City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به پلور فرزند مازندران + تصاوير (1394/11/19)

روستاي پلور و گنج هاي پنهانش نظر هر بيننده اي را به خود جلب مي کند در اين گزارش با پلور که نزديک تهران است اما فرزند مازندران نام گرفته بيشتر آشنا شويد.
سفر به پلور فرزند مازندران + تصاوير

به گزارش بزنيم بيرون ، پلور منطقه اي کوهستاني است. تابستان آن بهاري بهشتي است. از آنجا که روستاي پلور در بالاي ارتفاع 2300 متر قرار دارد، هواي خنکي دارد.در حدود فروردين ماه برفها آب ميشوند و تدريجا گل هاي وحشي رويش مي کنند.  در ارديبشت ماه همه جا گل هاي زرد همه جا ديده ميشوند و درختان شکوفه مي کنند.  در اواخر خرداد و اوايل تير شقايق ها شکفته مي شوند.

طبق تقسيمات جغرافيايي، پلور فرزند استان مازندران است، اما پاخور تهراني ها درآنجا آنقدر زياد است که خيلي از آنها اين روستا را جزئي از تهران ميدانند که البته اين طرز تلقي هميشه صداي اعتراض مازندراني ها را به آسمان برده است.

بجز آب و هواي خوش و پاک اين منطقه که يکپاي ثابت جذب گردشگر در آن محسوب مي شود،باورهاي قديمي مبني بر وجود گنج هاي پنهان و نشستن پاي صحبت ريش سفيدان پلور-  که بيشترشان به دليل يافت شدن سفالينه، آبگينه هاي کهنسال و وجود حجاري هايي به شکل ماهي و...روي ديواره قلعه دختر گمان ميبرند زير خاک پلور،گنجهايي خفته اند.و خيلي از آنها از تلاش هايشان براي يافتن اين دفينه ها خاطره ها ساخته اند مي تواند به عنوان بخشي از تاريخ شفاهي و سينه به سينه، گردشگران زيادي را به اين محل بکشاند.

البته پر بيراه هم داستانگويي نميکنند چون چشم خيلي ها تا به حال به سفالينه ها و آبگينه هاي فراوان متعلق به دوران پارت، ساساني و اوايل ظهور اسلام در اينجا روشن شده است. کافي است ازجاده هراز عبور کنيد تا اين چشمه را ببينيد. درهمين جا کوه سنگي با ويرانه هاي يک بناي تاريخي هم با نگاهتان بازي ميکند.

سوراخي که در نزديکي اين ويرانه ها، داخل يک صخره وجود دارد، شايد نشان از اين داشته باشد که روزگاري مسير گذر آب از کنار اين ويرانه امروزي بوده است.بومي ها در روستاي پلور،قصه هاي متفاوتي ميگويند که ريشه در اسطوره و باورهاي کهن آنها دارد. روستاييان پلور بر اين باورندکه در گذشته هاي خيلي دور در بالاي اين کوه و دورن قلعه، دختراني بودند در خدمت يک پادشاه افسانه اي بي نام که آب را پرستش ميکرده اند.

اين قلعه باستاني شباهت زيادي با قلعه دخترفيروزآباد (شيراز) دارد و برخي مستندات تاريخي موجود نشان مي دهد که در اين قلعه مراسم آييني برگزار مي شده است. 

مرتفع ترين آبشار مازندران

صداي ريزش آب از بالاي آبشار 50 متري شاهاندشت در دل روستايي به همين نام 65 کيلومتر مانده به آمل، توجه مسافران را به خود جلب مي کند. قلعه ملکه قلاع يا ملک بهمن يا قلعه فرشته که ازبزرگ ترين قلاع کوهستاني البرز به شمار مي رود، درکنار آبشار شاهاندشت قد برافراشته و سال 1005 هجري به دستور شاه عباس صفوي فتح شده،استحکامش را مديون سنگ و ساروج و مخلوطي از شير، تخم مرغ و نوعي خاک خاص است. 

درياچه امامزاده علي(ع) در نزديکي آب اسک درجاده هراز است ، اين درياچه حدود80 کيلومتر با تهران فاصله دارد، وقتي به پلور رفتيد، بازديد از اين گزينه را فراموش نکنيد. هم به تماشاي ماهي ها بنشينيد، هم کف درياچه را که پر از گياهان خاص دريايي است، نظاره گر باشيد.

براي ورزشکارها هم جايي در پلور فراهم شده تا حوصله شان سر که نرود هيچ، بشاش و سرحالب رگردند سر خانه و زندگي شان. ديواره هاي صخره نوردي در مجتمع کوهستاني پلور با مساحتي بيش از 900 مترمربع در 3 بخش سرطناب،بولدرينگ و سرعت، اوقات خوشي را براي اين دسته از گردشگران تدارک مي بيند.

بلندترين قله ايران در همسايگي پلور است. دماوند، کوهي که سر از افسانه هاي اساطيري و ديوان شعرا در آورده در دوران چهارم زمين شناسي موسوم به دوران هولوسين تشکيل شده، از اين نظر جوان محسوب مي شود و از 38500 سال پيش که فوران کرد، تا امروز خفته است.

اين آتشفشان لقب بلندترين آتشفشان خاورميانه را هم يدک مي کشد. همه که پاي فتح کردن اين قله5  هزار و خرده اي متري را ندارند؛ بنابراين ما به نقل از آنهايي که دستي در کار دارند، مي نويسيم که قطر دهانه آتشفشان حدود 400 متر است، درياچه هاي يخي، مرکز آن را پوشانده و در حاشيه آن دو دخانهايي وجود دارد که باعث زرد شدن رنگ زمينهاي اطراف شده است.

آبشار يخي  بلندترين آبشار خاورميانه ارتفاع 5100 متري در مسير جنوبي واقع است تنها در تابستان ها آب دارد. در پناهگاه گوسفندسرا واقع در کوهپاي هدر ارتفاع 2950 متري) بارگاه سوم درجنوبي (در ارتفاع 4150 متري) پناهگاه سيمرغ در يال غربي (در ارتفاع 4150 متري) پناهگاه تخت فريدون در يال شمال شرقي (در ارتفاع 4360 متري) و جان پناه فلزي در جبهه شمالي در ارتفاع4000 متري به روي کوهنورداني که از سنگ و صخره و سرما نترسيده و خود را به کوهستان سپرده اند، باز است. يخچال هاي معروف دماوند ، يخچال سيوله (جبهه شمالي)، يخچال دوبيسل(جبهه شمالي)، يخچال عروسک ها(جبهه شمالي) ، يخچال دره يخار (شمال شرقي)، يخچال شمال غربي و يخچال غربي است.

 

لوازم ضروري سفر
کوله‌پشتي کوچک يک‌روزه، کفش کوه‌پيمايي سبک، لباس مناسب طبيعت‌گردي، کاپشن بادگير و لباس گرم اضافه، زيرانداز انفرادي، قمقمه آب پرشده، ليوان شخصي، يک وعده ناهار قابل‌حمل، داروي مصرفي شخصي، کارت شناسايي. 

لوازمي چون پشت گردني بادي براي استراحت داخل ماشين، پانچو، باطوم کوه‌پيمايي. فلاکس کوچک چاي (پرشده)، کلاه و عينک آفتابي، جوراب اضافه، کرم ضد آفتاب، دوربين عکاسي، کتاب اطلس راه‌هاي ايران، هد لمپ سفر بهتري را براي شما رقم مي‌زند.

 


منبع : bazarkhabar

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها