City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

معرفي ارزشهاي دفاع مقدس به گردشگران خارجي (1394/10/07)

رئيس سازمان ميراث فرهنگي گفت: مي بايست ارزشهاي حماسه بزرگ دفاع مقدس براي گردشگران خارجي متقاضي در سطح وسيعي معرفي شود.
معرفي ارزشهاي دفاع مقدس به گردشگران خارجي

به گزارش بزنيم بيرون ، نخستين همايش ملي ميراث فرهنگي دفاع مقدس پيش از ظهر روز دوشنبه هفتم دي ماه در سالن اجتماعات موزه ملي ايران برگزار شد.

در اين برنامه مسعود سلطاني فر رئيس سازمان ميراث فرهنگي گفت: حماسه ۸ سال دفاع مقدس و دستاوردهايش به اندازه اي وسيع و عميق است که حالا حالاها بايد درباره آن نوشت و آن را به نسل هاي آينده منتقل کرد و آنها را با اين دوره پرافتخار آشنا کنيم.

وي ادامه داد: در دو قرن اخير تاريخ ايران نشان مي دهد که هرگاه وارد جنگ شديم در پايان يا بخش هاي وسيعي از ميهنمان را از دست داديم و يا امتيازات مختلفي را به ديگران واگذار کرديم. آنچه در خاطره ملت ايران از دو قرن گذشته و تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي به ياد مانده، شکست هاي مستمر و سرافکندي براي يک ملت، آن هم با چند هزار سال تمدن بوده است.

سلطاني فر ادامه داد: ايران در ۲۰۰ سال قبل وسعت ۳ ميليون کيلومتري داشت ولي الان اين وسعت به يک ميليون و ۶۴۸ کيلومتر رسيده است و در طول دو جنگ با روس ها ۴۰ درصد از خاک ايران از دست رفت.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي ادامه داد: اگرچه در دوران پهلوي اول وارد جنگي نشديم اما در طول جنگ جهاني دوم، شمال ايران به تصرف شوروي سابق و جنوب به تصرف انگلستان درآمد. وقايع مهمي در آن زمان اتفاق افتاده و اين روزها سريال معماي شاه منعکس کننده بخش هايي از آن حقايق است. اگرچه هنوز نتوانستيم عمق فاجعه را در اين سريال به تصوير بکشيم.

وي افزود: ايران براي جلوگيري از سقوط شوروي سابق و مسکو به عنوان معبري براي انتقال سلاح و مهمات شد.

سلطاني فر ادامه داد: در زمان جنگ تحميلي و در دوره يک ماه و اندي، دشمن حدود ۱۵ هزار کيلومتر مربع خاک ايران را به تصرف درآورد. بسياري تصور مي کردند با شرايط آن روزها امکان بازپس گيري اين مناطق وجود ندارد. اما اتفاقاتي که افتاد با دريافت پيامبرگونه امام راحل و حضور گسترده مردم، حماسه هايي را آفريد که فکر مي کنم هنوز بسياري از زواياي آن بازگو نشده است. امروز اگر ايران در منطقه به عنوان کشوري امن در بين ده ها کشور ناامن مردمانش با آرامش زندگي مي کنند به يقين به برکت دستاوردهاي ۸ سال دفاع مقدس است. ترديد نکنيد اگر موفق شديم آن هم در يک صحنه نابرابر، تحريم ها و منازعات سياسي به خاطر برکت هاي ۸ سال دفاع مقدس بوده است.

وي افزود: اين دوره به عنوان دوره پرافتخار، ميراث معنوي و فرهنگي ارزشمند و هويت بخش براي ملت ايران و تمامي جهان اسلام بايد قلمداد شود.

وي به حضور رئيس جمهور در روز ۵ خرداد در سازمان ميراث فرهنگي اشاره کرد و گفت: آقاي روحاني تاکيد داشتند که اين سازمان يکي از ارزشمندترين ميراث ها را که همان دفاع مقدس است، حفظ و ثبت کند. از آن زمان جلسات مختلفي داشتيم که در نهايت پايگاه پژوهشي دفاع مقدس در مجموعه پژوهشگاه ميراث فرهنگي تشکيل شد. تفاهم نامه هاي ما با بنياد حفظ آثار، دستاوردهاي خوبي در اين بخش و بخش گردشگري دفاع مقدس به عنوان يکي از مهمترين اقدامات ،در پي داشته است. ما خود را ملزم مي دانيم که در جهت توسعه گردشگري دفاع مقدس هم براي گردشگران داخلي و نسل آينده و هم براي گردشگران خارجي فعاليت هايي را در بخش هاي وسيعي داشته باشيم و گردشگران خارجي را با ارزشهاي اين حماسه بزرگ آشنا کنيم چون متقاضيان زيادي در بين گردشگران خارجي وجود دارند که مي خواهند از گردشگري دفاع مقدس بازديد کنند. همچنين خود را ملزم مي دانيم که از راهيان نور پشتيباني کنيم.

در ادامه اين برنامه سردار سرتيپ دکتر بهمن کارگر رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس گفت: ميراث دفاع مقدس چه ملموس و چه غير ملموس، هنوز زنده و جاري است و ما بايد از اين موقعيت نهايت استفاده را کنيم.

کارگر افزود: در بسياري از کشورها، نداشته هايشان را با تاريخ سازي و يا فيلم سازي به داشته تبديل مي کنند. نمونه آن سريال هاي کره اي است که حتي اسم سريالهايشان را افسانه مي گذارند و به دنبال زنده کردن هويت براي خودشان هستند. اما متاسفانه ما بر داشته هايمان همت نداريم. من قصدم متهم کردن کم کاري سازمان و يا دولتي نيست، بلکه همه بايد پاسخگو باشيم که در طول سالهاي گذشته و از زماني که جنگ تحميلي تمام شد تاکنون چه کاري کرده ايم.

رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس ادامه داد: البته هنوز دفاع مقدس ادامه دارد و هنوز شهدا را تشييع مي کنند.

وي افزود: حضرت امام (ره) اولين کسي بود که از جنگ تحميلي با نام دفاع مقدس ياد کرد. در دفاع مقدس، حضرت امام (ره)، يک مدل مديريتي در بحران و سختي ها به دنيا معرفي کرد، آن مدل اکنون سوريه و عراق را نجات داده است.

کارگر خطاب به رئيس سازمان ميراث فرهنگي گفت: خوشحاليم که شما به عنوان رئيس سازمان ميراث فرهنگي وارد اين عرصه شده ايد اما جاي گله دارد که چرا تا به حال اين سازمان وارد عرصه دفاع مقدس و ثبت ارزشها نشده است. کدام ميراث ارزشمند تر از ميراث دفاع مقدس است؟ بسياري از کتابهاي چاپ شده مانند «پايي که جا ماند»، خاطرات تنها يک نفر است که به يک کتاب ارزشمند تبديل شده است.

در برنامه ششم توسعه دايره المعارف دفاع مقدس نوشته مي شود

سردار کارگر افزود: ۴۳ يادمان در ۵ استان داريم، ۷ يادمان نيز تنها در هرمزگان و بوشهر وجود دارد، نزديک به ۷ هزار و ۵۰۰ شهيد گمنام در ايران دفن هستند و ما اکنون يک هزار و ۱۰۰ مزار شهيد گمنام داريم که بايد ثبت شوند.

سردار کارگر گفت: امام دستور دادند چه خوب است يکي از شهرهايي که مورد تهاجم واقع شده نگهداري و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گيرد اما اکنون اين کار انجام نشده است. حتي به تانک هايي که در دشت ها وجود داشت توجهي نشد که از آنها نگهداري کنند. اما اکنون مي توان چيزهايي که موجود است را ثبت کرد. ما اين آمادگي را داريم که اين اتفاق بيفتد. دفاع مقدس را بايد از نو تحليل و تدوين کنيم.

وي افزود: دو نکته بسيار مهم است و آن اينکه دفاع مقدس فراموش و تحريف نشود. بايد الان آثار دفاع مقدس ثبت شود که فردا مورد تحريف قرار نگيرد. در برنامه ششم توسعه توفيق پيدا مي کنيم که دايره المعارف دفاع مقدس را تمام کنيم. تا پايان برنامه هفتم نيز تاريخ دفاع مقدس تمام مي شود. در سراسر کشور ۳۰ مرکز فرهنگي دفاع مقدس ساخته خواهد شد که اين سازمان در آن نقش اساسي دارد.

سردار کارگر گفت: در کشور همه در حوزه دفاع مقدس سهم دارند. اگر کسي بخواهد با آن انحصاري برخورد کند، به دفاع مقدس خيانت کرده است.

وي ادامه داد: سال گذشته بيش از ۵ ميليون نفر از مناطق دفاع مقدس بازديد کردند. ۸۰ درصد آنها ۱۵ تا ۳۰ سال سن داشتند. اينها افرادي بودند که يا دفاع مقدس را نديده اند و يا اواخر آن به دنيا آمده بودند. بيش از ۵۰ درصد افراد با وسايل نقليه شخصي از آن مناطق ديدن کردند و بيش از ۵۰ هزار نفر خادم در مجموعه راهيان نور به صورت افتخاري فعاليت مي کنند.

سردار کارگر گفت: در پژوهشگاه علوم و دفاع مقدس مي توانيم در خدمت دوستان در سازمان ميراث فرهنگي باشيم تا بتوانيم آثار فيزيکي و فرهنگي حوزه دفاع مقدس را حفظ کنيم چون مسئله مهم اين است که آثار از بين نرود و تحريف نشود.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها