City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کتاب‌هايي را که نمي‌خواهيد به ما بسپاريد (1394/12/05)

«مرکز مبادله کتاب» يک مرکز تازه وارد در دنياي کتاب است که مي‌توانيد به آساني کتاب‌هاي نخواستني‌تان را آنجا مبادله کنيد و کتاب‌هاي موردنظرتان را ارزان‌تر خريداري کنيد.
کتاب‌هايي را که نمي‌خواهيد به ما بسپاريد

به گزارش بزنيم بيرون ، احتمالا قفسه کتابخانه شما پر است از کتاب هايي که نمي دانيد با آنها چه کار کنيد. نه دوست داريد آنها را دور بيندازيد و نه بيش از اين توان نگهداري از آنها را داريد. از طرفي مي خواهيد يک خانه تکاني اساسي براي ورود به سال جديد انجام دهيد. اينطور زمان هاست که دنبال کسي مي گرديد که کتابهايتان را لازم داشته باشد تا به کار بردن اين روش بدون عذاب وجدان از دستشان خلاص شويد. «مرکز مبادله کتاب» اينطور موقع ها مي تواند بزرگترين کمک کننده براي شما باشد. محلي که مي توانيد علاوه بر سپردن کتاب هايتان با اعتباري که از آنجا دريافت مي کنيد کتاب هاي تازه اي را به خانه تان بياوريد. به همين بهانه به محل «مرکز مبادله کتاب» در خيابان انقلاب ابتداي خيابان مظفر رفتيم تا از «سيدمحمد بحرينيان» مدير اين مرکز در اين باره بيشتر بپرسيم.

راهي براي بازگرداندن کتاب به چرخه خوانش

آقاي «سيد محمد بحرينيان» متولد ۱۳۶۸ در تهران است و کارشناسي ارشد فناوري اطلاعات دارد. آقاي بحرينيان مي گويد ايده چنين مرکزي از سه سال پيش مطرح شد اما در تيرماه امسال راه اندازي شد: «سه سال پيش در يک جمعي بوديم که در آن جمعي از فعالان حوزه نشر و اعضاي شوراي شهر هم در آن حضور داشتند. بزرگترين فرد اين جمع آقاي محسن پيرهادي جوان ترين عضو شوراي شهر تهران بود. بحث اين بود که بسياري از مردم داخل خانه هايشان يک سري کتاب هايي دارند که به دردشان نمي خورد. اما اين کتاب ها از چرخه خوانش و استفاده خارج شده است. بايد راهي پيدا کرد که اين کتاب ها به اين چرخه برگردند. بزرگترين مشکل ما در ابتدا مشکل مکان بود. خلاصه ما توانستيم زمين را بدون پرداخت هزينه، بگيريم. البته زمين هم حالت خيريه اي داشت. بعد از اينکه مقدمات انجام شد اين سوله براي اين کار ساخته شد و اينجا رسما در تيرماه افتتاح شد.»

تخفيف ۷۰ درصدي در مناسبت هاي خاص

هدف مرکز مبادله کتاب اين است که يک کتاب در دست افراد بيشتري ورق بخورد بنابراين روال کار در اين مرکز به اين شکل است: «افرادي که کتاب مي آورند، ابتدا کتاب هايشان را خودشان قيمت گذاري مي کنند. اگر خودشان اين کار را نکنند ما برايشان اين کار را انجام مي دهيم. بعد کتابها در سيستم ما ثبت مي شود و در قفسه مرتبط با محتوا قرار مي گيرد. هرکتاب برچسبي مي خورد که در آن قيمت کتاب، تاريخ ثبت و موضوع روي آن نوشته مي شود و تا دو هفته طبق قيمت اوليه فروخته مي شود. اگر فروش نرفت، يک هفته ۳۰درصد تخفيف مي خورد. اگر بازهم فروخته نشد، يک هفته ۵۰درصد تخفيف مي خورد. اگر بازهم فروخته نشد، همان ۵۰درصد مي ماند و فقط در مناسبت هاي خاص ۷۰ درصد تخفيف مي خورد. مثلا کتاب هاي دانشگاهي در روز دانشجو ۷۰درصد تخفيف دارند. در هفته کتاب هم همه کتاب ها ۷۰ درصد تخفيف دارد.»

هر متقاضي حساب کاربري دارد

تخفيف هاي مرکز مبادله کتاب سه دليل دارد اول اينکه يک کتاب را تعداد بيشتري بخوانند و گردش آن هرچه سريع تر اتفاق بيفتد. دوم اينکه اين مرکز توان انبارداري ندارد و دوست دارد کتاب ها مدت زمان کمتري در محل بمانند. سومين دليل هم به قيمت گذاري مردم بر مي گردد و چون ممکن است قيمت ها منطقي نباشد. با اين شيوه عرضه و تقاضا باهم تنظيم مي شوند: «هرکس که به اينجا کتاب بياورد يک حساب کاربري برايش تعريف مي شود که تمام ريز به ريز مراجعات و کتابهايي که آورده و خريده اند در آن ثبت مي شود و اگر کتابي که مي آورد به فروش برسد در سامانه مشخص خواهد شد. در مرکز مبادله کتاب تا اين لحظه ۱۳۹ هزار کتاب وارد و ۶۲ هزار کتاب خارج شده است. کتاب هاي مذهبي، کمک آموزشي و دانشگاهي بيشترين کتاب هاي وارد شده و کتاب هاي ادبيات، روانشناسي و دانشگاهي بيشترين کتاب هاي خارج شده هستند. اما برخي کتاب ها مانند کتب قديمي حوزه تکنولوژي مثل آموزش word ۹۸ که ديگر هيچ متقاضي نخواهند داشت از چرخه خارج مي شوند.»

با دست دوم فروش ها فرق داريم

کتاب هاي اين مرکز بيشتر دست دوم هستند و سوالي که براي همه مخاطبان پيش مي آيد تفاوت اينجا با دست دوم فروش هاست. آقاي بحرينيان در اين باره مي گويد: «دست دوم فروش کتاب را از شما مي خرد. اما ما کتاب را از شما نمي خريم. شما مالک کتاب هستيد و فقط اينجا قرار مي دهيد. اگر فروخته شد شما صاحب اعتبار مي شويد و به جايش کتاب برمي داريد. اما دست دوم فروش مثلا کتاب ۱۰ هزارتوماني را از شما ۲ هزارتومان مي خرد و ۹ هزارتومان مي فروشد. ما کتاب را همان قيمتي که شما مي گذاريد قرار مي دهيم و اگر خريداري نشد تخفيف مي گذاريم. در ضمن ۸ درصد از فروش کتاب ها صرف هزينه هاي جاري مثل آب و برق و حقوق پرسنل اينجا مي شود. ممکن است کسي بگويد نمي خواهم به کتابم ۵۰درصد تخفيف بدهم. يا کسي مي گويد من مي توانم کتابم را بگذارم و اگر فروخته نشد دوباره بردارم ببرم. اينجا همچين چيزي نيست. يا بايد وارد چرخه شوي يا اصلا نشوي. شما که ۵۰ درصد تخفيف مي گذاريدآ اين تخفيف براي من نيست، براي آن آدمي است که مي خواهد اين کتاب را بخرد. آن وقت اگر وارد چرخه شدي و کتابت به فروش رفت خودت هم مي تواني يک کتاب ۵۰ درصد تخفيف برداري. در نتيجه متضرر نمي شويد.»

دوست نداريم بازار خوبي براي دستفروش ها باشيم

يکي از دغدغه هاي مهم اين مرکز تبديل نشدن به يک بازار خوب براي دست دوم فروش هاست که براي اين موضوع راهکار جالبي نيز انديشيده شده است: «ما يک دغدغه اي داريم که دست دوم فروش هاي کتاب نيايند و از ما به عنوان يک بازار خريد خوب براي خرده فروشي استفاده کنند. در نتيجه کسي که وارد مي شود حساب کاربري دارد. اين حساب کاربري بررسي مي شود. مثلا اگر کسي هر بار با تعداد بالا و در زمينه هاي مختلف و بي ربط از ما کتاب بر مي دارد، امکان دست فروش بودن دارد و ما سعي مي کنيم به آنها کتاب نفروشيم. در ضمن ما دوست داشتيم فضاي اينجا بيشتر خانوادگي باشد و خانواده ها باهم به اينجا بيايند. براي همين جمعه ها هم اين مرکز باز است. يک بخش نوشت افزار و فروش وسايل متفرقه و زينتي هم گذاشته ايم. علاوه بر اين يک گلخانه کوچک هم داريم که فضاي خوبي را ايجاد کرده است که با شروع فصل بهار بهتر هم مي شود.»

مرکز تبادل کتاب هيچ رقيبي ندارد

از جمله امکاناتي که اين مرکز براي متقاضيانش دارد، سرويس رايگان براي کساني است که مي خواهند بيش از ۵۰ جلد کتاب به مرکز بفرستند. همچنين برنامه ديگري که باعث رفت و آمد بيشتر علاقه مندان به کتاب خواني شده است، برگزاري نشست هاي نقد کتاب است: «در اين نشست ها حرفهاي بسيار خوبي زده شده است. مثلا در يکي از جلسات که آقاي رضا اميرخاني آمده بود گفت: شما جايي ايستاده ايد که هيچ کس در آن قرار ندارد. براي همين هيچ رقيبي نداريد. اگر اينجا يک کتابفروشي بزرگ بود در حق کتابفروشي هاي ۱۰ متري واقعا ظلم بود. چون آنها در اين رقابت جا مي ماندند. اما شما هيچ نمونه مشابهي نداريد و براي بقيه هم کمک کننده هستيد.»


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها