City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستاهاي خراسان رضوي، آميختگي هنر، طبيعت و تاريخ (1394/12/23)

روستاهاي خراسان رضوي با آميختگي هنر، طبيعت و تاريخ جايگاه والايي در گردشگري روستايي به عنوان يکي از پرجاذبه ترين انواع گردشگري دارند.
 روستاهاي خراسان رضوي، آميختگي هنر، طبيعت و تاريخ

به گزارش بزنيم بيرون ، در دنياي پيشرفته و صنعتي امروز و در گير و دار زندگي شهرنشيني، روح و وجود انساني هنوز در پي آرامش و فضاها و مکان هايي گرم و توام با انرژي هاي مثبت است؛ همان انرژي و آرامشي که در دل طبيعت و زندگي هاي ساده موج مي زند.
در ميان شلوغي شهرها و انبوه رفت و آمد ها و عجله در زندگي روزانه هنوز روستاها مامني براي زندگي آرام، ساده و دلنشين هستند؛ هنوز خانه هاي کاهگلي، درهاي چوبي کلون دار، صداي باد در ميان برگ ها و شاخه هاي درختان، کوچه هاي سربالايي، خاکي و ناهموار، روستائياني که از کار و کوشش باز نمي ايستند، مزه کشک و ماست و دوغ محلي و گرمي نان روستايي همه و همه روح آدمي را مي نوازد و قلبش را آرامش مي بخشد.
هنوز روستاهاي بيشماري هستند که طبيعت بکر و دست نخورده اي دارند و زنانش با دستان هنرمند خود دست دوزي ها، صنايع دستي و هنرهاي بي شماري را خلق مي کنند .
در ميان انواع گردشگري در شهرهاي بزرگ و مناطق کهني که در دل خود داستان هاي عظيم و نام آوري را جاي داده اند، امروزه روستاها نيز به مقاصدي جذاب و مطلوب براي گردشگران بدل شده است.
گردشگري روستايي در دنياي امروز يکي از بخشهاي مهم فعاليت هاي اقتصادي محسوب مي شود، اين فعاليت مهم اقتصادي از ديدگاه هاي مختلف مورد توجه قرار گرفته است.
برخي آن را به عنوان بخشي از بازار گردشگري مي شناسند و عده اي نيز آن را سياستي براي توسعه روستايي قلمداد مي کنند.
به گفته متوليان عرصه گردشگري در دهه پاياني قرن بيستم بسياري از برنامه ريزان اجتماعي ـ اقتصادي در کشورهاي اروپايي گردشگري را روشي مطمئن با چشم اندازي بسيار روشن براي توسعه روستاها بويژه محرومترين آنها معرفي کرده اند.
بر اين اساس مطالعات انجام شده در کشورهاي فرانسه، اتريش، سوئيس، انگلستان، ايرلند، تايلند و ژاپن نشان مي دهد که گردشگري روستايي به سرعت در اقتصاد روستايي رشد کرده و مکمل فعاليتهاي کشاورزي شده است.
ماهيت صنعت گردشگري ايجاد اشتغال و درآمد، متنوع سازي اقتصاد، مشارکت اجتماعي و استفاده از منابع محلي است.
از آنجا که بخش اعظم مشکلات عقب ماندگي و توسعه نيافتگي روستايي نيز به فقدان اين صنعت برمي گردد، گردشگري روستايي با حل مسائل و مشکلات مزبور مي تواند به توسعه روستايي کمک کند.
مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي در اين باره گفت: در دنياي کنوني گردشگري روستايي به جايگاه مهم و داراي اهميتي دست يافته است.
حسين زارع صفت افزود: حفظ هويت روستا، هم داستاني با طبيعت و توسعه روستا در ابعاد مختلف در عين حفظ داشته ها و جذابيت هاي محلي از جمله تاثيرات مهم گردشگري روستايي است.
وي با اشاره به اينکه انسان هر چه به زندگي شهري نزديک مي شود از طبيعت فاصله مي گيرد، اظهار کرد: در گردشگري روستايي طبيعت خود را نشان مي دهد و آنجاست که انسان دوستي با طبيعت را بيش از گذشته حس مي کند.
وي بيان کرد: توسعه روستا، افزايش گردش نقدينگي و رشد اقتصادي روستا، افزايش اشتغال در روستا و نيز بهره برداري مثبت از داشته هاي روستايي از جمله فروش محصولات محلي ، توليدات کشاورزي و صنايع دستي از ديگر آثار گردشگري روستايي است.
وي با اشاره به اينکه معيشت در روستا از مشکلات موجود است افزود: علاوه بر اينکه گردشگري روستايي در افزايش سطح معيشت روستائيان موثر است مي تواند موجب افزايش تعلق خاطر به محله و روستا شود.
زارع صفت اظهار کرد: در اين بين تقويت هويت محلي که در نهايت منجر به تقويت هويت ملي هم مي شود در گردشگري روستايي رقم مي خورد.
وي گفت: علاوه براين گردشگران با حضور در روستا علاوه بربهره مندي از نعمات و جذابيت هاي فراوان با تاريخ و حافظه تاريخي هر منطقه و روستا نيز آشنا مي شوند.
وي با اشاره به اينکه توسعه بوم گردي و گردشگري روستايي به طور برنامه ريزي شده در دستور کار است افزود: توسعه گردشگري محلي و روستايي در استان در حال رونق است و براي ايام نوروز نيز با برگزاري آيين ها، نمايشگاه هاي عرضه صنايع دستي و برنامه هاي متنوع گردشگران را به حضور در روستاهاي هدف گردشگري تشويق مي کنيم.
معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي نيز گفت: هم اکنون 38 روستاي هدف گردشگري در اين استان به منظور توسعه بوم گردي مورد توجه قرار دارند.
سيد جواد موسوي اظهار کرد: بر اين اساس با هدف توسعه صنعت گردشگري و ظرفيت هاي بوم گردي، روستاها مي توانند نقش مهمي ايفا کنند.
وي افزود: اين استان با سه هزار و 340 روستا داراي 38 روستاي هدف گردشگري شناخته شده است که مي توانند از جايگاه مناسبي براي ايجاد اقامتگاههاي بوم گردي برخوردار باشند.
معاون اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي اظهار کرد: وجود آثار تاريخي و مذهبي، صنايع دستي خاص و بومي، راههاي ارتباطي مناسب، معماري بومي و سيماي منطقه از جمله شاخصهاي ايجاد اقامتگاههاي بوم گردي هستند.
وي ادامه داد: ايجاد و توسعه اقامتگاههاي بوم گردي مي تواند تعامل با محيط زيست طبيعي و جامعه روستايي و نيز آشنايي با نوع زندگي و فرهنگ منطقه را بدون صدمه به محيط طبيعي براي گردشگران فراهم کند.
موسوي گفت: در اين راستا آماده سازي جوامع روستايي و فراهم کردن امکانات لازم جهت پذيرش گردشگر با آموزش هاي لازم در روستاهاي هدف، از جمله موارد مورد نظر است.
وي افزود: توسعه در اين بخش از صنعت گردشگري مي تواند ايجاد اشتغال و کارآفريني در بخش روستايي را رقم زند و باعث بالا بردن سطح درآمد جوامع روستايي شود و نيز از مهاجرت روستاييان جلوگيري کند.
وي اظهار کرد: از جمله روستاهاي هدف گردشگري در خراسان رضوي مي توان به روستاهاي داراي اولويت مانند بوژان، مزينان، ديزباد عليا، زعفرانيه و شمخال و ديگر روستاها مانند اخلمد، ابرده سفلي، باغستان، بار، بزد، بزنگان و دهبار اشاره کرد.
خراسان رضوي مقصد حدود نيمي از گردشگران خارجي ورودي به ايران است و کلانشهر مشهد به عنوان دومين کلانشهر مذهبي جهان با بيش از 250 هزار نفر ظرفيت اقامت موقت و دائم سالانه ميزبان ميليونها گردشگر داخلي و خارجي است و مي تواند موفقيت چشمگيري در توسعه گردشگري روستايي داشته باشد.


منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها