City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

راهنمايي براي سفرهاي ارزان (1394/12/11)

سفرهاي نوروزي تا چند روز ديگر آغاز مي‌شود براي بسياري از افراد هيچ زماني بهتر از اين ايام نيست که طولاني و بدون دغدغه سفر کنند اما مي‌توان اين زمان را براي سفرهاي خاص گذاشت.
راهنمايي براي سفرهاي ارزان

به گزارش بزنيم بيرون ، از پشت ميز کار برخاستن و به دل طبيعت زدن براي رهايي از زندگي روزمره، بالا بردن آدرنالين خون و براي چند روزي زندگي در فضايي غير از هياهوي کار و دغدغه‌هاي هميشگي سپري کردن مهمترين هدف يک گردشگر و جهانگرد است.

حتي اگر بودجه لازم براي سفرهاي لوکس را نداشته باشي هم مي‌توان به سفر رفت به شرطي که به اندازه کافي قناعت، کم توقعي و خوش سفر بودن را در ميان لوازم سفر همراه داشته باشيد و هيچ وقت آن را فراموش نکنيد.

سفر و مسافرت براي بسياري از تهراني‌ها نقل مکان از آپارتماني به آپارتمان ويلايي شمال کشور است. همان جايي که زماني سرسبز بود و اکنون ويلاها جاي آن را گرفته‌اند. اما براي برخي از افراد سفر کردن به مقاصد جديد و هيجان انگيز با کمترين هزينه و تنها با يک کوله پشتي جذابيت بيشتري را نسبت به اقامت درهتلهاي ۵ ستاره و پرواز با هواپيما دارد.

در برخي از کشورها ماجراجويانه سفر کردن طرفداران زيادي دارد. در ايران هم برخي مي خواهند که اين ماجراجويانه سفر کردن را تجربه کنند به همين دليل به کشورهاي ديگر مي روند و البته ريسک خطرهاي آن را نيز مي پذيرند برخي ديگر ايران را براي انجام اين سفرها انتخاب مي‌کنند.

ارزان سفر کردن با حذف هزينه‌هاي حمل و نقل، جاي اقامت، خوراک و... و يا حذف يکي از اين هزينه‌‌ها، از پر طرفدارترين طبيعت گردان و گردشگران ماهر کشورهاي خارجي است. چند سالي مي شود که در ايران نيز طبيعتگردها از اين روش استفاده مي‌کنند. آنهايي که تمايل به ارزان سفر کردن دارند در ايران گروه طبيعت گردها را تشکيل مي دهند. چون شايد در طبيعت است که مي توان هتل نرفت، مقصد جديد پيدا کرد و از خوراکي‌هاي طبيعي براي تغذيه استفاده کرد.

سفر ارزان برويم

اما چطور به سفر ارزان برويم؟ اروپايي‌ها پيش قدم در اين نوع سفر هستند. آنها حتي براي انواع مختلف اين سفرها نيز مقررات و نام‌هاي بين المللي انتخاب کرده‌اند. يکي از اين سفرها کوله گردي نام دارد. «بک پگينگ»، يا سفر کردن فقط با يک کوله پشتي از انواع سفرهاي هيجان انگيز است که در بسياري از اوقات به دليل کم خرج بودن و سبک بودن بار مورد توجه گردشگران و جهانگردان قرار مي گيرد.

براي کوله گردي بايد حداقل وسايل را با خود حمل کرد چون کوله پشتي سنگين اجازه هر حرکتي و پياده روي را به افراد نمي‌دهد. کيسه خواب‌هاي مناسب اما کم جا بهترين گزينه هستند. در اين نوع سفر بايد از هر وسيله‌اي که جاي کمتري مي‌گيرد استفاده کرد. سوغاتي خريدن در کار اين نوع سفرها نيست. سوغاتي‌ها فضاي کوله را اشغال مي‌کنند و اجازه حمل وسايل ضروري تر را نمي دهند.

از اجاره يک کاناپه تا اتاق براي هزينه‌هاي کم اقامت

براي داشتن اقامت ارزان و يا رايگان هم راه‌هاي مختلفي وجود دارد براي آنهايي که نمي‌خواهند اقامت در هتل‌هاي پر ستاره هزينه سفر آنها را بالا ببرد، غير از چادر زدن در طبيعت و محل‌هايي که براي اين کار در هر شهر و يا مکان طبيعي در نظر گرفته شده، مي‌توان از اقامت در «هاستل» بهره برد.

هاستل يا هوستل محل خواب ارزان قيمتي است که تخت‌هاي يک اتاق را به چند نفر اجاره مي دهد و در واقع از يک اتاق چند نفر مشترکا بهره برداري مي کنند.

تقريبا چيزي شبيه به مسافرخانه‌هاي عمومي است که چند نفر در يک اتاق مشترک زندگي مي‌کنند و اجاره آن را هم مي پردازند. هر فرد يک تخت دارد و آشپزخانه و حمام و سرويس بهداشتي براي همه آنها مشترک است.

در برخي از کشورها، هاستل‌ها يک اتحاديه بين المللي دارند و از آنجا که ارزان قيمت است طرفداران زيادي دارد. خوبي هاي هاستل اين است که با فرهگ هاي متفاوتي رو به رو مي شويد. البته شايد بايد حواس جمع هم بود!

افرادي هم هستند که يک اتاق و يا يک تخت از خانه شان را به گردشگران و جهانگردان اجاره مي‌دهند. گاهي يک مبل در يک خانه به گردشگر اجاره داده مي شود اما فرهنگ اجاره يک تخت و يا مبل و کاناپه در ايران جايي ندارد اما هستند بسياري از افرادي که اتاق‌هاي خانه خود را براي حضور گردشگر آماده مي‌کنند و ايراني ها به آنها خانه‌هاي سنتي و بومي مي گويند.

بوم گردي شايد شکل تغيير يافته اين نوع پذيرش مهمان باشد چون در برخي از اوقات صاحبخانه هم در آن خانه ها زندگي مي کنند.

اقامت در چادرهاي مسافرتي

چادر مسافرتي هم از انواع اقامت‌هاي رايگان است که مي‌توان از بهترين جاي هر منطقه طبيعي براي چادر برپا کردن استفاده کرد. در اين صورت بايد هم به محيط زيست آن منطقه احترام گذاشت و هم سختي‌هاي لذت بخش آن را هم تحمل کرد. نبايد از ياد برد که گردشگران حرفه‌اي وقتي چادر مسافرتي خود را جمع مي کنند اثري از حضورشان به خصوص در مناطق طبيعي باقي نمي گذارند.

اقامت در چادر هر جايي هم امکان پذير نيست. اقامت در خيابان جلوه نادرستي دارد و در برخي از کشورها و يا شهرهاي ايران ممنوع است. براي اين منظور شهرهاي گردشگري هر کشوري اماکني را تعريف کرده اند تا چادرنشينان در آنجا اقامت داشته باشند.

سفر بدون هزينه حمل و نقل

هيچ هايکينگ يا همون هيچهايک در اصل به معناي سرجاده‌ ايستادن‌ و با دست جهت‌ خود را نشان‌ دادن‌ براي مسافرت و جابجايي‌ بدون هزينه است.

هيچهايکرها گردشگراني هستند که براي طي کردن مسافت در سفرهايشان سعي مي‌کنند رايگان جابه جا شوند. در کشورهاي ديگر معمولا کنار جاده ايستاده و براي کاميون‌ها دست تکان مي دهند تا آنها را سوار کرده و به مقصدشان برسانند. اين وسايل نقليه هر چيزي مي‌تواند باشد، قطار، اتوبوس و... هيچهايکرها با يک کوله پشتي و بدون وسيله نقليه سفر مي‌کنند.  براي هيچهايک در برخي از کشورها مسابقات بزرگي هم برگزار مي شود.

با وجود اينکه اين روش سفر کردن در اروپا رونق زيادي دارد، اما هنوز در ايران جا نيفتاده بنابراين بهتر است قبل از تصميم به انجام چنين سفري خوب فکر کنيد و خجالت نکشيد. در ضمن هر وقتي وسيله نقليه‌اي براي تان توقف کرد، بايد به او توضيح دهيد که هيچهايک چيست.

خوش سفر و خوش صحبت بودن يکي از مهمترين ويژگي‌هايي است که افراد رغبت مي‌کنند تا با شما در جايي از مسير و مقصدتان همراه شوند. حتما نبايد از آنها بخواهيد که شما را به مقصدتان برسانند. مي‌توانيد براي طي يک مسير، چند وسيله نقليه عوض کنيد. اگر تازه مي‌خواهيد اين نوع سفر را امتحان کنيد بهتر است با يک هيچهايکر ماهر يک بار همسفر شويد.

هم مسير شدن با هزينه کم

حمل و نقل با هزينه هاي حداقلي هم نوع ديگري از سفر است. مردم به برخي از آژانس‌هاي مسافرتي اعلام مي کنند که براي چند نفر جاي خالي در خودروي خود دارند و قرار است که چه روزي به کجا سفر کنند آژانسداران هم اين موضوع را به گردشگران خود اعلام مي‌کنند و با اين افراد هم مسير مي شوند به ازاي آن در بخشي از هزينه حمل و نقل و يا سوخت خودرو، با راننده شريک مي شوند. گاهي در ايران افراد خودروي دربستي مي گيرند و زماني که مي بينند هزينه سفرشان زياد مي شود قبول مي کنند تا يکي دو نفر ديگر هم با آنها هم مسير شوند تا هزينه حمل و نقل براي آنها کمتر شود.

دور دنيا با سايکل توريسم

استفاده از دوچرخه هم يکي از ارزان ترين سفرهاست. به شرطي که بعد از يک ساعت دوچرخه سواري دچار گرفتگي پا نشد و يک دوچرخه سوار حرفه‌اي بود. اين روش از سفر کردن هزينه کمي دارد از اين جهت که ممکن است تنها هزينه آن خريد وسايل مورد نياز براي دوچرخه باشد وگرنه در رعايت محيط زيست هم بسيار گزينه مناسبي است!

برخي از افراد هم از هيچ يک از اين روش‌ها براي جابه جايي استفاده نمي کنند و پياده همه مسيرها را طي مي کنند. آنها حتي گاهي کشورهاي مختلفي را نيز پياده رفته اند و اگر آمار بگيرند حتما تنها جاهايي مجبور به استفاده از وسايل حمل و نقل شده اند که هيچ امکاني براي پياده رفتن وجود نداشته است.

غذاي ارزان، سبک و مقوي

معمولا اگر کسي بخواهد هزينه سفرش کم شود بايد بتواند خودشض هم غذا درست کند حتي با مواد غذايي کم.

لازم نيست در زماني که قرار است ارزان سفر کرد به رستوران لوکس رفت و از مواد غذايي گران قيمت استفاده کرد. کسي که مسماپلو مي خورد با فردي که املت مي خورد در يک مرحله سير مي شوند مهم اين است که از آشپزي کردن و وقت گذاشتن براي تهيه غذا لذت ببرند.

قرار نيست که در هر سفري سنگين غذا خورد. لازم است از مواد مغذي براي داشتن انرژي استفاده کرد تا بتوان هم بهتر حرکت کرد و راه رفت هم سالم بود.

در ايران آجيل و خرما از هر نوعي به وفور پيدا مي شود در کنارش مي توان از انواع کنسروها و يا نودل ها نيز براي تهيه يک غذاي سبک و ارزان قيمت استفاده کرد.

خانه به دوش در جاده

با وجود اينکه روش‌هاي مختلفي براي سفر است، برخي از افراد ترجيح مي‌دهند که خانه و زندگي شان را هم با خود به مقاصد سفرشان ببرند. آنها در هتل اقامت نمي کنند از خودروي عمومي و خصوصي هم بهره نمي برند. آنها يک خودروي کاروان مي خرند بنابراين نه تنها با خودوري خودشان رانندگي مي‌کنند بلکه از امکاناتش مانند تخت خواب و آشپزخانه و سرويس بهداشتي و حمام سيارش نيز بهره مي گيرند. اکنون نيز در ايران شرکت هاي محدودي اقدام به توليد و يا نصب قطعات کاروان‌هاي مختلف کرده اند.

کوچ سرفينگ هم پديده ايست. معمولا کوچ سرفها در سايتي که مخصوص آنهاست عضو مي شوند و شرح حالي از محل اقامت خود مي‌دهند و شرايط شان را براي پذيرش گردشگر اعلام مي‌کنند. آنها يک اتاق و يا محل اقامت به اعضاي ديگر اين سايت مي دهند. به اين ترتيب اگر گردشگري وارد ايران مي شود و از محل اقامت ما استفاده مي‌کند در عوض ما هم مي‌توانيم به کشور آن ميهمان رفته و اين بار او به ما محل اقامت رايگان بدهد. به اين ترتيب يک بار ما ميزبان و بار ديگر ميهمان خواهيم شد.

اعضاي اين گروه روز به روز در حال گسترش است و افراد زيادي در کشورهاي ديگر به جمع کوچ سرفها پيوسته اند. اما بايد خطرات آن را هم بپذيرند. برخي از افراد با چنين فرهنگي کنار نمي آيند. چون حضور آن مهمان را در خانه خود نمي توانند بپذيرند.

عرفان فکري يکي از جهانگرداني است که سال‌ها به کشورهاي مختلف سفر کرده و اکنون نه تنها آموزش سفرهاي ارزان قيمت مي‌دهد بلکه خودش هم يکي از افرادي است که بيشتر انواع روش هاي سفر را  کشور جهان تجربه کرده است. او در گفتگويي بيان مي کند که جسارت، توانايي و خوش فکر بودن مي‌تواند در بهتر شدن اين نوع سفرها به کمک هر فردي بيايد.

او همچنين توضيح مي دهد: شيريني هيچ هايکينگ به شناخت و برخورد با افراد خوش مشرب و دوست داشتني است. برخي از گردشگران هيچ هايکينگ را با بک بپينگ اشتباه مي گيرند. درحقيقت هر يک از اين روش هاي مسافرت در دنيا شناخته شده است و بايد قوانينش را نيز دانست.

نه تنها عرفان فکري بلکه بسياري از گردشگران جوان ايراني هستند که از همين روش‌ها براي سفر استفاده مي کنند و هر روز هم به تعداد آنها اضافه مي‌شود آنها توانسته اند راز بقا در طبيعت را دريابند و در شرايط سخت از عهده خودشان برآيند. چرا که سفرهاي هيجان انگيز چنين خصوصيتي را در افراد تقويت مي کند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها