City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نگاهي به مساجد صورتي جهان (1394/12/02)

مسجد، عبادتگاه مشترکي ميان تمام مسلمانان دنياست که بدون در نظر گرفتن فرقه‌ي خاص آنها که شيعه باشند يا سني، همه در آن به عبادت پروردگار مي‌پردازند. بنايي که در تصور عامه مردم معمولا با رنگ آبي به نشانه‌ي آرامش و با يک معماري خاص ساخته مي‌شود.
نگاهي به مساجد صورتي جهان

به گزارش بزنيم بيرون ، اين نوع زيارتگاه‌ در اقصي نقاط مسلمان‌نشين دنيا در طرح‌ها و با استفاده از رنگ‌هاي مختلف ساخته شده و مورد استفاده قرار مي‌گيرند. از سوي ديگر، حتي مساجد از نظر زيبايي، قدمت و بزرگي با عناويني چون مسجد جامع، يا مسجد اعظم در ايران رتبه‌بندي مي‌شوند.

آئينه‌کاري، سقف‌هاي گنبدي شکل، طاق و شبستان‌هاي پي در پي و تو در تو همگي از ويژگي‌هاي منحصر به‌فرد اين سبک زيباي معماري هستند. به اندازه‌اي که در بسياري از کشورهاي دنيا، مساجد براي مسلمانان و غيرمسلمانان به صورت قطب گردشگري درآمده و هرکسي را با هر ديني به خود جذب مي‌کند.

اما استفاده از رنگ در مساجد چيزي فراتر از ساخت يک بنا با کاربرد يکسان در سرتاسر دنياست. استفاده از رنگ «صورتي» نيز از اين قاعده مستثني نيست. صورتي يکي از رنگ‌هايي است که در ساخت برخي مساجد به عنوان يک رنگ آرامش‌بخش و به نشانه‌ي صلح و عشق به کار رفته است.

 

* مسجد صورتي «مالزي»

 

 

مسجد «پوترا» در مالزي

 

از جمله‌ اين مساجد مي‌توان به مسجد «پوترا» در مالزي اشاره کرد که در گذر از مقابل درياچه زيباي «پوتراجايا»، به طور حتم برجسته‌ترين چشم‌اندازي است که به عنوان يکي از مدرن‌ترين مساجد جهان اسلام مي‌تواند مدنظر قرار گيرد.

 

نماي داخلي اين مسجد با بهره‌گيري معماري اصيل ايراني در دوره صفويه و به ويژه ورودي اصلي مسجد که شبيه دروازه‌هاي ورودي ساختمان‌هاي دولتي در ايران باستان است، طراحي و اجرا شده است. خطوط و نقوش اسلامي در تزئين محراب اين مسجد بسيار چشمگير و خيره‌کننده است.

 

کلنگ مسجد جامع «پوترا جايا» که به مسجد «پوترا» شهرت دارد، در سال 1997 ميلادي زده شد و پس از دو سال به بهره‌برداري رسيد.

 

گنبد صورتي‌رنگ گرانيتي اين مسجد زيبايي خاصي به آن داده و شبستان اصلي مسجد ظرفيت بيش از 15 هزار نمازگزار را دارد. همچنين ديوارهاي شبستان زيرين مسجد با الهام از مسجد «سلطان حسن» در کازابلانکا مراکش طراحي و اجرا شده است. اين مسجد از يک شبستان اصلي، اتاق‌هاي آموزش ويژه طلاب و دانشجويان علوم ديني و صحن اصلي تشکيل شده است.

 

شبستان اصلي اين مسجد باشکوه که روي 12 ستون برافراشته شده، با ارتفاع 76.2 متر، داراي 9 گنبد است که مرتفع‌ترين گنبد آن 50 متر ارتفاع دارد. از سوي ديگر در معماري مناره مسجد، از مناره مسجد «شيخ عمر» در بغداد الهام گرفته شده که اين مناره زيبا و صورتي رنگ با ارتفاع 116 متر، بلندترين به شمار مي‌آيد.

 

ورودي اصلي اين بناي مذهبي زيبا و ارزشمند که براي ساخت آن 80 ميليون دلار هزينه شده است، يک نوع الگوبرداري از دروازه‌هاي عمومي شهري در ايران دوره اسلامي است و حتي روي محراب و منبر آن خطوط ايلامي به چشم مي‌خورد.

 

مسجد پوترا در مرکز شهر پوتراجايا و کنار کاخ نخست‌وزيري مالزي قرار دارد. اين شهر که به عنوان پايتخت سياسي مالزي معرفي شده، در 35 کيلومتري شمال کوالالامپور واقع شده است.

 

* مسجد صورتي «فيليپين»

 

 

مسجد «ماگيندانائو در فيليپين

 

مسجد «ماگيندانائو» در فليپين نيز از زمره‌ مساجد صورتي در دنياست که به نظر مي‌رسد با توجه به استفاده از اين رنگ، علاوه‌بر جنبه‌ مذهبي، جنبه‌ گردشگري نيز پيدا کرده است. اين مسجد که در سال 2014 کامل شد، جزو دارايي‌هاي شهردار فليپين بوده است. اين مسجد توسط کارگران مسيحي ساخته شد تا نشان‌دهنده وحدت بين مذاهب باشد.

 

رنگ مورد استفاده در اين مسجد به عنوان نماد «صلح و عشق» استفاده شده است.

 

*مسجد صورتي «ايران»

 

 

مسجد «نصيرالملک» در شيراز

 

يکي ديگر از مساجد صورتي دنيا، در نزديکي ما ايراني‌ قرار دارد؛ مسجد «نصيرالملک» در شيراز. مسجدي که در فرهنگ عامه به «مسجد صورتي» مشهور است، چون شيشه‌هاي رنگي بزرگ و کاشي‌هاي صورتي در طراحي داخلي آن استفاده شده است.

 

مسجد نصيرالملک به عنوان يکي از قديمي‌ترين مساجد شيراز در محله «گودعربان» که در قديم به محله «اسحق بيگ» معروف بوده، در جنوب خيابان لطفعلي خان زند و در نزديکي شاه چراغ و در کوچه‌ي نصير الملک قرار دارد.

 

اين مسجد صورتي توسط معمار ميرزا محمد حسن و محمدرضا و به دستور ميرزا حسن علي خان ملقب به نصيرالملک ساخته شد. ساخت مسجد در تاريخ ۱۲۹۴ هجري آغاز و در تاريخ ۱۳۰۵ هجري به پايان برسيد.

 

مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشيدي به طول انجاميد. مرمت، حفظ و نگهداري اين بناي باشکوه و ارزشمند با رعايت استانداردهاي بين‌المللي مرمت آثار تاريخي از سال‌ها پيش توسط موقوفه نصيرالملک به توليت آقاي محمود قوام آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

 

از سوي ديگر، در بحث روانشناسي رنگ‌ها توجه به مواردي که براي رنگ صورتي استفاده مي‌شود، قابل تامل است. استفاده از اين رنگ بردباري و صبوري را به انسان القا مي‌کند و افراد را به مهرباني و محبت تشويق مي‌کند. اين رنگ که از ترکيب رنگ قرمز و سفيد به دست مي‌آيد، آرام‌بخش و تسکين‌دهنده است.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها