City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

«گلستان» گردي را به‌خاطر بسپاريم (1394/12/07)

سال 89 با تصويب شوراي اسلامي شهر گرگان، بيستم شهريور، روز تغيير نام شهر اِستِرآباد به گرگان در سال 1316 خورشيدي، روز گرگان نام گرفت.
 «گلستان» گردي را به‌خاطر بسپاريم

به گزارش بزنيم بيرون ، اين استان يکي از استان‌هاي داراي ظرفيت بالاي جذب گردشگر است و همين موضوع مي‌تواند دليل خوبي باشد براي بزرگداشت اين شهر.

در اين شماره به بهانه روز گرگان به ده جاذبه اين شهر پرداختيم که خواندنش خالي از لطف نيست.

گردشگري دريايي ـ خليج گرگان

خليج گرگان با وسعتي 400 کيلومتري، بزرگ‌ترين خليج درياي مازندران محسوب مي‌شود. خليج گرگان کم عمق است؛ به طوري که با در نظر گرفتن بالا آمدگي آب، حداکثر عمق آن به چهار متر مي‌رسد. درجه شوري آب اين خليج در قسمت‌هاي غربي به علت کمي عمق و افزايش تبخير، کمي بيشتر از درجه شوري آب درياي مازندران است. در حدود 25 رود و نهر کوچک از دامنه شمالي البرز وارد خليج گرگان مي‌شود. اکولوژي خليج گرگان تحت تاثير درياي مازندران، رودهاي مجاور و شبه‌جزيره ميانکاله قرار گرفته است که اين تاثير در رشد و تکثير آبزيان، ماهيان استخوان‌دار، ماهيان غضروفي و جذب پرندگان مهاجر زمستاني نقش مهمي داشته است. اين خليج يکي از سايت‌هاي مهم پرنده‌نگري در ايران محسوب مي‌شود.

گردشگري غذا و خوراکي‌هاي سنتي

«خورش ساک» از خوراک‌هاي سنتي مردم گرگان است که با اسفناج، نخود، آرد، گوشت گوسفندي و آب نارنج تهيه مي‌شود. «هلي آش» يکي از معروف‌ترين آش‌هاي سنتي ايران است که در گرگان تهيه مي‌شود. هلي به معناي گوجه سبز است. در تهيه هلي آش از نخود، لوبيا، کدو، برنج، سبزي‌هاي محلي به همراه گوجه‌سبز و کمي شکر استفاده مي‌شود.

«کي آش» نيز که با کدو حلوايي و آب انار و نعناع طبخ مي‌شود، طرفداران بسياري دارد. «حلواي گردويي» مهم‌ترين شيريني محلي گرگان است که هم در عزاداري‌ها و هم مراسم شادي پخته مي‌شود.

درست کردن اين حلوا که با برنج، شکر، گردو و آب تهيه مي‌شود، چند‌ساعتي به طول مي‌انجامد. کوکو اشپل، بنج‌نون، پيشمه و نان روغني قاتلمه از ديگر خوراک‌هاي سنتي در گرگان است.

طبيعت‌گردي ـ پارک‌جنگلي اَلَنگدره

پارک جنگلي النگدره در پنج‌کيلومتري جنوب غربي شهر گرگان در مسير جاده ناهارخوران قرار گرفته است. النگدره که از مناطق نمونه گردشگري به شمار مي‌رود، داراي 13 جاذبه گردشگري است. مساحت اين پارک جنگلي 185 هکتار است.

جاده‌هاي جنگلي اين پارک يکي‌از زيباترين چشم‌اندازهاي جنگلي در شمال ايران را دارد. گردشگران بسياري در سه سطح استاني، ملي و بين‌المللي براي بازديد از اين چشم‌اندازهاي زيبا که در منطقه‌اي معتدل و نيمه‌مرطوب قرار گرفته به پارک‌جنگلي النگدره سفر مي‌کنند. در اين پارک هشت چشمه طبيعي قرار گرفته است. گردشگراني که به النگدره سفر مي‌کنند، ‌مي‌توانند از خدمات موجود در پارک جهت چادر زدن بهره گيرند يا در هتل‌هاي شهر گرگان که فاصله‌ کمي با اين منطقه دارد، اقامت کنند.

بازارگردي ـ بازار گرگان

بازار قديمي گرگان که به بازار نعلبندان نيز معروف است، در داخل بافت قديم شهر گرگان، بعد از ميدان شهرد‏اري قرار دارد. بازار قديمي گرگان در روزگاران گذشته از جمله مراکز مهم داد و ستد کالا، توزيع و نشر افکار و عقايد فرهنگي ـ اجتماعي بوده است. اين بازار گرچه در اثر گذشت زمان و عوامل اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي تحول يافته، اما امروزه نيز به عنوان مرکز کالبد اصلي شهر، محل داد و ستد کالا و تجمع فروشندگان و خريداران کالاست. بازار قديمي گرگان که قدمتي ديرينه دارد، از نظر سبک معماري و راسته‌هاي مربوط، يکي از زيباترين بازارهاي استان گلستان و منطقه شمال ايران محسوب مي‌شود. اين بازار يکي از مراکز مهم عرضه انواع محصولات بومي و غيربومي است و محصولات مهم صنايع دستي آن، بويژه دستباف‌هاي ترکمني از شهرت خاصي برخوردار است.

گردشگري تاريخي ـ ديوار دفاعي گرگان

ديوار بزرگ گرگان 1700 سال پيش در دوره ساساني به طول 200 کيلومتر طي 90 سال ساخته شده است. اين ديوار از کنار درياي مازندران در ناحيه گميشان تا کوه‌هاي گليداغ در شمال شرق کلاله کشيده شده است. ديوار دفاعي گرگان طولاني‌ترين اثر معماري ايران باستان محسوب مي‌شود و پس از ديوار چين (6000 کيلومتر) و ديوار سميز آلمان (548 کيلومتر)، سومين ديوار بلند جهان به شمار مي‌رود. علت ساخت اين ديوار حمله اقوام مهاجري به نام هپتالي‌ها در زمان فيروزشاه ساساني بوده است. در حال حاضر تقريبا بيشتر اين ديوار از بين رفته است. ديوار دفاعي گرگان نام‌هاي مختلفي چون قزل ائلان، سد اسکندر، سد انوشيروان، سد پيروز و مار سرخ ساساني دارد.

گردشگري روستايي ـ روستاي زيارت

روستاي زيارت در ١٧ کيلومتري جنوب شهر گرگان قرار دارد. اين روستا که در ارتفاع هزار‌متري از سطح دريا واقع شده، از شمال به ناهارخوران ‌و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشيده از جنگل محدود مي‌شود. علت نامگذاري اين روستا به زيارت را وجود عبادتگاهي هزار ساله متعلق به بوداييان مي‌دانند. اين روستا در ميان دو دامنه کوهستاني و جنگلي قرار گرفته و به دليل هواي خنک و معتدل به روستاي ييلاقي گردشگران و مسافران در تابستان‌ها بدل شده است. در زيارت مي‌توان براحتي يکي از اقامتگاه‌هاي کوچک محلي را اجاره کرده و مدتي را در سکوت و آرامش طبيعت به‌سر برد. چشمه آبگرم اين روستا آرامبخش بوده و براي انواع بيماري‌هاي پوستي و درد مفاصل مفيد است.

گردشگري شهري ـ موزه گرگان

موزه گرگان در شمال شهر گرگان‌ در خيابان شهدا جنب امامزاده عبدالله شهر گرگان قرار دارد. اين موزه در‌سال‌1355به‌عنوان موزه سنگ‌قبر افتتاح شد، اما در بهمن‌‌67 با افزودن اشياي باستان‌شناسي و مردم‌شناسي که از نقاط مختلف استان به دست آمده بود به صورت موزه منطقه‌اي درآمد.

بخش سنگ اين موزه در حياط سرسبز و مصفاي آن قرار گرفته است و شامل سنگ قبرهايي از قرن هشتم تا چهاردهم ه.ق است. در بخش باستان‌شناسي اين موزه آثار ارزشمند 8000 ساله متعلق به مناطق مختلف ايران و خاصه منطقه استان گلستان ديده مي‌شود. در بخش تاريخي و اسلامي نيز نمونه‌هاي مختلفي از جنگ‌افزارهاي مفرغي، زيورآلات طلايي، ظروف کتيبه‌دار و آبگينه‌هاي زيبا به نمايش درآمده ‌است.

گردشگري سياحتي ـ ناهارخوران

پارک‌جنگلي ناهارخوران محبوب‌ترين منطقه تفريحي گرگاني‌ها محسوب مي‌شود. ناهارخوران در جنوب شهر گرگان در فاصله‌ هشت کيلومتري از مرکز شهر و در انتهاي جاده ناهارخوران قرار‌گرفته است. اين تفريحگاه داراي آب‌و‌هوايي مطبوع و ملايم‌ نسبت به نقاط شمالي شهر است. طي 20 سال گذشته با بزرگ شدن گرگان، اين پارک به شهر متصل شده است. جاده ناهارخوران امروزه يکي از پررفت و آمدترين خيابان‌هاي شهر به شمار مي‌رود. صبح هنگام و عصرها بسياري از افراد در اين خيابان به سمت ناهارخوران پياده‌روي و ورزش مي‌کنند. بسياري نيز در داخل پارک چادر مي‌زنند و بساط تفريحي ساده و سالم برقرار مي‌کنند. از امکانات موجود در اين پارک مي‌توان به چند رستوران، سرويس بهداشتي، آلاچيق، باربيکيو و تعدادي فروشگاه اشاره کرد.

گردشگري مذهبي ـ مسجد جامع گرگان

مسجدجامع گرگان در محله نعلبندان اين شهر واقع شده است. بناي مسجد طرحي مربع مستطيلي دارد و وسعتي حدود 1600 متر مربع را در بر مي‌گيرد. با توجه به وجود مناره آجري متعلق به دوره سلجوقي، بناي اوليه مسجد را به اين دوران نسبت مي‌دهند. مسجدجامع گرگان در دوره‌هاي بعد به طورگسترده بازسازي، تعمير و تزئين شده است. در حال حاضر به غير از مناره، اثر ديگري از بناي اوليه مسجد بر جاي نمانده است. بيشتر بازسازي‌ها در دوره تيموري، صفوي و دوره حاضر صورت گرفته است. از مهم‌ترين آثار نفيس و تاريخي مسجد جامع گرگان مي‌توان به در و منبر چوبي منبت‌کاري شده و فرامين و سنگ نوشته‌هاي پادشاهان صفوي و افشاريه اشاره کرد.

گردشگري صنايع دستي

يکي از تفريحات سالم گردشگران در گرگان، بازديد از بازارهاي دائم‌ و روزانه صنايع دستي است که در اين شهر برپا مي‌شود. صنايع دستي که در گرگان به فروش مي‌رسد بيشتر حاصل کار قبايل کوچ‌نشين ترکمن است که محصولات خود را براي عرضه به شهر گرگان مي‌آورند. قاليبافي، مهم‌ترين صنعت دستي اين منطقه است که با بهترين نوع پشم موسوم به خارچين، توسط زنان و دختران ترکمن بافته مي‌شود. قالي و قاليچه ترکمني داراي گره ترکي‌باف و يک پوده است و روي دستگاه افقي بافته مي‌شود. يکي از صنايع دستي مورد علاقه گردشگران، نمازليق يا همان سجاده است. نمازليق‌ها قالي‌هاي کوچکي است‌ که با نقش و نگارهاي زيباي ترکمني بافته شده و روي آن نماز مي‌خوانند. نمد مالي، ابريشم‌بافي و انواع زيورآلات ترکمني از ديگر صنايع دستي محبوب اين شهر محسوب مي‌شود. / ضميمه چمدان


نویسنده : آیسا اسدی
منبع : جام جم

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها