City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

10 جاذبه گردشگري برتر شهر قزوين + تصاوير (1394/10/07)

جاذبه‌هاي گردشگري داخل شهر قزوين به تعدادي است که مي‌توان زماني سه روزه و بيشتر را براي ديدنشان در نظر گرفت، اما در يک برنامه فشرده مي‌توان 10 ديدني برتر اين شهر را در يک گردش يک روزه نيز تماشا کرد.
 10 جاذبه گردشگري برتر شهر قزوين + تصاوير

«ايران در طول تاريخ طولاني خود، دو شاهراه ارتباطي بزرگ داشته است. نخستين آنها شاهراه شرقي – غربي است که از خراسان آغاز مي‌شود و از طريق آذربايجان به آسياي صغير و قفقاز راه مي‌برد. اين شاهراه، حلقه مهمي از جاده معروف ابريشم است. ديگري، شاهراهي است که جنوب و مرکز ايران را به شاهراه شرقي – غربي متصل مي‌کند. قزوين از جمله شهرهايي است که در نقطه اتصال اين دو شاهراه قرار گرفته و در طول تاريخ، محل ملاقات ايرانيان با يکديگر و ايرانيان با جهان خارج بوده است.

برترينها نوشت: تاريخ و فرهنگ قزوين، آثار برجاي مانده از گذشته و داشته‌هاي گردشگري اين شهر را بايد از اين منظر بررسي کرد.» اينها را سيدمحمد بهشتي، رئيس پژوهشگاه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مي‌گويد که خودزاده قزوين است. با اين حال، تنها عده ‌اندکي از گردشگران ايراني مثل او فکر مي‌کنند. براي اغلب مردم – خصوصاً تهرانيان – قزوين شهري است که براي رفتن به آذربايجان يا گيلان بايد از آن عبور کرد. چيزي شبيه يک منزلگاه بين راهي، نه شهري که خود مي‌تواند از مهم‌ترين مقاصد سفر در شمال ايران باشد.

شهر قزوين يکي از بيست شهر استان قزوين و مرکز اين استان است. اين شهر در فاصله 130 کيلومتري پايتخت قرار گرفته و از طريق بزرگراه و خط آهن از يک سو به تهران و از سوي ديگر به آذربايجان متصل مي‌شود. طبق سرشماري سال 1390، جمعيت شهر قزوين بالغ بر 381 هزارنفر است که حدود 32 درصد از جمعيت يک ميليون و 200 هزارنفري استان قزوين را شامل مي‌شود. اقتصاد اين شهر از قديم‌الايام مبتني بر کشاورزي و بازرگاني بوده و در دوره معاصر، بخش‌ صنعت و خدمات نيز از رونق قابل توجهي برخوردار شده‌اند.

چشم اندازها و چالش‌هاي گردشگري

قزوين داراي زمستان‌هايي سرد و تابستان‌هايي نسبتاً خنک است و ميانگين دماي سالانه‌اش به 14 درجه سانتيگراد مي‌رسد. بدين ترتيب اين شهر در مهمترين فصل سفر، يعني فصل تابستان از آب و هواي مناسبي برخوردار است؛ ضمن آنکه باغستان‌هاي قزوين به مساحت حدود 2500 هکتار، همچون کمربندي سبز اين شهر را فراگرفته و بر لطافت هوايش افزوده‌اند.

از ديدگاه تاريخي، قزوين يکي از کهن‌ترين مراکز استقرار انساني و شکل‌يابي جوامع بشري در فلات ايران است. اين شهر از دوره باستان به علت قرار گرفتن بر سر راه جاده ابريشم از آباداني قابل توجهي برخوردار بود و در آغازين دهه‌هاي حکومت صفويان نيز يکچند به پايتختي ايران برگزيده شد. از اين‌رو، آثار تاريخي شکوهمند و پرشماري دارد که مهمترين سرمايه آن براي توسعه گردشگري به شمار مي‌روند. جدا از دسترسي مناسب جاده‌اي و ريلي، مي‌توان گفت قزوين از نظر وجود زيرساخت‌هاي گردشگري در تنگناي شديد قرار دارد. هرچند طبق آمار ارائه شده از سوي مرکز آمار کشور، قزوين يکي از 10 مقصد مهم گردشگري ايران از آغاز سال 1394 تاکنون بوده است، اما مناطقي چون الموت و درياچه اوان، بيش از شهر قزوين در جذب گردشگران موفق بوده‌اند.

به باور «محمدعلي حضرتي‌ها»، مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين، ضعف زيرساخت‌ها، خصوصاً کمبود فضاهاي اقامتي و پذيرايي، مهم‌ترين مشکل حوزه گردشگري در قزوين است. اين مقام مسئول مي‌گويد: «فضاهاي اقامتي مطلوب براي اقامت مسافران در سطح استان وجود ندارد و ضريب اشغال تخت در فضاهاي موجود حدود سه برابر ميانگين کشوري است.»

در حال حاضر، شهر قزوين داراي تنها يک هتل 4 ستاره و 2 هتل 2 ستاره است. ظاهراً نزديکي قزوين به تهران يکي از عواملي است که بر ساخت مراکز اقامتي تأثير منفي گذاشته است؛ زيرا گردشگراني که از تهران به اين شهر مي‌آيند، ترجيح مي‌دهند که در پايان روز به شهر خود بازگردند.

از اين گذشته، ترافيک شديد در هسته تاريخي شهر قزوين و کمبود چشمگير پارکينگ (در شرايطي که بسياري از مردم با خودروي شخصي به اين شهر سفر مي‌کنند)، موجب خستگي و دلزدگي گردشگران مي‌شود.

شهرداري قزوين براي حل معضل ترافيک، اقداماتي همچون خيابان کشي، تعريض معابر و احداث پارکينگ را در دستور کار خود قرار داده است؛ اما پاره‌اي از اين اقدامات به شکلي تناقض آميز، مستلزم تخريب کالبد يا حريم مهمترين آثار تاريخي اين شهر هستند و با مخالفت سازمان ميراث فرهنگي روبه‌رو شده‌اند. در واقع، تطابق مرکزيت اداري و تجاري شهر قزوين با مرکز تاريخي و گردشگري آن، مشکلاتي را فراهم آورده که حل آن به سادگي و بدون بهره‌گيري از تجربه شهرهاي مشابه در جهان، ممکن نيست.

جاذبه‌هاي گردشگري قزوين

جاذبه‌هاي گردشگري داخل شهر قزوين به تعدادي است که مي‌توان زماني سه روزه و بيشتر را براي ديدنشان در نظر گرفت، اما در يک برنامه فشرده مي‌توان 10 ديدني برتر اين شهر را در يک گردش يک روزه نيز تماشا کرد. در ادامه مهمترين آثار ديدني قزوين معرفي مي‌شوند.

کاخ چهلستون

کاخ و موزه چهلستون مهمترين اثر تاريخي قزوين و يکي از نمادهاي اين شهر است. اين کاخ در زمان شاه تهماسب صفوي که قزوين پايتخت ايران بود، ساخته شد و از نمونه همنام خود در شهر اصفهان چند دهه قديمي‌تر است. در حال حاضر، اين کاخ از آن رو که قزوين از مراکز مهم خوشنويسي ايران بوده، به موزه خوشنويسي تبديل شده و همه روزه از ساعت 9 تا 18 پذيراي بازديدکنندگان است. کاخ چهلستون در ميدان آزادي (سبزه ميدان) قرار دارد.

موزه شهر

موزه شهر در ميدان آزادي (سبزه ميدان) و در شرق باغ و عمارت چهلستون قرار دارد. در اين موزه که به معرفي تاريخ قزوين اختصاص پيدا کرده، آثاري از دوران پيش از تاريخ، دوران تاريخي و دوران اسلامي به نمايش درآمده است. بسياري از اين آثار از حفاري‌هاي دشت قزوين به دست آمده‌اند. موزه شهر نيز بجز روزهاي سوگواري رسمي، همه روزه از ساعت 9 تا 18 به روي گردشگران گشوده است.

بازار قزوين و سراي سعدالسلطنه

بازار قزوين بازاري بزرگ با فضاهاي متعدد و معماري بسيار شکوهمند است؛ به گونه‌اي که زيبايي راسته‌ها و سراهاي آن، عموم گردشگران را مبهوت مي‌سازد. کالبد کنوني اين بازار مربوط به دوره صفويه و پس از آن است و بيشتر بناهاي فعلي‌ در دوره قاجار ساخته شده‌اند. اين بخش‌ها عبارتند از:

سراي سعدالسلطنه، سراي وزير، سراي حاج رضا، سراي رضوي (سراي شاه)، تيمچه‌‌هاي روباز و سر پوشيده و راسته قيصريه.

جالب‌ترين بخش بازار کاروانسراي سعدالسلطنه است که لقب بزرگترين مجموعه کاروانسراي درون شهري ايران را يدک مي‌کشد و از آثار دوره ناصرالدين شاه قاجار است. اين سرا و بازار مجاور آن، يعني بازار وزيري، در ساليان اخير به شايستگي مرمت شده‌اند و انتظار مي‌رود که در آينده‌اي نزديک، به قلب گردشگري قزوين تبديل شوند. مجموعه بازار قزوين در خيابان امام خميني قرار دارد.

مسجد جامع قزوين

مسجد جامع قزوين روي پايه‌هاي يک آتشکده پيش از اسلام ساخته شده و بناي اوليه آن احتمالاً مربوط به دوره هارون‌الرشيد عباسي است. اين مسجد، کلکسيوني از معماري دوره‌هاي مختلف تاريخي را به نمايش مي‌گذارد؛ چندان‌که آثار مهمي از دوره سلجوقي، صفوي و تا حدودي قاجار را در خود جاي داده است.

اکنون در شبستان غربي مسجد، موزه سنگ و سفال را برپا کرده‌اند که آثار موجود در آن مشتمل بر انواع سفالينه‌ها، سنگ‌نگاره‌ها، ارسي‌ها، کاشي‌ها و انواع گچبري‌هاي تاريخي است. مسجد جامع عتيق قزوين در خيابان سپه (شهدا) قرار دارد و هر روز از ساعت 9 تا 18 قابل بازديد است.

مسجدالنبي

مسجدالنبي با 14هزار مترمربع مساحت، از بزرگترين مساجد تاريخي قزوين و يادگاري از دوران فتحعليشاه قاجار است. اين مسجد که گاه مسجد سلطاني نيز خوانده مي‌شود، در خيابان امام خميني، جنب بازار قزوين قرار گرفته و نمازجمعه اين شهر در آن برگزار مي‌شود. در مسجد در بيشتر ساعات روز باز و محل عبور و مرور رهگذران است.

حمام قجر

حمام قجر از بزرگترين و قديمي‌ترين حمام‌هاي قزوين و جايگاه موزه مردم شناسي اين شهر است. اين حمام برخلاف نام خود، در دوره صفويه، توسط يکي از سرداران شاه عباس ساخته شده و بيش از 400 سال قدمت دارد. در حمام قجر، جلوه‌هايي از تاريخ اجتماعي قزوين را در سه بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل به نمايش گذاشته‌اند. اين حمام در خيابان عبيد زاکاني واقع شده و زمان بازديد از آن همه روزه از ساعت 9 تا 30‌:19 است.

سردر عالي‌قاپو و خيابان سپه

قزوين در دوره شاه تهماسب صفوي، داراي کاخي به نام عالي قاپو بود که اکنون تنها سردر شکوهمند آن باقي مانده است. اين سردر رو به خيابان سپه (شهدا) چهره مي‌گشايد که خود نخستين خيابان ايران به شمار مي‌رود و حدود 500 سال قدمت دارد. اين خيابان منبع الهام در ساخت خيابان چهارباغ عباسي در اصفهان بوده است.

حسينيه اميني‌ها

حسينيه اميني‌ها در واقع يک خانه بزرگ تاريخي است که براي انجام مراسم مذهبي بويژه سوگواري محرم مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به همين علت به حسينيه معروف شده است. اين خانه با چند دست حياط در دوره قاجار ساخته شده و متعلق به يکي از تجار بزرگ قزوين به نام «حاج محمدرضا اميني» بوده است. زيباترين بخش خانه اميني‌ها سه تالار بزرگ و مجلل آن است که با ارسي‌هاي 9 دهنه و گره چيني شده از هم جدا مي‌شوند. در حسينيه اميني‌ها به طور معمول بسته است اما سريدار آن هميشه در را به روي گردشگران مي‌گشايد. اين حسينيه در خيابان مولوي قرار دارد.

آرامگاه حمدالله مستوفي

اين آرامگاه هفت صد ساله با نماي آجري خود، يکي از زيباترين آثار تاريخي قزوين و متعلق به حمدالله مستوفي، مورخ بزرگ ايران در عصر ايلخانان مغول است. آرامگاه در خيابان طالقاني، کوچه مستوفي قرار گرفته و با وجود علاقه‌مندي گردشگران به ديدن آن، درهايش در بيشتر روزهاي هفته بسته و موجب نارضايتي گردشگران است.

شاهزاده حسين

شاهزاده حسين فرزند دو ساله امام رضا(ع) بود که گفته مي‌شود در خلال سفر تاريخي ايشان از مرو به خراسان در قزوين از دنيا رفت و در همين شهر دفن شد. بناي اصلي بقعه او از آثار دوره صفويه و از حيث معماري بسيار نفيس است. همچنين سر در اين امامزاده يکي از نمادهاي شهر قزوين به شمار مي‌رود. براي ديدن و زيارت بقعه شاهزاده حسين، بايد به خيابان جمهوري اسلامي، محله خندقبار رفت.

دروازه تهران و در کوشک

قزوين در دوره‌هاي مختلف تاريخي مثل اکثر شهرهاي کهن ايران برج و بارو و دروازه داشته که از آن ميان تنها دو دروازه باقي مانده است. يکي دروازه تهران در جنوب شهر و در کنار ميدان تهران قديم است که باز يکي از نمادهاي شهر قزوين به شمار مي‌رود و ديگري دروازه در کوشک که به سمت الموت و شکارگاه‌هاي شمال قزوين باز مي‌شده و در انتهاي خيابان آزادي (نادري) جاي دارد.

آب‌انبارهاي قزوين

قزوين داراي آب انبارهاي بزرگي است که برخي‌شان مانند آب انبار سردار بزرگ در خيابان راه‌آهن، جزو بزرگترين آب انبارهاي ايران قرار مي‌گيرند. در ضمن بايد از آب‌انبار حاج کاظم در انتهاي خيابان تبريز نام برد که شهرتش را مديون سردر کاشيکاري، طاق رسمي‌بندي و کتيبه سنگي و دو بادگير خود است. آب انبار مسجد جامع قزوين نيز در نوع خود بسيار ديدني است. آب انبارهاي قزوين در روزهاي پنجشنبه و جمعه و نيز تعطيلات رسمي از 9 تا 18 قابل بازديد هستند.


منبع : جام جم سرا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها