City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تنگه بهرام چوبينه ، طراوت طبيعت و جذبه رازآلود تاريخ (1396/12/20)

بهرام چوبين نام آشناي ادبيات و تاريخ اين مرز و بوم ، در همه جا واقعيتي مبهم و راز آلود دارد غير از دره شهر ، که برج و بارويي که مي بايست امير زاده دلگير را از خشم شاهي نگاهباني کند امروزه بقاياي آن به عنوان جذاب ترين زيبايي گردشگري ايلام مطرح است.
 تنگه بهرام چوبينه ، طراوت طبيعت و جذبه رازآلود تاريخ

به گزارش بزنيم بيرون ،  ترکيب دل انگيز زيبايي طبيعي در دامنه کبيرکوه ديرين و نهايت رمز و راز تاريخي در جوار سيمره افسانه اي، ترکيبي از دره کوهستاني زيبا با کمترين راه ورود و بقاياي سازه اي که همان کمترين راه نفوذ را براي دشمنان مسدود مي کرده منسوب و موسوم به دژ بهرام چوبين در 145 کيلومتري جنوب شرقي شهر ايلام و 12کيلومتري دره شهر جلوه گري مي کند تا به گردشگري منطقه جان و به نوروز ميهمانان ايلام ودره شهر غنا ببخشد.
سرگذشت بهرام چوبينه نقطه وهم الود برخورد افسانه و تاريخ است بسياري از دانشگاهيان آن را چهره اي مبهم با هويتي راز آلود مي دانند که بيشتر مولود متن هاي ادبي است تا مکشوف از تتبع تاريخي ، اما خرابه هاي باقي مانده از استحکامات نظامي بر دريچه تنگ دره اي کوچک يا تنگه اي بزرگ با سازه هاي باستاني صخره داي ، سردار ياغي ساساني را تعين تاريخي بخشيده و وي را به عنوان شهروند دره مهرگان معرفي مي کند.(مهرگان کده يا مهرجان قذق اسم باستاني دره شهر است) .
خرابه ها و بقاياي استحکاماتي که تنها راه ورود به اين دره را مسدود مي کرده است کمک مي کند تا انديشيده شود که تنگه بهرام چوبين با همراهي طبيعت و سازه و استحکامات ساخته انسان ، يکي از نفوذ ناپذير ترين دژها و قلعه هاي ايران باستان است که خاطره ها از تاريخ اين مرزو بوم در خود مستتر دارد .
آثاري ازپلکان سنگي و برج و بارويي با معماري و مصالح رايج دوره ساساني در ورودي تنگه بهرام چوبين هنوز هم باقي مانده که در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
و انچه از بنا و سازه داخل دره از دستبرد زمانه مصون مانده است چندين سازه سنگي مانند شاه نشين ، چهار آب انبار سنگي و ناودانک هاي ارتباطي است که براي نگهداري آب شرب براي مدت طولاني در صخره هاي سخت تراشيده شده اند.
اين اب انبارها هر يک به اندازه تقريبي9متر مربع و عمق سه متر با ناودانک هاي سنگي به هم مرتبط مي شوند.
تنگه بهرام چوبين در بين اثرها و بناهاي تاريخي و طبيعي دره شهر و نيز استان ايلام جايگاهي ممتاز دارد تا انجا که اين اثر تاريخي و طبيعي نوروز سال گذشته بيشتر از ديگر آثار تاريخي استان ايلام مورد بازديد علاقه مندان گردشگر قرار گرفت.
اين درحالي است که شهرستان تاريخي دره شهر با داشتن آثار متعدد تاريخي به خصوص ساساني - اسلامي آلبوم و مجموعه اي از بناها و ظرفيت هاي گردشگري را درخود گرد اورده است.
رئيس ميراث فرهنگي دره شهر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: تنگه يا دژ چوبينه يکي از پديده هاي زيباي شهرستان دره شهر و در برگيرنده بناهايي است که در نوع خود بديع وکم نظير هستند.
مجتبي فرهادي گفت: آثار قلعه هاي بزرگ داخل تنگه و وجود چهار آب انبار حجاري شده در دل سنگ هاي عظيم و نيز آثار پلکاني سنگي و ديوار کشي ارتفاعات ورودي تنگه که هنوز هم برج هاي ديدباني مشرف بر آن نسبتاً دست نخورده باقي مانده از اين اثر تاريخي يک ميراث ارزشمند ساخته است.
وي با اشاره به برپايي نمايشگاه صنايع دستي، و برنامه پخت غذاهاي سنتي و سياه چادر طي ايام نوروز در اين شهرستان، گفت: بازديد از موزه باستان شناسي، اجراي موسيقي محلي بومي از جمله برنامه هاي پيش بيني شده براي ميهمانان نوروزي در اين شهرستان است.
وي همچنين از پل گاو ميشان، شيخ مکان و هاشم آباد به عنوان روستاهاي هدف گردشگري و مناطق تاريخي مثل شهر تاريخي سيمره، چهار طاقي دره شهر، قلعه ميرغلام هاشمي، به عنوان ديگر اثار مورد علاقه گردشگران دره شهر نام برد.
شهرستان دره شهر با 400 اثر تاريخي در 130 کيلومتري جنوب مرکز استان ايلام قرار دارد در دوره ساساني يکي از پايتخت‌هاي ايران بوده و افزون بر جاذبه هاي طبيعي و تاريخي به لحاظ زمين‌شناسي نيز بزرگترين ژئوپارک دنيا محسوب مي‌شود.
 


منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها