City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آشنايي با جاهاي ديدني باغملک خوزستان (1397/05/28)

شهرستان باغملک، يکي از شهرستان‌هاي استان خوزستان در جنوب غربي ايران است. اين شهرستان با شهرستان‌هاي رامهرمز، ايذه، و شهرستان هفتکل هم‌ مرز است. مرکز اين شهرستان، شهر باغ‌ملک است.
آشنايي با جاهاي ديدني باغملک خوزستان

به گزارش بزنيم بيرون ، جغرافياي باغ ملک:

 

اين شهر مرکز شهرستان باغ‌ملک است و در شرق استان خوزستان قرار گرفته‌است. شهرستان باغ‌ملک، يکي از شهرستان‌هاي استان خوزستان در جنوب غربي ايران است.باغملک بخشي از شهرستان ايذه بود که در سال ۱۳۷۱ از آن جدا شده و تبديل به شهرستان شد. خوزستان با شهرستان‌هاي رامهرمز، ايذه، هفتگل، مسجد سليمان است و با استان‌هاي چهار محال بختياري و کهگيلويه و بويراحمد هم‌مرز است.

اين شهر در دامنه کوه بادرنگون واقع شده‌است. اين شهرستان تقريباً در شرق استان خوزستان مي‌باشد در عرض جغرافيايي ۳۱–۳۱ و طول جغرافيايي ۴۹–۵۱ و ارتفاع مرکزي شهر ۹۱۷ متر از سطح دريا مي‌باشد.

اين شهرستان نسبت به ساير شهرستانهاي استان خوزستان هواي متعادل و بعضاً سرد را دارد که در فصل تابستان آحاد مردم استان خوزستان را به خود جذب کرده و در منابع طبيعي و گردشگري در بستر خود با امنيت بسيار مطلوب جاي مي‌دهد

.

تاريخچه باغ ملک:

قدمت شهر کنوني باغ ملک به دوران عيلام برمي‌گردد، در دوران عيلام اين ناحيه اوربه نام داشته‌است. در باغملک محلي به‌نام منجنيق وجود دارد که آثار تاريخي از يک شهر کهن در آن بجا مانده‌است که بنابر روايتي ماجراي ابراهيم و نمرود در اين محل رخ داده‌است و به همين دليل منجنيق نام دارد، پل شکسته‌اي نيز در آن نزديکي وجود دارد که مربوط به دوران ساساني است. همچنين سنگ آسيابي در باغ ملک وجود دارد که آثار خطوط کوفي بر روي آن نقش بسته‌است.

مردم باغ ملک:

مردم شهرستان باغ ملک از دو ايل لر زبان بختياري و بهمئي هستند و به زبان لري بختياري گويش مي‌کنند، طوايفي همچون ايل جانکي ،برون، کُرد، کردزنگنه و زنگنه، سروستاني، شيخ، ممبيني ، احمدي ، زکوي و بهمئي در اين شهر ساکن هستند.

پوشش گياهي باغ ملک:

پوشش گياهي اين منطقه از درختان بلوط، افرا و برخي گياهان دارويي و صنعتي ديگر تشکيل شده‌است.

شغل اغلب مردم باغ ملک کشاورزي و دامپروري است، از محصولات زراعي آن مي‌توان به گندم، جو و برنج و پياز اشاره کرد

.

حکايت شمال خوزستان و طبيعت زيباي آن از بخش هاي جنوبي کاملا جداست؛ ايذه، باغ ملک، انديکا و مسجدسليمان و ديگر شهرهاي شمالي استان نه تنها طبيعتي کاملا متفاوت دارند بلکه آثار باستاني بسياري را نيز در خود جاي داده اند. شهر باغ ملک نيز از جمله شهرهايي است که شايد نسبت به شهرهاي بزرگ خوزستان کمتر توسعه يافته باشد اما طبيعت چشم نوازش نيز به همين خاطر بکر مانده و از ديدني ترين جاذبه هاي گردشگري خوزستان است. در اين نوشته شما را جاهاي ديدني باغ ملک آشنا مي کنيم.

روستاي مال آقا

روستاي مال آقا از توابع شهرستان باغملک در شمال استان خوزستان است و فاصله‌اي تقريبا ۱٫۵ ساعته با اهواز دارد. مسير زيبا و پر پيچ و خم در ميان کوه‌ها نشان از بکر بودن منطقه و زيبايي آن دارد. رودخانه زيبايي که از ميان باغ‌هاي اين روستا مي‌گذرد فضايي رويايي براي استراحت در دامان طبيعت و فرار از دغدغه‌هاي زندگي شهري پديد مي‌آورد. درختان انار و انگور در دامنه کوه‌ها و سرسبزي محيط که تا چشم کار مي‌کند ديده مي‌شود. اين روستا بدون ترديد از جاهاي ديدني باغ ملک و خوزستان است که نبايد از ديدن آن را از دست دهيد

.

قلعه تل شهرستان باغ ملک

قلعه تل درواقع بخش مرکزي باغ ملک است و چند سالي مي‌شود که از دهستان به بخش تغيير يافته است. آثار به جاي مانده از اولين ساکنان اين منطقه به بيش از ۵۰۰۰ سال پيش نسبت داده شده و هم‌زمان با حکومت عيلاميان بوده است. قلعه تل از نظر جغرافيايي در شمال باغ ملک و جنوب شهر ايذه و در دل رشته کوه زاگرس قرار دارد. آب و هواي معتدل و خاک حاصلخيز احتمالاً اصلي‌ترين دلايل براي سکونت ايلات مختلف در قلعه تل بوده است. اين شهر تاريخي در ابتدا در اطراف يک تپه بلند بنا شد و تل به معني تپه هم احتمالا به همين خاطر در نام آن ديده مي‌شود. نام اين شهر اصالتا برگرفته از قلعه بزرگيست که عيلاميان در فراز تپه مذکور برپا کردند

.

آبشارهاي تنگ کرد:

در ناحيه شمال شرقي قلعه تل منطقه‌اي به نام تنگ کرد قرار دارد که گردشگران و طبيعت گردان براي تماشاي مناظر زيباي آن و همچنين ديدن آبشارهاي بلندش حاضرند از رودخانه و تنگه‌هاي خطرناک هم عبور کنند.

اين منطقه زيبا به واسطه قرار گرفتن در دل کوه و رويارويي با آبشارهاي متعدد بسيار سرسبز است و بکر بودنش را هم عمدتا به خاطر صعب العبور بودنش حفظ کرده است. اگر مايليد به تنگ کرد برويد خاطرتان باشد که شيب تنگه آن بسيار خطرناک است و بايد حتما مهارت‌هاي ماجراجويانه‌تان را ابتدا تقويت کنيد. در برخي مناطق ممکن است حتي مجبور شويد براي ادامه راه از عرض رودخانه عبور کنيد.


منبع : بيتوته

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها