City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بيجار، شهري زيبا با آثار باستاني اسرار آميز (1396/12/25)

اگر علاقه مند به آثار اسرارآميز باستاني هستيد و اگر سفري ارزان و مفرح مي خواهيد به بيجار گروس سفر کنيد.
بيجار، شهري زيبا با آثار باستاني اسرار آميز

به گزارش بزنيم بيرون ، بيجار(مشهور به بام ايران) يکي از شهرهاي مناطق کوهستاني استان کردستان، و از قديمي‌ترين شهرهاي ايران است. مورد اطمينان‌ترين ريشه‌يابي نام شهر بيجار، برگرفته از درختان بيد فراوان در منطقه بوده که آنجا «بيدزار» نام داشته ‌است.

شهر بيجار در 142 کيلومتري سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد، در بسياري از منابع تاريخي اين شهر به «بيجارگروس» شهرت داشته است و گروس ولايت بزرگي به مرکزيت بيجار بود که تا قبل از تقسيم‌بندي استاني در دوره پهلوي اول وجود داشت.
منطقه بيجار گروس از دوران مادها و هخامنشيان نيز از مراکز مهم اقتصادي و کشاورزي غرب ايران بوده ‌و اسب‌هاي ممتاز و قالي هاي گروس در دوران هخامنشيان در کشور مشهور بوده‌اند.
علاوه بر زيبايي هاي شگفت انگيز طبيعي و سرسبزي و آب و هواي پاک، اين منطقه داراي بيش از ۶۰ اثر باستاني و تاريخي است که تعدادي از آنها در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده و بيش از ۱۱۰ تپه باستاني در منطقه بيجار گروس کشف شده ‌است.
 
** قلعه اسرارآميز حسن آباد چاروق يا قمچقاي
دژ و قلعه «حسن آباد چاروق» با وجود اينکه بخش اعظم آن در روستاي چاروق قرار دارد به دليل شکل قرار گيري دهانه قلعه به سمت روستاي همجوار«قمچقاي» به قلعه قمچقاي شهرت پيدا کرده، به (دره شاهان) مشرف است.
اين قلعه شگفت انگيز که بسياري احتمال مي‌دهند که پربهاترين جام تاريخي ايران يعني «جام مارلينگ» در آنجا مدفون باشد، با شمارهٔ ثبت ۱۷۲۱ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
موقعيت جغرافيايي اين قلعه از عظمت خاص برخوردار است، زيرا از سه طرف به دره‌اي مشرف است که در قديم به دره شاهان شهرت داشت و تيغه‌هاي بلند و هولناک اين کوه با پرتگاه‌هاي مخوف و بلند، بالا رفتن از آن و رسيدن به دژ را بسيار دشوار مي‌کند.
ارتفاع ديواره‌هاي اين قلعه به ۲۰۰ متر مي‌رسد و تنها راه ارتباطي قلعه با خارج، گذرگاه باريکي مي‌باشد که ساخته و پرداخته دست صاحب هنري است که يک نفر به دشواري مي‌تواند از آن عبور کند. وسعت قلعه بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع با مخازن متعدد آب است که در سنگ کنده شده و پناهگاه زيرزميني آن با عمق ۴۱ پله به صورت تونلي از سنگ کنده شده و به زير قلعه هدايت مي‌شود.
باستان شناسان مشخص کرده اند که فقط بناي اوليه اين قلعه باشکوه به سده‌هاي ۲۱ تا ۲۵ قبل از ميلا بازمي‌گردد به اين معنا که بيش از ۴۰۰۰ سال قدمت دارد. گواه اين امر وجود کتيبه‌اي در نزديکي اين قلعه است که به خطي نيمه تصويري (هيراتيک) نوشته شده است، و با توجه به اين امر که اولين واضعان خط سومريان بوده‌اند، تصور مي‌شود که قلعه و کتيبه قمچقاي در اصل متعلق به سومريان بوده است.
 
** پيست اسکي نسار
پيست اسکي نسار در داخل شهر بيجار قرار گرفته ‌است، اين پيست يکي از پنج تفرجگاه مهم استان کردستان به‌شمار مي‌رود. 
پيست اسکي نسار بيجار استثنايي‌ترين پيست اسکي کشور است چون مشرف به شهر و دسترسي به آن آسان است. به علاوه طول و شيب پيست به گونه‌اي است که به راحتي مي‌توان مسابقات کشوري و بين‌المللي را در آن برگزار نمود.
 
** بازار بيجار
مجموعه بازار بيجار مربوط به دوره صفويه است و در بيجار، خيابان شهيد اردلان واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۹۱ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌است.
بازار قديمي اين شهر به نام «بازار بزرگ» مشهور است.
همچنين بازار افتخار نظام، قيصريه سالار و قيصريه سيد لشکر و بازار امير تومان که با دو سرا به نام‌هاي سراي کهنه و سراي تازه در گذشته محل تجارت تاجرهاي افغان، تبريزي، همداني و زنجاني بوده ‌است و اکنون نيز داراي دو تيمچه به نام شهبازخان و تيمچه امير تومان است که جايگاه دکان‌هاي بازاريان مي‌باشد.
 
** چهارباغ گروس
چهارباغ گروس عمارت و باغي در جنوب شهر بيجار، منسوب به دوره صفويان، داراي کوشکي دو طبقه، آب‌نماها و مجسمه‌هاي مرمرين بود. در مرآة البلدان احداث آن به سال ۱۱۰۴ ه‍.ق نسبت داده شده‌ است. 
اين چهارباغ در زمان لطفعلي‌خان حاکم گروس و هم‌زمان با دوره صفويه بنا شده‌است. دورادور پارک را درختان صنوبر احاطه کرده بود، همچنين درختان ميوه. 
 
** پل تاريخي صلوات آثار باقي مانده از دوره صفويان
پل زيبا و تاريخي صلوات آباد در 15 کيلومتري بيجار بر روي رودخانه قزل اوزن و نزديکي روستا و قلعه تاريخي صلوات آباد بنا شده که به منظور عبور کاروان‌هاي زائر منطقه آذربايجان به عتبات عاليات در عراق و عربستان ساخته شده است. پل تاريخي صلوات آباد يکي ديگر از نماد و نشانه‌هاي قدمت بيجار گروس است که در سال 1337 در رديف 420 آثار ملي ثبت شده و هر ساله پذيراي گردشگران زيادي است.
 
** مسجد خسروآباد نگيني در دل گروس
از جمله آثار موجود در گروس که متعلق به دوران زنديه است مسجد تاريخي روستاي خسرو آباد در 45 کيلومتري شهر بيجار است. اين مسجد با سقف‌هايي کوتاه وگنبدهايي کوچک و بدون مناره به دستور محمد امين خان گروس ساخته شده که شامل مصلاي تابستاني در ضلع شمالي، ايوان جنوبي و حجره هايي برراي استراحت طلاب و خادمين است. اين اثر باستاني زيبا با شمارهٔ ثبت 2607 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 
** سد گلبلاغ جاذبه شگفت انگير بام ايران
اين سد زيبا و پر جاذبه ديار گروس در 15 کيلومتري محور بيجار قروه بر روي رودخانه اوزن دره احداث شده است که با حجم مخزن هشت ميليون متر مکعبي ظرفيت آبياري حداقل 800 هکتار از اراضي پاياب سد را دارد.
سد گلبلاغ بيجار يکي از مکانهاي بسيار ديدني و تفريحي شهرستان بيجار است که در هر فصل زيبائي هاي خاص خود را دارد و مردم از هر نقطه اي براي گذراندن اوقات خود به اين منطقه سفر مي کنند تا براي لحظاتي و به دور از دغدغه هاي روزمره زيبايي هاي آن را نظاره گر باشند.
 
** طبيعت سبزمفروش به گل زار
منطقه حفاظت شده محيط زيست بيجارنيز از ديگر جاذبه هاي اين شهرستان ميباشد در اين منطقه انواعي از جانوران وگياهان که برخي از آنها کمياب هستند زندگي مي کنند.
قوچ و ميش ارمني، گراز، گرگ، روباه و شغال و گونه هاي ديگري از پستانداران و همينطور انواع خزندگان و مارها و پرندگان کميابي همچون عقاب طلايي نمونه هايي از جانداران هستند که در مراتع و حاشيه رودخانه هاي اين منطقه زيست ميکنند.رودخانه هاي اين منطقه نيز انواعي از ماهي ها و ديگر جانوران آبزي و کنار آبزي را در خود جاي داده اند.از ماهي هاي جالب اين رودخانه‌ها ميتوان اسبله(گربه ماهي)و نوعي ماهي که در زبان محلي زرده ماهي خوانده مي شود را نام برد.
 
** آيين‌هاي سنتي
مردم بيجار از ديرباز ديدن روباه را به فال نيک مي‌گرفتند.
پشت سر مسافر آب مي‌پاشند.
يکي از مراسم نوروز شال گردش نام دارد که رسمي پرطرفدار است. در اين رسم جوانان به پشت بام‌ها رفته و با آويختن شال گردن خود يا پارچه‌اي دراز از صاحب خانه عيدي طلب مي‌کنند. صاحبخانه نيز آجيل، شيريني، تخم مرغ پخته، پول و شکلات را داخل شال گره زده و با گفتن اين عبارت «خدا مرادت را بدهد» شال را رها مي‌کند.
مراسم تاسوعا و عاشوراي بيجار در ايران کم نظير است و مردم در برگزاري آ ن مشارکت فعال دارند و هر ساله خبر نگاران داخلي و خارجي زيادي جهت تهيه گزارش در آ ن شرکت مي‌کنند.
در شب يلدا براي نو عروس‌ها عيدي مي‌برند.
 
** صنايع دستي و سوغات بيجار
قالي بيجار يکي از اصيل‌ترين فرش‌هاي ايراني است و زيبايي و دوام آن شهرت جهاني دارد. گليم بيجار نيز از نظر مرغوبيت شهرت دارد. از ديگر سوغاتي‌هاي اين شهر مي‌توان به حلوا سوهاني، نان شيرمال مخصوص بيجار و انواع ترشي‌هاي خوشمزه اشاره نمود.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها