City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قديمي‌ترين مسجد ايران کجاست؟ (1394/10/07)

قديمي ترين مسجد ايران در يکي از روستاهاي باستاني يزد قرار دارد. روايت بازديد از اين مسجد مي تواند خواندني باشد.
 قديمي‌ترين مسجد ايران کجاست؟

به گزارش بزنيم بيرون ، راستش براي من هميشه سوال بوده است که انساني که اينقدر شيفته پيشرفت است چرا بايد به آثار تاريخي گذشته علاقه نشان دهد؟ اصلاً ما چرا به موزه مي رويم؟ براي اينکه ببينيم گذشتگان چقدر عقب مانده بودند و ما چقدر پيشرفت کرده ايم؟

براي من که رفتن به موزه و ديدن آثار تاريخي همواره همراه با حس حسرت است. اشيايي که ما در موزه ها ما را شگفت زده مي کنند روزگاري اشياي عادي زندگي آدمها بوده اند. خانه ها و مساجدي که ما براي ديدن شان بليط مي خريم نيز همچنين محل زندگي و عبادت آدمها بوده است.

بسياري از آثار اصيل تاريخي را بايد در روستاها جست. بناهاي تاريخي ما را به دل تاريخ مي برند و مسلماً مساجد مهمترين بناهاي معماري پس از دوره اسلامي هستند که گردشگران حرفه اي را به خود جذب مي کنند. مساجد گذشته با مساجد امروز چه فرقي دارند؟ قديمي ترين مساجد چگونه بوده اند؟ اصلاً قديمي ترين مسجد ايران کجاست؟

درباره قديمي ترين مسجد ايران اختلاف نظر وجود دارد. برخي مسجد «تاريخانه دامغان» را قديمي ترين مسجد ايران مي دانند که متعلق به قرن دوم هجري است. اما مرحوم محمدکريم پيرنيا، معمار و محقق و مورخ معماري که از قضا روزي در مسير بافق به يزد مسيرش به روستايي به نام «فهرج» در ۲۵ کيلومتري يزد مي افتد؛ چشمش به مناره اي گِلي مي افتد و کنجکاو مي شود که اين مسجد را ببيند و درباره آن تحقيق کند. مسجدي ساده و بي پيرايه و بنا شده از خشت و گل بدون گنبد و با يک مناره (به سبک مساجد اهل سنت) که به شکلي عجيب دست نخورده باقي مانده بود.

اين محقق ايراني از نشانه هاي معماري ساساني نهفته در معماري اين مسجد حدس مي زند که قدمت آن بايد متعلق به صدر اسلام باشد. پيرنيا اصرار دارد که علائمي در اين مسجد وجود دارد که نسبت به مسجد تاريخانه دامغان به معماري ساساني نزديک تر است. اما هر دو مسجد شباهت هاي زيادي به يکديگر دارند.

ماجراي احداث قديمي ترين مسجد ايران

مسأله اي که نظر پيرنيا را تقويت مي کند وقوع حادثه اي در صدر اسلام در اين منطقه يعني فهرج است. در زمان خليفه دوم و پس از شکست يزدگرد ساساني از لشگريان مسلمان، خليفه دوم عده اي را به فرماندهي «هويط ابن هاني»، خواهرزاده حضرت علي(ع) مأمور مي کند براي دستگيري يزدگرد که اين افراد راهي طبس مي شوند و زماني که يزدگرد توسط آسياباني کشته شد در طبس نيز عده اي از آنان شهيد مي شوند که مقبره آنان در طبس امروز زيارتگاه است.

باقيمانده آنان به اين منطقه فهرج مي رسند و اهالي زرتشتي اين منطقه را دعوت به پذيرش اسلام يا پرداخت جزيه مي کنند اما برخي زرتشتيان با يهوديان روستاهاي ديگر متحد مي شوند و شبانه بر مسلمانان هجوم مي برند و آنان را قتل عام مي کنند که ازجمله شهداي اين واقعه در صدر اسلام، هويط ابن هاني، عبدالله سلام، عبدالله ابن رواحه و عبدالله ابن تميمي هستند و مقبره هويط ابن هاني نيز امروز در اين منطقه مبدل به زيارتگاهي بزرگ و زيبا شده است.

ماجراي چاه چهل دختر چيست؟

نقل شده است که زنان و دختران سپاه اسلام براي اينکه به دست قاتلان شوهران و پدران و برادران خود نيفتند خود را به درون چاهي انداختند که به چاه چهل دختر معروف است. جالب اينکه نام چهل دختر در مکان هاي مختلفي از ايران و حتي افغانستان امروزي وجود دارد و داستان هاي مشابهي از آن وجود دارد که بيشتر آن را شبيه اسطوره ها مي کند تا واقعيت!

به هر حال بعد از واقعه شهداي فهرج خليفه دوم لشگر مجهزتري به اين منطقه گسيل مي دارد و مردم آن منطقه تسليم مي شوند. به هر رو اگر مسجد فهرج به اين واقعه ارتباطي داشته باشد متعلق به قرن اول هجري است و از مسجد تاريخانه دامغان که مربوط به اواسط قرن دوم است، بيشتر از صد سال قديمي تر است!


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها