City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بهترين زمان سفر به اردبيل (1397/04/13)

اردبيل با جاذبه‌هاي غني مانند گردنه حيران يا بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي يکي از برترين مقاصد گردشگري ايران است. اطلاع از بهترين زمان سفر به اردبيل مي‌تواند سفر شما را به تجربه‌اي فراموش‌نشدني تبديل کند
بهترين زمان سفر به اردبيل

به گزارش بزنيم بيرون ، اردبيل جزو آن دسته از شهرهايي است که هر کسي دوست دارد حتي براي يک هم بار هم که شده به اين شهر سفر کند؛ زيرا اکثر ايرانيان از يک سو مي‌خواهند تجربه رانندگي در مسير پر و پيچ خم‌ گردنه حيران را تجربه کنند و از سوي ديگر غذاهاي محلي اردبيل مانند آش دوغ، حلواي سياه و کباب‌هاي خوشمزه اين شهر، افراد زيادي را شيفته خود مي‌کنند. چشمه‌هاي آبگرم سرعين با آب شفابخش خود براي درمان بيماري‌هاي متعدد هم زبانزد خاص‌ و عام هستند و آب‌تني در آن‌ها باعث آرامش روحي هم مي‌شود.

در ادامه بهترين زمان سفر به اردبيل را از ابعاد مختلف را بررسي مي‌کنيم تا بسته به هدف و برنامه خود از سفر به اين شهر، بهترين زمان ممکن را انتخاب کنيد تا بيشترين بهره را از سفر خود ببريد.

بهترين زمان از نظر آب و هوا

در تابستانکه بيشتر شهرهاي ايران و مخصوصا شهرهاي شمالي ايران (که معمولا متداول‌ترين مقصد سفر براي فصل تابستان هستند)، آب و هوايي گرم و آزاردهنده‌اي دارند، اهالي اردبيل و شهرها و مناطق اطراف آن از هوايي دل‌پذير و خنک لذت مي‌برند؛ پس بهتر است در تابستان به جاي اينکه شهرهاي شلوغ شمالي با هوايي گرم و شرجي را براي سفر انتخاب کنيد، راهي اردبيل شويد.

متوسط دماي اين شهر در گرم‌ترين موقع سال يعني از ۱۰مرداد تا ۱۰شهريور، ۲۰٫۸درجه سانتي‌گراد، در سردترين موقع سال يعني از ۱۱دي تا ۱۲بهمن، منفي ۱٫۷درجه سانتي‌گراد (که پايين‌ترين دماي اردبيل در زمستان است) و متوسط دماي سالانه ۹٫۵درجه سانتي‌گراد است. اردبيل به شهر بدون کولر هم معروف است؛ زيرا تابستان اردبيل انقدر خنک است که مردم آن هيچ نيازي به وسايل سرماشي ندارند؛ اگر هم عاشق برف و هواي سرد زمستان هستيد، اردبيل در زمستان هم مقصد ايده‌آلي براي شما است؛ البته متاسفانه در چند سال اخير حتي چنين شهري هم تحت‌تاثير تغييرات اقليمي قرار گرفته و دماي آن در تابستان به ۴۱درجه سانتي‌گراد (حتي در مناطق سردسير) هم رسيده است. اين موضوع نشان‌دهنده آسيب جدي محيط زيست بوده و تذکري براي مراقبت بيشتر از آن است.

بهترين زمان از نظر شرکت در رويدادها

جشنواره گل‌هاي بابونه يکي از مهم‌ترين جشنواره‌هاي اردبيل است که هر ساله در روزهاي ۲۴و ۲۵خرداد مصادف با روز جهاني گل، برگزار مي‌شود. اين جشنواره در مراتع چند صد هکتاري گل‌هاي بابونه در جنگل فندوقلوي نمين که منبعي عظيم براي گل‌ها و گياهان دارويي است، همراه با برنامه‌هاي شاد موسيقي، اجراي نمايش و برنامه‌هاي فرهنگي و هنري متنوع ديگر براي اقشار مختلف جامعه برگزار مي‌شود. در ضمن در اين جشنواره هنرمندان اردبيلي صنايع‌دستي اين شهر مانند گليم و جاجيم را در معرض نمايش مي‌گذارند.

سفر به اردبيل در زمستان هم مي‌تواند براي شما جالب باشد؛ زيرا هر ساله در شهر سرعين که در ۴۰کيلومتري جنوب غربي اردبيل واقع شده و به خاطر مجتمع‌ها و چشمه‌هاي متعدد خود يکي از مهم‌ترين شهرهاي گردشگري ايران است، از اوايل بهمن تا اواخر آن ميزبان جشنواره زمستاني است؛ البته امسال به دليل تقارن ماه بهمن با ايام فاطميه، اين مراسم از ۱۸اسفند به مدت يک ماه برگزار مي‌شود. طبق گفته فرماندار اين شهر، ثبت اين جشنواره در دست اقدام است و در صورتي که ثبت شود، در فصول بهار و تابستان نيز به شکل ديگري اجرا خواهد شد.

از برنامه‌هاي اين جشنواره مي‌توان به مسابقات ورزشي، جشنواره آدم برفي، بازي‌هاي محلي، شعر و موسيقي، دعوت از هنرمندان به نام و محبوب کشور و معرفي توانمندي‌هاي شهر سرعين و همچنين اهداي جوايزي همچون خودرو به قيد قرعه اشاره کرد.

عمده برنامه‌هاي جشنواره در روزهاي پنجشنبه و جمعه برگزار مي‌شود و در ساير ايام هفته نيز برنامه‌‌هايي همچون کوهپيمايي، صعود به کوه سبلان و مسابقات ورزشي ديگر برگزار مي‌شود. شبکه‌هاي صدا و سيما نيز رويدادهاي اين جشنواره را پوشش مي‌دهند.

در شهر خلخال نيز که در فاصله ۱۲۴کيلومتري جنوب شرق اردبيل واقع شده، نيز هر ساله جشنواره مشابهي برگزار مي‌شود که شامل برنامه‌هايي همچون برگزاري مسابقات تيراندازي به اهداف پروازي، مسابقات اسکي، کوهپيمايي سريع، ساخت تنديس‌هاي برفي و يخي، اجراي موسيقي محلي و تجليل از افراد برتر در مسابقات ورزشي و هنري مي‌شود.

آئين سنتي طشت گذاري در مسجد جامع اردبيل

طشت‌گذاري يکي از آئين‌هاي کهن مردم اردبيل با قدمت ۶۰۰ساله است که هر سال در روز بيست و هفتم ذيحجه و سه روز مانده به محرم برگزار مي‌شود. توصيه‌ مي‌کنيم در زمان برگزاري اين مراسم که يکي از آئين‌هاي کهن عزاداري مردم اردبيل‌ها و آذري‌ها است، حتما به اردبيل سفر کنيد.

طشت‌گذاري يکي از آئين‌هاي کهن مردم اردبيل با قدمت ۶۰۰ساله است

در اين آئين که به ياد شهداي تشنه‌لب کربلا برگزار مي‌شود، هيات عزادار زنجير زن و سينه‌‌زن همراه با نوحه‌سرايي، مديحه‌سرايي، طبل‌زني و شيپور زني و حمل علم‌هاي عزا، چند مشک را پر از آب کرده و سپس چند نفر از افراد حاضر در جمع که معمولا از ريش‌سفيدان هستند، آن‌ها را همراه با با چند طشت مسي با برنزي به مسجد مي‌برند.

در مسجد عزاداران ابتدا طشت‌ها را روي سر خود طواف مي‌دهند و سپس آن‌ها را در مکان مخصوص خود قرار مي‌دهند. در پايان مراسم هم تشت‌ها در حالي که دعاهاي مخصوصي خوانده مي‌شود، با آب مشک‌ها پر مي‌شوند و افراد حاضر آب تشت‌ها را به عنوان تبرک و به نيت برآورده شدن حاجات خود مي‌نوشند.

اين مراسم طي سه روز و ابتدا در مسجد جامع شهر انجام مي‌‌شود. مراسم طشت گرداني در روز اول در محلات «طوي » و «اونچي ميدان»، در روز دوم در «اوچدکان» و «سرچشمه» در روز سوم نيز در دو محله «پيرعبدالملك» و «عالي قاپو» و در کل در ۴۱مسجد انجام مي‌شود.

مراسم شمع‌گرداني يا شام پايلاماق يکي ديگر از آئين‌هاي کهن ديگر اردبيل است که در ماه محرم و روز تاسوعا انجام مي‌شود. در اين مراسم عزاداران مسير بين ۴۱مسجد را با نيت برآورده شدن حاجات خود با پاي پياده طي مي‌‌‌کنند و در هر مسجد يک شمع روشن مي‌کنند. عزاداران پس از روشن کردن شمع و صلوات فرستادن، مقداري از آب تشت‌ها را به عنوان تبرک مي‌نوشند. عزاداران در طول مسير پياده‌روي، به مدح پيامبر و ائمه اطهار نيز مي‌پردازند.

بهترين زمان بازديد از جاذبه‌ها

بدون ترديد گردنه حيران ديدني‌ترين جاذبه اطراف اردبيل است که هر گوشه از طبيعت آن هديه‌اي بي‌نظير به چشمان شما هديه مي‌کند. بهترين زمان بازديد از اين موهبت الهي کم‌نظير بهار و تابستان است. در اين دو فصل مي‌توانيد از هوايي خنک و دل‌پذيري در اين دو منطقه لذت ببريد. در پاييز هم شاهد جشنواره‌اي با شکوه از رنگ‌هاي پاييزي در اين منطقه هستيد.

جنگل فندوقلو يکي ديگر از جاذبه‌هاي بکر اطراف اردبيل است که از اواسط ارديبهشت تا اواخر خرداد به بهشتي بي‌نظير تبديل مي‌شود و فرشي سفيد و درخشان از گل‌هاي بابونه بر پهنه آن گسترانيده مي‌شود. در ضمن اين جنگل سحرانگيز در پاييز و از مهر تا آبان نيز به کمال زيبايي خود مي‌رسد.

جنگل فندوقلو

دره الوارس يا دره گلستان با برخورداري از يخچال‌هاي طبيعي، مراتع و چمنزارهاي سرسبز، آبگير‌هايي که در زير نور آفتاب مي‌درخشند و چشمه و آبشار يکي ديگر از جاذبه‌هاي حقيقتا ديدني اطراف اردبيل است که در فصل تابستان به مکاني با زيبايي غيرقابل توصيف تبديل مي‌شود.

دهکده گردشگري حيران يکي از جاذبه‌هاي جذاب اردبيل است که در فاصله ۳۷کيلومتري شمال شرق اردبيل واقع شده است و در آن مي‌توانيد از تفريحات هيجان‌انگيزي مانند تله‌کابين و زيپ‌لاين نهايت لذت را ببريد. اين دهکده هر روز از ساعت ۸الي ۲۲پذيراي گردشگران است.

تله کابين حيران

پل معلق مشکين شهر يکي ديگر از  مجموعه‌هاي تفريحي هيجان‌انگيز ديگر اطراف اردبيل است که بر فراز دره‌اي سرسبز با رودخانه خروشان و عمق ۸۰متر احداث شده است. در اين مجموعه مي‌توانيد علاوه بر تجربه پل معلق، از تفريحات ديگري مثل بالون‌سواري و زيپ‌لاين نيز لذت ببريد.

پل معلق مشگين شهر

نورپردازي پل در شب‌ها بسيار زيبا و خيره‌کننده است. در ضمن شب‌ها مراسم ويژه‌اي مثل آتش‌بازي، جنگ شادي و برنامه‌هاي شاد ديگر نيز در کنار اين پل انجام مي‌شود. ساعات بازديد از اين جاذبه زيبا و مهيج ۸الي ۲۴است.

چشمه هاي آب گرم

قطعا هر کس به اردبيل سفر کند، سري هم چشمه‌هاي آبگرم و مجتمع‌هاي آب درماني سرعين و شهرهاي اطراف آن مي‌زند تا از خواص درماني آب آن‌ها بهره‌مند شود. مجتمع آبدرماني ايرانيان سرعين که در ورودي اول شهر سرعين- شرکت تفريحي توريستي آب‌درماني سرعين ايرانيان واقع شده است، يکي از مجتمع‌هاي آب‌درماني اردبيل بوده که سانس‌هاي آن از ۹صبح الي ۱بامداد است و آقايان و بانوان مي‌توانند همزمان از آن استفاده کنند.

مجتمع آب درماني سبلان

مجتمع آبدرماني سبلان يکي ديگر از مجتمع‌هاي آب‌درماني مدرن و مجهز اردبيل است که در  خيابان دانش، روبروي هتل بين المللي لاله، مجتمع آبدرماني سبلان واقع شده است و همه روزه از ساعات ۸الي ۲۴پذيراي گردشگران است.

بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي يکي از جاذبه‌‌هاي تاريخي بسيار ارزشمند و ديدني اردبيل است که در خيابان شيخ صفي، ميدان عالي قاپو واقع شده و ساعات بازديد از آن در تابستان‌ها ۸الي ۲۰و در زمستان‌ها ۸الي ۱۷:۳۰است. در ضمن اين مجموعه در روزهاي دوشنبه تعطيل است.

بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي

موزه مردم‌شناسي اردبيل که در حمام تاريخي آقا نقي واقع شده است، يکي ديگر از جاذبه‌هاي تاريخي جذاب اردبيل بوده که همه روز ازساعات ۸الي ۲۰پذيراي مسافران نوروزي است.

موزه صنايع‌دستي اردبيل که در حمام تاريخي شيخ در کوي عالي قاپو، کوچه شهيدگاه واقع شده است، مکاني جذاب براي آشنايي با صنايع دستي اردبيل است. ساعات بازديد از اين موزه هر روز از ساعت ۸الي ۱۵است.

موزه تاريخ طبيعي اردبيل هم مکاني جالب براي آشنايي با حيات‌وحش اردبيل در مقياسي کوچک است. اين موزه در ضلع شرقي درياچه شورابيل واقع شده و ساعات بازديد از آن ۸الي ۱۴است.

بهترين زمان سفر از نظر خلوتي و کاهش هزينه‌ها

درست است که اردبيل در تابستان بسيار خوش آب‌وهوا است؛ اما در عين حال  اين شهر در تابستان بسيار شلوغ است و مجتمع‌هاي آب‌درماني سرعين  هم مملو از مسافر است؛ پس اگر خلوتي را دوست داريد و مي‌خواهيد لذت و بهره کافي را از اين مجتمع‌ها ببريد ؛ بهتر است در ساير فصول سال و روزهاي وسط هفته به اين شهر سفر کنيد. در ضمن بليط مجتمع‌هاي آب درماني در ساير فصول با تخفيف و حتي به صورت نيم‌بها فروخته مي‌شوند. قيمت مراکز اقامتي اين شهر هم طبيعتا در تابستان بيشتر است.


منبع : کارناوال

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها