City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مسجدي که به نيازمندان سيسموني مي‌دهد! (1394/11/19)

مسجد سيدالشهدا با وجود آنکه در ابتدا خيرينش تصميم مي گيرند به خانواده هاي نيازمند سيسموني اهدا کنند اما به مرور زمان متوجه شدند اين منطقه خانواده هايي دارد که نيازشان فراتر از سيسموني است.
مسجدي که به نيازمندان سيسموني مي‌دهد!

به گزارش بزنيم بيرون ، «خيرين مسجد سيدالشهدا به زوج هاي جوان نيازمندي که براي اولين بار صاحب فرزند مي شوند سيسموني هديه مي دهد.» اين خبري بود که ما را برآن داشت تا سري به اين مسجد بزنيم تا با متولي چنين کار خير متفاوتي هم صحبت شويم. مسجدي در حوالي استادمعين، خيابان دامپزشکي، نبش خيابان عزتي. متولي اين کار خير، امام جماعت آن حجت الاسلام محمود عبدالهي بود. قرار شد بعد از خواندن نماز جماعت ظهروعصر در اتاقي که آقاي عبدالهي مستقر مي شود تا پاسخگوي مردم باشد منتظر شويم و چند دقيقه اي درباره اين فعاليت انسان دوستانهشان صحبت کنيم. نماز جماعت که تمام شد هنوز حاج آقا عبدالهي وارد اتاقش نشده بود؛ اما چند نفري خانوم يکي يکي وارد اتاق شدند و روي صندلي هايي که دور تا دور چيده شده بود نشستند. وقتي که امام جماعت مسجد وارد شد حساب کار دستمان آمد که در اينجا اهداي سيسموني به زوج هاي جوان نيازمند تنها بخشي از فعاليت هاي انسان دوستانه اين مسجد بود. چون آنطور که به نظر مي رسيد خيرين اين مسجد در تلاش اند تا هر آنچه که از دستشان بر مي آيد انجام بدهند. اما از آنجايي که اين مسجد در يک منطقه تقريبا فقيرنشين قرار دارد تعداد نيازمندها زياد و تعداد خيرين کم است. بنابراين کمک ها نيز محدود مي شود و اينجا اولويت بندي است که حرف اول را مي زند. بهتر است اين گزارش را تا پايان بخوانيد تا بدانيد در اين مسجد تا چه اندازه مهرباني موج مي زند.

اتاقي براي نيازمندان

از همان زمان ورودمان به داخل مسجد گفتند حاج آقا اول کار مردم را راه مي اندازد و بعد پاسخ سوالات ما را مي دهد. ما هم پذيرفتيم و در همان دفتر به انتظار نشستيم که زن ها يک به يک وارد شدند. خانمي به همراه يکي از اهالي محل آمده بود اولين کسي است که نيازش را مطرح مي کند و مي گويد پدرش سال ها پيش فوت کرده و مادرش پير و زمين گير است. از طرف ديگر يک خواهر معلول هم دارد و حالا مي خواهد با توجه به تمام اين مشکلات ازدواج کند. اما چون توان پرداخت جهيزيه ندارد گفته است که عروسي نمي خواهد. با اين حال براي آنکه فقط چند تکه مايحتاج اصلي زندگي را تهيه کند نياز به کمک مالي دارد و براي همين به اينجا آمده است. آقاي عبدالهي هم از او مي خواهد گواهي فوت پدر، عقدنامه، استشهاد محلي، مهر شواراي شهر، نامه از بهزيستي يا کميته امداد بياورد تا با خيرين صحبت کند و اگر در توانشان بود چند قلم از جهزيه را عهده دار شوند. زن ديگري نسخه دارويش را آورده است تا حاج آقا عبدالهي طبق آن نسخه پول داروها را پرداخت کند. خانم ديگري که يک بچه کوچک هم دارد و فيش حقوقش را آورده که هفته اي ۱۲۰ هزار تومان حقوق مي گيرد و از حاج آقا وام ۶۰۰ هزارتوماني مي خواهد و تعهد مي دهد هر ماه با پول يارانه اش قرضي که گرفته را پس بدهد. خانم ديگري به همراه دخترش آمده بود و مي گفت که صاحب خانه جوابشان کرده است و به ۳ ميليون تومان وام احتياج دارد. حاج آقا هم مانند خانم قبلي تعهد از آنها مي گيرد و مي گويد هر وقت يک خانه پيدا کردند پول پيش اش را برايشان واريز مي کند...

کيسه هاي آبي و پول نان

حالا نوبت کيسه آبي هايي مي رسد که آقاي عبدالهي يک به يک از خانم ها مي گيرد و سهم هر کدام که پول نان شان است را داخل کيسه ها مي گذارد و به آنها مي دهد. به برخي از آنها هم مي گويد مقداري لباس در گوشه اي گذاشته اند که اگر به دردشان خورد مي توانند بردارند. در نهايت هم وقت بدرقه کردن پول اندکي به آنها مي دهد و مي گويد کرايه راهتان باشد و آنها هم دعايش مي کنند و مي روند. ۳-۴ ساعتي به همين روال مي گذرد و حاج آقا با حوصله و بدون آنکه خم به ابرو بياورد کار يک به يک آنها را راه مي اندازد و حتي در بين مرجعات حضوري به تلفن ها هم پاسخ مي دهد و برخي از آنها که قرار است مستمري برايشان ريخته شود قول مي دهد که تا شب پول را برايشان واريز مي کند... حکايت کيسه هاي آبي را که مي پرسيم آقاي عبدالهي مي گويد: «كيسه هاي آبي پول نان است. مردم كفاره هايي كه ما مي دهند را اجازه داريم بين همين خانواده ها توزيع كنيم. به کساني که اين پول را مي دهيم مي خواهيم فقط با آن نان بخرند و نمي شود با اين پول هيچ چيز ديگري خريد. به همين دليل براي آنکه اين پول با پول هاي ديگرشان قاطي نشود داخل كيسه مي گذاريم و به هر خانواده بسته به تعدادشان که فرق مي كند از ١٦-١٧ تا ٤٠-٤٥ هزارتومان پول نان داخل کيسه ها مي گذاريم. با اين کارلااقل مي دانيم پول نان دارند. قبلا اين پول را در پلاستيك مي گذاشتم. چند ماه پيش يك خانوم وقتي پول نان را به او دادم كيسه اي درآورد و داخل آن گذاشت. من از اين کارش خيلي خوشم آمد و گفت مي تواند براي ما هم تهيه كند.»

فعاليت هايي فرارتر از سيسموني

اين داستان چند ساعت حضور ما در کنار حجت الاسلام محمود عبدالهي بود. در صورتي که تصورمان اين بود مسجد سيدالشهدا تنها به نيازمندان سيسموني مي دهد؛ اما متوجه شديم فعاليت آنها فراتر از اين حرف هاست. بالاخره بعد از ساعت ها انتظار نوبت به ما مي شود تا چند دقيقه اي با هم همکلام شويم تا از روند کار اين مسجد اطلاعات بيشتري کسب کنيم. با وجود آنکه تصور مي کرديم بعد از راه انداختن بيش از ۱۰ مراجعه کننده ديگر توان پاسخ دادن به سوالات ما را ندارد اما با همان انرژي اوليه به تک تک سوالاتمان جواب داد. آقاي عبدالهي ۴۸ سال سن دارد و از سال ۸۴ بود که به عنوان امام جماعت مسجد سيدالشهدا کارش را در اين منطقه آغار مي کند. با وجود آنکه در ابتدا تصميم داشت خيرين را براي تهيه سيسموني زوج هاي نيازمند دور هم جمع کند اما به مرور زمان متوجه مي شود اين منطقه علاوه بر سيسموني به کمک هاي ديگري هم نياز دارد و بايد حوزه فعاليتشان را گسترش بدهند: «قبل از اينكه به اين مسجد بيايم در دانشگاه تربيت مدرس تدريس مي کردم. در آنجا كارمندهاي ضعيف، باغبان ها و شركتي ها مي آمدند با من و امثال من درد و دل مي كردند. چون مردم به روحاني به عنوان يك پناه نگاه مي كنند و او را مورد اطمينان خودشان مي دانند. در آنجا هم سعي مي کردم به اين دسته از افراد تا جايي که در توانم است کمک کنم. زماني که کارم را در اين مسجد آغاز کردم مي ديدم که اين منطقه، منطقه تقريبا محرومي است و نيازمندهاي زيادي دارد. به همين دليل تصميم گرفتم در ابتدا خيرين را ترغيب کنم به زوج هاي جوان نيازمندي که صاحب اولاد شده اند کمک کنند. اما به مروز زمان ديدم مراجعات ديگري هم به ما مي شود و نيازمندهايي هستند که کمک هايي فراتر از يک سيسموني مي خواهند. يا بيمار دارند، يا معلول در خانه دارند، يا صاحب خانه جوابشان کرده است، يا مطلقه هستند، يا همسر از کار افتاده يا فوت کرده دارند... ديدم شرايط چندان مساعد نيست. به همين دليل کم کم تصميم گرفتيم که فعاليت مان را فراتر از سيسموني کنيم.»

از ۲۵ خانواده به ۱۴۰ خانواده رسيديم

به گفته آقاي عبدالهي جمع آوري خيرين در منطقه اي که خودش محروم است کار دشواري بود به همين دليل ابتدا با ۲۵ خانواده شروع کردند: «خانواده هاي نيازمند زياد بودند که نمي شد نسبت به درخواست هايشان بي تفاوت باشيم. از آنجايي که بودجه در اختيارمان محدود بود از خانواده ها مداركي مي خواستيم تا دال بر حرف هايشان واقعا نيازمند باشند. بعد از تاييد براي آنها تشكيل پرونده داديم. در ماه هاي رمضان و ايام عيد آذوقه اي براي آنها تدارك مي داديم. به تعداد محدود كساني كه جهزيه نياز داشتند هم حمايت کرديم.» زماني فعاايت آنها گسترش پيدا کرد که خيري پيدا شد و گفت مي خواهد به ۶۰ نفر در ايام ماه مبارک رمضان سيد غذايي بدهد: «يك مدت بعد بنده خدايي آمد و به من گفت مي خواهد براي ماه رمضان ٦٠ سبد غذايي به خانواده هاي نيازمند بدهد. وقتي ايشان اين موضوع را با من مطرح كرد خيلي خوشحال شديم. ٢٥ خانواده که پرونده داشتند و آنها را به خوبي مي شناختيم. مطمئن بودم باقي را هم مي توانيم پيدا كنيم. چون اين محل، از نظر مالي يك محل ضعيف است. با يكي از شوراياري هاي محله آشنا بودم و به ايشان گفتم هر خانواده نيازمندي كه در محل مي شناسد را معرفي كند تا سبدغذايي كه اين خير قصد دارد بدهد را بين اين افراد تقسيم كنيم. ايشان هم يك ليست تهيه كرد كه حتي از ٦٠ خانواده هم بالا زد و مجبور شديم از دوستان ديگر كمك بگيريم تا اين سبدها را به ٨٠ تا برسانيم.» همين اتفاق موجب شد تا کار آنها نيز گسترش پيدا کند و با خانواده هاي نيازمند بيشتري ارتباط بگيرند: «اين ليست براي ما پايه شد كه از طريق آنها با خانواده هاي نيازمند ديگر هم آشنا شويم. ليست به ١٤٠ خانواده هم رسيد.»

۴۰۰ خانواده نيازمند داريم اما به ۱۲۰ نفر مي شود کمک کنيم

مشکلي که آقاي عبدالهي به آن اشاره مي کند اين است که تعداد خيرها از تعداد نيازمندها بسيار کم تر است و به همين دليل آنها مجبور هستند در بين نيازمندها اولويت بندي کنند تا به کساني که نيازمندتر هستند، زودتر کمک رساني شود: «اولويت بيشتر براي خانواده هايي که سرپرست زمين گير و از كار افتاده دارند معلول و بيمار دارند است. همچنين خانواده هايي که به دلايل مختلف جدا شده اند را تحت پوشش قرار داديم تا به مناسبت هايي مانند شب عيد، ماه رمضان، جشن غدير، نيمه شعبان و...طوري برنامه ريزي کنيم تا هر فصل يعني سالي چهار بار آذوقه هايي كه بسته هاي كاملي هستند را در اختيار اين دسته از خانواده ها قرار بدهيم. همين فعاليت ها موجب شد تا مراجعات زياد شود اولويت بندي كرديم. اما تمام تلاشمان اين است تا کسي دست خالي از مسجد بيرون نرود. متاسفانه زناني کهبه ما مراجعه مي کنند اکثرا سواد و توان لازم براي کار کردن ندارند براي همين چاره اي ندارند جز اينکه کمک بگيرند.» با وجود آنکه در حال حاضر آمار خانواده هاي نيازمندي که مسجد سيدالشهدا سعي کرده تحت پوشش خود قرار دهد به ۴۰۰ خانواده مي رسد اما هر با ر درنهايت مي توانند به ۱۱۰ تا ۱۲۰ نفر طبق اولويت بندي هايي که مي کنند کمک رساني کنند: «ما نمي توانيم به هر ۴۰۰ نفر کمک کنيم.»

خيرهاي اين منطقه توان کمک زياد ندارند

از خيرها که سوال مي کنيم آقاي عبدالهي مي گويند خيلي متغير هستند و خير ثابت هم خيلي کم دارند و برخي از آنها تنهادر توانشان هست که پولي به نيازمندها قرض بدهند و کم کم به صورت اقساطي از آنها پس بگيرند: «برخي از خيرها فقط يك بار آن هم به شکل موردي كمك مي كنند. بعضي ها پاي ثابت هستند اما هميشه دست و بالشان براي كمك كردن باز نيست. به تعداد نيازمندهايي كه داريم خيرها خيلي کم هستند. براي همين همه تقاضاها را نمي توانيم برآورده کنيم. كسي كه اثاثش بيرون است كسي كه بخاري ندارد و در بيمارستان دچار كمبود پول شده در اوليت هاي اصلي ما قرار دارند. يا اين وجود تمام تلاشمان اين است که شرمنده کسي نشويم. البته مساجد بزرگ كه موقوفات قوي دارند يا در محله اي هستند كه افراد متول زيادي در آن يافت مي شود آنها هم كمك هاي زيادي مي كنند اما مسجدي مانند اين مسجد كه در يك منطقه تقريبا كارگر نشين قرار دارد طبيعتا ميزان خيرها هم كم مي شود. با اينكه كمك مي كنند اما مبالغ كم است و تلاش مي كنيم با ارتباط هايي كه داريم پرونده ها را به كساني كه تمايل دارند كمك كنند نشان بدهيم و خوشبختانه خيريني را از اين طريق توانسته ايم جذب كنيم. به عنوان مثال کسي راداريم که به ١٤-١٥ نفر از اين خانواده ها به شكل شخصي ماه به ماه پول واريز مي كند.»

کارت يارانه گشايش گر بسياري از نيازمندان

البته کمک هايي ديگري هم از طريق خيرين صورت مي گيرد که به صورت بلاعوض نيست و تنها ضامن پس دادن اين پول کارت هاي يارانه آنهاست: «بخشي از كمك هايي كه مي كنيم هم به شكل بلاعوض نيست و مجبوريم وام بدهيم و تنها چيزي كه مي توانند گرو بگذارند كارت عابربانكشان است که درآن پول يارانه شام واريز مي شود. هيچ كسي وجود ندارد كه ضمانتشان كنند. با خيرين صحبت كرديم اگر پول بلاعوض نداريد پولي كه در توان داريد قرض بدهيد و ماه به ماه از طريق كارت يارانه آنها پرداخت مي كنيم. كارت يارانه براي اين افراد نيازمند خيلي گشايش گر است و واقعا حذف يارانه ها بخش زيادي از اين جامعه را آسيب مي زند و مسئولان بايد خيلي حواسشان به اين موضوع جمع باشد.» او به اين نکته اشاره مي کند که خودش آنقدر درآمد ندارد که بتواند از طريق درآمد خود کمک کند اما سعي مي کند به عنوان واسطه کمک هاي مردمي را به نيازمندان برساند: «درآمد من از طريق مسجد و سخنراني است. از زماني که به اين مسجد آمده ام و به کارهاي مردم رسيدگي مي کنم فرصتي براي تدريس کردن ندارم. به همين دليل تواني كه بتوانم از هزينه شخصي به اين افراد نيازمند كمك كنم ندارم. با اين حال پيغمبر خدا گفته است كار خير اگر صد دست هم بگردد همه آنها مانند دست اول ثواب خواهند برد.  من هم سعي مي کنم واسطه اي باشم تا خيرين را به نيازمندان واقعي برسانم.»


نویسنده : آزاده باقری
منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها

خيريه مسجد سيسموني خريد خيريه مسجد خيريه سيسموني خيريه خريد مسجد خيريه خيريه سيسموني مسجد خريد سيسموني خيريه سيسموني مسجد سيسموني خريد خريد خيريه خريد مسجد خريد سيسموني خيريه مسجد سيسموني خيريه مسجد خريد خيريه سيسموني مسجد خيريه سيسموني خريد خيريه خريد مسجد خيريه خريد سيسموني مسجد خيريه سيسموني مسجد خيريه خريد مسجد سيسموني خريد مسجد سيسموني خيريه مسجد خريد خيريه مسجد خريد سيسموني سيسموني خيريه مسجد سيسموني خيريه خريد سيسموني مسجد خيريه سيسموني مسجد خريد سيسموني خريد خيريه سيسموني خريد مسجد خريد خيريه مسجد خريد خيريه سيسموني خريد مسجد خيريه خريد مسجد سيسموني خريد سيسموني خيريه خريد سيسموني مسجد خيريه مسجد سيسموني خريد خيريه سيسموني خريد مسجد خيريه خريد مسجد سيسموني خيريه سيسموني مسجد خريد خيريه سيسموني خريد مسجد خيريه مسجد خريد سيسموني مسجد خيريه سيسموني خريد مسجد خيريه خريد سيسموني مسجد سيسموني خريد خيريه مسجد سيسموني خيريه خريد سيسموني خيريه مسجد خريد سيسموني مسجد خيريه خريد سيسموني خريد خيريه مسجد سيسموني خريد مسجد خيريه خريد خيريه مسجد سيسموني خريد مسجد خيريه سيسموني خريد سيسموني خيريه مسجد خريد مسجد سيسموني خيريه خريد سيسموني مسجد خيريه