City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

معرفي روستاي ورکانه معروف به چشمه قل قل (1397/05/17)

همدان يکي از استان هايي است که تعدادي از روستاهاي زيباي کشورمان را در خود جاي داده است و گردشگران زيادي را به سوي خود مي کشاند. زيبايي يکي از اين روستاها به حدي است که ما را راهي جاده کرده تا به تماشاي آن بنشينيم و از ديدن جلوه هايش لذت ببريم.
معرفي روستاي ورکانه معروف به چشمه قل قل

به گزارش بزنيم بيرون ، ورکانه روستايي در نزديکي شهر همدان واقع در استان همدان ايران است. روستاي ورکانه همدان که به عنوان نگين گردشگري روستايي اين استان شهرت يافته است با سنگ‌هاي لاشه که تمام کوچه‌هاي آن را احاطه کرده‌اند زير نورهاي موضعي به رنگ قهوه‌اي سوخته در مي‌آيند که تصاوير اروپاي دوران رنسانس را يادآور مي‌شود. پيشينه روستاي ورکانه به بيش از ۴۰۰سال مي‌رسد و آنچه از تاريخ برمي‌آيد اينکه نخستين و قديمي‌ترين محله آن، محله درب مسجد است. زبان اهالي روستا فارسي و لري است. اين روستا در سال 95 به عنوان لوکيشن سريال )علي البدل(انتخاب شد. اين سريال نوروز 96 از شبکه يک سيما پخش شد.

علت نامگذاري روستاي ورکانه:

در گويش کردي )ور(به معني کنار و )کانه(به معني چشمه است. ورکانه نيز به معني قرار گرفتن در کنار آب و چشمه مي‏باشد. از نقطه نظري ديگر روستاي ورکانه به دليل اينکه در پيرامون آن معادن سنگ به فراواني مشاهده ميشود، نام ورکانه را به خود گرفته و وجه تسميه روستاي ورکانه را معادل محلي که در نزديکي معدن يا ورکان است، آورده اند.

پيشينه روستاي ورکانه به بيش از 400 سال مي‌رسد. روستاي ورکانه در دامنه جنوبي زاگرس مرکزي قرار گرفته و عموما به دليل کوهستاني بودن و برخورداري از طبيعت زيبا از مناطق بسيار بکر به شمار مي‌رود.

سنگ، سنگ لاشه، سنگ مالون، خشت و آجر انواع مصالح متعارف ساختماني در ابنيه روستاي ورکانه است و عنصر سنگ به عنوان اصلي ترين مصالح در ابنيه روستاي ورکانه بيش از هر چيز در بازديد از روستا به چشم ميخورد و به نظر ميرسد کاربرد سنگ در روستا به علت فراواني اين عنصر در روستا و سختي و مقاومت آن در برابر تغييرات جوي و همچنين کمبود آجر و خشت درمنطقه بوده است.

در روستاي ورکانه همدان که به عنوان نگين گردشگري روستايي اين استان شهرت يافته است، سنگ‌هاي لاشه که تمام‌ کوچه‌هاي آن را احاطه کرده‌اند، زير نورهاي موضعي به رنگ قهوه‌اي سوخته در مي‌‌آيند که تصاوير اروپاي دوران رنسانس را يادآور مي‌شود.

هسته اوليه اين روستا که پيرامون قنات روستا شکل گرفته، قدمتي نسبتاً طولاني دارد و سابقه تاريخي آن به اوايل دوره صفوي مربوط مي‏شود. روستاي ورکانه همدان يکي از 6 روستاي گردشگري همدان است که نام آن در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد و به عنوان منطقه ويژه گردشگري کشور مطرح شد.

 روستاي ورکانه,چشمه قل قل,معرفي روستاي ورکانهروستاي ورکانه همدان به عنوان نگين گردشگري روستايي اين استان شهرت يافته است

 ساختمان مسجد روستا در بافت قديمي

در روستاي ورکانه تنها يک مسجد وجود دارد که در ضلع جنوبي روستا به چشم مي خورد. بناي اين مسجد نوساز مي باشد و با مصالح جديد ساخته شده است. نماي ساختمان آن آجري است و به لحاظ معماري داخلي کاملا ساده مي باشد. درون مسجد يک محراب کوچک وجود دارد که کاشي‌کاري اندکي اطراف آن را زينت داده است. وضوخانه، فضاهاي پشتيباني و خدماتي نيز در اطراف مسجد قرار گرفته اند.

آرامگاه امامزاده غيب

يکي از مکان هاي مقدس در ورکانه آرامگاه امامزاده غيب است که در بين مردم روستا از ارزش و احترام زيادي برخوردار مي باشد. اين آرامگاه در محله اي به نام درب مسجد قرار دارد و روزهاي پنج‌شنبه و جمعه محوطه ي آن بسيار شلوغ مي شود.

نظام ارباب رعيتي در روستاي ورکانه:

در روستاي ورکانه مانند ساير روستاهاي استان، ريش‌سفيدان جايگاه خاصي دارند و در زمان‌هاي قديم نيز نظام تصميم‌‌گيري و قدرت بر اساس ارباب رعيتي بوده است.

در آن زمان نقي‌خان قراگوزلو، خان روستا بوده و بعد از او نيز دخترش ارباب و حاکم روستا شده است و در حال حاضر نيز بقاياي اصطبلي که در دو کيلومتري جنوب روستا ساخته شده، هنوز هم وجود دارد.

اين اصطبل در سال‌هاي پيش از انقلاب به‌عنوان مرکز پرورش اسب دربار مطرح بوده و در حال حاضر نيز جزو آثار ديدني روستا به شمار مي‌رود.

اين بنا داراي طول و عرضي به ابعاد ۷۵متر در ۲۲متر و با زيربناي کل يک هزار و ۶۵۰مترمربع ساخته شده و داراي يک حياط مرکزي است که در دو طرف حياط فضاي نگهداري اسب وجود داشته و دو ضلع ديگر، ‌ورودي و انبار علوفه بوده است.

ورودي اصطبل در ضلع شمال‌شرقي بناست و در ضلع‌هاي شرقي و غربي انبار علوفه و فضاي نگهباني تعبيه شده و کف انبارها از کف حياط در حدود يک متر پايين‌تر است.

 قلعه مهري خانم:

قلعه اربابي نيز بنايي است که ساختمان آن با پلان چليپايي طراحي شده است. اين قلعه مربوط به مهري خانم، ارباب روستا بوده است. اين بنا در ابعاد ۱۲در ۲۰متر و با زيربناي ۳۳۰مترمربع در دو طبقه ساخته شده و طبقه دوم در قسمت مرکزي بنا ايجاد شده است.

ورودي بنا نيز از طبقه همکف و طبقه اول و از ضلع شرقي بنا صورت مي‌گرفته است و دو پله از دو طرف ورودي طبقه همکف به طبقه اول منتهي مي‌شود.

اين بنا در فاصله ۱۰۰متري در ضلع جنوبي روستا و در بستر سبز کوهپايه و مشرف به روستا واقع شده است.

گورستان روستاي ورکانه:

وجود گورستان ساده‌اي در روستاي ورکانه که در آن هيچ سنگ قبري ديده نمي‌شود از ديگر مواردي است که مورد توجه قرار دارد.

تلاش و پشتکار وي و پيمودن مسير ورکانه به همدان براي تحصيل باعث شد تا به عنوان دانشمند برتر جهان شناخته شود و  اختراعات بسياري را از جمله  قلب مصنوعي کنترل از راه دور، تعيينDNA انسان با اثر انگشت و بدون نياز به خون‌گيري و ۱۴اختراع پزشکي ديگر را به ثبت برساند. عالي‌ترين مقام علمي جهان از انجمن سلطنتي کانادا و بريتانيا، عضويت انجمن دانشمندان نيويورک، بنيانگذار درمان پزشکي از راه دور، رئيس بخش قلب و عروق انستيتو تحقيقات قلب دانشگاه اوتاوا از جمله عناوين علمي وي در دنيا مي باشد.

زبان مردم ورکانه:

مردم روستاي ورکانه به زبان‏هاي آذري، فارسي و کردي سخن مي‏گويند.

غذاهاي محلي ورکانه:

غذاهاي محلي روستا مشتمل بر آبگوشت، انواع کباب و انواع آش مانند آش اوماج، آش پلته، آش واره، آش جو و ترخينه ميباشد.

سوغات روستاي ورکانه:

محصولات باغات ورکانه شامل گردو، زردآلو، انگور و سيب بهترين سوغاتي هاي اين روستا هستند.

آب و هواي روستاي ورکانه:

به دليل قرارگيري روستاي ورکانه در دامنه جنوبي زاگرس مرکزي، آب و هوايي کوهستاني بر اين روستا حاکم است که حکايت از سرماي سخت زمستاني دارد.

 روستاي ورکانه,چشمه قل قل,معرفي روستاي ورکانهروستاي ورکانه آب و هواي معتدلي پيدا مي کند

بهترين فصل سفر به روستاي ورکانه:

بهترين زمان براي سفر به ورکانه اواسط بهار تا پايان تابستان است چرا که آب و هواي معتدلي بر منطقه حاکم مي شود.

بهار و تابستان: با گرم شدن هوا، ورکانه آب و هواي معتدلي پيدا مي کند و سرسبزي باغ ها چهره ي اين روستا را زيباتر جلوه مي دهند.

پاييز و زمستان: در فصول سرد، سرماي سختي به ورکانه مي آيد اما علاقه مندان به طبيعت براي ديدن هزار رنگ پاييز و برف زيباي زمستاني باز هم، ورکانه را به عنوان مقصد

در سفر به روستاي ورکانه بردن لباس گرم را فراموش نکنيد چرا که آب و هواي اين روستا در بيشتر روزهاي سال سرد است.

احترام به فرهنگ بومي باعث مي شود تا ارتباط بهتري را با روستاييان تجربه کنيد و موجب ناراحتي آنها نشويد.

زباله هاي شما چهره ي اين روستا را زشت مي کند پس آنها را در روستا بر جاي نگذاريد.

راه رسيدن به روستاي ورکانه:

مسير رسيدن به روستاي ورکانه از همدان، در ابتدا انتخاب جاده همدان به ملاير و سپس محوريست که از اين جاده منشعب مي شود. پس از عبور از سد اکباتان و روستاهاي يلفان، شمس‌ آباد و علي‌آباد از طريق جاده ورکانه به روستاي ورکانه خواهيد رسيد

.


منبع : بيتوته

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها