City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

اين برج 38 سال است مرمت نشده! (1394/11/21)

سال‌هاست ديوار به ديوار حياط «برج طغرل»، آجرهاي يکي در ميان خانه‌ي همسايه چشم‌ را مي‌زند، آجرهايي که با يک نگاه مي‌توان قدمت‌شان را حدس زد.
  اين برج 38 سال است مرمت نشده!

به گزارش بزنيم بيرون ، برج طغرل يکي از آثار ارزشمند دوره‌ي سلجوقي است که هرچند هنوز به طور مشخص کاربري آن شناخته نشده، اما بيشتر شبيه يک بناي يادماني است٬ که تزئينات خاصي ندارد و ويژگي‌هاي معماري دوران سلجوقي مانند آجرکاري در آن به خوبي مشخص است.

 

حريم طغرل متناسب با بناي تاريخي نيست

 

«فرشيد مصدقي اميني»، باستان‌شناس و محقق حوزه فلات مرکزي ايران درباره معماري اين دوره توضيح مي‌دهد: معماري سده‌هاي اول دوره اسلامي تا قرن پنج بيشتر وام‌دار سنت معماري دوران ساساني است و ويژگي‌هاي معماري آن دوران مانند استفاده از ديوارهاي حجيم٬ نداشتن پنجره و استفاده از سر درهاي کوچک در اوايل دوره اسلامي در آن‌ها به چشم مي‌خورد. همچنين در اين دوران معمولا سازه‌ها همچون دوران ساساني مرتفع و بزرگ هستند و عمود بودن بنا و خطوط صعودي بنا بسيار اهميت دارند.

 

برج تاريخي طغرل که از سال 1371 ميزبان پيکر سيد محمد محيط طباطبايي، پژوهشگر تاريخ است، در وسط حياطي کوچک ساخته شده؛ اما ساختمان‌هاي اطراف اين بناي تاريخي که در سال 1310 با شماره 147 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده‌، ضوابط حفاظت از اين بنا را رعايت نکرده‌اند.

 

مصدقي در اين زمينه نيز معتقد است: حريم اين بناي تاريخي از نظر ساخت‌وسازهاي انجام شده متناسب با برج نيست. در اطراف اين برج مي‌توان فضاي بيشتري را براي بازديدکنندگان درنظر گرفت يا موزه‌اي از آثار دوران سلجوقي را در اطراف آن تدارک ديد.

 

اين برج بيش از 38 سال است مرمت نشده

 

 

برج طغرل

 

امير مصيب رحيم‌زاده، مدير اداره ميراث فرهنگي شهرري نيز در اين‌باره مي‌گويد: برخي اوقات حريم را در منظر بنا مي‌بينند و براساس حريم بناي تاريخي برخي ساخت و سازها را مي‌توانند انجام دهند. در يک پلاک در حريم برج طغرل ممکن است تا ارتفاع 9 و نيم متر ساخته باشند و برخي پلاک‌ها ارتفاعي پايين‌تر بايد ساخت و ساز شود.

 

وي با تاکيد بر اين‌که در بيشتر حرايم برج طغرل شهرداري عمليات آزادسازي انجام داده است، ادامه مي‌دهد: در ديگر بخش‌ها نيز محدوديت ارتفاع داريم. هرچند متاسفانه در يکي دو مورد ارتفاع تا 9 متر قبل از مصوب شدن حريم محوطه تاريخي در حريم برج طغرل انجام شده است.

 

او بيان مي‌کند: اميدواريم با بحث برجام تغييراتي در بودجه‌هاي عمراني و مرمتي انجام شود و براي سال آينده چشم‌انداز مناسبي داشته باشيم. هر چند ما کار خود را براي آينده انجام مي‌دهيم و اميدواريم به نتيجه برسيم. از سوي ديگر در برنامه‌ها اعلام شده است که در مصوبات، مهمترين بحث درباره برج طغرل، آزادسازي آن است.

 

برج طغرل پيش از اين يک‌بار در دوران ناصرالدين شاه و يک‌بار در دوران پهلوي مرمت شده و آخرين مرمت آن نيز در سال ۸۷ يعني حدود ۷ سال پيش صورت گرفته است. رحيم زاده در اين زمينه نيز توضيح مي‌دهد: پس از سال ۸۷ بودجه‌اي براي براي مرمت اين بنا اختصاص داده نشده است؛ هرچند که اين برج٬ بناي سالمي است اما خوب است که برخي اقدامات برروي آن انجام شود.»

 

او همچنين درباره‌ي استفاده‌ بودجه مرمت شهر ري براي امسال اظهار مي‌کند: در سال ۹۴ بودجه‌اي براي مرمت و کاوش نداشتيم، البته کارهاي پژوهشي و کاوش در پروژه‌هاي عمراني ضروري صورت گرفته است اما؛ امسال تنها ۴۰۰ ميليون تومان براي زيرساخت‌هاي گردشگري ازسوي کميته برنامه‌ريزي استانداري با عنوان رفاه حال زائران به ما ابلاغ شده است که تا تيرماه براي ساخت سرويس بهداشتي در نزديکي حرم حضرت شاه عبدالعظيم، بي‌بي‌ شهربانو و شيخ کليني صرف مي‌شود.

 

به گزارش ايسنا، برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابويه در خيابان ابن بابويه شهر ري قرار دارد و از آثار به جا مانده از دوره‌ي سلجوقيان است. در برخي متون اين محل، «برج خليفه يزيد» ناميده شده است. ارتفاع برج حدود ۲۰ متر است. به عقيده‌ي برخي از کارشناسان اين برج شبيه عقربه‌هاي ساعت بوده و مي‌توان از روي تابش آفتاب بر روي کنگره‌هاي آن زمان را تشخيص داد.

 

برج طغرل براي نخستين بار در سال ۱۳۰۱ هجري قمري و در پايان ۳۵امين سال پادشاهي ناصرالدين شاه مرمت و بازسازي شد. اين مرمت به دستور شاه و به دست وزيرش امين السلطان و توسط ابوالحسن خان معمارباشي انجام و لوحي مرمر بر سردر بنا نصب شد. اين بازسازي بنا را از خطر نابودي نجات داد ولي ظرافت کاري‌هاي قديمي و بقعهٔ کتيبهٔ کوفي آن را از بين برد.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها