City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

طبيعت بکر مازندران؛ جولانگاه زمين‌خواران (1394/07/29)

با وجودي که مسئولان بارها اعلام کرده‌اند جلوي تخلفاتي از قبيل زمين‌خواري گرفته شده اما شاهد اين هستيم که طبيعت بکر مازندران مأمن افرادي شده است که آن را دست‌خوش تغيير کردند.
طبيعت بکر مازندران؛ جولانگاه زمين‌خواران

به گزارش بزنيم بيرون ،

استان مازندران با داشتن موقعيت خاص و زمين‌هاي بکر همواره مورد توجه افرادي بوده که با استفاده از موقعيت خود سعي دارند زمين‌ها را با قيمت‌هاي پايين از کشاورزان خريداري کنند.

بايد گفت مشکلات پيش‌‌روي حوزه کشاورزي در مازندران سر دراز دارد، به همين دليل ستاد ويژه مبارزه با پديده زمين‌خواري با هدف بررسي وضعيت تغيير کاربري اراضي و نظارت بر ساخت و ساز در استان تشکيل شد.

با وجودي که مسئولان بارها اعلام کرده جلوي تخلفاتي از اين قبيل گرفته شده اما شاهد اين هستيم که طبيعت بکر مازندران مأمن افرادي شده که آن را دست‌خوش تغيير کردند.

* تاکيد بر جلوگيري از هرگونه زمين‌خواري و تغيير کاربري اراضي

معاون عمراني استاندار مازندران در اين باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: براساس دستور مقام معظم رهبري در اسفندماه سال گذشته نسبت به تشکيل کارگروهي در زمينه زمين‌خواري با حضور نماينده‌اي از جهاد کشاورزي و منابع طبيعي و ساير دستگاه‌ها در استانداري مازندران براي پيگيري امور اقدام شده است.

علي نبيان با بيان اينکه بازديدهاي ميداني از مناطق مختلف استان از جمله منابع طبيعي و اراضي کشاورزي به‌صورت ويژه در حال پيگيري است، افزود: هدف ما اين است با همدلي و همراهي گام بلندي در اين راستا در مازندران برداشته شود.

وي با تاکيد بر جلوگيري از هرگونه زمين‌خواري و تغيير کاربري اراضي به‌صورت ساخت و ساز غيرمجاز، افزود: همچنين با همکاري سپاه 3 هزار و 500 پايگاه بسيج به‌عنوان دستان و چشمان اجرايي اين موضوع را رصد مي‌کنند، اگر دست‌درازي به اراضي و منابع طبيعي صورت گرفت با پيگيري از اين موضوع جلوگيري شود.

معاون عمراني استاندار مازندران در پايان از همه مردم استان خواستار شد؛ اگر در مناطقي مشاهده کردند هرگونه دست‌درازي به منابع طبيعي و اراضي صورت مي‌گيرد به بخشداران، دهياران و مراجع مربوطه گزارش کنند تا در اسرع وقت برخورد قانوني صورت گيرد.

* مشکلاتي در ارتباط با زمين‌خواري در منطقه ميانکاله داشتيم

مديرکل حفاظت محيط‌زيست مازندران نيز در اين باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: با پيگيري‌هاي که از دستگاه قضايي داشتيم خلاف‌هايي که در مناطق مختلف صورت گرفته را توانستيم به‌ويژه در منطقه ميانکاله سامان‌دهي کنيم.

ناصر مهردادي با بيان اينکه ميانکاله از نگاه کشوري و بين‌المللي حائز اهميت است، افزود: پناهگاه حيات‌وحش عنوان‌هاي ويژه‌اي از جمله زيست‌کره دارد و نخستين تالابي بوده که عضو کنوانسيون رامسر ثبت شده است.

وي بيان کرد: اخيراً نيز با کمک سازمان يونسکو و کشورهاي مختلف در منطقه جلسه خوبي را براي سامان‌دهي اين زيست‌کره داشتيم.

مديرکل حفاظت محيط‌زيست مازندران با اعلام اينکه يک‌سري مشکلاتي در ارتباط با زمين‌خواري در منطقه ميانکاله داشتيم که جلوگيري شد، اضافه کرد: تاکنون پنج مورد از ساختمان‌هايي که به‌صورت غيرمجاز از گذشته در منطقه ساخته شده، تخريب شد.

مهردادي در پايان خاطرنشان کرد: پيگير هستيم اين مسائل را به‌صورت مطلوب با کمک قانون و مصوبات هيئت دولت و افرادي که نگران بحث زمين‌خواري در استان انجام دهيم تا جلوي اين مسائل در مازندران گرفته شود.

* برخورد جدي با ويلاسازي غيرمجاز در مازندران

رئيس سازمان جهاد کشاورزي مازندران نيز در اين باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: با اقدامات انجام‌شده از سال 93 در مازندران بحث زمين‌خواري و تغيير کاربري اراضي کاهش چشم‌گيري داشته است.

دلاور حيدرپور با اشاره به اينکه در حال حاضر گشت‌هاي ما داير است، افزود: درصورت مشاهده براساس حکم قلع و قمع صورت مي‌گيرد؛ همچنين گروهي از سوي قوه‌قضائيه نيز مشغول بررسي اين موضوع هستند.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي مازندران با بيان اينکه از تاريخ اول آبان‌‌ماه سال 85 قانون اصلاحي حفظ کاربري اراضي تصويب شده بود، اظهار کرد: تا پايان سال 92، حدود يک‌هزار و 100 فقره حکم قلع و قمع بناي غيرمجاز در مازندران اجرا شده است.

حيدرپور اضافه کرد: در سال 93 نيز 2 هزار و 820 فقره حکم قلع و قمع بناي غيرمجاز در مازندران اجرا شد که اين موضوع به اين معناست در سال گذشته از مجموع 10 سال قبل نزديک به دو برابر رسيده است.

وي با اعلام اينکه از اين تعداد 2 هزار و 450 فقره درباره تبصره دو ماده 10 اين قانون بوده است، افزود: در چهار ماهه نخست امسال نيز 750 فقره حکم قلع و قمع بناي غيرمجاز در استان اجرا شده است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي مازندران با تأکيد بر اينکه با ويلاسازي غيرمجاز به‌شدت برخورد مي‌شود، گفت: براساس قانون هرگونه ساخت‌ و ساز غيرمجاز قلع و قمع مي‌شود.

حيدرپور تصريح کرد: همچنين براساس ماده هشت اين قانون، دستگاه‌هاي خدمات‌رسان حق ارائه خدمات به بناهاي غيرمجاز را ندارند که اين موضوع نيز بخش‌نامه شده و جزو سياست‌هاي کلي استان است که اگر مواردي غير از اين شود، برابر قانون با دستگاه متخلف برخورد مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: البته نبود نيروي کافي مجرب به‌ويژه کارشناسان حقوقي در ستاد و شهرستان‌ها، کمبود امکانات شامل ماشين‌آلات، نبود حقوق و مزاياي مناسب براي کارکنان اين بخش، همکاري نامناسب دستگاه‌ها با مديريت‌هاي جهاد کشاورزي شهرستان‌ها و امنيت نداشتن همکاران از عوامل بازدارنده در اجراي قوانين بوده است.

حيدرپور خاطرنشان کرد: توصيه ما اين است که افراد بدون گرفتن مجوز اقدام به ساخت‌ و ساز غيرمجاز نکنند تا گرفتار تخريب و قلع‌ و قمع شوند و قبل از هرگونه ساخت‌ و ساز نسبت به گرفتن مجوز اقدام کنند.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي از مالکان زمين‌هاي کشاورزي خواستار شد؛ قبل از هرگونه تغيير کاربري زمين‌هاي باغي و کشاورزي خود براي گرفتن مجوزهاي قانوني و مشاوره به مديريت يا مراکز جهاد کشاورزي شهرستان مراجعه کنند.

* تجاوز به اراضي ملي و منابع طبيعي طي سال 93 به صفر رسيد

رئيس کل دادگستري مازندران در گفت‌وگو با فارس، با اعلام اينکه از سال 93 حفظ و حراست از منابع طبيعي و ملي به‌ صورت ويژه در دستور کار قرار گرفت، اظهار کرد: تجاوز به اراضي ملي و منابع طبيعي طي سال 93 به صفر رسيد.

حجت‌الاسلام محمدعلي تقوي‌فرد با بيان اينکه اراضي کشاورزي و جنگلي متعلق به همه نسل‌ها بوده و در دست ما به صورت امانت است، خاطرنشان کرد: قبل از سال 93 زمين‌خواري، تغيير کاربري غيرمجاز و تجاوز به عرصه‌هاي ملي و منابع طبيعي روندي صعودي داشت که با اقدامات انجام‌شده، در حال حاضر اين امر متوقف شده است.

به گزارش فارس، از مسئولان حوزه کشاورزي انتظار مي‌رود با حمايت از کشاورزان و کاهش هزينه توليد در جلوگيري از تغيير کاربري اراضي کشاورزي اقدامات سودمند و اثرگذاري انجام دهند.


منبع : خبرگزاري فارس

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها