City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بخت آزمايي سفر در مهماني کوير (1396/12/25)

سکوت بي انتهاي کوير هر روح خسته و مشتاق سفري را وسوسه مي کند تا تن به جاده بسپارد و بي درنگ هواي چيدن ستاره از دامن بي غل و غش آسمان اين بخش از طبيعت اسراربرانگيز خدايي کند.
بخت آزمايي سفر در مهماني کوير

به گزارش بزنيم بيرون ، اواخر اسفند که مي شود طبيعت، لباس زمستاني اش را از تن بيرون کرده و جامه دريده تر براي مهمان نوازي مسافراني که خسته از کار و تلاش يکساله اند، سفره مي اندازد و در اين ميان کوير با خاصيت زمختي اش در گشايش در، به روي مهمانان، دست و دل بازتر است.

چشمانت را مي بندي و با باد نجوا مي کني، مسافر کوير بايد طبع و روحي لطيف داشته باشد تا در پس اخم اين پهنه يکرنگ صبور و خفته خاموش، ظرافت هاي سخاوت وار اين خانه خاکي، از عطر روح انگيز کاهگل گونه تا خنکاي نسيم وقتي گونه شب را مي نوازد و تا چين و خم دب اکبر و اصغر و خوشه پروين را رج به رج بر دار قالي خاطره بچيند.
سفر به کوير فراتر از زيبايي و ابهت، به گفته پروفسور پرويز کردواني پدر کويرشناسي ايران قابليت هاي درماني هم دارد، به عقيده او سوراخ نبودن لايه ازن در فضاي بالاي کوير لوت، از مهم ترين قابليت هاي اين دشت بزرگ ايران است و اشعه آفتاب در اين کوير نه تنها خطرناک نيست، بلکه خاصيت درماني نيز دارد، بنابراين، ماسه درماني و آفتاب درماني از قابليت هاي مهم کوير لوت به عنوان بخشي مهم از طبيعت ايران است. 
ايران در بخشي از کره زمين واقع شده است که کمربند نواحي خشک و بياباني از آن مي گذرد، يک چهارم کشور را مناطق کويري تشکيل مي دهند و دو دشت کوير و کوير لوت معروف ترين کويرهاي ايران هستند که مساحتي بيش از 360 هزار کيلومتر مربع را فرا گرفته اند.
با توجه به اين که کويرنوردي به عنوان يکي از شاخه هاي پرطرفدار طبيعت گردي، محسوب مي شود، مي توان از اين دو پهنه گسترده و ديگر کويرهاي ايران به عنوان مقصد گردشگري توجه کرد.
 
** سيازگه کوير بکر مرکزي در ابوزيدآباد اصفهان
 
در بخش کويرات شهرستان آران و بيدگل از توابع استان اصفهان در جوار سکونتگاه مردماني از جنس تلاش و قناعت پهنه گسترده کويري بکري به نام 'سيازگه' نهفته که به دليل دست نخوردگي مورد توجه گردشگران داخلي و خارجي و تورهاي دانشجويي براي رصد ستارگان است.
سيازگه در دامن ريگزارهاي شمال شهر 'ابوزيدآباد' مرکز اين بخش است، جاده اي کويري را که به سمت شمال دنبال کنيد در حصار تپه ماهورها به مساحتي هموار و بکر بر مي خوريد که در تلاقي با ناهمواري ريگزار، بسيار جذاب مي نمايد، چندسالي است مسابقات شترسواري در سيازگه، تفريح بهاره کويريان اين منطقه شده است.
رمل هاي ماسه اي و تپه هاي شني با خاک نرم پودرمانند جلوه زيبايي به اين پهنه طبيعت داده و آسمان صاف و بي غل و غش شب که دامني انبوه از ستارگان را در برابر چشم تماشاگران مي گستراند، از قابليت هاي بي بديل اين منطقه است.
سيازگه تا شهر ابوزيدآباد در 35 کيلومتري کاشان و آران و بيدگل کمتر از 10 کيلومتر فاصله دارد، منطقه کويري 'چاه عروس' بيابان 'پشت ريگ' نيز در مجاورت اين کوير واقع است، اين بيابان از شرق با محدوده پارک ملي کوير، از شمال به درياچه نمک قم (آران و بيدگل)، از غرب به بيابان مرنجاب و بيابان بندريگ و از جنوب به ابوزيدآباد و روستاهاي حاشيه آن در يک نوار مرزي شرقي غربي محدود مي شود.
اين بيابان در نواحي غربي و مجاورت مرنجاب (کوير آران و بيدگل) پوشيده از تپه هاي ماسه اي تثبيت شده و در نواحي مرکزي خاک هاي قليايي با پوشش گياهي اندک مي باشد.
ريگ در گويش مردمان محلي به معناي مکان هاي پوشيده از شن و رمل است و پشت ريگ به معناي مکاني در پشت تپه هاي شني ، پوشش گياهي غالب در اين منطقه درختان تاق است. 
به دليل بکربودن طبيعت، حيات وحش اين منطقه از امنيت خوبي برخوردار بوده و پوشش جانوري منطقه شامل شاهين، عقاب، خرگوش، روباه شني، گربه شني، شغال، گرگ، جرد، هوبره، انواع آگاما و مار و پامسواکي است.
پوشش گياهي و جانوري سيازگه و بيابان پشت ريگ مي تواند حتي در گردشگري علمي مورد توجه و مقصد قرار گيرد.
مردمان اين منطقه گويشي کهن به نام 'راجي' يا 'راژي' دارند که به همين دليل ابوزيدآباد را پايتخت گويش هاي کهن مي نامند که پرونده ثبت اين نام در حال حاضر در سازمان ميراث فرهنگي در دست بررسي است.
شهرستان هاي کاشان و آران و بيدگل در حدود 250 کيلومتري تهران و حدود 220 کيلومتري اصفهان واقع است.
 
**مرنجاب ميدانگاه آفرودسواران، در آران و بيدگل اصفهان
 
کوير مرنجاب در شمال شهرستان آران و بيدگل در استان اصفهان قرار دارد، اين منطقه کويري علاوه بر زيبايي هاي طبيعي کوير، پوشيده از نمونه هاي متنوع گياهي و جانوري است که محيط را براي علاقه مندان به طبيعت بسيار جذاب و ديدني مي کند. 
مرنجاب در اصل نام کاروانسرا و قناتي بوده که در زمان شاه عباس صفوي ساخته شد و پس از آن، مناطق اطراف آن به کوير مرنجاب مشهور شده است.
پس از ساخت کاروانسراها، تامين آب مورد نياز آن از ملزومات بوده، آب مرنجاب توسط يک قنات به طول 2500 متر از قسمت شمالي کاروانسرا و در زمين هاي سست ماسه اي تامين مي شده. حفر چاه هاي متعدد در زمين هاي ماسه اي به قدري مشقت بار بوده که اين منطقه به' مرد رنج آب' مشهور مي شود و در مرور زمان براي سادگي تلفظ، به' مرنجاب' تغيير پيدا کرده است. 
کوير مرنجاب يکي از زيباترين نقاط کويري ايران محسوب مي شود، تپه هاي شني بلند و جنگل هاي تاق جلوه زيبايي به اين منطقه بخشيده است، درياچه نمک آران و بيدگل و جزيره سرگردان از ديگر نقاط ديدني اين منطقه محسوب مي شوند.
مرنجاب را به عنوان بهشت آفرود سواران ايران مي شناسند، اين سرزمين که 850 متر از سطح آب هاي آزاد ارتفاع دارد از شمال به درياچه نمک، از غرب به کوير مسيله و درياچه حوض سلطان و حوض مره، از شرق به پارک ملي کوير و از جنوب هم به آران و بيدگل محدود مي شود.
مسير اصلي از شمال آران و بيدگل است که با پيمايش حدود 5 کيلومتر به ابتداي مسير خاکي منتهي به کاروان سرا مي رسيد. البته از دل کوير هم مي توان به مرنجاب رسيد اما کاري بسيار دشوار است که با استفاده از خودروهاي دو ديفرانسيل و تجربه بسيار بايد انجام شود.
 
**ريگ جن، مثلث برموداي ايران در گرمسار سمنان
 
کوير 'ريگ جن' از صعب العبورترين نواحي دنيا، پر از تپه هاي شني و باتلاق هاي نمکي است، در حال حاضر در اين منطقه هيچ علايمي از حيات ديده نمي شود، اين منطقه شبيه يک چند ضلعي و تقريبا شبيه مثلث است که دو ضلع آن خيلي بزرگترند. 
اين کوير در جنوب غربي و غرب دشت کوير، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کوير، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است، در بيشتر نقشه ها نامي از اين منطقه برده نشده است، تنها دو کوير شناس اروپايي در گذشته در سفرنامه هاي خود به وجود چنين کويري در ايران اشاره اي کرده اند.
اگر از تهران عازم ريگ جن مي شويد بايد بدانيد که فاصله تهران تا جندق حدود 170 کيلومتر است
فاصله ابتدا تا انتهاي ريگ جن حدود 400 کيلومتر است، عبور از ريگ جن با ماشين، حداقل به چهار تا پنج روز زمان نياز دارد و پياده 10 تا 12 روز طول مي کشد، به علاقه مندان سفر به ريگ جن توصيه مي شود براي سفر امن به اين منطقه مجهز به امکاناتي از قبيل موبايل ماهواره اي، دستگاه GPS و حتي هلي کوپتر براي نظارت بر فعاليت و سلامتي گروه باشند. 
در روزهايي که طوفان است اصلا نبايد به اين منطقه سفر کرد و حتما بايد قبل از سفر، مسئولان محلي را در جريان سفر به ريگ جن گذاشت، در اين منطقه با 23 درجه اختلاف دما در طي يک شبانه روز مواجهيم و دماي هواي روز حدود 24 درجه است و شب به منفي هفت درجه مي رسد.
 
**مصر ايران، در خور اصفهان
 
روستاي مصر يا کوير مصر در قلب دشت کوير ايران در حدود 45 کيلومتري شرق شهرستان جندق و نيز 40 کيلومتري شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد.
اين منطقه از مقاصد مهم گردشگري کويري ايران به شمار مي رود و درياي شني کوير مصر براي همه طبيعت گردان جاذبه اي منحصر به فرد به شمار مي آيد. 
وجود تپه هاي شني وسيع در دل کوير، آثار تاريخي متعدد از جمله ' نارنج قلعه' و قلعه تاريخي 'بياضه' و از طرفي آب و هواي مناسب اين منطقه در فصل پاييز مي تواند بهترين زمان سفر به اين منطقه باشد. 
کوير مصر، درست در ميانه راه دامغان به نائين و اصفهان واقع است.
 
**شهداد صدف اقيانوس کويري کرمان
 
بخش شهداد در 90 کيلومتري کرمان قرار دارد که دروازه ورود به بيابان لوت است و محوطه هاي باستاني، کلوت ها و طبيعت بکر و پوشش منحصر بفرد گياهي به عنوان يکي از جاذبه هاي اين منطقه به شمار مي رود.
بخشي از بيابان لوت در سال گذشته به عنوان اولين جاذبه طبيعي ايران به ثبت جهاني رسيده است که قسمت عمده آن در استان کرمان قرار دارد. 
اين بيابان کمپ مجهزي هم دارد که کار را براي دوستداران سافاري (سفري که با هدف ديدن و تهيه فيلم و عکس از جانوران بزرگ جثه حيات وحش انجام مي شود) ساده تر و البته ايمن تر مي کند، براي رسيدن به کمپ کويري شهداد بايد از دو کيلومتري جاده شهداد به ماهان وارد جاده شهداد ـ نهبندان شد و پس از طي مسافت 15 کيلومتر وارد جاده کمپ کويري شد و بعد از ورود به جاده کمپ پس از طي مسافتي حدود 10 کيلومتر به کمپ کويري شهداد مي رسيد.
 
**کلوت هاي شگفت انگيز شهداد در بيابان لوت
 
بيابان لوت، گسترده ترين بيابان ايران است که عجايب خاص خودش را دارد، اين بيابان پر از سازه هاي عجيب و غربيي است که به دست باد ساخته شده اند، ستون هاي عظيمي که بر اثر فرسايش باد و باران از دل خاک کوير بيرون آمده اند، انگار يک نفر آنها را تراشيده و بيشتر اين کلوت ها بزرگ و شکل هم اند. 
براي ديدن کلوت هاي شهداد از شهر کرمان مي گذريد و بعد از گذر از 'ماهان' و روستاي سرسبز و خنک و شگفت انگيز 'سيرچ'، دو کيلومتر قبل از ورود به روستاي شهداد، جاده نهبندان شما را به کلوت ها مي رساند، شهداد در بين زمين شناسان به يکي از 'قطب هاي گرمايي زمين' معروف است.
 
**اشتهارد در جنوب کرج استان البرز
 
کوير اشتهارد يا قشلاق حسين خاني يا 'قارپوزآباد' در شمال شهرستان اشتهارد و جنوب شرقي مهرشهر کرج در استان البرز قرار گرفته، طول کوير 60 کيلومتر و عرض آن در حدود 20 کيلومتر است، در نقطه مرکزي کوير، دق زيبا و در حاشيه دق ارتفاعات و گنبدهاي نمکي زيبايي که از رنگهاي متنوعي تشکيل شده اند قرار دارد. 
(دق به سرزمين به نسبت هموار گفته مي شود که رودخانه اي در آن جريان دارد و به علت شيب ناچيز و کم، رسوبات ريزدانه در آن ته نشين مي شود و اشکال مسطح و همواري به رنگ هاي روشن را به وجود مي آورند.) 
مناظر کوير از فراز اين ارتفاعات بسيار زيبا و دل انگيزاست، نزديکي اين کوير به تهران پتانسيل بالقوه اي را براي تبديل شدن منطقه به هدف گردشگري بيابان ايجاد کرده، پوشش گياهي منطقه در حاشيه ارتفاعات، 'درمنه' دشتي و در هسته کوير فاقد پوشش گياهي است.
در جنوب اين کوير روخانه شور (ابهر رود) يا به گفته بوميان شورکات از غرب به شرق جريان دارد که حاشيه اين رود بشدت باتلاقي است، اين رودخانه به طور پراکنده داراي ماهي گورخري است و پرنده هايي چون سليم طوقي، پرستو، اگرت سفيد و عقاب استپي در اين ناحيه وجود دارند.
 
**کوير کوه سرخ و پرنده هماي سعادت
 
کوير کوه سرخ و مجسمه طبيعي پرنده هماي سعادت در استان سمنان واقع است، صخره اي که بر اثر وزش باد به شکل يک عقاب بسيار زيبا در آمده است و اگر با نگاه به صخره از زوايه بالاتر، عقابي را مي بينيد که بال هاي خود را به صورت نيمه باز درآورده و شايد کسي باور نکند که اين منظره به صورت طبيعي شکل گرفته است و ساخته دست انسان نيست.
آب در اين نقطه کاملا اشباع شده از نمک و گچ است، آب رودخانه شوراب همانند دوغاب گچ در مسيل جريان دارد، در کناره هاي رودخانه نيز لايه ضخيمي از لايه هاي نمکي، سطحي صاف و صيقلي و سفيد رنگ را بوجود آورده است، اين لايه بسيار نرم است.
در کيومتر ٢٢ از ابتداي جاده خاکي، رودخانه شوراب مسير تردد خودروها را بريده است، با خودروهاي سواري امکان عبور از آن وجود ندارد و مي بايست از اين نقطه پياده روي در کوير را آغاز کرد، کوه سرخ در 5 کيلومتري جنوب شوراب قرار دارد و از اين منطقه به وضوح قابل مشاهده است.
براي دسترسي به اين منطقه از سمنان به سمت غرب و طي مسيري حدود 15 کيلومتر به ابتداي جاده روستاي صوفي آباد رسيده و با ادامه راه آسفالته به سمت غرب و طي مسافت 5 کيلومتر در سمت، چپ ابتداي جاده خاکي کوه سرخ مشاهده مي شود، پوشش گياهي اين منطقه بسيار فقير است و به ندرت مي توان گياهان کويري را مشاهده کرد.
کوير سرخ در کنار بسياري از نقاط کويري شگفت انگيز ايران همچون 'ريگ سوخته يا تل گندم بريان' در استان کرمان، 'تنگه ظلمات' پارک ملي کوير سمنان، 'ابرقو' و 'ساغند'در يزد، 'دق سرخ' اردستان و 'چوپانان' اصفهان، 'بشرويه' خراسان جنوبي و 'ابو غوير' ايلام و غيره از مقاصد زيباي گردشگري در آستانه نوروز و ايام تعطيلات هستند.

منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها