City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بهار را در زمستان تهران تجربه کنيد! (1394/11/18)

«بازار باغ گل محلاتي» از آن مکان هايي است که مي توانيد يک دل سير تمام گل هاي فصل را تماشا کنيد و با قيمت بسيار مناسب يک باغ گل خانگي براي خودتان بسازيد.
بهار را در زمستان تهران تجربه کنيد!

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر از کارشناسان گل و گياه بپرسيد که چه زماني براي خريد گل هاي آپارتماني و گلدان مناسب است اواخر زمستان را به شما پيشنهاد مي دهند. درست زماني که گياهان در خواب زمستاني هستند و خودشان را براي ثمر دادن در بهار آماده مي کنند. خريد گل هاي زينتي و آپارتماني از شيرين ترين خريدهاي خانگي است که محيط بسيار دلپذيزي را به فضاي خانه و حياط شما مي دهد. اما خريد گل و گلدان از گل فروشي محل و يا گل فروشي هاي مجلل هم حسابي برايتان خرج بر مي دارد و هم حق انتخاب زيادي نداريد. پس بهتر است با رفتن به يک باغ گل بزرگ و خريد چندين گلدان در سايزهاي مختلف در يک ماه و نيم باقيمانده تا عيد نوروز يک خانه تکاني حسابي بکنيد و باگلدان هاي جديدتان فضاي خانه تان را زيرورو کنيد.

بازار باغ گل شهيد محلاتي حالا چندسالي است که به محله نبردجنوبي و حوالي اتوبان شهيد محلاتي تهران حال و هواي خاصي بخشيده است. حالا بسياري از مردم پايتخت به خصوص خانم ها از همه جاي شهر به اين محله مي آيند تا صندوق عقب ماشين هايشان را از گلدان هاي رنگارنگ اين باغ گل پر کنند.

سلفي با گل هاي رنگي رنگي

گل هاي شمعداني و پامچال هاي رنگي همان در ورود دوربين هاي عکاسي را به خودش مشغول کرده است. بعضي ها تصميم گرفته اند همين ابتدا سلفي هايشان را با گل هاي اينجا بيندازند. برخي هم عکس گل ها را براي همسر و مادرشان مي فرستند تا فرد مورد نظر از پشت خط نظر مثبت و يا منفي را در مورد گلدان اعلام کند. زوج هاي جوان و خنده رويي هم که وارد باغ مي شوند سراغ گل هاي شاخه اي مي روند و تا گل دسته گل و ماشين عروسشان را تازه تازه از همينجا بخرند و با خودشان ببرند تا حسابي صرفه جويي کرده باشند.

گلفروش ها نيز بخش ثابتي از مشتريان اين بازار خوش رنگ و لعاب هستند که دسته دسته گل هاي رنگي را لاي روزنامه ها با خودشان مي برند. مادرها و مادربزرگ ها نيز بخش اعظمي از مشتري هاي اين باغ گل هستند که با حساسيت خاصي گلهايشان را انتخاب مي کنند و گلدان ها را با چرخي هايي که در باغ مي چرخند اين طرف و آنطرف مي برند. يک سري هم دلشان گرفته است و آمده اند براي باز شدن دلشان چندقدم ميان گل ها راه بروند تا هواي دلشان تازه شود و چندعکس يادگاري هم براي اينستاگرامشان بيندازند.

يک چهارم قيمت خريد کنيد

باغ گل محلاتي به چند قسمت تقسيم مي شود که با راهروي هاي شماره گذاري شده است. گل هاي شاخه اي شامل گل رزهاي رنگي، ميخک، مريم، مينا، داوودي، نرگس و ديگر گل هاي مختلف است. که در دسته هاي ۲۰ تايي کنارهم چيده شده اند. مي توانيد تنها با ۵۰ هزارتومان يک دسته ۲۰ تايي گل رزهاي درجه يک داشته باشيد. کنار گل هاي شاخه اي برگ هاي تزئيني در مدل هاي مختلف وجود دارند. برخي مشتري ها گل هايي را که خريده اند آورده اند تا با سليقه خودشان و اين گياهان تزئيني بپيچند. اينجا هرکسي مي تواند دسته گلش را خودش با دست هاي خودش بسازد و بپيجد. اما يکي از شلوغترين راسته هاي اين باغ گل بزرگ، سالن گلهاي آپارتماني است که در يک فضاي درپوشيده قرار دارد. اگر قبل از ورود به اين باغ گل از گلفروشي محله تان قيمت بگيريد با يک حساب سرانگشتي متوجه خواهيد شد که قيمت گل در اين جا تا يک چهارم قيمت پايين تراست و مي توانيد يک کاج مطبق ۲۰۰ هزارتوماني در سطح شهر را تنها با پرداخت ۵۰ هزارتومان داشته باشيد.

گل هاي پيله آي نقره اي، آگلونما، ديفن باخيا، شفلرا، قاشقي، کامپکت و بامبو و بن سا، بنت قنتوس از جمله محبوب ترين گل هاي آپارتماني است که تا يک سوم قيمت در رنگ هاي مختلف در اين بازار وجود دارند که مي توان همراه با تقويتي و کودمناسب را نيز از همين بازار خريداري کرد. گل هاي وارداتي مانند بامبو از تايلند و بن ساي از چين به صورت کارتني به اين بازار مي آيند و برخي فروشندگان خودشان وارد کننده هستند  و بي واسطه گل ها را مي فروشند. بنابراين با کيفيت ترين بامبو در اين بازار تنها شاخه اي ۱۴ هزارتومان است. و يک گلدان متوسط بن سا ۱۲۰ توماني را در اين بازار مي توانيد تنها ۴۵ هزارتومان بخريد. حواستان باشد براي خريد از اين بخش بايد مشخصات خانه مانند شمالي يا جنوبي بودن، نور، گرمي و يا سردي محيط و فاصله گلدانتان تا پنجره را ريز به ريز به آقاي فروشنده بدهيد تا گلدان مناسبتان را پيدا کند.

يک باغبان حرفه اي شويد

راسته گل هاي باغچه اي وخياباني مدام توسط باغبان ها آب پاشي مي شوند. هرکدام از اين غرفه ها هم با شماره تلفن و آدرس دقيق در خدمت مشتريان هستند تادر صورت نياز باغچه هايشان را حسابي گلکاري کنند. گل هاي پامچال، شمعداني، نازهاي ژاپني، گوشواره اي، رزهاي باغچه اي، شمشادهاي ابلغ محبوب ترين گل هاي اين قسمت هستند که تا چند روز ديگر بنفشه ها نيز به جمعشان اضافه مي شود. بيشتر مشتري ها نيز بعد از خريدن گل هايشان بلافاصله به سمت راسته سفال فروش ها و گلدان فروش ها مي روند تا يک گلدان رنگي مناسب براي مهمان تازه‌شان پيدا کنند. برخي هم بعد خريد گل سراغ کود و سنگ هاي رنگي مي گردند. ابزارهاي باغباني نيز بخش ديگري از بازار است که مخصوص حرفه اي ها و عشق باغباني هاست. يعني همان هايي که هرجاي شهر باشند يک پايشان اينجاست و احتمالا مسئول درمان گياهان پژمرده و بي حال فاميل و همسايه هستند و بد نيست هنگام خريد با خودتان يکي از اين آدم ها ببريد.

رفت و آمد با اين قشر و در اين بازار خود شما را تبديل به يکي از اين حرفه اي ها مي کند. با اينکه همه اين بازار را به گل هاي طبيعي مي شناسند اما گل مصنوعي اينجا نيز به خاطر قيمت به نسبت پايينش طرفداران خودش را دارد. گل هاي مصنوعي و اسباب و اثاثيه خنچه عقد و هفت سين را مي توان در اين بازار با قيمت پايين تري خريد. براي همين برخي آمده اند تا از همين حالا خريدهاي نوروزي شان را نيز انجام دهند تا از حجم کارهاي عيد کم کنند.

به دست هايتان اعتماد کنيد

«دستتان بايد براي گل خوب باشد»، « حتما گل به دستتان نمي آيد» اين دو جمله يکي از متداول ترين جمله هاي اين بازار است که هنگام مشاوره گرفتن از فروشنده ها و توضيحاتتان درباره آخرين گلداني که قرباني کرديد به شما مي گويند. اما بهتر است بد به دلتان راه ندهيد و اين بار سعي کنيد گلدان هاي آسان تري براي نگهداري برداريد. بنجامين، کاج هاي مطبق، بن ساي، گل هاي حساسي هستند که بايد رطوبت زيادي داشته باشند. اگر نمي توانيد نخريد. اگر هم خريديد به شما توصيه مي کنيم يک کيسه نايلوني روي سرشان بکشيد تا رطوبتشان حفظ شود. اگر نور کافي نداريد گياهان گلدار، رنگي و ابلغ را فراموش کنيد. گلدان هاي سفالي نيز بهترين نوع گلدان براي گياهان هستند. براي اينکه رابطه خوبي هم با گلدان هايتان داشته باشيد هفته اي يکبار بالاي سرشان برويد و خاک برگ هايشان را بگيريد. بازار باغ گل تهران از ۴:۳۰ صبح باز است و گل هاي ترو تازه تر از همان صبح زود مي روند. پس سحرخيز بودن را براي خريد فراموش نکنيد.


نویسنده : عطیه همتی
منبع : مجله مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها