City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به منطقه رويايي فيلبند (1397/05/29)

فيلبند روستايي است از توابع بخش بندپي غربي شهرستان بابل در استان مازندران که در ارتفاع حدود ۲۳۰۰متري از سطح دريا واقع شده است.
سفر به منطقه رويايي فيلبند

به گزارش بزنيم بيرون ، منطقه بند پي غربي در استان مازندران يکي از مرتفع ترين نقاط مسکوني اين استان است در دل کوه هاي البرز مرکزي و البته پر از روستاهاي ييلاقي و ابر و مه و باران. اين منطقه را خيلي هابه دليل همجواري با رودخانه چلورود، به چلاو هم مي شناسند.

فيلبند آخرين روستاي منطقه چلاو مي باشد که راه دسترسي ماشين رو به آن وجود دارد. اين روستا که به بام شرقي مازندران معروف شده در واقع يک پنت هاوس تماشايي است که همچون برج ديده باني مناطق وسيعي را زير ديد خود دارد.

  نام اين ييلاق در اصل فلبند است. فل در گويش مازندراني به معناي خستگي و بند هم به معناي بندآمدن و نتوانستن است. علت اين نام گذاري به دليل ارتفاع بالاي اين ييلاق و کمرگاه هاي تندي است که عبور از آن را دشوار مي کرد.

فيلبند در نيمي از سال پوشيده از برف است و حتي در ماههاي گرم سال هم ابرو مه باران پاي پراکنده دست از سرش بر نمي دارد. شايد اگر مرداد راهي آنجا شويد از باران خبري نباشد، اما دائم ابرها بالاي سر و زير پايتان جولان مي دهند و شما را به دنياي رويا و تخيل مي برند

.

 در اين روستا نمي‌توانيد به پيش بيني‌هاي هواشناسي در مورد آب و هوا اطمينان کنيد زيرا گاهي ممکن است چندين پديده جوي را در يک روز شاهد باشيد و هواي آفتابي، باران و بارش برف را تنها به فاصله چند ساعت با هم تجربه کنيد.

در فصل بهار و پاييز، در يک نيم روز ممکن است همه پديده هاي جوي از قبيل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگين کمان و هواي صاف و آفتابي را بدون لکه ابري مشاهده کنيد

.

فيلبند در تابستان ها بيش از هزار و دويست خانوار جمعيت دارد و در زمستان بطور کلي خالي از سکنه است زيرا شدت سوز و سرما و برف امکان زندگي را غير ممکن مي سازد و در سال قريب به ۷ماه پوشيده از برف است.

چشمه هاي فيلبند

در روستاي فيلبند چشمه‌هاي کوچک و بزرگ بسياري وجود دارد، لار چشمه کوچکي در اين منطقه است که املاح معدني فراواني را داراست و براي درمان درد کليه از اين چشمه استفاده مي شود. آب چشمه‌هاي اين منطقه داراي فلوئور بوده که تاثير بسياري در استخوان‌بندي مردم روستا گذاشته است.

پوشش گياهي

گياهان اين منطقه بسيار زيبا هستند و از جذابيت هاي کافي برخوردارند به طوري که وقتي بعد از سپري شدن زمستان هفت ماهه گل ها به بار مي نشينند و جويبار ها جاري مي شوند محل فيلبند بسيار زيبا خواهد شد که در عکس ها نمونه هايي از آن را مشاهده مي کنيد

.

فيلبند دو تکيه دارد که درون تکيه مسافرخانه اي هم ساخته شده که مي تواند محل استراحت گردشگران در بهار و تابستان باشد. خانه هاي روستا اغلب توسط چوب هاي قطور و شيرواني هاي رنگارنگ مسقف شده اند. سقف شماري از خانه ها نيز با سفال پوشيده شده است.

غير از دو تکيه تاريخي روستا، زيارت امامزاده يحيي و امامزاده قاسم را هم از دست ندهيد که اولي در روستا و زيارت دومي نياز به کوهپيمايي دارد. کوهنوردان مي توانند تا قله سه هزار و هفتصد متري فيلبند نيز صعود کنند.

اگر هم اهل خريد هستيد مي توانيد در روستاي سنپچال(قبل از فيلبند) سراغ مغازه صنايع دستي را بگيريد. معروفترين ره آورد فيلبند هم سيب زميني هاي مرغوبش است.

 چه فصلي از سال زمان مناسب براي سفر به ييلاق فيلبند است؟

اواخر ارديبهشت تا اوايل مهرماه بهترين زمان براي سفر به اين ييلاق رويايي است. البته در ماه‌هاي ديگر سال نيز ميتوانيد به اين منطقه سفر کنيد و بايد گفت که اين ييلاق در تمامي ماه‌هاي سال زيبايي‌هاي خاص خود را دارد، اما به دليل سرما و وجود شرايط جوي خاص سفر به اين منطقه دشوار مي شود.

چگونه به فيلبند برويم؟

مسير روستاي فيلبند جاده فرعي منگل- چلاو جاده‌اي ماشين رو است که به اين روستا ختم مي شود و با اولين تونل بعد از پليس راه آمل يک کيلومتر فاصله دارد. اين جاده بطور کامل آسفالت است و جاده‌هاي اصلي درون محل نيز آسفالت مي‌باشد.

 مسير دسترسي و نقشه راه روستاي فيلبند از تهران

وارد جاده هراز شويد، بعد از رودهن و آبعلي و گزنک، رود هراز را در کنار جاده خواهيد ديد تقريبا پنجاه کيلومتر بعد از گزنک و بيست و پنج کيلومتر مانده به آمل، يک خروجي در سمت راست جاده خواهيد ديد((سنگچال)) مشخص شده است. اگرGPS داشته باشيد مختصات اين نقطه ۳۶۸۰،E52 وN36/2406 است

.

وارد اين فرعي آسفالته شويد، در همان ابتداي راه از روي پل رودخانه هراز خواهيد گذشت. مسير مستقيم را ادامه دهيد تا بعد از حدود هجده کيلومتر به روستاي سنگچال برسيد از سنگچال به بعد، جاده کاملا سربالايي مي شود و پبچ و قوس هاي بيشتري هم خواهد داشت. حدود هفت، هشت کيلومتر بعد از سنگچال، روستاي فيلبند اخرين روستاي اين جاده است.

 مسير دسترسي بهاين روستا از آمل و شرق مازندران

از شهر آمل وارد جاده هراز شويد و به سمت جاده تهران بپيچيد. حدود بيست و پنج کيلومتر در اين جاده برانيد تا خروجي سنگچال را در سمت چپ تان ببينيد. ادامه مسير مثل قبل است.

براي رفتن به اين روستا يک راه مال رو نيز به نام  کرميناپي وجود دارد که از روستاي ديوا مي‌گذرد و اين جاده جنگلي حدودا ۳۰کيلومتر است و گذر از آن لذت خاصي دارد.


منبع : بيتوته

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها