City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سمنان و مهديشهر، دو شهر با دو طبيعت متفاوت (1394/12/25)

با طي کمتر از 20 دقيقه از سمنان تا مهديشهر مي‌توانيد دو مکان با آب و هوا و طبيعت کاملاً متفاوت را تجربه کنيد، به طوري‌که حتي مي‌توانيد شاهد اختلاف دماي قابل توجه و گاه بيش از 10 درجه باشيد. اين بخشي از شگفتي‌هاي استان چهار فصل سمنان است.
  سمنان و مهديشهر، دو شهر با دو طبيعت متفاوت

به گزارش بزنيم بيرون ، جداي از تاريخ کهن و فرهنگ غني اين استان، جاذبه‌هاي طبيعي آن بسيار قابل توجه است و کمتر کسي است که تا به حال نام «شهميرزاد» به گوشش نخورده باشد.درختان سربه فلک کشيده، مناظر کوهستاني زيبا و طبيعت بکر بخشي از جاذبه‌هاي طبيعي شهرستان مهديشهر است و در همسايگي اين شهرستان، در مرکز استان سمنان مي‌توانيد از ديدن جاذبه هاي کويري لذت ببريد.

 

سمنان:

 

شهرستان سمنان مرکز استان سمنان است. اين شهرستان در 205 کيلومتري شرق تهران و برسر راه تهران به خراسان واقع شده است. از جمله جاذبه‌هاي طبيعي سمنان مي‌توان به منطقه پيغمبران، آهوان و از همه مهم‌تر کوير زيبا اشاره کرد.

 

 

پيغمبران، طبيعت زيبا و آرامگاه فرزندان نوح پيغمبر

 

در شمال شرق شهر سمنان منطقه زيارتي و سياحتي «پيغمبران » قرار دارد. مقبره پيغمبران در قله کوهي به همين نام در 21 کيلومتري ازجاده اصلي «تهران – مشهد»، در نزديکي سمنان واقع شده است. بر اساس اطلاعات موجود، در اين مقبره، «سام » و «لام » از فرزندان نوح پيغمبر مدفون هستند. آب و هواي معتدل و پوشش گياهي و جانوري منطقه، جاذبه زيارتي منطقه را به عنوان محور گردشگري آن تکميل مي‌کند.

 

 

آهوان، بيا بريم دشت

 

آهوان منطقه‌اي است که از حدود 30 کيلومتري شرق سمنان و 87 کيلومتري غرب دامغان شروع و تا انتهاي منطقه کوهستاني ادامه دارد. اين منطقه در زمستان سرد و در تابستان معتدل و ييلاقي است. در اطراف آهوان چند روستاي پايکوهي معروف به «کلاته » وجود دارد که به‌علت وجود باغ‌ها، کشتزارهاي مختلف و استخرهاي آبياري، مناظر زيبايي را خلق مي‌کند در کنار جاذبه‌هاي طبيعي، اهميت گردشگري منطقه به‌علت وجود دو کاروانسرا يا رباط تاريخي به نام رباط سنگي انوشيرواني و کاروانسراي شاه عباسي است.

 

 

کوير سمنان، طنين صداي سکوت

 

چنانچه قصد تجربه سفر به کوير و شنيدن صداي سکوت را داريد، سري به کوير سمنان بزنيد. کوير شورآب در جنوب شرقي شهرستان سمنان، قرار دارد. اين منطقه داراي پوشش گياهي بسيار اندک است. در حاشيه رود شورآب که از دل اين منطقه مي‌گذرد، رمل‌هاي ماسه‌اي قابل مشاهده است آب رودخانه شورآب در اين نقطه کاملاً اشباع شده از نمک است. آب رودخانه شورآب همانند دوغاب گچ در مسيل جريان دارد. در کناره‌هاي رودخانه نيز لايه ضخيمي از نهشته‌هاي نمکي، سطحي صاف و صيقلي و سفيد رنگ را بوجود آورده است.

 

کوير دلازيان نيز در شمال کوير مرکزي ايران(دشت کوير) و جنوب روستاي دلازيان قرار دارد. روستاي دلازيان در ۸ کيلومتري جنوب سمنان در سوي ديگر خط راه‌آهن «تهران - مشهد» و پس از روستاهاي خيرآباد و رکن‌آباد واقع شده است. در قسمت عمده کوير پوشش گياهي بسيار ضعيف و عمدتاً گياهان خشکي پسند و شور پسند قابل مشاهده است. اين کوير محل تلاقي رودخانه شورآب سمنان و رودخانه گيناب است که پس از عبور از دشت سمنان در اين منطقه به يکديگر مي پيوندند. بدليل وجود اين 2 رودخانه فصلي، زمين‌هاي باتلاقي به وفور در اين کوير قابل مشاهده هستند. در حاشيه باتلاق‌ها گنبدهاي نمکي قرار دارند.

 

 

معدن گوگرد يکي از پنج معدن با خلوص بالاي گوگرد در خاورميانه

 

معدن گوگرد در 30 کيلومتري جنوب سمنان، پس از روستاي دلازيان واقع است. اين معدن از دوره صفويه به‌شکل غيررسمي و در دوران قاجار و پهلوي به‌طور رسمي مورد بهره‌برداري قرار مي‌گرفته و در اطراف اين معدن نيز بناهايي براي اسکان افراد، انبار محصولات و کوره‌هاي ذوب وجود دارد. در زمان بهره‌برداري از معدن در دوران قاجار و پهلوي، گوگرد استخراج و براي مصارف دارويي، کشاورزي و صنعتي به کارگاه‌ها، کارخانجات و ساير تأسيسات خارج از شهر سمنان منتقل مي‌شده است.

 

اين معدن پس از ثبت در فهرست آثار ملي کشور در سال گذشته، به مکاني براي بازديد گردشگران مبدل شده است. از شواهد و آثار و سفال به دست آمده بر روي تپه‌ و محوطه‌ تاريخي معدن گوگرد مي‌توان به قدمت معدن پي برد به طوري‌که در اين محوطه آثار و نمونه‌هاي ابزار سنگي تراش خورده يافت مي‌شود که قدمت اين محوطه تاريخي را مي‌توان همزمان با «تپه‌هاي تاريخي ميرک و دلازيان» در نظر گرفت. بر اساس يافته‌هاي باستان‌شناسان احتمال حيات انسان هاي نئاندِرتال در تپه‌هاي تاريخي ميرک و دلازيان که در نزديکي اين معدن قرار دارند، وجود دارد.

 

سفال‌هاي لعاب‌دار آبي نيز در قسمت‌هاي مختلف محوطه معدن به چشم مي‌خورد که مربوط به دوره قاجار و بعد از آن است. اين معدن علاوه‌بر ارزش تاريخي، جزو پنج معدن گوگرد خاورميانه است که خلوص بالايي دارد. معدن گوگرد سمنان به شماره 31141 در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده است.

 

 

مهديشهر:

 

سابقه تاريخي مهديشهر به پيش از اسلام و حتي زمان سلسله‌هاي پيشدادي مي‌رسد و از گذشته به عنوان «سنگسر» معروف است. اين شهرستان از سمت جنوب به شهرستان سمنان، از سمت شمال به شهرستان ساري(مازندران)، از سمت مغرب به شهرستان فيروزکوه (تهران) و از سمت مشرق به شهرستان دامغان ارتباط دارد.

 

 

شهميرزاد، جاذبه‌هاي طبيعي فراوان با بزرگترين باغ گردوي جهان

 

شهميرزاد از شهرهاي زيبا و خنک شهرستان مهديشهر است که سالانه هزاران گردشگر را براي بازديد از مناظر زيبا و درختان سر به فلک کشيده به اين شهر مي‌کشاند. اين شهر داراي جاذبه‌هاي طبيعي بسيار زيبا و محصولات متنوع کشاورزي و ... است که برخي از اين محصولات مانند گردو و آلو داراي اهميت صاداراتي و شهرت بين‌المللي هستند. بزرگ‌ترين باغ گردوي جهان با وسعت 700 هکتار نيز در اين شهر واقع شده است. بناهاي تاريخي مانند «شيرقلعه»، «قلعه شيخي» و «دژوهل»(يکي از کانون‌هاي مهم اسماعيليان) بر جذابيت اين منطقه افزوده است. شهميرزاد در شش کيلومتري شمال مهديشهر واقع شده و شهر نمونه گردشگري بين‌المللي است.

 

 

دربند، منطقه‌اي کوچک با جاذبه‌هاي فراوان

 

«دربند» منطقه سرسبز کوچکي است که در حد فاصل مسير مهديشهر به شهميرزاد واقع شده و مهم‌ترين قابليت گردشگري آن، آب و هواي مطبوع، طبيعت بکر و غار دربند است. موقعيت دربند و نزديکي آن به شهر مهديشهر، موجب شده تا اين منطقه براي توسعه شهري مورد توجه قرار گيرد. اين منطقه داراي جاذبه‌هاي گردشگري مي‌باشد که غاردربند، ديوار صخره‌نوردي سنگسرسل، مناظر سرسبز و زيبا و چشمه‌سارهاي روان نمونه‌اي از آن است. دربند علاوه‌بر گردشگري، از اهميت کشاورزي نيز برخوردار است. گردو، آلو، سيب و صيفي‌جات گلخانه‌اي، از مهم‌ترين محصولات منطقه دربند است.

 

 

غار دربند، 140 ميليون سال قدمت

 

غار دربند مهديشهر با 140 ميليون سال عمر دومين غار آهکي بزرگ در ايران است. غار دربند در ارتفاعات شمالي بين راه مهديشهر – شهميرزاد درست، غرب جاده در بدنه کوه کمرد مقابل آبادي دربند واقع شده است. دهانه غار در کمرکش کوه سنگي و زيبايي به نام لهرد رو به مشرق قرار داد و دره وسيع و سرسبز دربند زيرآن گسترده شده است.

 

مدخل ورودي به عرض 75/2 و ارتفاع آن 30/1 متر است پس از عبور از دهانه و مدخل غار، وارد دالاني به طول 24 متر و عرض متوسط سه متر مي‌شويم و اين دالان به‌تدريج کوتاه مي‌شود تا که به دهانه‌اي به ارتفاع 80 سانتي‌متر مي‌رسد.

 

پس از عبور از دهانه مذکور وارد غارمي‌شويم. وضع داخلي غار نسبتاً ساده و بدون پيچ و خم است. فضاي غار به صورت تالاري بيضي شکل است به طول91 متر که عريض‌ترين قسمت آن 36 متر و بلندترين نقطه سقف آن 20 متر است. ستون‌هاي بزرگ استلاگتيت و استلاگميت و ديواره‌هاي آهکي از جاذبه‌هاي اين غار است.

 

 

پرور، منطقه حفاظت شده با پوشش گياهي و جانوري متنوع

 

منطقه نمونه گردشگري «پرور» در 46 کيلومتري شمال مهديشهر و 65 کيلومتري شمال شرقي سمنان واقع شده که به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده «پرور» شناخته شده است. اين منطقه در روستاي پرور و در کوهپايه‌هاي البرز شرقي جا گرفته است.

 

جنگل‌هاي زيباي اورَس(سرو کوهي)، مراتع سر سبز و جنگل‌هاي درختان پهن برگ به همراه تنوع بي‌نظير حيات وحش، سيماي جذاب و بي‌نظيري به اين منطقه بخشيده است. امامزاده سيد تاج الدين، حمام و گورستان پرور از مهم‌ترين آثار تاريخي اين روستا بوده و از ديگر جاذبه‌هاي اين منطقه مي‌توان به عشاير و ييلاقات آن اشاره کرد.

 

اين منطقه شامل روستاهاي پرور، کاورد، تمام، تلاجيم، فينسک و ملاده است.قلاع، تپه هاي باستاني، بناهاي تاريخي متعدد و کاخ ابراهيم خان در ملاده از جاذبه هاي تاريخي مذهبي اين منطقه است. چشم‌اندازهاي طبيعي، انواع گونه‌هاي جانوري شامل خرس، گربه وحشي، خوک و کبک، انواع گونه‌هاي مرتعي، ييلاق‌هاي متعدد و انواع گياهان دارويي از جاذبه‌هاي گردشگري پرور است.

 

 

ملاده، محل استقرار کاخ ابراهيم خان

 

روستاي ملاده از توابع شهرستان مهدي‌شهر در 55 کيلومتري شمال شهميرزاد واقع شده است. آب‌و‌هواي آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و پربرف است. از جاذبه‌هاي تاريخي آن مي‌توان به خانه ابراهيم خان در روستا اشاره کرد. اين مجموعه شامل دو عمارت بوده که در يک باغ مصفا ساخته شده شامل خانه ابراهيم خان در قسمت غربي و ديگري قراولخانه يا عمارت کلاه فرنگي در قسمت شمال شرق مي‌باشد.

 

 

جنگل رودبارک، جايي براي قدم گذاشتن روي ابرها

 

رودبارک در 84 کيلومتري شمال شرق سمنان در مسير راه شهميرزاد به فولاد محله در شهرستان مهديشهر و در دامنه جنوبي سلسله جبال البرز واقع شده است. اين منطقه بخشي از منطقه حفاظت شده پرور است و به‌علت وجود جنگل‌هاي پهن برگ و آب و هواي خنک به ويژه در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار دارد.

 

واقع شدن اين جنگل در ارتفاع باعث شده که از چشم‌انداز زيبايي برخوردار شود. اين جنگل داراي تابستان‌هاي خنک و دلچسب در سايه درختان سر به فلک کشيده بلوط و راش هم‌چنين زمستان‌هاي برف‌گير و سفيدپوش است. اين منطقه به دليل وجود گونه‌هاي گياهي متعدد و هم‌جواري با منطقه حفاظت شده پرور داراي گونه‌هاي متفاوت و پر اهميت جانوري از جمله کل، خرس قهوه‌اي، بز و... و پرندگاني نظير کبک، قرقي و عقاب و کرکس است. در اين جنگل نيز مي‌توانيد همانند جنگل ابر شاهرود بر روي ابرها قدم بگذاريد.

 

 

چاشم، روستايي که بارها ارزش ديدن دارد

 

روستاي چاشم از توابع بخش شهميرزاد شهرستان مهديشهر در 19 کيلومتري شمال غربي شهميرزاد واقع شده است و در پاي قله کوه «نيزوا» قرار دارد. «چاشم» روستايي پايکوهي است و آب آن از چشمه و قنات تأمين مي‌شود، مهم‌ترين جاذبه گردشگري اين منطقه، ارتفاعات زيبا و چشم‌نواز نيزوا، وجود امکان تفريح زمستاني در منطقه، چشمه روزيه، وجود تپه‌هاي باستاني، امامزاده‌ها و ... است.

 

 

درجزين، شهر ياقوت سرخ

 

درجزين يا درگزين يکي از شهرهاي شهرستان مهديشهر است. اين شهر بخاطر عبور آب چشمه گل رودبار و داشتن چند قنات از آباداني خوبي برخوردار است و زمينه‌هاي توسعه کمي و کيفي را دارد. برخي از ميوه‌جات آن مانند زردآلو و انار مشهور است. درجزين در استان به انارستان‌هاي پربار و سرسبز معروف و به شهر ياقوت سرخ کوير شهرت دارد.

 

 

شيرقلعه شهميرزاد، پناهگاه اسماعيليان

 

آثار اين قلعه تاريخي در سه کيلومتري شمال غرب شهميرزاد و در دره شيخ چشمه سر بر فراز کوهي بلند و مرتفع قرار دارد که به‌نام قلعه شيخ چشمه سر معروف است. تاريخ بناي قلعه به پيش از تاريخ مي‌رسد. هرچند مانند بيشتر قلعه‌هاي ايران مدتي پناهگاه اسماعيليان در قرن 6 و7 هجري بوده است. اين قلعه داراي طرحي منظم نيست و بالطبع در پستي و بلندي‌هاي کوه ساخته شده است. در چهار گوشه قلعه چهار برج مدور ديده مي‌شود. در ساخت دژ از سنگ‌هاي صخره‌اي همان کوه استفاده شده است. در ورودي قلعه از سمت جنوب بوده که امروزه به‌صورت مدخل بسيار کوتاهي از قلعه سنگ‌هاي صاف و کوچک ديده مي‌شود.

 

 

کافرقلعه، يادگار پيش از اسلام

 

در جنوب شهر تاريخي مهديشهر برروي قله کوه آثار قلعه‌اي بسيار کهن که از سنگ، گچ و ساروج ديده مي‌شود. اين قلعه که مربوط به ايرانيان قبل از اسلام بوده کافر يا قلعه گبرها نام دارد. اين قلعه تاريخي مانند قلعه‌هاي ديگر کومش در سير ادوار تاريخ مورد استفاده اقوام و طوايف مختلف قرار گرفته است. فرقه باطنيان (اسماعليان ايران) از اين قلعه به‌عنوان يک پناهگاه مهم استفاده کرده‌اند.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها