City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ورامين کهن چشم‌انتظار گردشگران/۲۵۰ اثر تاريخي و گردشگري (1394/12/20)

منطقه ورامين بيش از ۲۵۰ اثر تاريخي، فرهنگي، هنري، مذهبي و گردشگري را در خود جاي‌داده و يکي از کهن‌ترين مناطق تاريخي در استان تهران محسوب مي‌شود.
ورامين کهن چشم‌انتظار گردشگران/۲۵۰ اثر تاريخي و گردشگري

به گزارش بزنيم بيرون ، منطقه ورامين را بايد يکي از کهن‌ترين و باسابقه‌ترين مناطق استان تهران دانست که آثار متعدد تاريخي، گردشگري و مذهبي در اين شهرستان، گواه غناي فرهنگي ورامين است.

ورامين به دليل هم‌جواري با پايتخت با پديده مهاجرپذيري مواجه بوده و اقوام و طوايف مختلفي را در خود جاي‌داده است، اقوامي که به‌خوبي در کنار يکديگر زندگي مي‌کنند.

وجود ۲۵۰ اثر تاريخي و فرهنگي در ورامين

تاجيک‌ها، لرها، بلوچ‌ها، کردها، اليکايي‌ها، شاهسون‌ها، ترکمن‌ها و طوايف ديگر در ورامين حضور پررنگي دارند و اين نشان‌دهنده وجود قابليت‌هاي فرهنگي و تاريخي در اين ديار است.

ثبت ملي ۸۰ اثر تاريخي در ورامين

برخي از منطقه ورامين آثار در کشور منحصربه‌فرد بوده و حتي در قاره کهن نيز شناخته‌شده هستند. اهميت برخي از آثار تاريخي ورامين سبب شده تا اين آثار به ثبت ملي برسد، به‌طوري‌که بر اساس آمارهاي ارائه‌شده، حدود ۸۰ اثر در منطقه ورامين به ثبت ملي رسيده است.

عليرغم وجود استعدادها و ظرفيت‌هاي بالاي فرهنگي و گردشگري در شهرستان ورامين، اين منطقه هنوز به جايگاه واقعي خود در اين عرصه نرسيده است که اين امر نيازمند برنامه‌ريزي و مشارکت تمامي دستگاه‌ها و نهادهاي مسئول است.

زيرساخت‌هايي که نيازمند توجه جدي است

امروز زيرساخت‌هاي گردشگري در ورامين نسبت به برخي از مناطق و شهرهاي استان تهران از وضعيت پايين‌تري برخوردار است، زيرساخت‌هايي که مي‌تواند به صنعت گردشگري ورامين رونق فراواني دهد.

امروز کارشناسان معتقدند که صنعت گردشگري مي‌تواند در منطقه ورامين، سودآور بوده و علاوه بر رونق و رشد اقتصادي در منطقه، زمينه اشتغال براي جوانان بسياري را فراهم کند.

ايام نوروز و تعطيلات نوروزي، بهترين فرصت براي شناخت آثار تاريخي و گردشگري شهرستان ورامين است و در اين عرصه بايد همه مسئولان و متوليان امر به رسالت و وظيفه خود عمل کنند.

تمهيدات انديشيده شده براي جذب مسافران نوروزي در ورامين

علي حيدريان شهردار ورامين در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرستان ورامين از ظرفيت‌هاي بالاي فرهنگي و تاريخي برخوردار بوده و آثار مهم گردشگري را در خود جاي‌داده است.

وي افزود: روزهاي ابتداي سال و تعطيلات نوروزي بايد زمينه معرفي اين آثار را به مردم شهرستان ورامين و استان تهران و حتي سراسر کشور فراهم کند.

حيدريان ادامه داد: هتل‌ها و برخي از مدارس شهرستان ورامين آمادگي پذيرايي از مسافران و گردشگران رادارند و تمهيداتي در اين زمينه در نظر گرفته‌شده است.

شهردار ورامين اضافه کرد: با همکاري و تعامل با نيروي انتظامي، ميراث فرهنگي و گردشگري، هلال‌احمر و ساير ارگان‌ها و دستگاه‌هاي مسئول، برنامه‌هاي ويژه‌اي در ايام نوروز براي جذب مسافران نوروزي در نظر گرفته‌شده است.

وي عنوان کرد: تلاش شده تا بروشورهاي معرفي شهرستان ورامين و جاذبه‌هاي گردشگري آن در اختيار مسافران قرار بگيرد و با برپايي ايستگاه‌هاي نوروزي زمينه خدمت‌رساني به گردشگران فراهم شود.

قطعاً در يک گزارش نمي‌توان همه ظرفيت‌ها و آثار تاريخي، فرهنگي و گردشگري شهرستان ورامين را معرفي کرد اما تلاش شده تا مهم‌ترين و شناخته‌شده‌ترين آثار اين منطقه براي علاقه‌مندان به حوزه گردشگري معرفي شود.

مسجد جامع ورامين

مسجد جامع ورامين را بايد يکي از شناخته‌شده‌ترين آثار مذهبي و تاريخي در استان تهران دانست که در طول سال پذيراي گردشگران داخلي و حتي خارجي است.

مسجد جامع ورامين که در برخي از ايام سال، نماز جمعه نيز در اين مکان اقامه مي‌شود، سند دين‌داري و تشيع مردم اين منطقه در قرون گذشته به‌حساب مي‌آيد.

به گفته برخي از کارشناسان، مسجد جامع ورامين يکي از مساجد قديمي و کهن در قاره آسيا بوده و حتي در ميان ۱۵۲ اثر برتر کشور شناخته‌شده است که مي‌تواند در جذب گردشگر داخلي و خارجي در منطقه بسيار مؤثر باشد.

بناي زيبا و هنر معماري ايراني-اسلامي در مسجد جامع ورامين، چشم هر بيننده‌اي را به خود خيره مي‌کند، اثري که در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملي رسيد و جز آثار تاريخي ملي ايران قرار گرفت.

امامزاده يحيي(ع) ورامين

امامزاده يحيي(ع) ورامين يکي از امامزادگان کهن در اين منطقه محسوب شده که داراي شجره‌نامه قطعي بوده است و همواره مردم با حضور در اين بارگاه مطهر، حاجات خود را مي‌گيرند.

اگرچه امامزاده يحيي(ع) جز آثار تاريخي و مذهبي برتر شهرستان ورامين محسوب مي‌شود اما هنوز به جايگاه واقعي خود نرسيده و نيازمند توجه جدي‌تر مسئولان و ارتقاي زيرساخت‌ها و امکانات رفاهي و گردشگري است.

بناي امامزاده يحيي(ع) به سال ۷۰۷ هجري بازمي‌گردد که در درون آن، هشت دريچه مشبک قرار دارد و جز آثار تاريخي فاخر در ورامين به‌حساب مي‌آيد.

امامزاده حسين رضا(ع)، کوکب الدين، عبدالله(ع)، شاهزاده محمد، امامزاده سيد فتح‌الله نيز از ديگر امامزادگان شاخص در شهرستان ورامين محسوب مي‌شوند که شهداي انقلاب اسلامي را در خود جاي‌داده و همواره در طول سال ميزبان هزاران عاشق و دلباخته فرهنگ شهيد و شهادت است.

برج علا الدوله؛ اوج هنر معماري در ورامين

برج علاءالدوله نيز ازجمله آثار تاريخي و فاخر در شهرستان ورامين محسوب مي‌شود که در سال ۶۰۸ هجري ساخته و اکنون نيز مانند نگيني در ورامين مي‌درخشد.

اهميت برج علاءالدوله به حدي است که در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملي رسيد و به‌عنوان يکي از آثار مهم ملي ايران در فهرست قرار گرفت.

به عقيده کارشناسان، شکل و شمايل برج علاءالدوله و جذابيت فرهنگي و تاريخي آن، مي‌تواند زمينه جذب گردشگران را فراهم کند و اين مهم بايد موردتوجه مسئولان قرار بگيرد.

در اين اثر فاخر هنري و فرهنگي، کاشي‌کاري و آجرکاري به‌صورت همزمان استفاده‌شده که بر جذابيت اثر مي‌افزايد.

کاروانسراهاي متعدد در ورامين

در ورامين کاروانسراهاي متعددي نظير دير گچين و قصر بهرام وجود دارد که مي‌تواند در زمينه جذب گردشگران داخلي و خارجي مؤثر باشد.

در کاروانسراي دير گچين  علاوه بر ۱۴۰ اتاق براي مسافران، آسياب، مسجد و ساختماني هشت‌ضلعي براي اقامت خواص وجود دارد که مي‌تواند موردتوجه قرار بگيرد.

به هر ترتيب منطقه ورامين باوجود آثار تاريخي، فرهنگي و گردشگري فراوان، نيازمند توجه جدي است، منطقه‌اي که مي‌تواند در صنعت گردشگري فعال‌شده و به موفقيت‌هاي بزرگي در اين عرصه سودآور برسد.


نویسنده : محمد رضا حیدری
منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها