City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستاي لزور؛ ذوق‌زدگي طبيعت بيخ گوش تهراني‌ها (1394/11/19)

در چله تابستان هم پيشنهاد مي‌شود وقتي به اينجا مي‌آييد لباس گرم همراهتان باشد. ترکيب شديد رنگ‌هاي سبز با رنگ‌هاي قرمز پاييزي اين منطقه را در اين فصل ديدني‌تر کرده است.
روستاي لزور؛ ذوق‌زدگي طبيعت بيخ گوش تهراني‌ها

به گزارش بزنيم بيرون ، روستاي لَزور يکي از بزرگ‌ترين روستاهاي استان تهران و از توابع شهرستان فيروزکوه است. اين روستا در دهستان قزقانچاي از بخش ارجمند شهرستان فيروزکوه، در فاصله 165 کيلومتري شمال شرقي تهران و در 45 کيلومتري شمال غربي فيروزکوه در ميان رشته‌کوه‌هاي البرز قرار دارد. لزور روستايي پرجمعيت محسوب مي‌شود. 

جمعيت اين روستا طبق سرشماري سال 1385 بيش از 2 هزار نفر در قالب 561 خانوار بوده که با ادامه روند مهاجرت روستائيان به شهرها جمعيت ساکن دائم لزور نيز همانند ساير روستاها در طي ساليان اخير کاهش يافته؛ اما با ساخت‌وسازهاي جديد و با احتساب ساکنان فصلي، طبق گفته اهالي، جمعيت حال حاضر روستا بيش از 900 خانوار است. 

آب‌وهواي ملايم تابستاني همراه با مناظر بکر و زيباي طبيعي موجب شده که در تابستان جمعيت روستا تا چند برابر افزايش يابد. تا اواسط و يا حتي اواخر تابستان هم اگر به لزور برويد مي‌بينيد که بهار هنوز از اين روستا رخت برنبسته، رودخانه‌ها همچنان جاري و پرآب است و طراوت و سرسبزي همچنان مهمان دشت‌ها و مراتع لزور است.

روستاي لزور به دليل موقعيت خاص جغرافيايي و جاذبه‌هاي ممتاز و متنوع گردشگري هميشه به‌عنوان يکي از قطب‌هاي گردشگري شهرستان فيروزکوه مطرح بوده و موردتوجه قرار گرفته است. 

لزور از طرف شمال با روستاهاي نشل و برزنه از توابع شهرستان بابل هم‌مرز است. در زماني که مسافرت‌ها با پاي پياده و چهارپا انجام مي‌شد اين ده از راه‌هاي ارتباطي شمال کشور محسوب مي‌شد؛ اما حالا که اياب و ذهاب ماشيني شده و مسير جاده‌ها تغيير کرده ديگر از اين مسير براي آمد و شد استفاده نمي‌شود مگر اينکه هر از گاهي گذر گردشگران و يا کوهنوردان به لزور برسد. اين روستا از قديم‌الايام دارالمؤمنين بوده و هست.

ارتفاع روستاي لزور حدود 2 هزار و 400 متر از سطح آزاد دريا است. زبان اصلي و بومي مردمان اين روستا گويش لزوري است که از گويش‌هاي مازندراني (طبري) بوده و جزء دسته زبان‌هاي شمال ايران محسوب مي‌شود.
 
لزور داراي محله‌هاي قديمي به نام‌هاي: اوپه، شجاع خيل، کشک ريز، کلاً چپن و ... هست و اکثريت نام‌هاي فاميل روستا اسفنديار، شجاع و موسوي هستند. مردم روستاي لزور از طريق کشاورزي و دامداري امرارمعاش مي‌کنند. 

محصولات عمده آن سيب‌زميني، گندم و جو بوده و يونجه، اسپرس و شبدر عمده‌ترين محصولات علوفه‌اي روستا به شمار مي‌آيند. انواع سيب‌درختي، گيلاس، آلبالو و گلابي نيز از محصولات ميوه‌اي لزور هستند. منبع اصلي آبياري کشاورزي روستا، رودخانه فرح رود و چشمه‌هاي معجز و کهريز هستند.

اگر اهل پياده‌روي و گشت‌وگذار در طبيعت هستيد در لزور دو مسير را به شما پيشنهاد مي‌کنيم:

1- مسير امامزاده خوش‌نام
2- جاده منتهي به منطقه لاسک

براي رسيدن به امامزاده خوش‌نام دو راه پيش رو داريد: يکي از محله کشک ريز و جنب مسجد امام موسي جعفر (ع) و دومي از طريق جاده لاسک. هرکدام از اين راه‌ها را که براي رسيدن به امامزاده خوش‌نام انتخاب کنيد جذابيت و لطف خاص خودش را دارد. 

اولي در امتداد دره و رودخانه شما را با يک راه باريک از ميان باغ‌ها و مراتع زيبا عبور داده و به امامزاده مي‌رساند و دومي از طريق جاده لاسک است که از بالاي دره عبور مي‌کند. در بخشي از جاده يک راه پاکوب از سمت راست به سمت پائين انشعاب گرفته و پس از چند دقيقه به امامزاده مي‌رسد. از هرکدام از اين دو مسير که برويد حدود 15 تا 20 دقيقه راه تا امامزاده در پيش داريد.

اگر به امامزاده رفتيد مي‌توانيد از چشمه آب گواراي آن نيز نوش جان کنيد. با ادامه مسير امامزاده به سمت بالا کمي جلوتر به يک آبشار زيبا و نسبتاً کوچکي مي‌رسيد که مي‌تواند مکان مناسبي براي اتراق و استراحت باشد. اگر خواستيد از امامزاده خوش‌نام به جاده لاسک و ابتداي تنگه برويد مي‌توانيد از راه پاکوب که جلوي امامزاده است در جهت جنوب خود را به جاده برسانيد و يا اگر بالاتر از امامزاده و سمت آبشار رفتيد، از يک محل مناسب با حرکت به سمت چپ ارتفاع بگيريد تا به جاده برسيد.

و اما اگر خواستيد از روستا مستقيم به لاسک و ابتداي تنگه برويد بايد ابتدا خود را به جلوي مخابرات لزور برسانيد. امتداد خياباني که مخابرات روستا در آن قرار دارد به جاده خاکي مي‌رسد که در جهت شمال غربي ارتفاع گرفته و چند کيلومتر بالاتر به منطقه لاسک در ارتفاع 2 هزار و 600 متر ختم مي‌شود. 

در ابتداي اين جاده حدود 100 متر بالاتر آب چشمه از طريق يک لوله به داخل نهر جريان دارد که مي‌توانيد از آب خنک آن براي آشاميدن و ادامه مسير برداريد. با حدود نيم ساعت تا 45 دقيقه پياده‌روي در اين جاده به منطقه لاسک و ابتداي تنگه رودخانه فرح رود مي‌رسيد. در دهانه اين تنگه سد کوچکي در حال احداث است که قرار است در آينده آب مصرفي پنج روستا از جمله لزور را تأمين کند.

جاده لاسک يک جاده خاکي عريض هست که تمام طول آن را با خودروي سواري نيز مي‌توانيد طي کنيد؛ اما اگر با پاي پياده قدم در اين جاده بگذاريد، درختان بلند سپيدار در دو طرف جاده، باغ‌هاي ميوه و مزارع گسترده و سرسبز کوهپايه‌ها، مناظر چشم‌نواز کوه‌هاي پيرامون همراه با تنفس در هواي پاک دامنه‌هاي البرز به‌يقين لذت اين گردش و پياده‌روي را براي شما دوچندان خواهد کرد.

با ادامه حرکت به سمت بالا همچنان مناظر پيرامون جلوه‌هاي تازه‌اي از زيبايي‌هاي طبيعت را به رخ شما مي‌کشد. همين‌طور که ارتفاع مي‌گيريد هر از گاهي اگر به پشت سرتان نگاهي داشته باشيد نمايي زيبا از روستا را مي‌بينيد که با آرامشي وصف‌ناپذير در دامنه‌هاي سرسبز البرز جا خوش کرده.

از آن بالا که به روستا نگاه مي‌کني، مراتع سرسبز، سپيدارهاي بلند و کوه‌هاي سر برافراشته پيرامون را مي‌بيني و لزور را که مثل يک تابلوي نقاشي به زيبايي هرچه‌تمام‌تر بر روي بوم طبيعت رنگ‌آميزي شده. دوست داري همان‌جا بنشيني و ساعت‌ها به اين تابلوي زيبا نگاه کني.

در انتهاي جاده با ادامه مسير وارد تنگه زيبايي مي‌شويد که رودخانه فرح رود در ميان آن جريان دارد. دره‌اي زيبا با رودخانه‌اي پرآب، پوشش گياهي متنوع و مناظري دل‌فريب که هر چه از زيبايي‌هاي آن بگوييم کم گفتيم. به‌جز بخش ابتدايي تنگه که راه کمي هموارتر است در ادامه به دليل ناهموار بودن راه، عبور از مسيرهاي سنگي، تغيير جهت و عبور مکرر از عرض رودخانه ورود به اين دره و عبور از آن نياز به تجربه و مهارت‌هاي ابتدايي کوهنوردي دارد. درنتيجه به علت خطرات احتمالي، گذر از اين دره براي افراد بي‌تجربه و غير کوهنورد توصيه نمي‌شود.

اين تنگه در ادامه، چند کيلومتر بالاتر به چشمه بزرگ معجز چشمه مي‌رسد که سرچشمه و تأمين‌کننده اصلي آب رودخانه فرح رود است و کمي بالاتر به سد و درياچه سياه رود که آن نيز يکي از منابع آب اين رودخانه است.

اگر کوهنورد هستيد؛ اين ده به‌عنوان مبدأ صعود به قله‌هاي «ميشينه مرگ» و «بوم» بوده و همچنين با يک جاده خاکي به «تنگه واشي» در شرق لزور دسترسي دارد. قله ميشينه مرگ به‌عنوان بلندترين قله رشته‌کوه البرز شرقي با ارتفاع 4 هزار و 30 متر در شمال غرب اين روستا واقع است. مسير صعود به اين قله با گذر از تنگه‌هاي پرآب، دشت‌هاي سرسبز و از مجاورت درياچه زيباي سد سياه‌رود، يکي از زيباترين و جذاب‌ترين برنامه‌هاي کوهنوردي منطقه است.

تنگه فرح رود در بخشي از مسير قبل از دشت معجز چشمه همانند تنگه واشي است؛ يعني براي عبور از آن بايد به آب زده و حدود 200 متري را در آب طي کنيد. بهترين زمان براي صعود به قله ميشينه مرگ ماه‌هاي تير و مرداد در قالب يک برنامه دو روزه است.

وارد روستاي لزور که شديد براي رسيدن به منطقه لاسک و ابتداي تنگه دو راه پيش رو داريد:

1- از جاده کنار مسجد موسي بن جعفر: براي قرار گرفتن در اين مسير که مسير باغي است بايد به محله کشک ريز رفته و خودروي خود را کنار مسجد موسي بن جعفر پارک کرده و پياده‌روي را آغاز کنيد. پس از حدود 15 دقيقه به امامزاده خوش‌نام مي‌رسيد که چشمه آبي نيز جنب امامزاده قرار دارد.

از اينجا براي رسيدن به تنگه دو راه پيش روي شماست: راه آسان‌تر پاکوبي است که کمي به عقب برگشته و شما را به اواسط جاده لاسک مي‌رساند و از آنجا به تنگه؛ و راه ديگر پاکوبي که در امتداد باغ‌ها رفته رفته ارتفاع گرفته و در نهايت از پايين جاده لاسک عبور کرده تا به تنگه برسيد.

2- از جاده لاسک: براي قرار گرفتن در اين جاده بايد جنب مخابرات لزور رفته و خودروي خود را همان اطراف يا کمي بالاتر در انتهاي خيابان آسفالت پارک کنيد. از جنب مخابرات مسير جاده لاسک را در پيش بگيريد تا پس از حدود 45 دقيقه پياده‌روي به تنگه برسيد. جاده لاسک يک جاده عريض خاکي است که مي‌شود اين جاده را با خودرو نيز طي کرد. کمي بالاتر از مخابرات چشمه آب از لوله جاري است که مي‌توانيد از آن آب برداريد.

با وارد شدن به تنگه، بايد از مسير پاکوب کنار رودخانه عبور کرده و در بخشي از مسير از داخل آب عبور کنيد (همانند تنگه واشي). براي اين قسمت از برنامه حتماً بايد کفش صندل همراه خود داشته باشيد. چون سرماي آب از يک طرف و سنگ‌هاي تيز کف رودخانه از طرف ديگر حرکت از داخل آب با پاي‌برهنه را بسيار سخت مي‌کند! با عبور از داخل آب در انتها به يک آبشار کوچک مي‌رسيد.

به بالاي آبشار که رفتيد، به يک دشت کوچک و دو راهي مي‌رسيد. تنگه روبرويي يک تنگه فرعي است. تنگه و راه سمت چپ راهي است که شما را به دشت معجز چشمه مي‌رساند. در اين تنگه هم براي عبور از عرض رودخانه هر از گاهي مجبوريد که به آب بزنيد. با عبور از اين تنگه و کمي ارتفاع گرفتن در نهايت به دشت معجز چشمه مي‌رسيد که تقريباً پشت يک پيچ (به سمت راست) پنهان است. در اين دشت چند چشمه آب وجود دارد که بزرگ‌ترين آن تأمين‌کننده اصلي آب رودخانه فرح رود است. دشت معجز چشمه مکان مناسبي براي کمپ و شب ماني است.

با ادامه مسير رودخانه (از سمت راست دشت)، کمي بالاتر به درياچه زيباي سد سياهرود مي‌رسيد. از درياچه تا گردنه جاده‌اي کشيده شده (به سمت غرب در جهت چپ) که اين جاده شما را به روي گردنه مي‌رساند. شما مي‌توانيد از سمت چپ درياچه کم‌کم ارتفاع گرفته تا در امتداد مسير جاده به گردنه برسيد. در اينجا مي‌توانيد با عبور از مسيرهاي پاکوب و يا غير پاکوب از جاده عبور نکرده و ميانبر بزنيد تا به گردنه برسيد.

به روي گردنه که رسيديد، از يال سمت راست ارتفاع بگيريد تا خود را به روي خط الراس برسانيد. از روي يال که حرکت مي‌کنيد کم‌کم به سمت چپ متمايل شويد تا از سمت چپ سنگ‌هاي بالاي يال به روي خط الراس قرار بگيريد. با ادامه مسير از روي خط الراس به سمت شمال، گاهي ارتفاع کم کرده و گاهي هم در مسير پاکوب بايد تراورس کرده و از پايين خط الراس حرکت کنيد. 

پس از حدود 1.5 ساعت حرکت از گردنه، به يک قله فرعي با سنگ‌چين کوچک مي‌رسيد. قله اصلي در ادامهٔ خط الراس (به‌صورت نعلي شکل)، حدود يک ساعت جلوتر قرار داشته و اختلاف ارتفاع آن هم با قله اول تقريباً محسوس است. (شايد حدود 100 متر بلندتر است.)

هزينه تور
شروع از 50 هزار تومان

لوازم ضروري سفر
کوله‌پشتي کوچک يک‌روزه، کفش کوه‌پيمايي سبک، لباس مناسب طبيعت‌گردي، کاپشن بادگير و لباس گرم اضافه، زيرانداز انفرادي، قمقمه آب پرشده، ليوان شخصي، يک وعده ناهار قابل‌حمل، داروي مصرفي شخصي، کارت شناسايي. 

لوازمي چون پشت گردني بادي براي استراحت داخل ماشين، پانچو، باطوم کوه‌پيمايي. فلاکس کوچک چاي (پرشده)، کلاه و عينک آفتابي، جوراب اضافه، کرم ضد آفتاب، دوربين عکاسي، کتاب اطلس راه‌هاي ايران، هد لمپ سفر بهتري را براي شما رقم مي‌زند.

 

 منبع : بازار خبر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها

درياچه لزور مازندران سياه رود درياچه لزور درياچه مازندران درياچه سياه رود لزور درياچه درياچه مازندران لزور سياه رود مازندران درياچه مازندران لزور مازندران سياه رود سياه رود درياچه سياه رود لزور سياه رود مازندران درياچه لزور مازندران درياچه لزور سياه رود درياچه مازندران لزور درياچه مازندران سياه رود درياچه سياه رود لزور درياچه سياه رود مازندران لزور درياچه مازندران لزور درياچه سياه رود لزور مازندران سياه رود لزور مازندران درياچه لزور سياه رود درياچه لزور سياه رود مازندران مازندران درياچه لزور مازندران درياچه سياه رود مازندران لزور درياچه مازندران لزور سياه رود مازندران سياه رود درياچه مازندران سياه رود لزور سياه رود درياچه لزور سياه رود درياچه مازندران سياه رود لزور درياچه سياه رود لزور مازندران سياه رود مازندران درياچه سياه رود مازندران لزور درياچه لزور مازندران سياه رود درياچه مازندران سياه رود لزور درياچه سياه رود لزور مازندران درياچه مازندران لزور سياه رود درياچه مازندران سياه رود لزور درياچه لزور سياه رود مازندران لزور درياچه مازندران سياه رود لزور درياچه سياه رود مازندران لزور مازندران سياه رود درياچه لزور مازندران درياچه سياه رود مازندران درياچه لزور سياه رود مازندران لزور درياچه سياه رود مازندران سياه رود درياچه لزور مازندران سياه رود لزور درياچه سياه رود درياچه لزور مازندران سياه رود لزور درياچه مازندران سياه رود مازندران درياچه لزور سياه رود لزور مازندران درياچه سياه رود مازندران لزور درياچه