City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

شال و کلاه کردن چقدر آب مي‌خورد؟ (1394/10/07)

بافتني زيبايي دست يکي از اقوام ديده‌ايد و به هوس افتاده‌ايد؟ آن ژاکتي که تن دوستتان هست را اصلا در بازار پيدا نمي‌کنيد؟ شال و کلاه دلخواهتان در شيک‌ترين فروشگاه‌هاي شهر پيدا نمي‌شود؟ دنبال يک لباس گرم و خوشرنگ زمستاني مي‌گرديد؟ خب بفرماييد دو ميل و چند کلاف کاموا، تن‌پوشتان را خودتان ببافيد.
 شال و کلاه کردن چقدر آب مي‌خورد؟

به گزارش بزنيم بيرون ، براي وارد شدن به جمع بافنده‌هاي حرفه‌اي اولا بايد اصول اوليه بافتني را بلد باشيد، يعني حداقل يک بار در عمرتان شال کشباف ساده که فقط کاموا را پشت سر هم زير و رو مي‌کنند بافته باشيد. دوم اين که صبر و حوصله زيادي داشته باشيد، چون که يادگيري انواع بافت‌ها و راه انداختن آن نياز به سعي و تلاش زيادي دارد. سوم هم بايد استعداد و سليقه کافي در زمينه بافتني داشته باشيد. اين مورد حتي از دو مورد بالا هم مهم‌تر است، يعني اگر زمينه و استعداد لازم را نداشته باشيد قطعا تمام کلاف‌هايتان روي دستتان نبافته مي‌ماند.

بعد از اين که از خودتان مطمئن شديد که مي‌توانيد به جمع بافنده‌ها ملحق شويد، براي خريد ابزار اوليه پيشنهاد مي‌کنيم راهي ميدان حسن‌آباد تهران شويد. بهترين مسير براي رسيدن به راسته کاموافروش‌ها، متروي خط2 است که روبه‌روي فروشگاه‌ها خروجي دارد. اين فروشگاه‌ها علاوه بر اين‌که تنوع زيادي در محصولات و قيمت‌ها دارند، ابزار جانبي مثل ميل بافتني، قلاب، دکمه، سنجاق، انواع ژورنال‌هاي ايراني و خارجي، لوح‌هاي فشرده آموزشي و ديگر ملزومات فرعي بافتني را هم مي‌فروشند.

براي شروع بهتر است که ميل ساده، دو سه کلاف کامواي معمولي با ضخامت کم و يک ژورنال ايراني بخريد و يک شال گردن با عرض 30 سانتي‌متر را راه بيندازيد. کمک گرفتن از خبره‌هاي اين حرفه که در اقوام و آشنايان حتما پيدا مي‌شود، تاثير زيادي در روند يادگيري شما دارد. در بافتني ضرب‌المثل «شنيدن کي بود مانند ديدن» خيلي مصداق پيدا مي‌کند، چراکه دانه‌هاي بافت آن‌قدر ريز و حساس است که هر چقدر از روي فيلم يا کتاب‌هاي آموزشي هم دقت کنيد، باز هم تاثير يادگيري بي‌واسطه را ندارد.

اما براي بافتن يک دست کامل «شال، کلاه، دستکش و پاپوش» نياز به شش کلاف کاموا داريد که اگر بخواهيد از نخ مرغوب و مقاوم ببافيد بايد حداقل کلافي 6000 تومان هزينه کنيد که سرجمع نزديک به 36 هزار تومان مي‌شود. دو ميل ساده هم بين پنج تا ده هزار تومان برايتان آب مي‌خورد. البته دقت کنيد که براي بافت‌هاي مختلف ميل‌هاي مختلفي که بين شماره دو تا 20 ضخامت دارد را بايد تهيه کنيد. اگر خودتان دست به کار شويد و مدل دلخواهتان را ببافيد که چه بهتر، اما اگر بخواهيد يک بافنده حرفه‌اي برايتان ببافد بايد به ازاي هر کلاف کاموا بين هفت تا ده هزار تومان هزينه پرداخت کنيد که اين قيمت براي بافت‌هاي خيلي ريز يا طرح‌دار بيشتر هم مي‌شود. پس در مجموع براي يک دست کامل بايد نزديک 82 هزار تومان هزينه کنيد که رقم چنداني براي يک کارِ دست زيبا و ماندگار نيست.

اين را هم بگوييم که ممکن است قيمت يک لباس بافتني نسبت به مدل مشابه موجود در فروشگاه‌ها که به شکل ماشيني بافته مي‌شوند، برايتان بيشتر تمام شود، اما به اين نکته دقت کنيد که لباس‌هاي دستباف مثل فرش دستباف يا هر هنر دستي ديگر ماندگاري و زيبايي بيشتري دارند، ضمن اين‌که تنوع رنگ و مدل بافت‌هاي دستي چند برابر مدل‌هاي انبوه موجود در بازار است و خلاصه اين بافتني‌هاي مامان‌باف در هر تار و پودشان هزاران مهر و محبت و خاطره نهفته است.


منبع : جام جم سرا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها