City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه مينيمال بهاره افشاري در خيابان ظفر تهران (1394/09/17)

بهاره افشاري تازه وارد خانه جديدش شده و به گفته خودش منهاي وسايل برقي همه‌چيز آن ساخته شده و ابتکار خودش و برادرش است
 خانه مينيمال بهاره افشاري در خيابان ظفر تهران

به گزارش بزنيم بيرون ، حوالي خيابان ظفر در يک کوچه بن‌بست پر از ‌دار و درخت که نزديکي‌اش يک مسجد است و در يکي از واحدهاي آپارتماني تقريبا قديمي‌ساخت خانه‌اي است که طراحي داخلي‌اش حتما شگفت‌زده‌تان مي‌کند. خودش مي‌گويد عاشق فضاهاي مينيمال است و اين خانه را هم براي همين به سبک مينيمال طراحي کرده‌اند. بهاره افشاري تازه وارد خانه جديدش شده و به گفته خودش منهاي وسايل برقي همه‌چيز آن ساخته شده و ابتکار خودش و برادرش است. خانه او سياه و سفيد است اما به خاطر گرمي برخوردش، سردي فضا به چشم نمي‌آيد. با چيدانه در اين مطلب همراه باشيد تا در اين گزارش از ايده تا اجرا با بهاره افشاري درباره دکوراسيون داخلي خانه‌اش صحبت کنيم.

ژ

هميشه وقتي از خانه بيرون مي‌آيم حتما قسمتي از قرآن را مي‌خوانم؛ حتي شده يک سوره کوچک. موقعي که اين خانه را به من نشان دادند مدام از آن بد مي‌گفتند و ايرادهاي آن را يادآوري مي‌کردند. وقتي براي ديدن خانه آمدم همان لحظه صداي اذان را شنيدم. حقيقت اين است که حس آرامشي که از شنيدن اذان مي‌گيرم واقعا با هيچ حسي برايم قابل قياس نيست و برايم جالب بود که روبه‌روي اين خانه مسجد است. براي همين بدون اينکه به چيزي توجه کنم به برادرم گفتم من بايد همين جا را بگيرم. وقتي خانه درست شد با خودم فکر کردم ديدم من که اهل تابلو و عکس روي ديوار براي خانه جديدم نيستم پس چه بهتر است هر روز با آيه قرآن مواجه شوم .

انتخاب پارچه رو مبلي روزنامه اي براي دکوراسيون داخلي

سبک مينيمال همه جاي دنيا را گرفته است؛ البته در ايران متاسفانه هنوز اتفاق خاصي برايش نيفتاده و زياد مورد توجه نيست اما در دنيا اين نوع طراحي و ديزاين حرف اول را مي‌زند؛ فضاهاي مينيمال به فضاي ذهني من هم نزديک است و براي همين ايده‌آلم در ديزاين خانه است. من فضاي شلوغ و شلخته را اصلا دوست ندارم و بايد همه‌چيز کادربندي و منظم باشد تا بتوانم درست عمل کنم. در فضاي مينيمال رنگ غالب، رنگ سفيد است و ما تصميم گرفتيم يکنواختي فضا را با يک‌سري خطوط در انتخاب طرح پارچه روزنامه اي براي مبلمان يا صندلي‌هاي پلاستيکي به رنگ مشکي بشکنيم.

استفاده از دوچرخه در طراحي دکوراسيون داخلي

اين نکته را بايد حتما بگويم که چيزهايي که در خانه جديد وجود دارد و تمام طراحي که صورت گرفته است کاملا ابتکار خودمان بود و از هيچ جايي کپي نکرديم. قرار بود به جاي اين مبلي که در خانه وجود دارد يک ماشين ميني‌ماينر بگيريم و آن را نصف و تبديل به مبل کنيم. بعد ديديم که يک هزينه هنگفت مالي روي دست‌مان مي‌گذارد. در نتيجه تصميم گرفتيم فکر ديگري کنيم که در عين حال حرکت در آن نيز وجود داشته باشد. من و بابک (طراح دکوراسيون پروژه و برادر بهاره افشاري) به اين نتيجه رسيديم که يک سمبل حرکت مثل ماشين، دوچرخه و موتور حتما در طراحي دکوراسيون داخلي خانه وجود داشته باشد که با کمترين هزينه بتوانيم به آن برسيم. چون بازسازي يک خانه اينقدر هزينه‌هاي عجيب و غريب روي دست‌مان گذاشت که حتي ديگر يک هزارتوماني هم براي‌مان ارزش صدهزارتومان را پيدا کرد.

طراحي دکوراسيون داخلي آشپزخانه به سبک مينيمال

آشپزخانه خانه برايم خيلي مهم است. من خيلي آشپزي مي‌کنم و خيلي ‌مهمان دارم. اگر سرکار نباشم معمولا شام يا ناهار ‌مهمان دارم، فارغ از آن کلا به غذا اهميت مي‌دهم و آشپزي را دوست دارم. اين خانه اول داراي دو اتاق خواب بود و من يک خواب را برداشتم و اضافه کردم به فضاي خانه که بزرگ‌تر شود. اين يعني اينکه آشپزخانه را به يک خواب بيشتر ترجيح دادم.

استفاده از ظروف سياه و سفيد براي دکوراسيون داخلي آشپزخانه

اگر ما از ظرفهاي رنگي در آشپزخانه استفاده ميکرديم، به يک باره با يک شکست رنگي عجيبي در فضاي داخلي خانه مواجه ميشديم که خيلي جذاب نميشد و چشم را اذيت ميکرد. براي همين مجبور بوديم ظرف‌هاي خانه را هم سياه و سفيد انتخاب کنيم تا آن شلختگي و نامنظم بودن به چشم نيايد.

طراحي دکوراسيون اتاق نشيمن با رنگ هاي سياه و سفيد

براي انتخاب پارچه رومبلي مناسب براي مبلمان هم به مد روز توجه کرديم و هم قالب سياه و سفيد را در نظر داشتيم. من آدمي هستم که هرچند وقت يک‌بار برخي وسايل و دکوراسيون داخلي خانه‌ را تغيير مي‌دهم؛ براي همين به نظرم بد نيست که از مد روز براي برخي از موارد پيروي کنم و خيلي هم خوب است. الان پارچه روزنامه‌اي در طراحي دنيا براي مبلمانو صندلي‌ها مرسوم است و زياد استفاده مي‌شود؛ من هم چون به طراحي کلي خانه‌ام مي‌آمد مجاب به اين انتخاب شدم.

استفاده از لوازم دکوري در طراحي دکوراسيون اتاق نشيمن مينيمال

يک چيزهايي را هم مي‌خواستيم به صورت سمبليک استفاده کنيم و مدنظرمان بود؛ مثل دوچرخه‌اي که روي سقف است يا اتوي ذغالي که به عنوان ميز از آن استفاده کرديم يا نوارهاي ويدئويي قديمي که به عنوان لوازم دکوري روي ميز است. اين ها در فضاي سفيد مي‌تواند بيشتر خودش را نشان دهد، چون اساسا اگر توجه کرده باشيد در يک قاب و پس زمينه سفيد اجزا و اشيا خودشان را بهتر و بيشتر نشان مي‌دهند. همين شد که اين اکسسوار سمبليک که ما در فضاي داخلي استفاده کرديم در خانه من خيلي به چشم مي‌آيد.

اين باکس‌هايي را هم که مي‌بينيد روي آن اسم من طراحي شده به خاطر اين است که من عاشق اسمم هستم و اگر صدبار ديگر هم به دنيا بيايم دوست دارم اسمم همين باشد. چون به نظرم اسم آدم‌ها روي شخصيت‌شان تاثير مي‌گذارد و من طراوت بهار را هميشه در زندگي‌ام حس مي‌کنم. در اين مورد با افتخار مي‌گويم که خودشيفتگي دارم و خيلي لذت مي‌برم کسي نامم را صدا مي‌کند. بابک از اين احساس من به اسمم خبر داشت و پيشنهاد طراحي اين باکس‌ها را داد که هم ميز مي‌شود و هم صندلي اضافه براي ‌مهمانان.

من خانه بازيگران و هنرمندان رفته و ديده‌ام که به ديزاين و چيدمان خانه‌شان اهميت مي‌دهند اما شايد يکي، دونفر را ديده‌ام که خيلي فضاي ويژه و مينيمال را تجربه کرده‌اند که آنها هم خودشان پيش زمينه معمارانه داشتند و براي همين به اين طراحي رسيده‌اند. وقتي شغلت را انتخاب مي‌کني بايد براساس شغلت زندگي کني، وقتي هنرمند هستي بايد زندگي‌ات، غذا خوردنت، پوششت و طراحي خانه‌ات شبيه به هنرمندان باشد؛ بنابراين بايد به معماري داخلي خانه اهميت داد.

بابک افشاري، برادر بهاره افشاري به عنوان طراح و مجري دکوراسيون داخلي خانه جديد اين هنرمند معتقد است که در ايران به جهت تکنيکال و هم‌سطحي با متد روز دنيا اتفاقات خيلي خوبي در چند سال اخير رخ داده و معماران برجسته ايراني حتي در برخي از موارد کاملا با طراحان برتر دنيا برابري مي‌کنند. همچنين اضافه مي‌کند که شايد به جهت طراحي صنعتي هنوز نقطه‌ضعف‌هاي پررنگي در اين حوزه وجود داشته باشد اما معماري داخلي قدم‌هاي بزرگي برداشته است.

بابک افشاري مي‌گويد: «اگر در اين عرصه در سال‌هاي اخير به موفقيتي رسيده‌ايم به خاطر شاگردي استاد نيکبخت، معمار  ويلاي پارتکلا شاهکار معماري ايراني در روستاهاي مازندران است که در اين زمينه بي‌ادعا و با نبوغ و تبحر فراوان به کار خود ادامه مي‌دهد. »

از بابک افشاري پرسيديم چرا براي رنگ فضاي زندگي بهاره سياه و سفيد را برگزيده که او در پاسخ به ما گفت: «کارفرماي من به اين رنگ‌ها علاقه نشان داد و دوست داشت فضاي خانه‌اش فضايي ساده و مينيمال داشته باشد. به همين خاطر من به اين دو رنگ در طراحي، بيشتر و بيشتر فکر کردم و نخواستم با رنگي گرم فضا را به يکباره بشکنم چون اين نه‌تنها مزيت نيست که فقط باعث تو ذوق خوردن ‌مهمان‌ها و صاحبخانه مي‌شود. بهاره به عنوان کارفرماي من در طراحي خانه‌اش و ايده‌هايي که در ذهنش داشت بيشتر به فرم و حرکت فکر مي‌کرد براي همين ما از المان‌ها و اکسسوارى استفاده کرديم که در عين سادگي بتواند فرم مدنظر او را تامين کند. آن چيزي که دنبالش بوديم چيزي نبود که بشود به‌راحتي در بازار آن را پيدا کرد؛ براي همين من به اين نتيجه رسيدم که بايد همه اجزا ساخته شود تا هم بيشتر جذاب جلوه کرده و هم سليقه کارفرما را اقناع کند.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر شومینه
    يكشنبه 17 دي 1396

    بسیار عالیتگ ها