City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خنک ترين شهرهاي ايران در تابستان (1397/05/16)

حتماً شما هم با شروع تيرماه و فصل تابستان، گاهي انقدر از گرما کلافه ميشويد که حتي باد کولر هم براي رفع گرمازدگي کمکي به شما نمي‌کند. در اين شرايط بعضاً، آرزو ميکنيد که در يه جايي با خنکاي دلچسب مي نشستيد و از نسيم خنکي که در اطرافتان مي وزيد، لذت مي برديد.
خنک ترين شهرهاي ايران در تابستان

به گزارش بزنيم بيرون ، امروز ميخواهيم به شما شهرهايي را معرفي کنيم که بوي بهشت و سردي بهار را در تابستان براي شما به ارمغان مياورند. پس با ما همراه باشيد.

براي سفر به اين شهرها علاوه بر پايانه‌هاي حمل و نقل شهري مي‌توانيد با خريد بليط هواپيما سفر راحت‌تر و بي دغدغه‌تري داشته باشيد.

چالدران، شهر بدون کولر:

سال‌هاست که شهرستان چالدران را به عنوان شهر بي‌کولر مي‌شناسند چرا که واقع شدن در دامنه سلسله جبال زاگرس که آن را از شمال تا جنوب چون نگيني دربرگرفته است، هواي خنکي را بر مردم اين شهرستان رقم زده است. بد نيست بدانيد که اين شهرستان تا حدي داراي هواي معتدل و مطبوعي است که مردم اين شهرستان در هواي گرم فصل تابستان به جاي استفاده از پارکها و يا فضاهاي سبز ترجيح مي‌دادند در خانه‌هاي خود بمانند.چالدران در استان آذربايجان غربي واقع شده است

روستاي کندوان:

 منطقه ييلاقي متفاوت کندوان نام يکي از روستاهاي استان آذربايجان شرقي است که در ۶۰کيلومتري جنوب غرب شهر تبريز قرار دارد. کندوان يکي از سه روستاي صخره‌اي در سطح جهان است و از اين‌رو، توجه بسياري از گردشگران داخلي و خارجي را به خود جلب کرده است؛ حضور سالانه بالغ بر ۳۰۰هزار نفر گردشگر در اين منطقه شاهدي بر اين مدعي است.

البته آنچه کندوان را از نمونه‌هاي مشابه آن متمايز مي‌کند، جريان زندگي و سکونت بالغ بر ۱۱۷خانواده در داخل اين صخره‌ها است و اهالي آن به مشاغل روستايي مانند: کشاورزي، دامداري و توليد صنايع دستي اشتغال دارند.

برخلاف تصور، اين خانه‌هاي صخره‌اي همانند منازل مسکوني عادي، داراي بخش‌هاي مختلفي مانند: اتاق نشيمن، صندوق‌خانه، آشپزخانه و حتي مجهز به سيستم لوله‌کشي آب و برق هستند. قطر ديوارهاي اين خانه‌هاي جالب در حدود ۲متر بوده و از اينرو، فضاي داخل خانه به‌طور طبيعي در زمستان‌ها گرم و در تابستان‌ها خنک است.

کندوان منطقه‌اي ييلاقي است که در رشته‌کوه‌هاي سهند قرار دارد. اين منطقه بسيار خوش آب و هوا بوده و به دليل وجود مراتع سرسبز عشاير بسياري به آنجا مهاجرت مي‌کنند. از جمله آثار مشابه روستاي کندوان در ساير نقاط جهان مي‌توان به دره گورمه در ترکيه اشاره کرد که وسعت آن در حدود ۱۵تا ۲۰برابر روستاي کندوان است. به طور کلي، در سطح جهان فقط سه روستاي صخره‌اي تاکنون شناسايي شده‌اند که شامل روستاي کاپادوکيه در ترکيه، داکوتا در آمريکا و کندوان در ايران است که در ميان اين روستاها، در حال حاضر فقط در روستاي کندوان ايران زندگي جريان دارد و دو روستاي مشابه خالي از سکنه هستند

کوهرنگ، خنک ترين شهر ايران در تابستان:

يک باور عاميانه بين ايرانيان وجود دارد که در فصل گرما بايد جاده هاي شمالي را پيش گرفت تا به هواي خنک رسيد اما هميشه اين طور نيست. شايد باورتان نشود که در گرماي کشنده تابستان، کوهرنگ چه هواي خنکي دارد.

براي سفر به کوهرنگ بعد از طي مسير 9 ساعته اي از تهران، با اتوبوس يا وسيله شخصي به شهرکرد مي رسيد، پس از آن جاده به سوي چلکرد، در مرکز شهرستان کوهرنگ حدود 90 کيلومتر است. پس از طي اين مسير به روستاي ديمه بنوستکي مي رسيد.

در اين نقطه بايد يک مسير 15 کيلومتري را براي رسيدن به دشت لاله هاي واژگون طي کنيد. در مسير مناظر بسيار زيبايي از چشمه ها و دشت خواهيد ديد. دامنه هاي گلستان کوه خوانسار صاحب يکي از دشت هاي زيبا و منحصر بفرد پوشيده از لاله هاي واژگون است.

بخشدار کوهرنگ ستار فرهادي نيا مي‌گويد: آب و هواي مناسب و وجود جاذبه‌هاي گردشگري بسيار موجب شده که شهرستان کوهرنگ به يکي شهرستانهاي مسافر خيز کشور تبديل شود. وي ادامه داد: آمار مسافران در روزهاي تعطيل بسيار زيادتر مي شود.شهرکرد هم اکنون با داشتن دماي حداقل هشت درجه سانتيگراد و حداکثر 26 درجه سانتيگراد يکي از خنک‌ترين شهرهاي کشور در تيرماه محسوب مي شود

دهکده جهان نما

اقامت برفراز کوهستان هاي سردسير البرز جهان‌نما يک دهکده ييلاقي در استان گلستان است. اين منطقه درميان کوه‌هاي البرز قرار دارد و بر فراز آن ميتوان دشت گرگان و دريا را نظاره کرد. اين منطقه‌ي بسيار زيبا مکان مناسبي براي پناه بردن از گرما به منطقه اي خنک است. براي رسيدن به جهان نما، به سمت ارتفاعات درازنو رفته و به سمت روستاي رادکان و سپس به سمت جاده روستاهاي چمن ساور و حاجي آباد برويد. در دوراهي بايد راه سمت چپ را انتخاب کنيد و سپس به دشت جهان نما ميرسيد

بهشت‌گمشده، نام منطقه‌اي خوش آب ‌وهوا و سرسبز در شهرستان مرودشت در منطقه کامفيروز در فاصله ۱۲۰کيلومتري شمال غربي شيراز قرار دارد.اين منطقه ديدني با پوشش گياهي سرسبز، آبشارهاي کم ارتفاع طبيعي و آب فراواني که از چشمه ها به پايين سرازير ميشود، مانند بهشتي روي زمين است. اين منطقه که در تيرماه بسيار زيباست؛ امکان اقامت شبانه هم دارد. براي رسيدن به اين بهشت زميني بايد از جاده ي مرودشت-کامفيروز برويد


منبع : بيتوته

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها