City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پامنار بهشت پنهان دزفولي‌ها (1397/05/28)

روستاي پامنار جزو بخش شهيون از توابع سردشت در فاصله هوايي بيست و شش کيلومتري و فاصله جاده‌اي چهل کيلومتري شهر دزفول و به وسعت شصت هكتار در ميان دامنه‌هاي رشته كوه‌هاي زاگرس و مشرف به درياچه سد دز در شمال اين شهرستان واقع شده است.
پامنار بهشت پنهان دزفولي‌ها

ه گزارش بزنيم بيرون ، روستاي پامنار استان خوزستان، يکي از مقصدهاي تماشايي روستا گردي در دزفول است. دزفول، شهر مقاومت و ايثار يکي از کانون هاي بمباران هاي هوايي و موشکي در جنگ تحميلي بود که امروزه گر چه ترکش هاي آن دوران حماسه را همچون خرمشهر و آبادان خوزستان بر پيکر خود دارد، اما يکي از مقصدهاي هيجان انگيز گردشگري در مناطق ديدني جنوب کشور است.

روستاي پامنار دزفول، منطقه اي زيبا و کمتر شناخته شده براي ايرانگردان داخلي و بين المللي بوده که در اين مطلب شما را با پتانسيل هاي اين ديار تماشايي آشنا مي کنيم.

روستاي پامنار جزو بخش شهيون از توابع سردشت در فاصله هوايي بيست و شش کيلومتري و فاصله جاده‌اي چهل کيلومتري شهر دزفول و به وسعت شصت هكتار در ميان دامنه‌هاي رشته كوه‌هاي زاگرس و مشرف به درياچه سد دز در شمال اين شهرستان واقع شده است.

روستاي پامنار در سال‌هاي اخير با توجه به پتانسيل‌هاي بالاي گردشگري به عنوان يکي از روستاهاي نمونه گردشگري استان خوزستان برگزيده شده و به تازگي اقداماتي نظير تسطيح تپه‌ها براي احداث رستوران، کمپ و پارکينگ و تعريض جاده دسترسي در اين منطقه صورت گرفته است.

يکي از بهترين فرصت هاي قايق سواري را ميتوان در اطراف روستا پامنار تجربه کرد

شغل عمده ساکنان منطقه دامداري است که در کنار دامداري کشاورزي به صورت کشت ديم و بيشتر کشت ديم گندم و جو وجود دارد . هم‌چنين عده زيادي از ساکنان روستاهاي پاقلعه و پامنار به شغل صيادي در درياچه سد دز مشغولند . زبان مردم محلي گويش لري بختياري است و سنت‌ها و آيين‌هاي اصيل بختياري درآداب ساکنان به چشم مي خورد.

خوزستان از استان هاي ديدني ايران به خصوص در نيمه دوم سال و ايام نوروز است. اگر قصد طبيعت گردي، بوم گردي، نخل گردي، روستاگردي و کوله پشتي گردي داريد، شهرها و روستاهاي کمتر ديده شده استان خوزستان گزينه خوبي براي گردشگران خودماني خواهد بود که قصد دارند با بخشي از تاريخ و فرهنگ سبک زندگي اقوام ايراني در جنوب کشور آشنا شوند

 

يکي از مناطق ديدني گردشگري خوزستان، قطعا روستا پامنار است که به واسطه چشم اندازهاي متنوع طبيعي و ظرفيت هاي فرهنگي که ريشه در سبک زندگي و تاريخ اين خطه از کشور دارد، ميزبان خوبي براي مهمانان سد دز است. تماشاي ديدني هاي روستا از قلعه طبيعي شاداب، درخت‌هاي سدر تا دره‌ها و چشمه‌ها داراي طبيعتي جذاب و خاص، همه بخشي از قابليت هاي گردشگري بهشت پنهان خوزستان در دزفول ايران است.

در اطراف اين روستاي ديدني، فرصت هاي تفريحي و سرگرمي فراواني در انتظار مهمانان پامنار است که از آن جمله ميتوان به ورزش هاي آبي هيجان انگيزي از جمله: قايق‌راني در درياچه دز، اسکي روي آب در کنار شنا اشاره کرد که براي گذران اوقات فراقت در جزاير درياچه و سواحل آن مورد نظر گردشگران است. استفاده از هواي مطبوع، مشاهده حيات‌وحش منطقه به ويژه پازن و تيهو، ماهي‌گيري ورزشي در درياچه، مشاهده و آشنايي با زندگي عشايري مردم بومي و فضاي زيباي معماري سنتي منطقه، آشنايي و مشاهده صنايع کوهنوردي و مشاهده دره‌هاي عميق کول‌ خرسان و دره رودخانه دز از جمله ديگر تفريحاتي است که در اين منطقه ميتوان در اختيار داشت.

اگر به گشتي در روستاي پامنار دزفول بپردازيد، بوي خانه هاي کاه گلي آن در کنار معماري منظر ديدني، شما را غافل گير ميکند. بافت تاريخي روستا، فرصت خوبي براي عکاسي به خوبي براي سلفي بازهاي اينستاگرام است. البته بهتر است لوکيشن را فعال کنيد تا دوستان ايراني و غير ايراني شما با اين طبيعت فوق العاده آشنا شوند. از گياهان و پوشش‌هاي منطقه مي‌توان به رمليک، کنار، بنه، بادام، جاز، انجير، بلوط و نخل اشاره کرد

 

از ديگر جاذبه‌هاي اين منطقه مي‌توان از هنر کپوبافي ياد کرد که از صنايع دستي رايج بوميان منطقه است. هنر کپوبافي براي مردم اين منطقه نه تنها هنر و ذوق به شمار مي‌رود بلكه زندگي است و محل مناسبي براي امرار معاش زنان زحمت كشي محسوب ميشود كه ‌در كنار كار طاقت فرساي روزانه، به تهيه آن ميپردازند و همواره به عنوان يك ميراث آن را حفظ كرده‌اند

کپوبافي از بافته‌هاي حصيري است و مواد اوليه آن كرتك و برگ نخل‌هاي خرما است كه‌ از ساليان متمادي رواج داشته است. كرتك نوعي گياه خودرو است كه در حاشيه نهرها، رودخانه‌ها و دشت‌هاي منطقه شهيون به وفور يافت مي‌شود. روستا پامنار در گذشته در کنار سرچشمه‌هاي رود دز قرار داشته و با داشتن نخلستان‌هاي زياد مركز مهمي براي تهيه مواد اوليه آن به شمار ميرفته است اما با آب‌گيري سد دز در سال ‪۱۳۴۲نخلستان‌هاي اين منطقه به زير آب رفت و خود روستا نيز به محل فعلي آن يعني کنار درياچه منتقل شد.

براي ديدن اين طبيعت زيبا و استفاده از پتانسيل هاي گردشگري نمونه اين روستا در استان خوزستان، بايستي از هر جاي ايران راهي خوزستان شده و از آنجا به دزفول برويد. البته راه هوايي و ريلي و اتوبوسي هم در اختيار مسافران دزفول هست. اگر بخواهيد تنها کمي با زمان بيشتر مي توانيد از قطاري که هر روز به سمت انديمشک مي رود استفاده کنيد.

فاصله بين دزفول و انديمشک مثل خرمشهر و آبادان است و خيلي دور نيستند. اما مقصد بعدي که از دزفول بايد انتخاب کنيد روستاي پامنار در ۵۰کيلومتري شمال شرقي دزفول است و هر روز از مرکز اين شهر به سمت نواحي اطراف به خصوص پامنار، اتوبوس و تاکسي در دسترس گردشگران و مسافران قرار دارد. اين فاصله نهايت ۴۵دقيقه به طول خواهد انجاميد.

کجا بمانيم؟

همانطور که در عکس ها مشاهده کرديد، اين روستا کنار درياچه قرار دارد و گزينه هاي اقامتي متنوعي پيش روي گردشگران است. يکي از آنها اقامت گاه بوم گردي يا خانه هاي روستايي است که بعضا در سايت هاي گردشگري اقامت گاهي ميتوانيد اطلاعات صاحبان خانه هاي روستايي را پيدا کنيد و نسبت به رزرو محل اقامت اقدام کنيد. البته در کنار درياچه، امکانات کمپ مهيا نيست اما بسيارند کوله پشتي گردهايي که از طبيعت زيباي منطقه براي چادر زدن و اقامت شبانه استفاده مي کنند.


منبع : سايت بيتوته

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها