City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

لذت آرامش در آبادي هاي کرمانشاه (1396/12/05)

روستاهاي هدف گردشگري در استان کرمانشاه آنقدر ديدني هستند که بتوانند رقيبي مهم براي جلب مسافران نوروزي در کنار آثار چندهزار ساله تاريخي اين استان قلمداد شوند.
لذت آرامش در آبادي هاي کرمانشاه

به گزارش بزنيم بيرون ، کرمانشاه از جمله استان هاي کشور است که با داشتن آب و هواي مطلوب، وجود ۴ هزار اثر تاريخي که قدمت برخي از آنها به چندين هزار سال مي رسد، جاذبه هاي طبيعي فراوان و صنايع دستي و سوغاتي هاي متنوع هر ساله پذيراي هزاران گردشگر از سراسر کشور است.

وجود آثاري همچون طاق بستان، بيستون، معبد آناهيتا، غار قوري قلعه و هزاران اثر تاريخي ديگر، مشتاقان بسياري از سراسر کشور را به ويژه در ايام نوروز به کرمانشاه مي کشاند.

در کنار اين آثار تاريخي، وجود روستاهايي با آثار طبيعي فراوان از جمله آبشارها و چشمه ها، معماري هاي زيبا و استثنايي و وجود اماکن مذهبي در اين آبادي ها موجب شده که کرمانشاه يکي از استان هاي پربازديد کشور در طول سال باشد.

قطعا حضور در اين روستاها خاطرات خوبي را براي مسافران و گردشگران نوروزي رقم زده و موجب خواهد شد تا آنها با خاطره اي شيرين استان کرمانشاه را ترک کنند.

روستاي فش شهرستان کنگاور با سابقه کهن تاريخي

روستاي «فش» از توابع بخش مرکزي شهرستان کنگاور، در ۱۰۰ کيلومتري غرب کرمانشاه قرار گرفته و با داشتن آب و هوايي معتدل و مطبوع در فصل بهار، مکاني ديدني براي بازديد گردشگران و مسافران نوروزي است.قدمت گورستان قديمي و بناي زيارتگاه امامزاده سيد جمال‌ الدين بن جعفر صادق (ع)، در اين روستا نشان دهنده پيشينه تاريخي آن است.

يکي از مهم‌ ترين جاذبه‌ هاي طبيعي روستا، سراب زيبا و باشکوه فش است که در نزديکي روستا قرار دارد و اطراف آن را درختان بلند جنگلي و گل‌ ها و گياهان خودرو فرا گرفته است. روستاي فش، از اطراف به وسيله کوه‌ هاي بلند و مرتفع احاطه شده است. سطح اين کوه‌ ها که از درختان و درختچه‌ هاي کوتاه پوشيده شده، در فصول بهار و تابستان از سرسبزي و طراوت سرشار مي‌ شود. انواع گياهان دارويي مانند گل گاوزبان، گل ختمي، شيرين بيان، آويشن و گون نيز در دامنه اين کوه‌ ها يافت مي‌شود. قلمرو حيات‌ وحش روستا زيستگاه انواع گونه‌ هاي جانوري مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش و کبک است که از ديگر جاذبه هاي طبيعي اين روستا محسوب مي‌ شوند.

ساختن ساز تنبور در روستاي فش نيز از قدمت ديرينه‌ اي برخوردار است. در اين روستا به نحو چشمگيري کارگاه‌ هاي ساخت انواع مختلف آلات موسيقي از قبيل تنبور، تار و سه تار ديده مي‌ شود. در اکثر خانه‌ هاي روستايي در گوشه‌ اي از فضاي خانه کارگاه کوچکي جهت ساخت تنبور، سه تار و تار ديده مي‌ شود.

وجود مرقد شريف امام زاده سيد جمال الدين بن جعفر صادق (ع) و آثار تاريخي و باستاني از جمله تپه آبادي خرابه در ۳۰۰ متري جنوب غرب روستاي فش و ده‌ ها جاذبه و اثر ديگر از مصاديق مکانت خاص فش محسوب مي‌ شود.

بناي آجري مرقد امامزاده سيد جمال الدين از بيرون به صورت چهار ضلعي و از داخل مدور است. ارتفاع بنا از کف تا پاکار قوس ۸۵/۱ متر است. گنبد بنا نيز مدور و با آجر ساخته شده است. در ورودي بقعه در ضلع شمالي است و به ايوان و کفش کن باز مي‌شود. در داخل کفش کن و صحن حياط امامزاده، دو سنگ قبر وجود دارد؛ تاريخ يکي از آنها ۱۲۱۱ ه. ق و ديگري ۱۲۴۲ ه. ق است. در داخل بنا ضريح چوبي ساده‌اي قرار دارد و در زير آن سنگ قبري ديده مي‌شود. بر روي اين سنگ قبر خطوط کوفي به چشم مي‌خورد که به علت ساييدگي خوانا نيست.

بلندترين آبشار ايران در روستاي پيران سرپلذهاب

روستاي پيران، يکي از روستاهاي هدف گردشگري از توابع بخش مرکزي شهرستان سرپل ذهاب ،است. اين روستا از شمال وشرق به کوه بان زرده،از جنوب به کوه پلتوي کري محدود ميشود.اين روستاازسطح دريا۹۲۰ مترارتفاع داردوآب وهواي آن معتدل و گرم است.رودخانه پر آب و زيباي الوند در جنوب اين روستا جريان دارد.

شهرستان سرپل ذهاب که در محدوده جغرافيايي استان کرمانشاه قرارگرفته قدمت طولاني دارد. نزديکي روستاي پيران به اين شهر پيوستگي قدمت و پيشينه تاريخي آن را نشان مي دهد. مردم روستاي پيران به زبان کردي به لهجه کردي کلهري سخن مي گويند.

طبق سر شماري سال ۱۳۸۵ جمعيت روستا ۷۰۰ نفر بوده است. درآمد مردم روستا از طريق فعاليت هاي زراعي، دامداري و باغداري تامين مي شود. مهمترين فراورده هاي دامي روستا شامل گوشت، پشم گوسفند و انواع لبنيات و روغن حيواني است.

روستاي کوهپايه اي پيران بافت مسکوني متمرکز دارد. عبور نهرآب از ميان کوچه هاي قديمي همراه با درختان قديمي چنار، تبريزي وگردو که روستا را در بر گرفته، جلوه اي زيبا به روستا بخشيده است.جنگل هاي  انبوه و متراکم  درختان بلند و زيباي چنار و تبريزي و گردو و انجير چشم اندازهاي بسيار  زيبا و مساعد جهت گذراندن اوقات فراغت فراهم کرده است. آبشار بلند پيران و چشمه هاي جوشان در کنار درختان کهنسال و گياهان خودرو در اطراف آنها جز مناظر بديع روستا به شمار مي رود.

از انواع موسيقي مقامي رايج روستاي پيران مي توان به همنوازي ساز و دهل اشاره کرد. در جشن هاي عروسي نيز استفاده از انواع سازهاي ضربي و اجراي ترانه ها و آوازهاي محلي رواج دارد. در بيشتر مناطق کردنشين از جمله روستاي پيران از لباس هاي محلي کردي با طرح و رنگهاي متنوع استفاده مي شود.

ازعمده ترين غذاهاي گردشگرپسند اين روستا مي توان به باميه و تماته، باميه بادمجان اشاره کرد. از مهمترين صنايع دستي اين روستا انواع گليم با طرح هاي کردي را نام برد.

سوغاتي عمده اين روستا شامل انجير، گوجه سبز و ساير محصولات توليده شده در روستا است، روستاي پيران از طريق شهرهاي قصرشيرين، سرپل ذهاب، دالاهو و و گيلان غرب از استان کرمانشاه قابل دسترسي است.

چشم اندازهاي کوهستاني بي نظير در روستاي حرير

يکي ديگر از روستاهاي هدف گردشگري استان کرمانشاه روستاي حرير است. اين روستا از شمال به دهستان کوزران، از شرق به دهستان حومه شمالي، از جنوب شرقي به دهستان حومه و از غرب و جنوب غربي به شهرستان سرپل ذهاب محدود مي شود.

روستاي حرير در محدوده کوهستاني غرب استان کرمانشاه استقرار يافته است. آب و هواي اين روستا در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است و رودخانه اي حرير از وسط اين روستا مي گذرد. قدمت روستاي حرير به دوران حکومت نادرشاه مي رسد، بناي امام زاده سيدرضابيگ نشانگر قدمت طولاني اين روستا است.

مردم حرير به زبان کردي و با لهجه گوراني سخن مي گويند. مردم اين روستا مسلمان و اکثرا پيرو اهل حق مي باشند و بخشي نيز پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

روستاي کوهستاني حرير در شيبي ملايم استقرار يافته و بافتي متمرکز دارد. خانه هاي روستاييان غالبا دو طبقه است و حالت پلکاني آن چشم انداز زيبايي به روستا بخشيده است. روستاي حرير به دليل برخورداري از موقعيت طبيعي و اقليمي مطلوب، مناظر و جلوه‌هاي منحصر به فردي دارد، مراتع حاصلخيز و سرسبز روستا، بخصوص با چشم اندازهاي کوهستاني در فصول بهار، تابستان، پاييز زيبايي هاي شگفت انگيز و جلوه هاي جذابي پديد مي آورد.

يکي از چشم اندازهاي بسيار زيباي روستا، مناظر اطراف سراب حرير است که از درختان بلند، گياهان و گلهاي وحشي پوشيده شده است. روستاي زيباي حرير مشرف به کوهستاني است که دامنه آن را گياهان و درختچه هاي کوتاه و زمين هاي زراعي و مرتعي پوشانيده و مناظر زيبايي را به وجود آورده است.

در بالادست روستاي حرير چشمه اي با آب زلال مي جوشد. در روستا درخت کهنسال و تنومندي وجود دارد که براي روستاييان بسيار مقدس و قابل احترام است و به گفته افراد سالخورده روستا قدمت اين درخت به ۱۵۰ سال پيش برمي‌گردد. در داخل و اطراف روستا انواع درختان بلوط، کيکم، بادام و چهار درخت به نام (چهار ملکه) در داخل محدوده سيدرضابيگ وجود دارد.

گرزان، چوتوپ، خومان شارکي، قاواتان، گردکان بازي، قل قلان و قمچان از بازيهاي محلي مردمان اين روستاي استان کرمانشاه است.

روستاي هجيج با معماري استثنايي ميزبان هميشگي مسافران

"هجيج" روستايي با معماري استثنايي، هر ساله مقصد بسياري از مسافران داخلي و خارجي است. روستايي هجيج، روستايي با معماري استثنايي، هر ساله مقصد بسياري از مسافران داخلي و خارجي است.

اين روستا، يکي از روستاهاي پلکاني است با کوه‌هاي سنگي و چشمه‌هاي خروشان و مسير پرپيچ و خم که چشم هر بيننده‌اي را به خود جذب مي‌کند.

در اين روستا، به علت کمبود زمين، پشت بام هر منزلي حياط منزل پشتي محسوب مي‌شود. خانه‌هاي اين روستا ساخته شده از سنگ به صورت خشکه چين و پلکاني است.

در ايام بهار، اين روستا چهره اي بهشتي به خود مي گيرد و مناظري بکر و خاطره انگيز را در ذهن هر بيننده اي متبادر مي کند.

خودکفايي و استقلال در توليد محصولات مورد نياز، ديگر ويژگي مردماين روستاي تاريخي و کهن است. مردمان هجيج تمام پوشاک خود را در اينروستا توليد مي کنند و مشکليبراي تامين پوشاک خود ندارند.

گيوه بافي، که نوعي پاپوش در مناطق کردنشين است، يکي ديگر از صنايعدستي مردم اين روستا محسوب مي شود که علاوه بررفع نياز خود مردم روستا از خريد هر نوع کفشي، باعث اشتغالزايي در اين روستا هم شده است، که اين خود، محصول حسن انتخاب و ذوق اين مردم سخت کوش است.

يکي از جاذبه‌هاي قابل توجه اين روستا وجود امامزاده "سيدعبيدالله" فرزند امام موسي کاظم (ع) است که اهالي منطقه از آن به نام "کوسه هجيج" ياد مي کنند و بسيار مورد احترام آن‌هاست.

يکي ديگر از جاذبه هاي روستاي هجيج، وجود چشمه "بل" است. آب اين چشمه، جزو آبهاي معدني محسوب مي شود و براساس نظر متخصصان،آب اين چشمه، يکي از بهترين آبهاي دنيا محسوب مي شود.مردم روستاي هجيج به زبان کردي و لهجه هورامي سخن مي‌گويند، مسلمان و پيرو مذهباهل تسنن هستند.

کشک، شير، دوغ، روغن حيواني و کره از مهم‌ترين فرآورده‌هاي لبني روستا هجيج است، نگهداري و پرورش انواع طيور در اين روستا امري متداول است.

ثبت يک خاطره زيبا در کنار آبشار روستاي ورمقان

ورمقان يکي از روستاهاي زيبا و خوش آب و هواي استان کرمانشاه است که خود را براي بهار و پذيرايي از مسافران نوروزي آماده مي کند.

اين روستا در دامنه هاي سلسله کوه هاي مرتفع بدر، در ۳۵ کيلومتري شمال شهر سنقر در دهستان باوله واقع شده و آب وهواي آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع است.

کوهستان بدر در بهار دامنه هاي آن پر از مراتع سبز و گياهان خودرويي مي شود که تابلوهاي طبيعي و شگفت انگيزي را پيش چشمانتان به نمايش مي گذارد.

علاوه بر دامنه هاي سرسبز و زيبا، چشمه هاي بسيار زلال و گوارايي در اطراف روستا وجود دارد که هم آب آشاميدني و کشاورزي مردم روستا را تأمين کرده و هم زيبايي منطقه را دوچندان مي کند.

اگر نوروز را براي سفر به اين روستا انتخاب کنيد، جذابيت هاي يک بهار افسونگر که دامنه هاي سرسبز و چشم اندازهاي کوهستاني، آهنگ آرامش بخش چشمه ها و جوي ها و نغمه پرندگان از مهم ترين نشانه هاي آن است را تجربه مي کنيد و از آن لذت مي بريد.

اما اگر سفرتان را عقب بيندازيد تا تابستان از راه برسد، آن وقت مناظر و چشم اندازهاي بسيار زيبا و کم نظير ديگري همچون جنگل ها و باغ هاي انبوه و سرسبز به روي شما آغوش مي گشايد، باغ ها و جنگل هايي که زيباترين و پرجاذبه ترين مناطق طبيعي روستا به شمار مي رود و با ميوه هايي نظير انگور، گردو، زردآلو، آلو و آلبالو و همچنين بلوط و بادام کوهي دورتا دور روستا را احاطه کرده و منظري رنگارنگ را به وجود آورده است.

بافت مسکوني روستا نيز که در سراشيبي ملايم دامنه کوه قرار گرفته، با آن سقف هاي مسطح و ديوارهاي خشتي و گلي همرنگ طبيعت، منظره خوشايند و دلچسبي را به وجود آورده است.

البته در سال هاي اخير معماري ساختمان هاي اين روستا نيز همانند بسياري از روستاهاي کشور تغيير يافته و ساختمان هاي سفيد و آجري بزرگ و چند طبقه از روي ويرانه هاي خانه هاي قديمي کاهگلي سربرآورده است، به طوري که ديگر کمتر مي توان همسويي و همرنگي طبيعت و بافت مسکوني را يکجا در روستا مشاهده کرد، اما با اين حال تماشاي روستايي با منظري تنيده از نماهاي شهري و بافتي روستايي، آن هم در دامنه کوهي سرسبز که به دريايي از باغ و جنگل کشيده مي شود، خالي از لطف نيست.

زندگي در کوهستان و دشت هاي حاصلخيز آن، باعث شده روستاييان ورمقان که به زبان کردي و لهجه کلهري سخن مي گويند، بيشتر به زراعت و دامداري مشغول باشند و برخي نيز از راه توليد صنايع دستي که مواد اوليه آن را خودشان به دست مي آورند و به فروش مي رسانند، روزگار را سپري مي کنند.

مردمان اين روستا آداب و رسوم جالبي هم دارند؛ رسومي مانند شال درکي يا شال اندازي که مخصوص شب عيد است.

شب عيد که فرا مي رسد جوانان روستا ابتدا بر بام خانه هايشان آتش روشن کرده و سپس بالاي پشت بام منازل همسايه ها رفته و دستمال يا شال خود را از منافذي که در سقف خانه ها و پنجره ها وجود دارد، به داخل اتاق آويزان مي کنند و با ذکر اشعاري از صاحب خانه عيدي مي خواهند. صاحب خانه نيز در شال آنها گردو، بادام، شيريني، نخودچي، کشمش و تنقلات مي ريزد.

در اين روستا موسيقي جايگاه ويژه اي دارد و در مراسم عروسي و عزاداري از انواع آلات موسيقي همچون سرنا و دهل استفاده مي شود. ضمن اين که اجراي موسيقي «گوراني چر» هم يکي از انواع متداول موسيقي در اين روستاست.

صنايع دستي و هنري روستا هم شامل قالي، گليم، جاجيم و سجاده، سوغاتي هاي خوبي است. در ايام نوروز مردم روستا در حالي که لباس هاي محلي با طرح ها و رنگ هاي شاد و متنوع بر تن دارند با غذاي رايج و مخصوص خود يعني «گنونه» يا آش ترخينه سفت که ترکيبي از بلغور گندم، آب گوجه فرنگي تازه، دوغ ترش، ادويه جات و... است، از شما پذيرايي مي کنند.

ورود به اين روستا از شهرهاي سنقر و کامياران در استان کرمانشاه و قروه در استان کردستان امکان پذير است.

روستاي گلين بهشتي در گيلان غرب

گلين، منطقه اي وسيع متشکل از چند روستاي کوچک شامل'انجاورو، نجار، چمن و سرباغ  با حدود دو هزار و ۸۰۰ نفر جمعيت در مسير جاده گيلانغرب - سرپل ذهاب، همجوار دشت زيبا با شاليزارهاي پهناور ديره واقع شده است.

گلين گردشگاهي است بکر و فرح انگيز، دره اي پوشيده از درختـان گـوناگون با اناري معروف و رودي هميشه خروشان که کيلومترها زيبايي و لطافت را به گردشگران و مهمانان خود هديه مي کند.

منطقه گلين از توابع شهرستان گيلانغرب و در بخش دشت ديره قرار دارد و يکي از مناطق زيباي اين شهرستان است که از نظر جاذبه هاي گردشگري بخصوص در فصل هاي بهار و تابستان بواسطه طبيعت سرسبزش، همواره پذيرايي مسافران و گردشگران زيادي از مناطق مختلف استان کرمانشاه و ساير استان هاي کشور است.

محورهاي گردشگري، جاذبه هاي کوهستاني، پوشش گياهي و طبيعي مصنوع (باغات)، ارتفاعات زيبا و مسير کوهنوردي از جمله ويژگي هاي بارز و منحصر بفرد منطقه نمونه گردشگري سراب گلين است.

انجاورود گلين روستايي بسيار زيبا، ديدني و گردشگر پذير اين منطقه از توابع بخش مرکزي گيلانغرب در استان کرمانشاه است که در فاصله ۳۳ کيلومتري گيلانغرب و در ۲۱۵ کيلومتري کرمانشاه قرار دگرفته است، مردم روستاهاي گلين به زبان کردي کلهري حرف مي‌زنند و به ايل کلهر وابسته هستند، برنج، انار، گردو و گندم از مهمترين محصولات کشاورزي منطقه گلين است.

رودخانه گلين از بين دو کوه مي‌گذرد و تمام باغها و زمين هاي کشاورزي اين ناحيه را آبياري مي‌کند، در اين منطقه پرورش ماهي نيز توسعه زيادي پيدا کرده است، خانه‌ها در اين منطقه با سنگ، گل و چوب به شکل پلکاني ساخته شده اند بطوريکه پشت بام خانه ايي، حياط خانه همسايه است، آب ‌و هوايي معتدل و کوهستاني با طبيعتي سرسبز دارد.

سراب گلين، گوردخمه‌ ديره، باغها، طبيعت و کوهستان اطراف اين روستا از ديگر جذابيت‌هاي روستاي هدف گردشگري گلين بشمار مي‌آيند، آب و هواي مطبوع و دل انگيز، حيات وحش بکر، وجود رودخانه خروشان و ارتفاعات و صخره هاي ديدني از ديگر ويژگيهاي قابل توجه اين منطقه نمونه گردشگري در شهرستان گيلانغرب مي باشد.

منطقه گلين داراي دره اي زيبا به طول حدود ۴۰ کيلومتر و عمق ۴۰۰ متر است، اين منطقه از قسمتهاي تاريخي و قديمي گيلانغرب بشمار مي آيد، طبق روايات تاريخي زندگي در اين بخش قدمتي برابر با آثار تاريخي و اساطيري بيژن و منيژه در شهرستان سرپل ذهاب دارد، براساس روايات تاريخي در زمان حکومت بيژن در اين منطقه، مردم اطراف دره از هجوم جانوران درنده به حاکم شکايت مي بردند.

گرگين براي پاکسازي اين دره اعزام و موفق شد امنيت منطقه را تامين کند و از آن زمان زندگي در اين منطقه جريان يافته اگر چه اين منطقه زيبا و تاريخي به سبب نا آشنايي و عدم توجه همچنان مهجور و محروم مانده اما زيبايي هايش چشم هر بيننده اي را به حيرت وا مي دارد و شرايط استثنايي دارد.

جداي از شگفتي هاي طبيعي در اين منطقه آثار تاريخي متعددي نيز وجود دارد از جمله مي توان به کتيبه فرهاد (يا فرهاد کن) در ۱۵۰ متري پل شاه، طاق روبروي روستاي نجار که شامل چند پله، يک حوض و چند گودال براي ذخيره مواد غذايي است، قلعه گرگين با ديوارهاي قديمي، يک حوض و يک کتيبه در نزديکي سر باغ گلين و قلعه انجاورود (عظيم) شامل ديوارهاي متعدد که هيچ راه ورودي ندارد.

اين منطقه زيبا با مردماني ساده و مهمان نواز خود را براي پذيرايي از مهمانان و گردشگران نوروزي آماده مي کند، کساني که اين منطقه را براي سفر و اقامتي کوتاه انتخاب مي کنند مطمئن باشند خاطراتي خوش با خود همراه خواهند برد.

روستاي شالان کرمانشاه بهشت غرب کشور

از ارديبهشت شمال و شيراز و اهواز زياد شنيده ايد، اما شايد بد نباشد اين بار مقصد گشت و گذارتان را در جايي از غرب کشور جستجو کنيد تا مطمئن شويد بهشت جايي در همين گوشه و کنار قرار دارد! طبيعت منحصر به فرد غرب ايران در بهار اين فرصت را به شما مي دهد تا منظره هايي را به چشم ببينيد که تا به حال تنها در تابلوهاي نقاشي ديده بوديد. پيشنهاد ما براي اين سفر روستاي شالان کرمانشاه است که از توابع بخش کرندغرب شهرستان اسلام‏ آبادغرب به حساب مي آيد.

براي رسيدن به اين روستا بايد به ۲۳ کيلومتري شهر سرپل ذهاب، ۳۳ کيلومتري کرندغرب يا ۱۴۰ کيلومتري کرمانشاه سري بزنيد تا به منطقه اي کوهستاني برسيد که از شمال و شمال‌ شرقي به ارتفاعات دالاهو از جنوب شرقي به ارتفاعات بانه‏ريز و از جنوب به ارتفاعات زنگ عليان محدود مي‏ شود.

اينجا روستاي دالاهور است که با جريان رودخانه پرآب الوند در جنوب آن سرسبزتر از روستاهاي اطراف به نظر مي رسد. با اين حال طبيعت بخشي از جاذبه هاي اين روستا است که در نگاه اول شما را جذب خواهد کرد. در دو طرف بستر رودخانه الوند تفرجگاه‏هايي به وجود آمده که در آنها مي توانيد انواع گياهان دارويي، مرتعي و گل‏هاي وحشي رنگارنگ را ببينيد و البته سري هم به زيستگاه پرندگان و جانوران آبزي بزنيد. جنگل‏‌هاي انبوه و گسترده گردو، انار و انجير کوهي اطراف روستا هم جايي است که حتما بايد سري به آن بزنيد.

اگر اهل کوهنوردي هم باشيد، مي توانيد گشت و گذاري در ارتفاعات صخره ه‏اي دالاهو داشته باشيد که بلندترين قله آن ۲۲۵۰ متر ارتفاع دارد. سراسر اين ارتفاعات را جنگل‏‌هاي انبوه و مراتع سرسبز پوشانده و البته اين ارتفاعات در اکثر مواقع سال پوشيده از برف است.

اما کمي که در روستا گشت و گذار کنيد، مي بينيد که پيشينه تاريخي اين روستا کم از جاذبه هاي طبيعي اش ندارد. وجود آثاري مثل زيارتگاه مسجد عبدالله بن عمر، بابا يادگار، مقبره ابودجانه، مقبره باباشيخ، مقبره شيخ بايزي و همچنين مقبره بابافقي شاهداني هستند که قدمت و سابقه تاريخي اين روستا را به شما نشان مي دهند.

بد نيست بدانيد که عمر خيلي از بناهاي آرامگاهي اين روستا به دوره صفويه مي رسد که به دستور شاه عباس ساخته شده اند و البته خيلي از آنها در دوره قاجاريه مرمت شده‌‏اند.

چيزي که تماشاي آن را نبايد از دست بدهيد، بافت مسکوني روستا است که به شکلي متراکم بر کوه پايه ها بنا شده است. سقف خانه‏ها مسطح است و با تيرهاي چوبي و کاه‌گل پوشيده شده‏اند ايوان وجه اشتراک تمام اين خانه هاست که با سنگ، آجر، گچ، چوب، خشت و گل ساخته شده اند.

در ۴ کيلومتري روستاي شالان آبشار پيران و ويرانه‏هاي قصر يزدگرد قرار دارد که قدمت آن به دوران ساساني مي‏رسد. اين ويرانه را بايد در يکي از بلندترين ارتفاعات روستا ببينيد که اطراف آن را حصاري با برج‏هاي نيم دايره‏اي شکل پوشانده است که در فاصله ۶ تا ۱۶ متري هم ساخته شده اند.

اما جاذبه هاي تاريخي روستا به همين جا ختم نمي شود. در ۹ کيلومتري روستا بناي سنگي مستطيل شکلي قرار دارد که به طاق‏گرا معروف است. اين بناي سنگي فضاي ايوان مانندي است که ديوارهاي داخلي آن از لاشه‏ هاي سنگ و ملاط گچ ساخته شده و ديوارهاي داخلي اش با اشکال هندسي پوشانده شده است.

اگر در گوشه و کنار روستا مردمي را ديديد که مشغول بازي با گرز هستند، تعجب نکنيد. بازي گرزان يکي از بازي هاي معروف و رايج اين منطقه است که مردم در اوقات فراغت شان به آن مي پردازند. اين بازي ۸ نفر بازيکن دارد که در مربعي که بر روي زمين ترسيم شده جا مي‏‌گيرند.

در وسط اين مربع چاله‏اي قرار دارد که چهار گرز در آن گذاشته شده. چهار نفر از بازيکنان در خط دفاع از گرزها حفاظت مي‏کنند و چهار نفر که در خارج از مربع هستند براي تصرف گرزها به افراد داخل مربع حمله ور مي شوند.


منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها