قلعه خشت، گل، سنگ، ملاط ها از جنس گل و گاه با کاه خرد شده و ريگ اندود و ديوارها از گل است. در ساخت بعضي قسمت‌هاي بنا مانند سقف يک اتاق آن از تيرهاي چوبي مقاوم ازجنس چوب سنجد استفاده شده است. اين قلعه به شيوه معماري ساساني ساخته شده، سفال‌هاي خاکستري مکشوفه درون قلعه، سنگ نبشته‌اي که در بدنه سنگي يکي از ديوارهاي داخلي قلعه کشف شده و همچنين وجود قوس‌هاي موجود در اتاق‌ها و راهروهاي اين دژ که متعلق به دوران پيش از اسلام است، نشان از عمر و قدمت بسيار اين قلعه دارد.
 
قلعه شواز همچون ديگر قلاع داراي برج‌هايي براي ديدباني و حفاظت از قلعه است، اين برج‌ها با خشت ساخته شده و براي افزايش استحکام و مقاومت با سنگ نماسازي شده است .
 
از زيبايي ها و ويژگي‌هاي ديگر اين بنا درب قلعه است که از سنگ يکپارچه رسوبي تهيه و نصب شده است، علاوه بر اين در داخل قلعه واحدهايي وجود دارد که بيشتر شبيه به مغازه است که اين مغازه‌ها در دل سنگ ايجاد شده که حکايت بر قدمت آن دارد .
 
قبرستان شواز نيز يکي از قبرستان‌هاي عجيب و تاريخي ايران است که داراي قبرهايي با سنگ‌هاي عمودي که هيچگونه مطلبي بر روي آنها نقش نشده و ارتفاع آنها از سطح زمين به نيم متر مي‌رسد است، قبرهاي اين قبرستان که تعدادشان به 40 عدد مي‌رسد، به دوران قبل از اسلام بر مي‌گردد در واقع قدمت اين قبرستان به خاطر داشتن سنگ‌هاي قديمي به قرن ششم تا هشتم هجري مي‌رسد .
 
گفتني است؛ روستاي تاريخي شواز يکي از روستاهاي هدف گردشگري شهرستان تفت استان يزد است که جشنواره هايي در راستاي معرفي آداب و رسوم، مراسم آئيني، اجراي موسيقي و نواهاي محلي، معرفي صنايع دستي، پوشش سنتي، غذاهاي محلي و معرفي ظرفيتها و استعدادهاي فرهنگي و گردشگري اين روستا همه ساله به همت بخشداري,دهياري و شوراي اسلامي روستاي شواز برگزار مي شود که جشنواره « شب باد تا شواز» يکي از اين جشنواره‌هاي فرهنگي گردشگري است  که نمايشگاه صنايع دستي و غذاهاي محلي، شبيه‌خواني، چاووشي‌خواني، شب شعر روستا، بوم‌گردي، رصد ستارگان و اجراي بازي‌هاي سنتي و محلي از جمله برنامه‌هاي اين جشنواره است .

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها