City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مراکز آرايشي در تهران 25 برابر کتاب‌فروشي‌ها است (1394/12/16)

رئيس کتابخانه ملي با بيان اين‌که ميزان مراکز آرايشي در تهران 25 برابر کتاب‌فروشي‌ها است گفت: بايد در فضاي بعد از برجام به توسعه فرهنگي بينديشيم.
  مراکز آرايشي در تهران 25 برابر کتاب‌فروشي‌ها است

به گزارش بزنيم بيرون ، در آيين گرامي‌داشت دوازدهمين سالگرد تاسيس نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور که 16 اسفندماه برگزار شد سيدرضا صالحي اميري رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران در سخناني گفت: در دو سال گذشته که آقاي مختارپور مديريت نهاد را در دست دارند در مقايسه با 12 سال پيش از آن يکي از پرافتخارترين، باعزت‌ترين و شکوفاترين دوره‌ها بود. اميدوارم سال 95 شاهد شکوفايي بيشتر اين مجموعه باشيم. متاسفانه شش‌هزار انسان گمنام ولي خوشنام که در کتابخانه‌ها کار مي‌کنند در وضعيت بدي از نظر معيشت به سر مي‌برند. کاش اوضاع بهتر شود و شاهد توسعه کتاب‌خواني در ايران باشيم.

 

او در ادامه درباره اهميت فرهنگ در کشور بيان کرد: ريل توسعه کشور بر نفت گذاشته شده است. در سال 90، 114 ميليارد دلار درآمد نفتي داشتيم اما اين عدد امسال به کمتر از 25 ميليارد دلار کاهش پيدا کرده است. اين نشان مي‌دهد نفت عنصر پايدار توسعه نيست. اما اگر ريل توسعه‌مان را بر فرهنگ بنا کنيم به قطع اتفاقات بهتري رخ خواهد داد. ما نيازمند بازتاليف سياست‌هاي الگوي مصرف در کشور و سياست‌هاي کلي بخش فرهنگ هستيم.

 

صالحي اميري در ادامه تصريح کرد: ما جزو معدود کشورهايي هستيم که صاحب تمدن بزرگي هستيم. در کشور ما اسلام و ايران ممزوج شده است. ما مي‌توانيم پرچم‌دار توسعه فرهنگي در اسلام باشيم و اين نيازمند بازنگري در الگوي توسعه است. در واقع راه نجات جامعه و کشور اين است که دغدغه عمومي را در فرهنگ بگذاريم.

 

او با انتقاد از وضعيت نظام آموزشي اظهار کرد: نظام آموزشي بايد بررسي مجدد شود. نظامي که افراد را تنها براساس محفوظاتشان پشت در کنکور مي‌رساند‌، اما کسي به مقصد نمي‌رسد اشتباه است.

 

رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي در پايان گفت: راه نجات، تبليغات و سخنراني نيست. ما بايد در فضاي بعد از برجام به توسعه فرهنگي بينديشيم. متاسفانه در تهران ميزان مراکز آرايشي 25 برابر کتاب‌فروشي‌ها است. تا شوراي عالي انقلاب فرهنگي، مجلس و ساير سياست‌گذاران در نگرش خود تغيير ايجاد نکنند وضع همين خواهد بود. نهال فرهنگ سبز است اما به آبياري نياز دارد.

 

 

 

 

همچنين محمد اللهياري معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب‌خواني نهاد کتابخانه‌ها با بيان اين‌که به ارائه شرح فعاليت‌هاي نهاد نيازي نيست در اين‌باره گفت: در 20 ماه گذشته به گفته آقاي مختارپور (دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي) که گفتند بايد کاري کنيم نهاد به ساختمان شيشه‌اي تبديل شود در تمام سطوح همه کارمندان از آن‌چه گذشته است مطلع شدند. در همين راستا تا هفته گذشته ۴۱ هزار مکاتبه الکترونيک صورت گرفته است و ما از دغدغه همکاران مطلع شده‌ايم.

 

او افزود: در سال ۹۴ به پيشنهاد دبير محترم در جنبش کتاب‌خواني به سراسر کشور سر زديم. در ادامه در سال ۹۵ هم برنامه‌هاي پربارتري خواهيم داشت.

 

 

حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان رئيس نهاد نمايندگي ولي‌ فقيه در دانشگاه‌ها نيز در سخناني گفت: در اين فضا عطر معنويت حس‌مي‌شود؛ من هم به اميد کسب نورانيت در اين‌جا حاضر شدم. خداوند به شما توفيق عنايت کرده که با کتاب زندگي کنيد. برخي عمر خود را با فلزات بي‌روح٬ چوب٬ خاک و ... زندگي مي‌کنند که البته آن‌ها در جاي خود اهميت دارند. اما شما تمام عمر خود را با کتاب مي‌گذرانيد.

 

او اظهار کرد: کتاب آخرين معجزه خداست که به خاتم انبيا (ص) داده است. در حال حاضر از معجزه عصاي حضرت موسي (ع) و مرده زنده کردن حضرت عيسي (ع) جز نوشته‌ها خبري نيست اما معجزه پيامبر خاتم (ص) با آسمان و زمين ارتباط دارد.

 

رئيس نهاد نمايندگي ولي‌فقيه در دانشگاه‌ها با اشاره به آيه قرآن که خداوند در آن به قلم قسم خورده است٬ بيان کرد: کتابدار مي‌تواند منبع فيض خدا باشد. معيشت شما سخت مي‌گذرد اما شما مي‌توانيد به دل جوانان کتاب‌خوان ورود و گوهرها را شناسايي کنيد.

 

او با بيان اين‌که «گفته کساني که مي‌گويند سطح مطالعه در ايران کم است عميق نيست» اظهار کرد: تبليغ کتاب در ايران خوب نيست .ما چقدر کتاب خوب را در معرض ديد مردم قرار داديم تا ببينيم استقبال مي‌شود يا خير؟ بايد درصد کوچکي از اعتبارات را به تبليغ کتاب اختصاص دهيم. مردم ايران از ساير کشورهايي که سطح بالايي از مطالعه دارند چيزي کم ندارند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان در پايان افزود: پول زيادي براي هديه دادن گل هزينه مي‌کنيم. چه بهتر است در اين زمان عيد هديه دادن کتاب را رواج دهيم و عيدي‌هايمان را لاي کتاب به ديگران بدهيم.

 

عليرضا مختارپور دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور هم در اين مراسم گفت: اين دومين سالي است که مراسم سال‌روز تاسيس نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور برگزار مي‌شود و حالا آرام آرام نهاد به شان خود و کارمندانش رسيده است و اين شان تثبيت مي‌شود. در سالي که گذشت کارهايي انجام شده که همه از آن اطلاع دارند. مهمترين آن‌ها موضوع مغفول‌مانده پرداخت نشدن نيم درصد شهرداري بود که تا حدي حل شده است؛ تا حدي که در اين سال بيش از بودجه اصلي نهاد، از نيم درصد شهرداري درآمد داشتيم. البته اين راه ادامه دارد.

 

دبير کل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي درباره فعاليت‌هاي نهاد درباره کتابداران اظهار کرد: منابع جديد خريداري و نظرسنجي از مردم انجام شد. خوشبختانه امسال نقش کتابداران در انتخاب منابع پررنگ بود و سطح مطالعاتي کتابداران ارتقا پيدا کرد. تا حدي ارتباط بين نهاد و کتابداران قوي بود که حرف آن‌ها با عالي‌ترين سطح تصميم‌گيري ستاد فقط 10 دقيقه فاصله دارد.

 

او ادامه داد: همه ايميل‌ها را خودم باز مي‌کردم. اين اطلاع‌رساني‌ها باعث شد تا مشکلات کتابخانه‌ها در تمام کشور را بفهمم و تا حدي آن‌ها را رفع کنيم. همچنين آزمون 94 کتابخانه‌هاي عمومي کشور يکي از بي‌حاشيه‌ترين آزمون‌ها بود. تمام اين کارها به همت مجموعه صورت گرفت تا امروز بتوانيم بگوييم وضعيت بهتري نسبت به گذشته داريم. البته هنوز نقص‌هايي باقي مانده است.

 

همچنين متوليان معاون پژوهش برنامه‌ريزي و فناوري نهاد کتابخانه‌ها در توضيحات کوتاه و آماري روند داوري نظام پژوهشگران را توضيح داد و گفت: در سال‌هاي قبل دامنه پذيرش آثار کمتر بود. اما امسال اين دامنه گسترده‌تر شد. سال‌هاي گذشته فقط آثار تخصصي و علمي صرف را مي‌پذيرفتند اما امسال آثار تحليلي بسياري هم پذيرفته شد. امسال 660 اثر به ما رسيد که از آن‌ها 259 اثر پذيرفته شد. آثار دريافتي امسال از مجموع سال‌هاي 91 و 93 بيشتر بود،‌ در سال 91 ‌، 73 اثر و در سال 93‌ ‌، 119 اثر رسيده بود.

 

او افزود: از آثار امسال 45 عنوان مقاله منتشرشده در نشريات عمومي. 44 عنوان مقاله منتشرشده در نشريات تخصصي ‌ و 32 عنوان کتاب تاليفي وجود داشت. همه اينها نشان مي‌دهد که ما گنجينه علمي و فرهنگي پرباري کنج کتابخانه‌ها داريم که شناخته نمي‌شوند و خاک مي‌خورند و ما با معرفي آنها امکان استفاده از اين گنجينه را فراهم مي‌کنيم.

 

 

 

در اين مراسم کليپي درباره ۹۱۶ نشست کتاب‌خواني نهاد کتابخانه‌ها پخش شد.

 

همچنين در بخشي از مراسم با حضور عليرضا مختارپور دبير کل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور٬ لاله افتخاري نماينده مجلس و حجت‌الاسلام و المسلمين محمديان از تمبر دوازدهمين سالروز تاسيس نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور رونمايي شد. اين تمبر با همکاري شرکت پست جمهوري اسلامي ايران تهيه شده است.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها