City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چمدان چرخ‌دار يا کوله‌پشتي؟ (1396/12/19)

مسافران حرفه‌اي يا آن‌هايي که تقريبا روزهاي زيادي از سال را در سفر سپري مي‌کنند، تکليف روشني با خود دارند که وسايلشان را چطور آسان و با کمترين دردسر جابه‌جا کنند، اما هستند افرادي که پيش از هر سفر بر سر دوراهي چمدان يا کوله‌پشتي قرار مي‌گيرند.
 چمدان چرخ‌دار يا کوله‌پشتي؟

به گزارش بزنيم بيرون ، مقصد هميشه عاملي تعيين کننده در انتخاب چمدان يا کوله پشتي سفر بوده، چرا که شرايط و تعداد نقاطي که قرار است بين آن‌ها جابه‌جا شويد اين انتخاب را ساده‌تر مي‌کند. بنابراين نمي‌توان حکم قطعي براي همه صادر کرد، مثل ماجراجوهايي که روزهاي زيادي از سال را در سفر مي‌گذرانند و هر بار با انتشار عکسي از وسايل خود پيش از انباشته کردن آن‌ها در يک کوله پشتي، از طريق شبکه‌هاي اجتماعي ناخودآگاه ديگران را وسوسه مي‌کنند تا از اين الگو بدون مطالعه و آگاهي در سفر پيروي کنند، نسخه‌اي که شايد براي همه نتوان يکسان پيچيد.

بهترين راهنمايي براي انتخاب اين ابزار ضروري آن است که بدانيد براي چه به سفر مي رويد يا سفر شما از چه نوعي است. مثلا اگر کسب و کار، انگيزه‌ي اين جابه جايي مکاني باشد و يا فقط قرار است در يک يا دو شهر توقف داشته باشيد، استفاده از چمدان چرخ دار پيشنهاد مي‌شود، چرا که لباس‌ها را بي آنکه چروک شوند براحتي مي‌توان بسته بندي کرد.

چمدان‌ها معمولا در برابر ضربه‌ها مقاوم ترند و ضد آب هستند و از وسايل بهتر نگهداري مي‌کنند، آن ها معمولا قفل دارند که به نسبت کوله پشتي امن‌تر است. بنابراين اگر وسليه حساسي را در سفر همراه داريد و جابه جايي زيادي هم نداريد سراغ چمدان از نوع چرخ‌دار برويد که آسان هم جابه جا شود.

سازمان‌دهي و دسترسي به وسايل در چمدان راحت‌تر از کوله‌پشتي است، اما معايبي هم وجود دارد؛ مثل تردد سخت با آن در وسايل نقليه عمومي يا اماکني که پله دارند. انعطاف‌پذير نبودنشان که حتما بايد جاي مشخصي به عنوان بار داشته باشند.

نوع زيپ چمدان‌ها معمولا نقطه ضعف اين ابزار سفر شناخته شده که اگر بي‌کيفيت باشد، دردسر بزرگي را درست مي‌کند.     
 
اما کوله‌پشتي‌ها که با گسترش سبک‌هاي مختلفي از سفر طرفداران زيادي پيدا کرده‌اند و برندهاي جهاني سعي در خلق انوع جديد آن‌ها با توانايي‌هاي بيشتر هستند، مزيت‌هايي به نسب چمدان‌ها حال از نوع چرخ‌دار و يا بي‌چرخ دارند که مهمترين آن جابه جايي آسان و انعطاف پذيريشان است.

کوله‌پشتي را در هر جايي مي‌توان جا داد، چون مثل چمدان شکل سخت و ثابتي ندارد. همين ويژگي باعث شده وسايل زيادي را هرچند نامنظم و بدون سازماندهي در آن قرار داد که البته دسترسي سخت به آن‌ها از امتيازهاي منفي اين ابزار سفر معرفي شده است.

 حجم کوله پشتي‌ها متفاوت است که بسته به روزهاي سفر مي‌توان نوع مناسب آن را انتخاب و براي آن هزينه کرد. هنگام خريد کوله پشتي سفر بهتر است به جنس مقاوم و ضد آب بودن آن توجه کرد، هرچند که بيشتر کوله‌هاي سفر يک لايه نايلوني ضد آب دارند.

نقطه ضعف کوله پشتي‌ها ايمن نبودن آن‌ها به نسبت چمدان است، هرچند که برخي از کارشناسان و حرفه‌اي سفر معتقدند؛ وقتي کوله پشتي هميشه همراه مسافر است ديگر نبايد نگران قفل نبودن آن بود. کوله پشتي اين مزيت را دارد که دو دست آزاد باشد و اين به عکاسي هنگام راه رفتن خيلي کمک مي‌کند و آزادي عمل بيشتري به مسافر مي دهد.
    
هنگام بستن وسايل در کوله‌پشتي بايد توجه کرد که چيدمان وسايل شکلي باشد که بيشتر وزن روي ران‌ها احساس شود، بنابراين قبل از خريد مطمئن شويد که بندهاي کوله قابل تنظيم و راحت است.

اما عاملي که باعث شده برخي از گردشگران پر سفر پس از سال‌ها سراغ چمدان‌هاي سبک چرخ‌دار بروند، علاوه بر هزينه‌ي گران کوله‌پشتي‌ها، وزن سنگين آن‌ها است که در طولاني مدت با آسيب جسمي همراه بوده.

صنعت خدمات سفر که هر بار با ابدعات تازه‌اي روبرو است، کوله‌پشتي‌هاي مبدل به چمدان چرخ‌دار از زماني که روانه بازار شده‌اند سعي کرده‌اند برخي از معايب چمدان‌ها و کوله‌پشتي‌ها را پوشش دهد و تکليف مسافران را روشن‌تر کند. هرچند که ابزاري سنگين‌تر از کوله پشتي خلق شده است.

تا امروز مقاله‌هاي زيادي درباره تفاوت چمدان و کوله‌پشتي نوشته شده که به سادگي مشخص مي‌کند متناسب با "نوع سفر و مقصد" و "سليقه شخصي" به چه انتخابي بايد برسيد، اما اين بين هستند افرادي که معادله‌هاي موجود را برهم زده‌اند و روي تجربه به انتخاب‌هاي متفاوتي رسيده‌اند.

رضا، يک ايراني مقيم آمريکا است که روزهاي زيادي از سال را در سفر مي‌گذراند، ابزار محبوب او در سفر، يک چمدان سبک چرخ‌دار است که براي آن چرخ‌هاي اضافي هم تهيه کرده تا ديگر نگران مستهلک يا خراب شدنشان نباشد. او با اين چمدان کوچک کيلومترها راه را پياده طي کرده و مي‌گويد: با اين که تنها يکي از دستانم هنگام حمل چمدان آزاد است، اما به نسبتِ زماني که با کوله پشتي سفر مي‌کردم، سرعت حرکتم بيشتر است.

رضا معتقد است؛ کوله‌ها به خاطر حجم زياد و سنگيني که تحميل مي‌کنند از سرعت حرکت کم مي‌کنند، اما بيشتر مردم متوجه اين قضيه نمي‌شوند، چون تصور مي‌کنند، مزاياي کوله‌پشتي بيشتر است.

جرمي نيز يک دائم السفر است که از هر دو وسيله در سفرهاي کوتاه و بلند استفاده کرده و تجربياتش در تاييد حرف‌هاي رضا است. او مي‌گويد: هنگام سفر بايد به ويژگي‌هاي شهري که انتخاب کرده‌ايد دقت کنيد. مثلا من تجربه‌هاي متفاوتي در سفر هند، بانوک و امريکاي جنوبي داشتم، شايد سفر کردن با کوله پشتي هنگام تردد، بويژه در اماکن عمومي ساده‌تر به نظر بيايد، اما مزاحم بزرگي براي ديگران است و حرکت را دشوار مي‌کند، براي همين خيلي خوب است هنگام سفر شرايط خودتان مقصد، حجم وسايل و نوع سفر را همزمان درنظر بگيريد تا انتخاب مناسب‌تري داشته باشيد. به هر حال من وسيله‌اي را انتخاب مي‌کنم که چرخ داشته باشد.

 اما الکساندرا دختري از هلند که از ۲۰ سالگي تقريبا هر روز در سفر بوده و اوقات کمي را در خانه سپري کرده، پس از تجربه‌هاي زياد به يک انتخاب کوچک رسيده، يک کوله‌پشتي فوق‌العاده سبک که سعي کرده هر بار با کم کردن تعداد و حجم وسايل مورد نيازش، رکوردش را بين سبک‌روها بشکند. الکساندرا به خاطر نوع سفرهايش سالها است که با چمدان‌هاي چرخ‌دار و کوله پشتي‌هاي سنگين خداحافظي کرده و سراغ يک کوله پشتي فوق‌العاده سبک رفته است.

اين ميان افرادي هم هستند که خانوادگي و بدون وسليه نقليه شخصي، سفر مي‌کنند و سليقه و انگيزه‌هايشان با ماجراجوها و کوله‌گردها تا حدي متفاوت است، پيشنهاد خبرگان سفر به آن‌ها اين است که هر شخص وسيله خود را حمل کند، حال مي‌خواهد چمدان چرخ‌دار باشد، يا يک کوله‌پشتي و يا ترکيبي از هر دو. اين روش از حجيم و سنگين شدن وسيل‌ ها، کم و جابه جايي آن‌ها را بويژه در امکان عمومي آسان‌تر مي‌کند. 


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها