City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجد جامع عتيق قزوين بنايي کم نظير با کارکردهاي گوناگون (1396/08/14)

مسجد جامع عتيق قزوين يکي از بناهاي باشکوه و کم نظير تاريخي ايران است که پس از گذشت قرن ها، اکنون نيز با کارکردهاي مختلف همچون پژوهشي، فرهنگي و گردشگري به حيات خود ادامه مي دهد.
مسجد جامع عتيق قزوين بنايي کم نظير با کارکردهاي گوناگون

به گزارش بزنيم بيرون ،ين مسجد که بر اساس کتاب قزوين، آيينه تاريخ و طبيعت ايران، يکي از کهن ترين و کم نظيرترين مساجد ايران به شمار مي رود اکنون علاوه بر کاربرد مذهبي، قسمتهايي از آن به موزه و کارگاه صنايع دستي اختصاص داده شده است. 

مسجد جامع عتيق قزوين واقع در خيابان شهدا (سپه) اين شهر با وجود آنکه امروز بيشتر به عنوان يک بنا و اثر تاريخي شناخته شده مطرح مي باشد، کارکرد عبادي خود را پس از صدها سال حفظ کرده است. 
در حال حاضر در 2 شبستان اين مسجد که در سال 192 هجري ساخته شده و يا به مسجد تبديل شده، نمازگزاران به جماعت نماز اقامه مي کنند. 
علاوه بر کارکرد مذهبي، نوع ساخت، معماري و تزيينات کم نظير اين بناي باشکوه باعث شده تا مسجد جامع عتيق به مرکزي پژوهشي نيز تبديل شده و علاوه بر نمازگزاران و گردشگران، پاي دانشجويان رشته هاي مهندسي، هنر و معماري نيز به اين مسجد باز شود. 
همچنين امروزه بخشي از اين بناي به يادگار مانده از عهد هارون الرشيد به مرکزي براي توليد و عرضه و آموزش صنايع دستي نيز اختصاص يافته است. 
توليد صنايع دستي و آموزش به هنرجويان در اين مکان تاريخي تلفيقي از هنر و ذوق ايراني است که چشم هر بيننده اي را به خود جلب کرده و او را مجذوب کار دست هنرمندان فعال در اين مکان مي کند. 
کارکرد ديگر اين مسجد در بخش گردشگري است، تقريبا هر گردشگر داخلي و خارجي که از کهن شهر قزوين بازديد مي کند، فرصتي را براي ديدن اين بناي باشکوه که گفته مي شود بر روي يک آتشکده دوره ساساني بنا شده ، از دست نمي دهد. 
2 موزه ايجاد شده در مسجد نيز بر جاذبه هاي گردشگري اين مجموعه افزوده و شکوه و عظمت بناي آن معمولا هر گردشگر وارد شده به اين بنا را به گرفتن عکس وادار مي کند. 
در شبستان غربي مسجد نيز چندسالي است که موزه سنگ و سفال ايجاد و به کانون توجه دانشجويان معماري، هنر و گردشگران تبديل شده است. 
در طاق هاروني اين بناي پرجذبه تاريخي نيز موزه دريچه ها قرار دارد، جايي که براي نمايش در و پنجره هاي ساخته شده توسط هنرمندان ايراني اختصاص يافته و در آن بيش از 50 در و ارسي چوبي قديمي در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است. 
 
** مسجد جامع عتيق، ويتريني از فرهنگ و هنر اسلامي 
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در خصوص اين بناي باشکوه گفت: مسجد جامع عتيق را بايد يک گنجينه تاريخي و ويتريني از فرهنگ و هنر اسلامي بدانيم. 
محمدعلي حضرتي با بيان اينکه اين مسجد را همچنين مي توانيم موزه معماري سنتي ايران بناميم، افزود: متاسفانه بخش هاي زيادي از اين مجموعه که يک سايت تاريخي به شمار مي رود شامل بيمارستان، کاروانسرا و کتابخانه ها در سده هاي گذشته و احتمالا بر اثر حمله مغول و در ادامه بر اثر توسعه خانه سازي در دوران قاجار از بين رفته است. 
وي در خصوص رويکرد ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين نسبت به اين بنا گفت: مي خواهيم ضمن حفظ وجهه مذهبي و عبادي اين مسجد، وجوه و قابليت هاي ديگر آن را نيز احيا کنيم که از جمله آنها بايد به معماري اين بنا و هنرهاي تزييني آن اشاره کرد. 
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين، احياي وجوه مختلف مسجد جامع را در گرو حفظ آن دانست و گفت: سال ها بود که هيچ اقدام مرمتي در اين مسجد صورت نگرفته بود تا اين که امسال با اختصاص 15 ميليارد ريال، طرح مرمت بخشي هايي از مسجد از جمله ايوان شمالي و جنوبي و سردرشرقي آن آغاز شد. 
وي همچنين به فعاليت هاي مرمتي گنبدخانه مسجد اشاره کرد و گفت: کار در اين بخش به دليل گنبد وسيع و قديمي مسجد به شکل حساس و ظريف و سانت به سانت انجام مي شود چرا که در اين خصوص امکان ريسک و خطر نيست. 
حضرتي اظهار اميدواري کرد با انجام مرمت گنبدخانه، داربست هاي نصب شده شبستان زيرگنبد مسجد جامع عتيق که در سال 1970 ميلادي توسط ايتاليايي ها در اين مکان تعبيه شده بود، باز شده و مهياي بازديدگردشگران شود. 
 
** مسجد جامع عتيق قزوين، داراي ويژگي هاي منحصر به فرد با شهرت جهاني 
حضرتي به ويژگي هاي منحصر به فرد اين مسجد تاريخي نيز اشاره کرد و گفت: کتيبه هاي 6 گانه گچبري شده گنبدخانه اين بنا از شاهکارهاي هنري تاريخ ايران با شهرت جهاني است که قابليت ثبت جهاني را نيز دارد. 
وي با بيان اينکه مسجد جامع عتيق علاوه بر کارکرد مذهبي-عبادي و گردشگري، کارکرد علمي و مطالعاتي نيز دارد، به فعاليت موزه سنگ و دريچه در مسجد جامع عتيق قزوين پرداخت و گفت: اين موزه ها گرچه قابليت بازديد براي عموم دارند اما به معناي متعارف موزه عمومي نبوده و مطالعاتي هستند و مورد استفاده دانشجويان و اساتيد رشته هاي هنر؛ مهندسي و معماري قرار مي گيرند. 
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين از اين بنا به عنوان مهم ترين سايت گردشگري قزوين نام برد و يادآور شد: مجموع اعتبارات مورد نياز براي انجام کل مرمت هاي لازم در مسجد جامع عتيق 70 ميليارد ريال براورد شده است. 

منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • مسجد جامع عتيق

    مسجد جامع عتيق کهن ترين مسجد شيراز است که مسجد جمعه يا آدينه نيز ناميده مي‌شود. اين مسجد در گذر هزار ساله خود، چندين بار مورد بازسازي و مرمت قرار گرفته است.

    0 دیدگاه 4572 بازدید


تگ ها