City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آشنايي با عمارت کمتر شناخته شده چهلستون قزوين (1396/08/14)

عمارت چهلستون قزوين از بناي همنام خود در اصفهان قدمت بيشتري دارد، اما به دلايل مختلف از آن کمتر شناخته شده است.
آشنايي با عمارت کمتر شناخته شده چهلستون قزوين

به گزارش بزنيم بيرون ، بسياري ازافراد با شنيدن نام چهلستون به ياد کاخ چهلستون اصفهان مي افتند اما در شهرقزوين هم بنايي بسيار زيبا با معماري کم نظير از دوران صفوي به همين نام به جا مانده است. 

کاخ چهلستون قزوين به دستور شاه طهماسب، دومين پادشاه سلسله صفويه در قلب تاريخي شهر قزوين و در ميان باغي مربع شکل به نام سعادت احداث شده و به عمارت کلاه فرنگي، نيز مشهور است و در زمانه اي که قزوين پايتخت ايران بوده، عمارت شاهي شاه طهماسب صفوي، پادشاه وقت به شمار مي رفته است. 
البته برخي منابع تاريخي بيان مي کنند که اين بنا در زمان شاه عباس صفوي ساخته شده يا اينکه به شکل امروزي خود درآمده ولي همه منابع بر اين امر تاکيد دارند که کاخ هشت بهشت اصفهان با الهام از اين بنا ساخته شده است. 
عمارت چهلستون يا کلاه فرنگي يکي از اثار مهم دوره صفوي و تنها کوشک باقي مانده از مجموعه کاخ هاي سلطنتي دوران شاه طهماسب در ميانه قرن دهم هجري قمري است. 
اين بنا همراه با سردر عالي قاپو، جزئي از ارگ سلطنتي شاه طهماسب بوده که تا امروز باقي مانده است و در مرکز شهر قزوين در ميدان سبزه ميدان ( آزادي ) پذيراي گردشگران و علاقه مندان به هنر و معماري ايراني است. 
 
*** کاخ چهلستون از جمله آثار شاخص تاريخي قزوين 
مديرکل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين گفت : کاخ موزه چهلستون يا عمارت کلاه فرنگي از جمله آثار شاخص قزوين است و يکي از زيباترين و ارزشمندترين آثار تاريخي و تنها کوشک به جاي مانده از مجموعه کاخ‌ هاي سلطنتي دوره شاه طهماسب صفوي در قزوين است که به لحاظ پيشينه تاريخي، نوع معماري و تزئينات به کار رفته در آن همواره از اهميت و جايگاه ويژه ‌اي در ميان مردم شهر و گردشگران برخوردار بوده است. 
محمد علي حضرتي افزود: با وجود اينکه الگوي شهرقزوين پس از شاه عباس ، نقش موثري در ايجاد اصفهان داشته اما بناهاي اين شهر نيز معماري خاص خود را دارد که گاه بسيار متفاوت از نمونه هاي همنام آن در قزوين است و نمي توان گفت تمام بناهايي که در اصفهان احداث شده نمونه اي در قزوين نيز دارند. 
وي مقايسه بناهاي تاريخي قزوين با اصفهان از منظر گردشگري را اشتباه دانست و ادامه داد: اصفهان نزديک به يکصد سال است که به استان تبديل شده و هزينه ها، تبليغات و زير ساخت هاي گردشگري اين شهر با قزوين قابل قياس نيست. 
اين مسئول با بيان اينکه با شعار و بخشنامه نمي توان گردشگر جذب کرد بلکه بايد زير ساخت هاي گردشگري براي توسعه اين صنعت فراهم شود، اظهار کرد: در حال حاضر چهلستون اصفهان ثبت جهاني شده ويکي از دلايل شناخته شدن بيشتر آن ، گردشگراني است که ازآن ديدن مي کنند. 
وي اضافه کرد: در حال حاضر باغستان سنتي و بافت تاريخي شهر قزوين و دژ تاريخي سميران در منطقه الموت در فهرست ثبت جهاني آثار تاريخي قرار دارد ولي متاسفانه سياست هاي غلط مديريت شهري در دهه هاي گذشته موانعي را براي ثبت جهاني آثار تاريخي بوجود آورده است. 
بر اساس منابع تار يخي، شاه طهماسب صفوي در سال 951 هجري قمري به دليل تهديدات ترکان عثماني تصميم به انتقال پايتخت از تبريز به قزوين گرفت و در همين سال بود که اراضي موسوم به ˈزنگي آبادˈ را از ˈميرزا شرف جهانˈ يکي از بزرگان و معتمدان شهر براي احداث بناي شاهي خريداري کرد. 
شاه طهماسب به معماران برگزيده کشور دستور داد تا باغي به شکل مربع در آن بسازند و در ميان آن عمارتهاي عالي، تالار، ايوانها و حوض هاي زيبا بنا کنند. 
بر اساس مطالب مندرج در کتاب «قزوين آيينه تاريخ و طبيعت ايران» يکي از آثار مهم دوره صفوي در قزوين عمارت چهلستون يا کلاه فرنگي است که در وسط باغ بزرگي قرار دارد و تنها کوشک باقي مانده از مجموعه کاخ هاي سلطنتي روزگار شاه طهماسب است. 
اين بنا ساختماني هشت گوش به مساحت تقريبي 500 متر مربع است که براساس نقشه يک معمار ترک در دو طبقه ساخته شده و داراي تالارها و اتاق هاي کوچکي در هر طبقه است. نقاشي هاي ديواري طبقه اول نمونه اي از هنر نگارگري مکتب قزوين و داراي شهرت جهاني است. 
تالار بزرگ طبقه دوم با ارسي هاي پنج چشمه اي در چهار جهت اصلي به محوطه غلام گردش بالا مي پيوندد که داراي سقف بلندي از خنچه پوش بوده است، از اين بنا هم اکنون به عنوان گنجينه قزوين استفاده مي شود. 
گفته اند بناي هشت بهشت اصفهان با گرته برداري از اين اثر ساخته شده است. 
عمارت کلاه فرنگي به همراه ˈسردر عالي قاپوˈ تنها بناهاي باقي مانده از باغ هاي دوره صفويه در قزوين هستند که روايتگر مرکزيت حکومت صفويه در قزوين مي باشند. 
اين بنا در دوره قاجاريه توسط سعدالسلطنه فرماندار وقت قزوين بازسازي شد و چهلستون نام گرفت و در اين زمان يک لايه به نقاشي هاي ديواري آن افزوده شد تا آثار گذر دوران در اين نقاشي ها هويدا شود. 
عمارت چهلستون در بهمن ماه سال 1334به شماره 389 در فهرست آثار تاريخي ايران ثبت شده است 

منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • عمارت چهلستون

    عمارت چهلستون معروف به عمارت کلاه فرنگي بنايي تاريخي در مرکز شهر قزوين است.

    0 دیدگاه 3725 بازدید


تگ ها