City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

5 ساعت از تهران تا سومين مسجد قديمي ايران + تصاوير (1394/12/23)

از تهران تا سومين مسجد قديمي ايران، حدود 5 ساعت راه است؛ مسجدي با تک مناره‌اي آجري و منبري منبت کاري شده به قدمت 700 سال که در ساخت آن حتي يک ميخ هم به کار نرفته است.
  5 ساعت از تهران تا سومين مسجد قديمي ايران + تصاوير

به گزارش بزنيم بيرون ، نائين کمتر از دو ساعت از شهر اصفهان فاصله دارد، اما سفر به شهري با قدمتي نزديک به سه هزار سال، مي‌ارزد به خريدن رنج ساعت‌ها رانندگي در جاده‌هاي کويري.

 

مسجد جامع نائين اولين اثر تاريخي شهر است که با مناره‌اي به ارتفاع 28 متر، رفيع‌ترين ساختمان شهر به نظر مي‌آيد. در کتاب‌هاي معماري اسلامي، مسجد "فهرج" کرمان نخستين مسجد قديمي ايران به شمار مي‌آيد و پس از آن، "تاريخانه" دامغان است، مسجد نائين رتبه سوم را از حيث قدمت به خود اختصاص داده است.

 

اين مسجد که معماري مناطق مرکزي ايران در آن نمود عيني دارد، در قرون دوم تا چهارم هجري، تقريبا يک‌هزار تا يک‌هزار و 200 سال پيش ساخته شده است. گچ‌بري محراب و ستون‌هاي اطراف آن، ويژگي خاص اين مسجد به شمار مي‌آيد که در ساخت آن از مسجد پيامبر (ص) در مدينه الگوبرداري شده است.

 

گچ‌بري‌هاي مسجد جامع نائين را با گچ‌بري‌هاي مسجد سامره در عراق قابل مقايسه دانسته‌اند که از گچ‌بري‌هاي قبل از اسلام نيز تاثير گرفته، به طوريکه موتيف‌ها و نقش مايه‌هاي به کار رفته در تزئينات اين مسجد، در کاخ‌هاي پيش از اسلام هم مشاهده مي‌شود، مانند گل‌هاي لوتوس (نيلوفر آبي يا سوسن شرقي) و گل‌هاي 12 پري که در اطراف طاق و ستون‌ها نقش بسته است، جز اين ساير نقوش، گياهي و هندسي و در اندازه هايي کوچک هستند.

 

گچ‌بري‌هاي مسجد جامع نائين با قدمت هزار ساله‌اي که دارد تا حد زيادي از گزند تخريب در امان مانده است، آنچنان که مدير ميراث فرهنگي و گردشگري اين شهر مي‌گويد؛ جز استحکام‌بخشي، اقدام ديگري براي حفاظت از اين ستون‌ها و محراب مسجد، صورت نگرفته است.

 

با اين حال در ديوارهاي گچي مسجد، دست نوشته‌هايي حتي به نستعليق ديده مي‌شود که يادگار دست بشر امروز است. آثاري که آنقدر محکم بر دل ديوار حک شده که به گچ‌بري شباهت پيدا کرده. قدمت برخي از آن ها بيشتر از نيم قرن است.

 

قدمت اين مسجد در کتيبه‌اي کوفي بالاي محراب، که به خط مُشَجر نوشته شده، کاملا مسجل است. در اين کتيبه، آياتي از سوره نمل و توبه نگارش شده است.

 

در کنار محراب مسجد جامع نائين با آن گچ‌بري‌هاي ظريف، منبري ديده مي‌شود که از نظر منبت‌کاري حائز اهميت است، براساس کتيبه‌اي که سمت چپ اين منبر نصب شده، قدمت آن به 700 سال مي‌رسد. در ساخت اين منبر که چوب آن ساج و عناب است، حتي يک ميخ بکار نرفته و از تکنيک کام و زبانه يا چفت و بست استفاده شده است.

 

در کتيبه نوشته شده: منبر توسط استاد "شاه محمود کرماني" ساخته شده و ملک التجار نيز واقف آن بوده است.

 

در کل فقط سه نمونه از اين منبر وجود دارد، يکي در مسجد جامع نائين، ديگري در گوهرشاد مشهد و سومي در مسجد امويان دمشق سوريه است.

 

در حياط مسجد که با آجر کفپوش شده، سنگ‌هاي "آلاباستر"ي ديده مي‌شود که حکم پنجره نور رسان را به زيرزمين مسجد دارد که گمان مي‌رود، آن زيرزمين دستکند، نيايشگاهي مربوط به دوران پيش از اسلام باشد.

 

از حياط مسجد مي‌توان به "پاياب" رسيد، جايي که قنات از آن گذر مي‌کرد. پاياب‌ها در قسمت زيرين بيشتر خانه‌هاي مرکز ايران، مخصوصا آنهايي که تمول مالي داشتند ساخته مي‌شد، جايي که قنات از آن مي‌گذشت. قنات در زندگي مردم اين ناحيه، موضوعي بسيار مهم بود.

 

مسجد جامع نائين روي آتشکده‌اي متروک مانده از دوران ساساني ساخته شده، اما طبقه زيرين آن از يک دوره مذهبي تاريخي ديگر حکايت دارد. معماري زيرزمين مسجد جامع نائين گوياي وجود نيايشگاهي پيش از زرتشت است، سالني تاريک که سنگ‌هاي آلاباستر کار گذاشته در سقف، تنها منشاء تامين‌کننده نور آن است. تخمين زده مي‌شود اين قسمت بنا، حدود دو هزار سال قدمت داشته باشد.

 

در بيرون مسجد، يکي از زيباترين مقرنس کاري هاي اوايل دوران اسلامي را نيز مي توان شاهد بود.

 

با پشت سر گذاشتن سومين مسجد قديمي ايران، راه به بافت تاريخي نائين باز مي‌شود، شهري با بادگيرهاي نيمه مرمت شده، خانه‌ها و بازار سرپوشيده نيمه متروک، عمارت قاجاري پيرنيا که موزه مردم‌شناسي شده و محله قديمي دکتر حسين فاطمي، يار مصدق.

 

گزارش از خبرنگار ايسنا: سميه حسنلو

 

انتهاي پيام

 

مسجد جامع نائين

 

مناره آجري مسجد نائين با 28 متر ارتفاع

 

گچبري هاي مسجد جامع نائين

 

تخريب تدريجي مسجد جامع نائين

 

ونداليسم در مسجد جامع نائين

 

خوشنويسي بر ديوارهاي هزار ساله

 

محراب جديد مسجد

 

محراب قديمي مسجد

 

آجرکاري ستون هاي بيروني

 

پاياب (محل گذر قنات)

 

نيايشگاه پيش از زرتشت، طبقه زيرين مسجد

 

مسجد جامع نائين

 

حياط مسجد جامع نائين

 

مقرنس کاري بر ديوارهاي آجري مسجد

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها