City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجدجامع کهن‌ترين بناي تاريخي سمنان (1394/11/01)

مسجد جامع سمنان يکي از کهن ترين آثار تاريخي به جامانده از قرن اول هجري است که در طول زمان، تعميراتي در آن انجام شده است به طوري که در حال حاضر در بناي کنوني مسجد، آثاري از دوره مغول و تيموري ديده مي شود اين بنا بخشي از يادمان هاي تاريخي اين استان است نشانگر رشد و نبوغ هنر معماري مردم ايران زمين است.
مسجدجامع کهن‌ترين بناي تاريخي سمنان

به گزارش بزنيم بيرون ، شهر سمنان داراي مساجد و امامزاده هاي شاخصي از جمله مسجد جامع، مسجد امام و امامزاده يحيي(ع) از نوادگان موسي بن جعفر(ع) است.

مسجد جامع سمنان
مسجد جامع سمنان بنايي بسيار کهن و با ارزش در سمنان بوده که در طول زمان، تغييرات و تحولات زيادي در اين مسجد بوجود آمده است، اما هم اکنون در آن آثار دوران سلجوقي و تيموري ديده مي‌شود.
اين بنا يکي از کهن ترين آثار تاريخي به جامانده از دوران اسلامي اين شهر بوده که در واقع نشانگر رشد و نبوغ هنر معماري مردم اين شهر به شمار مي رود.
بناي اوليه مسجد از آثار دوران اسلامي است که در دوره سلجوقي، ايلخاني و تيموري گسترش يافت. اين يادمان تاريخي شامل چندين فضاي معماري است.
صحن، ايوان بزرگ، مقصوره غربي و سه شبستان شمالي، جنوب و شرقي. ايوان بزرگ 21 متر ارتفاع دارد و از آثار خواجه شمس الدين علي باليچه سمناني وزير شاهرخ تيموري است.
سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اينکه مناره مسجد جامع سمنان يکي از منار‌ه هاي تاريخي ايران متعلق به دوره سلجوقيان به شمار مي‌رود گفت: اين مناره در گوشه شمال شرقي مسجد جامع قرار دارد و ارتفاع آن از سطح زمين ۳۱.۲۰ متر و از روي بام به ارتفاع دو متر کتيبه‌اي با طرح و نقش بسيار زيبا از آجر و با خط کوفي تزئين شده ‌است.
محمد طاهريان با بيان اينکه اين مسجد را مي توان در زمره کهن ترين و قديمي ترين آثار اسلامي شهر سمنان به شمار آورد، تصريح کرد: گمانه زني ها و حفاري هاي اخير نشان دادند که اين مسجد در قرن اول هجري روي خرابه هاي يک آتشکده بنا شده ولي در طول زمان، تعميراتي در آن انجام شده است که در حال حاضر در بناي کنوني مسجد، آثاري از دوره مغول و تيموري ديده مي شود.

مسجد امام سمنان، زيباترين بناي تاريخي اين شهر
مسجد امام، مسجد شاه يا مسجد سلطاني در مرکز شهر سمنان واقع شده و يکي از مهمترين و زيباترين بناهاي تاريخي و مهم شهر محسوب مي شود.
اين مسجد چهار ايواني در زمان فتحعلي شاه قاجار ساخته شده است و چهار در ورودي دارد که سردرهاي شمالي و شرقي آن با مقرنس هاي زيبا تزيين شده، صحن وسيع مهتابي هاي متعدد و کاشيکاري زيبا بر شکوه آن افزوده است.
مسجد امام سمنان داراي چهار در بزرگ ورودي از شمال، جنوب، شرق و شمال غربي است. در شمال غربي به دالان درازي باز مي‌شود که در انتهاي آن تکيه پهنه‌است. درهاي شمال، جنوب و شرق داراي هشتي دالان و دهليز هستند. بالاي درهاي شمالي و شرقي تزئينات مقرنس کاري گچي زيبا با دو گوشواره دو طبقه در طرفين با پشت بغل‌هاي کاشي کاري شده وجود دارد.

در هشتي‌هاي شمالي، جنوبي و شرقي تاقهاي آجري گنبددار با تاقنماهاي متعدد با لچکي کاشي کاري شده مشاهده مي‌شوند. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اين مسجد بيشتر مورد توجه بوده و بوسيله سازمان ميراث فرهنگي نسبت به تعمير و باز سازي آن اقدام شده است.

سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي استان سمنان در اين خصوص نيز با اشاره به اينکه بناي اين مسجد در دورۀ قاجار به دستور فتحعلي شاه و به همت “حاجي سيد حسن حسني” و استادي “صفر علي معمار” ساخته شده است و کار آن در سال 1243 به پايان رسيده، گفت: صحن مسجد به صورت چهار ايواني ساخته شده و دو ايوان شمالي و جنوبي، کوچکتر و ارتفاع هر کدام 11 متر است و از هر نظر با هم شباهت دارند.

طاهريان اظهار داشت: ايوان غربي به ارتفاع 19.5 متر، مفصل تر و زيبا تر از ايوانهاي ديگر ساخته شده  و کاشيکاري و کتيبه هاي زيبايي دارد. در پشت ايوان غربي، مقصوره زيبا به ارتفاع 21 متر قرار گرفته و در بالاي اين مقصوره گلدسته اي وجود دارد که شامل گنبد کوچکي با پوشش کاشي فيروزه اي و ساقۀ هشت ضلعي بلند است. در طرفين اين ايوان دو منار بنا شده که تا نزديک بالاي ايوان رسيده ولي ناتمام مانده است.

در طرفين ايوان غربي، دو شبستان شامل چهل طاق و سي ستون مدور و قطور در وسط و پنج نيم ستون در هر سمت که جمعاً چهل ستون مي‌شود، قرار دارد. ايوان شرقي مسجد به ارتفاع 18.5 متر داراي شکوه کم نظيري است، بر بالاي اين ايوان، گلدسته اي زيبا به صورت طرح شش ضلعي، با پوشش هرمي شکل و نرده مشبک و چوبين جالبي خود نمايي مي‌کند. صحن وسيع مسجد، مربع و به طول 62 قدم است.

در طرفين ايوان ها و چهار گوشۀ صحن، چهار مهتابي بزرگ با اتاق ها و حجره هايي چند، و در زير آنها شبستان هايي با پنجره هاي مشبک آجري لعابدار ساخته شده است.

مسجد جامع زاوغان سمنان در قرن دوم هجري ساخته شده است
سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي استان سمنان همچنين با اشاره به اينکه مسجد جامع زاوغان هم از جمله بناهاي تاريخي و بسيار زيباي منطقه است، گفت: اين مسجد از بناهاي قرن دوم هجري و مربوط به دوره تسلط علويان در اين سرزمين است و به همت سيد ضياءالدين محمد فرزند و جانشين سيد ضياءالدين علي صالح پسر عبيدالله بن حسين اصغر بن امام زين العابدين(ع) در شمال زاوغان سمنان و در ميان باغ هاي سرسبز بنا شده است.
وي مصالح ساختماني کار رفته در اين مسجد را شامل، آجر، گچ، سنگ و خشت خام ذکر کرد و اظهار داشت: مسجد جامع زاوغان داراي ايواني بلند با ارتفاع بيش از ده متر است که رو به مشرق قرار دارد.

آستان مقدّس حضرت امامزاده يحيي بن موسي(ع) پناهگاه و مامن امن مومنان
اما در گذر از مساجد پناهگاه و مامن امن مومنان خدا جوي به امامزاده ها مي رسيم جايي که سلاله هاي پاک رسول اکرم(ص) در آن مدفون شدند و ساليان سال است که مزارشان ميعادگان عاشقان حريم امامت و ولايت قرار گرفته و به آن عشق مي ورزند.
در مرکز شهرسمنان و در انتهاي بازار جنوبي (حضرت) و در جنوب غربي تکيه معروف پهنه بقعه اي با بارگاه رفيع و مجلل به نام حضرت امامزاده يحيي(ع) وجود دارد.
نقل شده که حضرت يحيي(ع) فرزند بلافصل حضرت موسي بن جعفر(ع) در سنه 178 هـ. ق در مدينه منوره ديده به جهان گشود. در پنج سالگي از نعمت وجود پدر محروم شد. وي که به شوق ديدار برادر بزرگوارش حضرت رضا (ع) از مدينه به سوي خراسان رهسپار بود، در بين راه به اين ديدار رسيد.
ايشان که تحت تعقيب مأموران مأمون عباسي لعنة الله عليهم بودند، به منظور محفوظ ماندن از گزند آنان وارد گرمابه (موزه حضرت واقع در تکيه پهنه) شدند. درون گرمابه مرد نابينايي را مشغول استحمام ديدند که در جستجوي ظرف آبي بود، حضرت به آن مرد کمک کردند و ظرف آب را به او دادند.
مرد نابينا پس از تشکر، از تنگدستي و نابينايي خود شکايت کرد. حضرت بر چشمان آن مرد دستي کشيد و در حق او دعا فرمود که از برکت دعاي حضرت، مرد نابينا، بينايي خود را بدست آورد و با خوشحالي از گرمابه بيرون دويد.
مأموران مأمون که به شکل کشاورزان لباس پوشيده بودند، از او سبب خوشحالي اش را پرسيدند. او که ايشان را نمي شناخت پس از شرح ماجرا به آنان گفت: سيد بزرگوار داخل گرمابه است، مأموران با شنيدن اين سخن به داخل حمام يورش بردند و با بيل هايشان، حضرت را در سن 25 سالگي مظلومانه به شهادت رساندند.
اين واقعه جانگداز در بيست و سوم صفر المظفر سال دويست و سه هجري قمري اتفاق افتاده است.

آستان مقدّس حضرت علي بن جعفر(ع) سمنان
امامزاده علي بن جعفر فرزند امام جعفر صادق و برادر بزرگوار امام موسي کاظم است. اين بقعه در خيابان شهيد رجايي واقع شده و مساحت فعلي اين مجموعه در حدود 3500 متر مربع بوده،  مساحت بقعه 40 و مساحت کل بنا 550 متر مربع است، ساختمان اين بقعه متبرکه شامل گنبد، ايوان، حرم و دو سالن بزرگ در طرفين بقعه است که اخيرا نسبت به بازسازي و کاشي کاري گنبد و دو سالن طرفين بقعه و تعميرات مهتابي و راهروها اقدام شده است.
سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي استان سمنان در خصوص اين امامزاده نيز گفت: ايوان اصلي غربي که 9.5 متر ارتفاع دارد با کاشي زينت يافته و دهنه ايوان 5.5 متر  بوده و قبر حضرت در سالهاي اخير با مرمر  بازسازي شده است.

وي تصريح کرد: ايوان شرقي که درب ورودي امامزاده در داخل آن قرار دارد 5.5 متر مربع، داراي تزئينات کاشي کاري زيبايي است  که در سال 1330 هجري شمسي مرمت شده است .

طاهريان افزود: در قسمت جلو ايوان و پيش فضاي آن، يک مهتابي بزرگ به طول 22 متر و عرض 15 متر واقع شده که با 12 پله به حياط کوچک کنار بقعه راه پيدا مي‌کند. صحن ها، سالن، راهرو و مهتابي، محل دفن اموات بوده و به صورت گورستان عمومي در آمده است.

آستان مقدّس حضرت امامزاده علي بن اشرف (ع) سمنان

بارگاه علي اشرف (ع) در محله زاوغان سمنان و در خيابان امام حسين (ع) واقع شده، ايشان فرزند عمر اشرف بن امام زين العابدين(ع)، از علما علم حديث بوده است.

وي جد اعلي مادري سيد مرتضي و سيد رضي است و ناصر کبير، پادشاه ديلم و طبرستان، فرزند اوست.

قسمتي از صحن امامزاده به محل دفن شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي اختصاص داده شده است.

آستانه مبارکه علويان سمنان در محلات سمنان، خيابان خرمشهر، بقعه بزرگ و تاريخي وجود دارد که به امامزاده علوي معروف است.

با تحقيقاتي که از سوي مرحوم آيت الله علامه حائري مازندراني درباره سلسله نسب مدفونين اين بقاع صورت گرفته و در لوحه اي ثبت و در حرم مطهر نسب شده، مدفونين اين بارگاه را ده تن ذکر کرده اند که هشت تن آنها در داخل بنا و دو تن ديگر در خارج و در صحن شرقي دفن شده اند.

سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي استان سمنان همچنين در مورد ساختمان امامزاده غلوي نيز گفت: اين امامزاده به صورت يک چهار ضلعى بزرگ است که از حرم، گنبد، و دو ايوان شرقى و غربى تشکيل شده و در اين بنا، کتيبه و يا سنگ نوشته اى که دال بر تاريخ ايجاد بقعه باشد وجود ندارد، ليکن برابر شواهد موجود، بقعه علويان را مى توان در زمره يکى از آثار تاريخى دوره قاجاريه به حساب آورد که در زمان فتحعلى شاه قاجار ساخته شده است.

طاهريان با بيان اينکه ساختمان امامزاده شامل حرم، رواقهاى طرفين، دو ايوان و دو صحن شرقى و غربى وسيع است، افزود: گنبد بزرگ آن بر روى ساقه اى استوانه اى شکل به ارتفاع 20.30 متر قرار دارد، محيط خارجى گنبد محاذى بام 5.21 متر و ارتفاع آن تا کف حرم بيش از 12.5 متر است.

در وسط حرم و زير گنبد، دو نماى قبر گچى وجود دارد که در سال 68 بازسازى شده، داخل بقعه را با گچ سفيد کرده و در آن کوچکترين تزيينى به چشم نمى خورد، ايوان شرقى بيش از 5.7 متر ارتفاع دارد و سطح آن به اندازه 1.65 متر است که در داخل اتاق مستطيل شکل 6.4 قرار گرفته و بر روى آن ضريح آهنى مشبک زرد رنگى وجود دارد و متعلق به قاسم فرزند عبيدالله بن حسن و قاسم فرزند امامزاده اشرف است.

صحن شرقى امامزاده در سال 69 – 68 توسط اوقاف سمنان با همکارى ميراث فرهنگى استان توسعه داده شده و به نحو زيبايى نسبت به باغچه بندى، ديوار کشى و مفروش نمودن حياط با سنگ قلوه اى اقدام شده است.

ايوان غربى نيز به ارتفاع 7.5 متر متصل به بقعه و مشرف به حياط وسيع است، اين ايوان هم حدود 1.65 متر از حياط غربى بلندتر است و به وسيله شش پله به صحن راه پيدا مي‌کند. در وسط ضلع شرقى و در بالاى درب ورودى حرم، کتيبه اى از کاشى لاجوردى مشاهده مى شود که آيه شريفه آيه الکرسى را به خط ثلث سفيد بر آن نوشته اند.


منبع : www.unknowniran.com

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها