City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به سرزمين خيال و عجايب؛ چابهار (1396/12/25)

شايد اين سفر يکي از لذت بخش‌ترين‌ها در طول سفرهاي نوروزي عمرتان باشد؛ چابهار يکي از جذاب ترين مکان‌هاي گردشگري ايران است که به بهشت گمشده و سرزمين خيال معروف است.
سفر به سرزمين خيال و عجايب؛ چابهار

به گزارش بزنيم بيرون ، چابهار يکي از شهرهاي جنوب خاوري استان سيستان و بلوچستان و سرزمين عجايب ايران است. کوه‌هاي بدلند يا مريخي که از منحصربه‌فردترين کوه‌هاي ايران به شمار مي‌رود، يکي از جاذبه‌هاي طبيعي چابهار است.

اگر اهل داستان‌هاي ترسناک و خيالي هستيد بد نيست سري به کوه‌هاي تاريخي شهباز بند و گورستان جن در روستاي تاريخي تيس بزنيد.
ديدن ساختمان تلگرافخانه انگليسي‌ها، قلعه پرتغالي‌ها، درختان انجير معابد، اسکله کنارک و ساحل صخره‌اي پزم نيز خالي از لطف نيست.
اين شهر به خاطر آب و هواي بهاري و معتدلش به «چهار بهار» شهرت دارد و يکي از مناطق آزاد هفت‌گانه ايران و تنها بندر اقيانوسي کشور به حساب مي‌آيد که در مجاورت درياي عمان و اقيانوس هند قرار گرفته است.
مردم چابهار هم مثل هر شهر و دياري غذاهاي محلي خاص خود را دارند، ماهي و خرما پايه‌هاي اصلي غذاهاي محلي چابهار را تشکيل مي‌دهند، خوراک خرما از معروف ترين خوراک‌هاي چابهار است که اکثر رستوران‌هاي چابهار آن را مي‌پزند و به مشتريان خود مي‌فروشند.
از آنجا که چابهار منطقه آزاد تجاري است، بازارها و مراکز تجاري يکي از جاذبه‌هاي ويژه اين بندر محسوب مي‌شوند. حتماً سري به بازارهاي پرديس، صالحيار، صدف، فردوس و تيس که از پر رونق‌ترين بازارهاي اين شهر هستند بزنيد. اين بازارها بسيار شبيه به مراکز خريد کيش ساخته شده‌اند و مي‌توانند جايگزيني خوب براي کساني باشد که پول و شرايط مناسبي براي سفر به اين جزاير ندارند.
مسافران خنک‌ترين بندر جنوبي کشور يعني چابهار يا به دنبال طبيعت بکر و مناظر بي بديل هستند و يا بازارهاي آن. مجتمع‌ها و بازارهاي بزرگي که اغلب در محدوده منطقه آزاد چابهار قرار دارند، با مراکز خريد و بازارهاي قشم و کيش قابل مقايسه نيست.
بازار در چابهار بيشتر از آنکه يک فعاليت اقتصادي باشد، يک تفريح پر هيجان است. به خصوص که يک بازار قديمي و تعدادي پاساژ در بافت شهر ديده مي‌شود و تقابل سنت و مدرنيته را به زيبايي به نمايش گذاشته است. 
بَلوک بازار، بازار محلي است که در آن ادويه فروشي و عطاري، صنايع دستي مثل سوزن دوزي و لوازم مورد نياز آن، پارچه‌هاي مناسب براي لباس‌هاي هندي و پاکستاني و اقلامي نظير اين ها به فروش مي‌رسد. دکه بازار، بازار محلي ديگريست که در آن در عرض 24 ساعت لباس مورد نظرتان دوخته و آماده مي‌شود. 
همچنين رفت و آمد مردم بومي با لباس‌هايي محلي و رنگارنگ و لهجه‌هاي زيبا و دلنشين آنها که در گوشه و کنار شنيده مي‌شود، بر زيبايي‌هاي اين بازارها مي‌افزايد. بازار ابريشم، پرديس، فردوس، صالحيار و صدف از مراکز تجاري منطقه آزاد چابهار هستند و انواع و اقسام کالاهاي مورد نياز در آن‌ها يافت مي‌شود.
از سوغاتي‌هاي معروف چابهار مي‌شود به صنايع دستي و نان‌هاي محلي اشاره کرد. يادتان باشد در سفرتان به چابهار حتماً سري هم به بازار ميوه و تره‌بار اين شهر بزنيد تا با چند نوع ميوه جديد آشنا شويد و طعم ميوه‌هاي گرمسيري را بچشيد.
در ميان جاذبه هاي طبيعي ويژه چابهار مي توان از پديده موج فشان دريا ياد کرد که ارتفاعش در فصل بادهاي موسمي به 20 متر مي‌رسد، تپه‌هاي گل فشان که يکي از شگفت‌انگيزترين پديده‌هاي ژئو توريسم است و يکي از پديده‌هاي نادر زمين‌شناسي در دنيا به حساب مي‌آيد.
رودخانه باهو کلات و گاندو که زيستگاه تمساح پوزه کوتاه از نادرترين انواع تمساح در جهان است و تالاب صورتي رنگ ليپار که يکي از پنج چشمه رنگي جهان است، ديگر جاذبه‌هاي گردشگري چابهار را تشکيل مي‌دهند.
تالاب ليپار در 15 کيلومتري شهر چابهار بعد از روستاي رمين در مسير جاده‌اي ساحلي گواتر و در تنگه‌اي صخره‌هاي مشرف به دره‌اي سبز قرار دارد، از بالاي آن روستاي ليپار در ميان سبزه‌زارها پيداست. در ميان دو کوه که فاصله چنداني با هم ندارند آب‌بندي ايجاد شده که آب‌هاي سرگردان اطراف را جمع کرده و به آبگيري به طول 14 کيلومتر تبديل شده ‌است. در اين آبگير انواع بوته‌ها و درختچه‌ها از نوع گز و کلير و چش منطقه‌اي با اکو سيستم خاصي را به وجود آورده ‌است و پرندگاني چون چنگر، فلامينگو، کشيم، انواع حواصيل، طاووسک، باقرقره، تيهو، عقاب دشتي، و خوتکا در منطقه ديده مي‌شود.
انجير معابد (لور لول) و به زبان محلي‌ها کرگ، درخت بزرگي است که در نوار ساحلي چابهار مي‌رويد، در آن شيره سفيد رنگي جريان دارد و از درختان تيره کائوچويي به‌ شمار مي‌آيد.
تاج انجير معابد، بزرگ و پهن است و از انشعابات آن ريشه‌هاي نابجا مي‌رويد. پوست درخت صاف و خاکستري، برگهايش بيضي شکل ساده و درشت است، ميوه‌هاي آن نارنجي رنگ و به درشتي فندق و قابل خوردن است. عموماً اين درختان داراي قدمتي بالاي صد سال هستند و اکثراً در نزديکي زيارتگاه‌ها يا جاهايي که قبلاً زيارتگاه بوده، قرار دارند، اکنون در روستاهاي رمين، تيس کوپان، ماشي، ليپار و کوپان سر از اين درخت‌ها وجود دارد.
در ناحيه ساحلي خليج گواتر به ويژه در خور باهو و در نزديکي محلي که رودخانه باهو کلات به درياي عمان مي‌ريزد، جنگلي از گونه حرا پديدار مي‌ شود. حرا درختچه‌اي است که در مردابهاي نواحي گرم کرانه‌هاي عربستان، مصر و جنوب ايران از جمله شهرستان چابهار مي‌رويد.
از مشخصات حرا اين است که دانه‌اش بر روي درخت مادر، رشد اوليه را طي کرده و سپس نهال جوان حاصل از درخت جدا شده و به مرداب مي‌افتد. برگهاي حرا با دوام است و ظاهر بيضوي شکل و منتهي به يک خامه باريک است و از پوسته شاخه آن استفاده مي شود.
رودخانه باهوکلات در 90 کيلومتري شرق چابهار به خليج گواتر درياي عمان سرازير مي‌شود. اين رودخانه به ويژه به دليل زيستگاه تمساح پوزه کوتاه ايراني از نظر گردشگري اهميت دارد. گاندو يا تمساح پوزه کوتاه به طور طبيعي در اين منطقه زندگي مي‌کند.
کوه‌هاي بدبوم يا مريخي نيز يکي از مناظري است که به موازات ساحل از منطقهً کچو تا خليج گواتر کشيده شده‌اند و از پديده‌هاي ژئومورفولوژي اين ناحيه هستند.
کوه‌هاي مينياتوري چابهار که در مسافتي به طول 40 تا 50 کيلومتر از چابهار در مسير گواتِر قرار دارند.
قلعه تيس (قلعه پرتغالي‌ها) در 5 کيلومتري شمال غربي چابهار، در روستاي تيس قرار دارد. اين قلعه از دوران اسلامي است و شماره ثبت ملي آن 555 است.
قلعه پيروز گت بازمانده از دوران اشکانيان و ساسانيان در بخش مرکزي پنج کيلومتري شمال غربي چابهار در روستاي تيس قرار دارد. اين قلعه بر فراز تپه‌اي در وسط دره تيس واقع شده و ارتفاع تپه از ارتفاع دو رشته کوه اطراف تپه بيشتر نيست.
قلعه بلوچ گت در بخش مرکزي 5 کيلومتري شمال غربي روستاي تيس و بر بالاي کوهي مرتفع قرار گرفته ‌است، آثار ديوار قلعه و يک برج ديدباني از آن بر جاي مانده ‌است بقاياي دو مقبره هرمي شکل برجسته که با سنگ و ساروج بنا شده و از نوع مقابر اسلامي هستند، ديده مي‌شود.
قلعه انوشيروان سنگان با قدمت 300 ساله در بخش دشتياري دهستان باهوکلات دو کيلومتري روستاي سنگان قرار دارد. اين قلعه بر فراز کوهي قرار گرفته ‌است. نوشيروان خان از قوم گيچکي ساکن در گيچ حدود 311 سال پيش به باهوکلات مهاجرت کرده و قلعه را ساخته ‌است.
قلعه باتل در دبستان پلان روستاي گتيگ بر روي تپه خاکي قرار دارد. لايه‌هاي سنگ عظيمي بر روي تپه نمايان است که با فرسايش خاک زير آن‌ها خالي شده‌است. آثاري از فسيل حيوانات و صدفهاي دريايي در محل ديده مي‌شود که بيانگر اين است در ساليان کهن اين ناحيه جزئي از دريا بوده‌ است. در قسمت بالاي کوه پاره‌هايي از ظروف سفالي جلب نظر مي‌کند و آثاري از برج و باروها ديده مي‌شود که به مرور زمان به کلي تخريب شده‌اند و تنها خرابه‌اي از آن باقي ‌مانده‌ است.
جذابيت هاي خليج گواتر و جنگل هاي حرا هم بي نظير است، يکي از زيباترين سواحل ايران، که زيبايي آن تنها محدود به جزرو مد دريا نيست، بندري کوچک و قديمي به نام گواتر است.
حرکت خرامان خرامان خرچنگ هاي بي شمار بر ساحل شني آن از يک طرف و جنگل شناوري که با بالا آمدن آب، ساعت ها در ميان آب شور غرق مي شود و بعد از پايين رفتن سطح آب دريا، دوباره سر از آن بيرون مي آورند از سويي ديگر؛ بر چشم نوازي و زيبايي آن افزوده است.
اين بندر در منتهي اليه جنوب شرقي ايران و در آخرين نقطه مرزي آنجا که شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاکستان مي رسد، قرار دارد. آغاز اين خليج در سمت شرق دماغه جيواني است و پايان آن در سمت غرب در نقطه‌اي به نام پسابندر است.
در سمت ايران رودخانه باهوکلات و در سمت پاکستان رودخانه نهردشت به خليج گواتر مي‌ريزد. جنگل هاي زيباي حرا نيز در نزديکي محلي که رودخانه باهوکلات به درياي عمان مي‌ريزد قرار گرفته اند.
درختان حرا در حقيقت يک کارخانه اب شيرين کن طبيعي هستند که نه تنها در سطح ملي حائز اهميت اند، بلکه دو عنوان جهاني ذخيره گاه زيست کره و تالاب بين المللي را نيز دارند. در فصول بهار و پاييز اين درختان با گل هايي هم چون شاه پسند در محاصره زنبورهاي عسل وحشي قرار مي گيرند که در لابه‌لاي درختان و ميان سرشاخه‌هاي درختان براي خود کندويي برپا کرده اند.
همه اينها چابهار را به يکي از خاطره انگيزترين مقاصد سفرهاي عمرتان تبديل خواهد کرد بايد خوشحال باشيد که به عنوان يک ايراني براي ديدن اين همه جاذبه نياز به گذرنامه و مجوز اقامت (پاسپورت و ويزا) نداريد.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید



تگ ها