City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

راه فرار از هزينه‌ي بالاي رومينگ در سفر خارجي (1394/12/23)

برخي از مشترکان تلفن همراه پس از انجام سفرهاي خارجي با مشکلات مختلفي در هزينه مربوط به تلفن همراه خود مواجه شده و گاهي قبض‌هاي ميليوني دريافت مي‌کنند. اما براي جلوگيري از اين مشکلات چه بايد کرد؟
راه فرار از هزينه‌ي بالاي رومينگ در سفر خارجي

به گزارش بزنيم بيرون ، معمولا پيش از هر سفر اين جمله را از سوي افراد مختلف مي ‌شنويم که مي‌گويند «رسيدي تماس بگير!» حال اگر اين سفر داخلي باشد، مشکلي در برقراري تماس نيست؛ اما در سفرهاي خارج از کشور، گاهي تماس گرفتن به آساني آنچه فکر مي کنيم نيست.

ممکن است ساعتها طول بکشد تا به تلفن يا اينترنت دسترسي پيدا کنيم و گاهي هم هزينه آنقدر بالاست که ترجيح مي دهيم قيد تماس را بزنيم. در چنين شرايطي چه بايد کرد؟ شايد يکي از راهکارهايي که افراد در اين زمينه انتخاب مي ‌کنند استفاده از سيم کارت وطني و پرداخت هزينه رومينگ باشد.

بر همين اساس با توجه به نزديک شدن تعطيلات عيد و سفرهاي نوروزي، افراد ممکن است براي تماس با ايران سيم کارت کشور مقصد را تهيه کرده يا از سيم‌کارت ايراني خود استفاده کنند. البته پيش از اين سفرها لازم است حتما اطلاعاتي درباره شرايط رومينگ داشته باشند تا از ضررهاي ميليوني احتمالي جلوگيري کنند.

 

رومينگ بين الملل چيست؟

برخي بر اين باورند که به محض ورود به کشورهاي ديگر، هزينه رومينگ براي سيم‌کارت آنها در نظر گرفته مي شود، اما اين طور نيست. رومينگ يعني امکان استفاده از تلفن همراه براي ارسال يا دريافت تماس، ديتا و پيامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافيايي تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا و استفاده از شبکه هاي تلفن همراه کشور مقصد. پس زماني که مشترکي از يکي از سرويس هاي مذکور استفاده مي کند، هزينه رومينگ براي او محاسبه خواهد شد.

 

نکات مهم در استفاده از رومينگ در تعطيلات نوروز

اما اگر شما تصميم گرفتيد در سفرهاي خارجي نوروزي با سيم‌کارت شخصي خودتان با داخل کشور ارتباط برقرار کنيد، بايد مطمئن شويد که سيم‌کارت ايراني شما با کشور مقصد داراي توافقنامه رومينگ است يا خير؟ در ارتباط با مشترکان اپراتور اول تلفن همراه يا همراه اول سرويس رومينگ براي تمامي سيم‌کارتهاي دايري قديم همراه اول، فعال است و نيازي به فعال سازي مجدد نيست.

مشترکين سيم کارتهاي دائمي دايري جديد که از مرداد 1392 به بعد سيم کارت خود را تهيه کرده اند هم بايد در اين خصوص به دفاتر خدمات ارتباطي مراجعه کنند.

سيم کارتهاي دائمي با پيش شماره ۹۱۰ فاقد سرويس رومينگ هستند و با پرداخت قبضي با حداقل ۲ ميليون ريال در دفاتر خدمات ارتباطي مي توان رومينگ آن را فعال کرد.

براي سيم کارت اعتباري همراه اول هم مي توان از رومينگ اعتباري همراه اول در ۲۸ کشور از طريق ۴۶ اپراتور استفاده کرد.

 

در اين ميان از جمله مزاياي مهم استفاده از سيم کارتهاي اعتباري، امکان کنترل هزينه آن با توجه به اطلاع از ميزان شارژ سيم کارت است که در صورت اتمام شارژ تلفن همراه نيز امکان انتقال شارژ از ايران توسط بستگان وجود دارد.

 

اين امر در سفرهاي زيارتي به عراق براي زائراني که به دليل کهولت سن توانايي تهيه شارژ و يا وارد کردن کد هاي فعال سازي در گوشي خود را ندارند بسيار حائز اهميت است.

 

براي سيم کارت ايرانسل هم، لازم است مشترکان جهت استفاده از سرويس رومينگ، صورتحساب هاي قبلي خود را به طور کامل پرداخت کرده و مبلغ ۸ ميليون ريال سپرده رومينگ را نيز پرداخت کنند.

 

نکته مهم در استفاده از سرويس رومينگ اين است که هزينه مکالمات بر مبناي دقيقه محاسبه مي شود، يعني براي مکالمات کمتر از ۶۰ ثانيه، هزينه يک دقيقه مکالمه و براي مکالمات کمتر از ۱۲۰ ثانيه هزينه دو دقيقه مکالمه و محاسبه مي شود، پس بهتر است دقايق مکالمات خود را کامل کنيد و بعد از پايان مکالمه با زدن دکمه قطع تلفن، از قطع مکالمه خود اطمينان حاصل کنيد تا متحمل هزينه ناشي از عدم قطع ارتباط نشويد.

 

براي اطلاع از تعرفه‌هاي رومينگ همراه اول در کشور مورد نظر مي توانيد با ۹۹۹۰ تماس بگيريد. همچنين مي توانيد متن «نام يا کد کشور بدون صفر» به ۸۰۷۰ و يا متن «R، نام يا کد کشور بدون صفر» به ۹۹۰۰۰۹ را پيامک کنيد.

 

براي اطلاع از تعرفه هاي رومينگ ايرانسل هم مي‌توانيد با ارسال نام فارسي يا انگليسي کشور مقصد به 555، از تعرفه هاي رومينگ در کشور مورد نظر مطلع شويد.

براي استفاده از تخفيف‌هاي ويژه رومينگ اپراتورها به ويژه براي کشورهايي مثل ترکيه، امارات، ارمنستان، آذربايجان و... که مقصد بسياري از سفرهاي نوروزي است، مي توانيد به پرتال اپراتور خود مراجعه کنيد.

در آستانه‌ي فرارسيدن تعطيلات نوروز 95 و امکان سفر هموطنان به خارج از کشور، مشترکين رايتل نيز همچون مشترکان ساير اپراتورهاي تلفن همراه امکان خواهند داشت که سيم کارت خود را در کشور مقصد طرف قرارداد رومينگ بين الملل رايتل نيز همراه داشته باشند و از خدمات و سرويس‌هاي اپراتور خود در آن کشور نيز بهره مند شوند.

رايتل در حال حاضر با 48 کشور دنيا و 55 اپراتور قرارداد رومينگ دارد و مشترکين رايتل ميتوانند در اين 48 کشور از تمامي سرويسهاي رايتل ( تماس صوتي، پيامک و اينترنت ) نيز استفاده کنند.

همچنين رايتل به مناسبت فرا رسيدن نوروز و افزايش سفرها تدبيري انديشيده است تا مشترکين اين اپراتور جهت برقراري ارتباطات مقرون به صرفه و بدون نياز به خريد سيم کارت در کشورهايي که مسافر بيشتري دارد از جمله امارات، ارمنستان، آذربايجان، سوئد، ترکيه، فرانسه، ايتاليا، هند و ايالت متحده از تخفيفهاي ويژه‌اي برخوردار شوند که اطلاع رساني کامل در اين خصوص در روزهاي پاياني سال و در وب سايت رايتل صورت خواهد گرفت.

 

 

مراقب نقاط همپوشاني باشيد!

اما اگر از آن دسته از هموطناني هستيد که براي تعطيلات نوروز به نقاط مرزي سفر مي کنيد، حواستان باشد به علت همپوشاني، از سرويس رومينگ بين الملل استفاده نکنيد. در نقاط مرزي به علت پوشش آنتن شبکه هاي تلفن همراه کشورهاي همسايه، همواره احتمال انجام مکالمه در داخل کشور از طريق شبکه آنها وجود دارد.

 

به همين دليل در هنگام سفر به اين مناطق، از داشتن آنتن شبکه اپراتوري تلفن همراه اول (IR – TCI) يا (IR – MCI) و يا (۴۳۲۱۱) و براي اپراتور ايرانسل (MTNIrancell) اطمينان پيدا کرده و سپس براي برقراري تماس اقدام کنيد. در صورت برقراري ارتباط از طريق شبکه تلفن همراه کشورهاي همسايه هزينه هاي رومينگ بين الملل مطابق با تعرفه آن کشور محاسبه خواهد شد.

 

زابل و بازارچه مرزي تايباد با کشور افغانستان، آستارا با کشور آذربايجان، شهرهاي استان آذربايجان غربي با کشورهاي ارمنستان و ترکيه، شهرهاي مرزي استان کردستان با کشورهاي عراق و ترکيه، منطقه فاو و روستاهاي اطراف با کشورهاي عراق و کويت، شلمچه با کشور عراق و جزاير خليج فارس (در صورت استفاده از شناور) با کشور امارات نقاطي هستند که با اپراتورهاي کشورهاي همسايه همپوشاني دارند.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها