City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

همه چيز درباره آب پري، آبشاري که آبشار نيست (1397/05/27)

زيبايي طبيعت شگفت‌انگيز استان مازندران بر هيچ‌کس پوشيده نيست، از سواحل رويايي درياي خزر گرفته تا جنگل‌هاي سرسبز و دل‌انگيزش. در مازندران آبشارهاي فراواني از جمله آبشار ترا، سنگ نو، ايج و نارم وجود دارد که در ادامه شما را با يکي آبشار‌هاي معروف به نام آب پري آشنا کنيم.
همه چيز درباره آب پري، آبشاري که آبشار نيست

به گزارش بزنيم بيرون ، آبشار آب پري کجاست؟

آب پري منطقه‌اي گردشگر پذير و خوش آب و هوا است که در استان مازندران و در فاصله ۱۷کيلومتري شهر رويان، نزديکي شهر نور واقع شده‌است.

منطقهٔ آب پري داراي آبشاري به همين نام است. در آب پري درختان با فاصلهٔ کم از يکديگر قرار دارند و بيشتر مناطق بکر و دست نخورده مانده‌است. اين ناحيه همسايه کجور و يوش مي‌باشد.

آبشار آب پري در کنارهٔ جاده قرار گرفته‌است. اين آبشار، شباهت چنداني به آبشار ندارد زيرا قسمتي از سنگ‌هاي کوه در اثر رانش زمين در شيب تند کوه جمع شده‌اند و آب کمي از لابه‌لاي اين سنگ‌ها در جريان است.

با اين حال گردشگران پرشماري در روزهاي تعطيل و تعطيلات آخر هفته به اين محل مي‌آيند. اختلاف درجه حرارت اين ناحيه با هواي شهر رويان تقريباً ۱۰درجه سانتي‌گراد است. درختان جنگلي در مناطق کم ارتفاع‌تر و درختان کاج در نقاط بلندتر ديده مي‌شوند.

آبشار آب پري دربين راه رويان به گلندرود واقع است. نام محلي (مازندراني) آن (پري او) است که توسط فارسي زبانان به آب پري برگردانده شده‌است. از آنجايي که نامهاي خاص ترجمه نمي‌شوند، بهتر آن است که اين آبشار با نام واقعي خود يعني (پري او) ناميده شود.

طبيعت زيباي آب پري:

در مسير سفر به مقصد جديدمان که قرار گرفتيد از همان ابتدا طبيعت شما را با جذابيت هايش غافلگير مي کند، به طوري که وقتي وارد جاده منتهي به آبشار مي شويد از هر دو طرف، درختان شما را احاطه مي کنند. جاده اي مارپيچ گونه که شما را به دنيايي ديگر مي برد.

در قسمت هاي ديگري از جاده صخره هاي بلند، شکلي متفاوت از اين جاده را نمايان مي کند. اين جاده جنگلي که شباهت زيادي به جاده چالوس نيز دارد در هر فصل به رنگ تازه اي خود را نشان مي دهد، حالا تصور کنيد در اين جاده رويايي مه نيز اضافه شود تا هميشه در ذهنتان بماند، قطعا نمي توانيد از اين جاده به سادگي بگذريد و حتما ساعتي را از ماشين پياده مي شويد و زيبايي هاي اين مسير خيره مي شويد.

وقتي به آبشار آب پري نزديک مي شويد، چهره اي متفاوت از يک آبشار را خواهيد ديد که امکان دارد با تصورات شما تفاوت زيادي داشته باشد، درواقع اکثر جذابيت اين جاذبه به سنگ هايي بر مي گردد که در اثر رانش زمين، در شيب تند کوه قرار گرفته اند و آب از ميان آنها جريان دارد. با وجود اين جريان آب، درختان و گياهان اطراف رشد کرده اند و به زيبايي هاي اين مکان افزوده اند.

با نزديک شدن به آبشار آب پري شکلي متفاوت از يک آبشار را خواهيد ديد که ممکن است خيلي با تصورات شما از آبشار مطابقت نداشته باشد. آن چيزي که آب پري را به يک جاذبه ي ديدني تبديل کرده سنگ‌هايي هستند که در اثر رانش زمين، در شيب تند کوه گرد هم آمده اند و آب را از ميان خود عبور مي دهند. زلالي آب اين آبشار موجب شده تا بسياري از آن به عنوان آب آشاميدني استفاده کنند.

سرچشمه آبشار آب پري، چشمه اي از کوه هاي مازندران است و آبشار آب پي موجب مي گردد تا آب با يک شيب ۶۰درجه اي، مسير خود را به آن طرف جاده و دره اي جنگلي ادامه دهد. در زبان محلي پري او به آن گفته مي شود که ريشه در افسانه هايي دارد که به وجود يک پري بر مي گردد.

با وجود درختان در گوشه و کنار اين منطقه و صداي آبي که جريان دارد و همرا شدن با وزش نسيمي دلنواز و تابش گاه و بيگاه خورشيد، تمام اينها، فرصت فکر کردن به دغدغه هاي ديگر را از شما مي گيرد. همچنين اگر از دوستداران هميشگي طبيعت هستيد و البته اهل پيک نيک، مي توانيد در اين مکان دوست داشتني به همراه دوستان يا خانواده اقدام به برپايي پيک نيک کنيد، چرا که همه چيز براي اين اقدام مهياست و در طبيعت اطراف آبشار آب پري مناظر دوست داستني زيادي در دسترس است که به شما فرصت عکاسي و ثبت خاطرات را مي دهد که امتناع از اين کار قطعا حسرت در آينده را برايتان به همراه دارد.

آبشار آب پري در پارک جنگلي رويان قرار گرفته است که داراي امکاناتي مثل آب آشاميدني، سرويس هاي بهداشتي، آلاچيق هايي براي استراحت و وسايل بازي کودکان مي باشد که مي توانيد از آنها براي گذراندن يک روز خوب و تجربه به ياد ماندني استفاده کنيد. اما در کنار اين امکانات نياز است تا اگر قصد ماندن در شب را داريد، خودتان نيز وسايلي مثل کفش مناسب و آب معدني و البته وسايل مورد نياز کمپينک را به همراه داشته باشيد

.

 چه فصلي را براي سفر به آبشار آب پري انتخاب کنيم؟

در فصل بهار و تابستان به دليل اينکه حدودا دماي اين منطقه ۱۰درجه از رويان خنک تر است، شايد بهترين زمان سفر باشد اما دوستداران طبيعت بهتر مي دانند که اين گونه جاذبه ها در هر فصلي زيبايي هاي خاص خود را دارد.

فصل بهار و تابستان: آب و هواي دلپذيرش موجب مي گردد تا گردشگران و طبيعتگردان آبشار آب پري و جنگل هاي اطرافش را براي تفريح انتخاب کنند.

فصل پاييز: هوا رفته رفته سرد مي شود اما لباس طبيعت بکر آبشار آب پري رنگارنگ است و تصويري تماشايي از طبيعت را به رخ مي کشد.

فصل زمستان: شايد فصول ديگر براي سفر کردن مناسب تر باشد اما جامه اي سفيد را بر تن کرده و از منظري ديگر دوست داشتني است، اما برف و يخبندان موجب مي شود تا شرايط جاده چندان مساعد نباشد

.

محل اقامت در آبشار آب پري:

براي اقامت در نزديکي اين آبشار مي توانيد از خانه هاي محلي، هتل ها و مهمانسراها درشهرهاي اطراف  استفده کنيد. همان طور که عرض شد کمپينگ نيز در صورتي که مي توانيد شب هاي سرد اين جنگل کوهستاني را تحمل کنيد مناسب است.


منبع : سايت بيتوته

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها