City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفري زيبا به دشت نوا و قله پاشوره + تصاوير (1394/11/19)

علت نامگذاري قله پاشوره به دليل نوع سنگهايي است که روي منطقه قله، وجود دارد. يعني همان سنگ پا که بوفور در ابعاد مختلف روي قله وجود دارد و بسيار سبک هستند و منشا آتشفشاني دارند. در اين گزارش بيشتر با اين منطقه آشنا شويد.
سفري زيبا به دشت نوا و قله پاشوره + تصاوير

به گزارش بزنيم بيرون ، ده نوا واقع در استان مازندران و جاده هراز بدون اغراق يکي از زيباترين روستاهاي ايران زمين است. قله پاشوره واقع در جنوب اين روستا نيز بي ترديد يکي از زيباترين قله هاي کشورمان است.

دشت آزو به ارتفاع 2600 متر در بالادست روستاي نوا بوده که مسير قله 4000 متري پاشوره مي باشد و چشم انداز بسيار زيبايي به قله دماوند (جناح شرقي-جنوبشرقي) و قله زيباي پاشوره دارد. براي صعود قله پاشوره براي يک تيم با سرعت متوسط، بهترين حالت اين است که شب را در دشت آزو بخوابد و صبح روز بعد قله را از سمت راست صعود کرده و از سمت چپ فرود آيد. 

علت نامگذاري قله پاشوره به دليل نوع سنگهايي است که روي منطقه قله، وجود دارد. يعني همان سنگ پا که بوفور در ابعاد مختلف روي قله وجود دارد و بسيار سبک هستند و منشا آتشفشاني دارند.

پاشوره از مجموعه قلل البرز شرقي حد فاصل ده نوا در شمال و ده لاسم در جنوب است. شمال اين خط الراس مشرف به بام ايران دماوند و تماما پوشيده از ديواره و تيغه هاي وحشي است. در جنوب نيز ناظر بر خط الراس عظيم دوبرار بوده با شيبهاي ملايمتري به دشت لاسم مي رسد. سر سبزي و طراوت دشت آزو در جنوب نوا و در دامنه هاي پاشوره خيره کننده و زبانزد همگان است. 

تضاد شگفت آور طبيعت سنگلاخي و خشن پاشوره با لطافت و چشم نوازي دشت آزو در فاصله اي کم، انگشت حيرت از شگفتي هاي خلقت آفريدگار سرزمين پارس، به دهان مي برد.

از روستاي نوا و کنار کارخانه آب معدني با سرعتي معقول مي توان ۴۵ دقيقه اي به دشت آزو و کلبه آن رسيد. از کنار کلبه مسير را به سوي گردنه اي در سمت راست خط الراس ادامه مي دهيم. 

پس از رسيدن به گردنه و سپس سوار شدن بر خط الراس اصلي، با صعود در شيبي نه چندان تند به سمت قله اصلي و از لبه تيغه ها حرکت مي کنيم. اين مسير کم شيب ولي طولاني است و بايد از چند قله فرعي عبور کرد. 

نماي ديواره اي خط الراس در حين صعود زيبا و هيجان انگيز است. صعود از ده نوا با احتساب صرف صبحانه در دشت، براي من پنج ساعت طول کشيد. هوا ابري و متغير بود و روي خط الراس با وزش باد، سرما کاملا احساس  مي شد. قله بلند هلزم در فاصله اي نزديک در دسترس به نظر مي رسد و شايد با صرف يکي دو ساعت زمان بيشتر بتوان براحتي آن را هم صعود نمود.

مسير بازگشت بعد از قله اصلي و به صورت شن اسکي است. براي ورود به اين شن اسکي مقداري برفکوبي نيمه سنگين را در خرداد ماه تجربه کردم، در کنار مسير شن اسکي دامنه اي پر از سنگ هاي آذرين يا همون سنگ پاي خودمان ديده مي شود که احتمالا دليل نامگذاري اين قله است. 

بعد از شن اسکي کوتاه به يک سنگلاخ وسيع و طولاني مي رسيم، اين قسمت در زير ديواره هاي پاشوره انسان را به ياد مناطقي مثل علمچال يا بنديخچال مي اندازد، مسير طولاني و تا حدودي خسته کننده است.زيبايي طبيعت پاشوره در اين منطقه از خاک ايران غير قابل وصف است.

لوازم ضروري

کفش مناسب کوهپيمايي، کوله پشتي يک روزه، لباس مناسب فصل بهار، ظروف شخصي(بشقاب٬ قاشق٬ چنگال٬ کارد٬ ليوان)، بطري آب، کرم ضد آفتاب، عينک و کلاه، کارت شناسايي، يک وعده غذاي قابل حمل در کوله (سبک و پرانرژي).

 


منبع : bazarkhabar

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها