City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غارهاي نمکي و گردشگران کنجکاو/ مخاطرات يک جاذبه طبيعي (1394/10/23)

يکي ازجاذبه‌هاي گردشگري سمنان در کنار کوه‌هاي رنگي، غارهاي نمکي و معادن نمک آن است. جاذبه‌اي که اگرچه راحت در دسترش گردشگران نيست اما ورود آنها به اين مناطق نيز گاهي با مخاطراتي همراه است.
غارهاي نمکي و گردشگران کنجکاو/ مخاطرات يک جاذبه طبيعي

به گزارش بزنيم بيرون ، اگرچه پزشكان توصيه مي‌كنند افراد مصرف نمك را كاهش دهند اما اين روزها مردم زيادي در جهان براي درمان بيماري‌هاي خود به غارهاي نمکي پناه مي‌برند، چرا که اين غارها خاصيت ضد باكتريايي دارند و  به صورت طبيعي هوا را تصفيه كرده و آلودگي را از بين مي برند. همچنين نمک درماني يکي از روش هاي درماني جديد است که به تازگي براي برخي از بيماري هاي تنفسي و پوستي رايج شده است.

برخي منابع پزشکي اعلام مي کنند که نمک و فضاهاي بسته اي که جريان هوا با نمک تلفيق شده، براي درمان انواع بيماري‌هاي ريوي، آسم و سرفه و همچنين درمان انواع دردهاي پا، زانو، مچ، دست، کمر درد که همراه با ورم و يا کبودي هستند موثر است. بلورهاي نمکي داراي هاله‌اي به صورت موجي بوده که به  رنگ‌هايي مانند، سبز، آبي، يشمي، فيروزه اي، لاجوردي، بنفش، نيلي و ... ديده مي شوند. در برخي از کشورها مانند استراليا، چين و کشورهاي اروپايي و حتي کشورهاي عربي، از سنگ هاي نمک براي درمان و تزئينات استفاده مي کنند و با طرح هاي گردشگري از جمله هتل نمکي سالانه پذيراي گردشگران زيادي هستند.

استان سمنان نيز در ايران به عنوان يکي از مناطق تامين کننده نمک شور شناخته شده است و معادن عطيم نمک دارد معادني که در مسير جاده زيارتي مشهد نيز مي تواند گزينه اي براي انجام طرح هاي گردشگري بر پايه نمک مناسب باشد.

برخي از مسئولان گردشگري در طي سالهاي اخير ايده هايي براي استفاده از اين جاذبه ها داشته اند مانند وعده راه اندازي کلينيک نمک درماني در يکي از بزرگترين غار نمکي ايران واقع در گرمسار. اين خبري بود که سال گذشته محمد حسين بحر العلومي، مديرکل وقت ميراث فرهنگي سمنان خبر داده و گفته بود: گرمسار يکي از بزرگترين معادن نمک و غارهاي نمکي ايران است که مقدمات راه‌اندازي کلينيک نمک‌درماني همچون پذيرش سرمايه‌گذار و واگذاري زمين در فضايي حدود ۵۰۰ مترمربع در حال انجام است.

اين ايده هاي گردشگري اگر چه در استان سمنان خيلي جدي گرفته نشده اما سرمايه گذاران اقتصادي در حوزه معادن و استخراج نمک قوي تر از فعالان گردشگري عمل کرده اند و درحال برداشت نمک از اين کوهها و گنبد هاي بلورين هستند.

يکي از گنبدهاي نمکي استان سمنان را مي توان در ميانه راه ايوانکي به گرمسار پيدا کرد. از ايوانکي بعد از ۱۵ کيلومتر به سمت گرمسار، تابلوهاي معادن مختلف نمک قابل مشاهده است.   در اين ميان کوهها و تپه هاي نمکي و خاکي گرمسار هم به تنهايي جاذبه اي بصري دارند. در کنار جاده مي توان به سمت راست و يا چپ نگاه کرد و رقص رنگ ها را روي کوهها ديد. اما معادن و کوههاي نمک جاذبه اي متفاوت دارند.

از سر جاده تا ورودي معدن حدود ۳ کيلومتر جاده خاکي است که مي توان پس از طي حدود دو کيلومتر ماشين را کنار ساختمان نگهباني معدن پارک کرد و بقيه راه را پياده رفت. به دليل گودتر بودن ورودي معدن نسبت به اطراف، آب باران در اين قسمت جمع مي شود و درياچه اي نسبتا عميق به طول حدود ۱۰۰ متر درون غار تشکيل مي شود.

معمولا درون غارهاي نمکي درياچه اي از آب شور نيز وجود دارد که انعکاس آب را مي توان در آن ديد و اگر داراي ستون هاي عظيمي در داخل غار باشند، به آن جلوه اي باشکوه خواهد داد.

رسوبات نمک روي يکديگر چنان به نظر مي رسد که گويي يک کيک نمکي رو به روي گردشگران قرار گرفته است. اين کوهها و غارهاي نمکي اکنون محل درآمد سرمايه گذاران زيادي شده است. صاحبان معادن از اين  کوهها و غارهاي نمکي نمک شور استخراج مي کنند. مي توان با نگهبانان ورودي معادن هماهنگ کرد و به داخل غارهاي نمک رفت بدون اينکه صاحبان معادن باخبر شوند!

ورود به غارهاي نمکي، به خصوص آنها که در دست سرمايه گذاران براي استخراج نمک قرار دارد، با مخاطراتي همراه  است. يکي از آنها معدن نمک عظيم و يا معدن نمک درخشان است. راه ورودي به آنها بسيار زيباست و مي توان نزديک سه دهانه غار معدن درخشان شد و به درياچه شور و سبز رنگي رسيد که داراي طاق ها و ستون هاي عظيم است. اين مکان به يکي از جاذبه هاي گردشگري مردم استان سمنان تبديل شده است. چون داخل آن مي توان ديوارنويسي هاي متعددي را ديد و در داخل و يا بيرون آن و حتي رو به روي درياچه آثار حضور مخرب گردشگران را ديد که در محوطه غار بساط آتش را به پا کرده اند.

 مي توان کوههاي نمکي و غارهايي که در مجاورت آنها فعاليت معدن کاران وجود ندارد، را به جاذبه گردشگري با رعايت اصول ايمني تبديل کرد.

فعاليت دستگاهها و ماشين آلات استخراج نمک موجب شده تا سنگ ها و بلورهاي شکننده نمک، ترک بردارد و هر لحظه خطر فروريختن آنها روي سر گردشگران وجود داشته باشد. اين سنگ هاي عظيم روي هر فردي بيفتد قطعا خطر مرگ را در پي دارد. ضمن اينکه چون بلورهاي نمک شکننده هستند، پا گذاشتن روي آنها و اعتماد به سختي آنها کار غير منطقي خواهد بود نه تنها گردشگران در مجاورت معدن نمک در امان نيستند بلکه کارکنان اين معادن نيز با خطر سقوط سنگ هاي بزرگ نمکي از کوه و يا ريزش سنگ هاي بلورين داخل غار مواجه مي شوند. بنابراين بليت عمر گردشگران با رفتن به داخل اين معادن ممکن است براي هميشه باطل شود.

به همين دليل ورودي برخي از اين معادن نوشته اند که ورود افراد متفرقه ممنوع است با اين حال هستند افرادي که تصور مي کنند هيچ وقت حادثه به سراغشان نمي آيد، با پولي اندک به کارگران اجازه ورود پيدا مي کنند!

برخي ديگر از گردشگران تصور مي کنند که با برداشت سنگ نمک مي توانند يک يادگاري از طبيعت را با خود همراه ببرند. به همين دليل به جان بلورها افتاده، تکه از آن را کنده و با خود مي برند. در صورتي که آنها هم مانند صاحبان نمک در تخريب اين محيط هاي طبيعي نقش کمي ندارند هر چند به اندازه برداشت بلورهاي نمک به اندازه يک کف دست!

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر فرزاد جعفری
    چهارشنبه 08 دي 1395

    سلام وعرض ادب اطلاعات وعکسهای مربوط به غار نمکی کاملا غلطه
    من راهنمای محلی این شهرهستم شماره تماس من 09364868844 هستتگ ها