City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مازندران استاني ملي با امکانات محلي/آواز دُهل اينجا خوش نيست (1394/12/19)

نامش مازندران و ديار هميشه بهشت و گردشگرپذير، برندش ملي و بين المللي اما امکانات و زيرساخت‌هايش براي مواجهه با مسافران ميليوني، قديمي، سنتي و اوليه است.
مازندران استاني ملي با امکانات محلي/آواز دُهل اينجا خوش نيست

به گزارش بزنيم بيرون ، زنگ نوروز که به صدا درمي‌آيد تن مازندران بيش از ديگر مناطق مي‌لرزد، چراکه نه زيرساخت‌هايش مهياست و نه امکانات درستي دارد و تداعي‌گر اين مَثل «آواز دهل شنيدن از دور خوش است» است.

مسافران ميليوني مي‌آيند و مي‌روند و سهم استان از خيل گردشگر و مسافر، ترافيک، ناهنجاري، زباله و هزار و يک آسيب ديگر است و اهالي استان مجبورند در خانه‌هايشان حبس شوند تا طعم سفرهاي نوروزي بر مسافرانش خوش آيد.

هتل‌ها و ويلاها که از مدت‌ها قبل رزرو شده‌اند و بيشتر مسافرانش يا ويلا دار هستند و يا اينکه در آستانه عيد يادشان مي‌آيد که در شمال، فاميلي، دوستي و يا آشنايي در حد سلام و عليک دارند و غريبه هاي ديروز، امروز آشنا مي‌شوند تا به بهانه اين دوستي نه‌چندان با پشتوانه، مهمان‌خانه‌هايشان شوند و بعد بگويند تعطيلات را در شمال گذرانده‌ايم.

آژير آمبولانس هاي پايتخت در مازندران

قيمت‌ها از هم‌اينک خيز نوروزي برداشته‌اند و دود اين گراني در سايه نظارت‌هاي ضعيف و مقطعي به چشم بومي‌ها مي‌رود که به‌اصطلاح شهرشان، «گردشگر پذير» شده است. نوروز در شمال به‌ويژه مازندران، خواب نيروهاي خدماتي و رفتگران شهرداري را هم مي‌گيرد و آرزو مي‌کنند کاش نوروز و تعطيلي ۱۳ روزه بهاري از صفحه تقويم حذف شود و با همه اين مصائب، باز کودک مازندراني و شمالي در پايان تعطيلات و در دفتر انشايش مي‌نويسد: بهار و نوروز امسال خيلي خوش گذشت، مهمان داشتيم و حسابي عيد ديدني رفتيم.

قصه نوروز به غصه ديرينه در شهرهاي شمالي تبديل‌شده است چراکه وقتي زيرساخت‌ها نامناسب باشد، ميزبان شرمنده مهمانش مي‌شود

قصه نوروز به غصه ديرينه در شهرهاي شمالي تبديل‌شده است چراکه وقتي زيرساخت‌ها نامناسب باشد، ميزبان شرمنده مهمانش مي‌شود اما قرار است امسال براي نوروز، اتفاقاتي در مازندران رخ دهد تا بخشي از کمبودها و مشکلات براي پذيرايي از مهمانش رفع شود.

قاسم جان بابايي رئيس دانشگاه علوم پزشکي مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: قرار است براي افزايش خدمات‌دهي در بخش سلامت، آژيرهاي آمبولانس‌هاي تهران نيز در استان مازندران نواخته شود و براي ارتقاي خدمات، از آمبولانس‌هاي پايتخت نيز استفاده شود.

وي بابيان اينکه آمبولانس‌هاي موجود استان پاسخگوي نيازها نيست مي‌گويد: در استان ۱۰۰ دستگاه آمبولانس وجود دارد که خدمات درماني پيش بيمارستان ارائه مي‌کنند اما طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، ۲۵ درصد آمبولانس‌هاي خصوصي آماده خدمت مي‌شوند و نيمي از مراکز بهداشتي و درماني که شبانه‌روزي نيستند نيز بايد در ايام نوروزي خدمات‌دهي کنند.

وي آمادگي اعزام بالگرد اورژانس براي ارائه خدمات به مصدومان و بيماران در مواقع لزوم را نيز از ديگر برنامه‌هايي دانست که در تعطيلات اجرايي مي‌شود و ادامه داد: همچنين ۲۳ بيمارستان دانشگاه به شش بلوک درماني تقسيم‌بندي شده‌اند.

پيمايش چندساعته مسيرهاي چند دقيقه اي

راههاي مازندران در هنگام تعطيلات نوروزي براثر ترافيک سنگين قفل مي‌شود و گاه پيمايش مسير دو تا سه‌ساعته تهران – شمال به شبانه‌روز نيز مي رسد و بااين‌حال ۳۰۰ نيروي راهدار با ۲۰۰ دستگاه ماشين‌آلات سنگين عزم جزم کرده‌اند تا به مسافران نوروزي، خدمات دهند.

حيدر نوروزي مديرکل راه و شهرسازي مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: ۳۰۰ نيروي راهدار و حدود ۲۰۰ دستگاه ماشين‌آلات سنگين در راههاي استان وجود دارد اما در قالب طرح نوروزي شمار راهداران به ۵۷۵ نفر افزايش مي‌يابد و در قالب ۳۳ گروه راهداري خدمات‌رساني خواهند کرد.

وي با اشاره به سفر چشمگير مسافران نوروزي به مازندران از طريق محورهاي ارتباطي اصلي نظير کندوان، هراز، سوادکوه و فيروزکوه ادامه مي‌دهد: ايمني لازم براي پيشگيري از خطرات جاده‌اي در دست اقدام است و علاوه بر اين، زيباسازي و پاک‌سازي حريم جاده‌هاي پرتردد در دست برنامه‌ريزي است.

در ايام نوروز، شمار مسافران وارده به مازندران ميليوني مي‌شود و اقامتگاه‌ها و هتل‌هاي مازندران ظرفيت پذيرش اين شمار مسافر را ندارد ازاين‌رو، دستگاه‌هاي ديگري ازجمله آموزش‌وپرورش نيز به کمک مي‌آيند تا بخشي از بار گردشگري را به دوش کشند.

مدارس جور گردشگري را مي کشند

سيد علي قاسمي مديرکل آموزش‌وپرورش مازندران به خبرنگار مهر مي‌گويد: نوروز سال جديد سه هزار و ۴۶۰ کلاس درس در ۴۱۱ مدرسه استان ميزبان مسافران خواهد بود و اين کلاس ها به چهار درجه ويژه، الف، ب و ج تقسيم مي‌شوند.

وي ادامه مي‌دهد: نحوه ثبت‌نام از مسافران نوروزي در ۲۰ درصد مدارس به‌صورت اينترنتي صورت مي‌گيرد و ۴۲ پايگاه پذيرش نيز آماده ارائه خدمات خواهد بود.

در حال حاضر ۲۰ هزار تخت اقامتي در قالب ۲۱۷ واحد اقامتي هتل در مازندران فعاليت دارد که بيش از ۶۰ درصد ظرفيت اين اقامتگاه در ايام غير پيک خالي است و در دوران پيک و سفرهاي تابستاني و نوروزي نيز با مشکلات خاص خود دسته و پنجه نرم مي‌کنند.

در طول سال، ۲۵۰ روز غير پيک مسافر در جامعه هتلداران ثبت‌شده و ۱۰۵ روز  دوران پيک مسافران براي جامعه هتلداران است، متأسفانه در فصول پيک سال، هتل‌هاي غيررسمي از هتل‌هاي رسمي گران‌تر و در فصول غير پيک ارزان‌تر از هتل‌هاي رسمي فعاليت مي‌کنند و اين موضوع متأسفانه باعث مشکلات زيادي براي هتلداران رسمي شده و باعث شده در طول سال بالاي ۶۰ درصد از تخت‌هاي اقامتي رسمي مازندران خالي است.

چادرخوابي مسافران در پارکها

همچنين کمبود مراکز اقامتي از يکسو و گراني نرخ ويلاها و هتل‌ها، مسافران مازندران را در نوروز به حاشيه سواحل يا پارکها و تفرجگاه‌ها براي اقامت مي‌کشاند و امسال قرار است در برخي شهرهاي مازندران از جمله ساري در حاشيه برخي پارکها، محلي براي خواب مسافران نيز در نظر گرفته شود.

عليجان شمشيربند رئيس شوراي شهر ساري در اين زمينه به خبرنگار مهر گفت: ستاد نوروز همانند سال قبل در شهرداري مستقر خواهد شد و اين ستاد بهتر از سال‌هاي قبل برنامه‌ريزي براي استقبال و پذيرايي از مسافران خواهد کرد.

رئيس شوراي شهر ساري اعلام کرد: گل‌کاري فضاي سبز و نصب المان‌هاي متناسب با نوروز در سطح شهر از اقداماتي است که در آستانه نوروز در شهر انجام مي‌شود، همچنين  چادرهاي راهنماي مسافران در ورودي و خروج شهر برپا مي‌شود و علاوه بر اين براي اقامت مسافران در برخي پارک‌ها نيز برنامه‌ريزي مي‌شود.

وي با عنوان اينکه ساري درگذشته محل اقامت مسافران نبوده است گفت: امسال خوشبختانه ستاد نوروزي فعال‌تر مي‌شود.

درحالي‌که انبوه مسافران نوروزي به مازندران سفر مي‌کنند اما برخي مناطق ازجمله بهشهر از داشتن يک هتل نيز براي اسکان مسافران محروم است

درحالي‌که انبوه مسافران نوروزي به مازندران سفر مي‌کنند اما برخي مناطق ازجمله بهشهر از داشتن يک هتل نيز براي اسکان مسافران محروم است و فرماندار اين شهرستان مي‌گويد: هتل و مهمان‌پذيري براي اسکان مسافران در بهشهر نداريم و تنها هتل اين منطقه ۴۰ کيلومتر از شهر فاصله دارد.

خالق سجادي با انتقاد از وضعيت نداشتن هتل يا مهمان‌پذير افزود: نيازمند ورود سرمايه‌گذاران در بخش هتل و مهمان‌پذير هستيم و در شرايط فعلي و باوجوداينکه هتلي در شهر نيست وظيفه آموزش‌وپرورش براي اسکان مسافران نوروزي بسيار سنگين است.

سجادي گفت: بايد امکانات و زيرساخت‌هاي اسکان مسافران و پذيرش آنان در شهرستان فراهم شود و در اين راستا اميدواريم همه دستگاه‌ها به کمک ما شتافته و هلال‌احمر و دستگاه‌هاي متولي ويژه در اين راستا وارد شوند.

اين کمبود درحالي است که دلاور بزرگ نيا مديرکل ميراث فرهنگي مازندران با تأکيد بر اينکه ميزان تخت اقامتگاه‌هاي مازندران نسبت به مشابه سال گذشته پنج درصد افزايش‌يافته است، ظرفيت اقامتگاه‌هاي استان را ۷۷۰ هزار نفر شب اقامت بيان مي‌کند.

وي با اشاره به حضور ۱۰ ميليون و ۴۵۰ هزار نفر شب اقامت مسافران در ايام تعطيلات نوروز در مازندران ادامه مي‌دهد: دو ميليون نفر شب مسافر در روستاهاي مازندران در ايام نوروز سال ۹۴ اقامت کردند.

بااين‌حال استاندار مازندران در جلسه ستاد اجرايي خدمات سفر استان بر مديريت همه‌جانبه بازار در ارائه اجناس و قيمت‌ها از سوي دستگاه‌هاي مسئول تأکيد کرد و افزود: با توجه به اين‌که ۵۰ تا ۶۰ درصد درآمد استان از محل گردشگري به دست مي‌آيد، بايد سازوکار و شيوه‌هايي مطلوب براي  رونق اقتصادي، کسب درآمد و تقويت فضاي کسب‌وکار از فرصت گردشگري در استان تعريف شود.

ربيع فلاح جلودار به مشکلات موجود در ارائه خدمات بهداشتي و درماني به مسافران و گردشگران در اين ايام اشاره کرد و يادآور شد: همه ظرفيت‌ها در شهرهاي استان در اين راستا در تعطيلات نوروز ۹۴ پاي‌کار بيايند.

باز نوروز از راه مي‌رسد و نواي ويلا ويلا در حاشيه راهها، ورودي شهرها و روستاهاي استان طنين‌انداز مي‌شود و انبوه مسافران و زيرساخت‌هاي ضعيف و ناکافي، هم مسافران و هم بومي‌ها را از نحوه برنامه‌ريزي‌ها و کمبودها ناراضي مي‌کند.

به نظر مي‌رسد تقويت زيرساخت‌هاي مازندران و تأمين بودجه و امکانات ملي براي خدمات‌رساني به مسافران ملي در مازندران ضروري است چراکه خدمات ملي، امکانات ملي نياز دارد نه محلي.


نویسنده : علیرضا نوری کجوریان
منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها