City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دنياي آب انبارها؛ برترين جاذبه‌ گردشگري قزوين (1394/12/25)

معمارى شگفت‌ انگيز آب انبارهاى قزوين كه هر يک پلانى جداگانه و متفاوت دارند، از تزيينات هنرى چشم‌گيرى برخوردارند که اين آثار را به مهمترين جاذبه‌هاى گردشگرى شهر قزوين تبديل كرده است.
دنياي آب انبارها؛ برترين جاذبه‌ گردشگري قزوين

به گزارش بزنيم بيرون ، ستان قزوين به علت دارا بودن دهها آب انبار، به شهر آب انبارهاي کشور شهرت يافته است و در نوروز مي تواند ميزبان مسافران و گردشگران قرار گيرد.

قزوين از قديمي ترين حوزه هاي تمدني ايران است که بر اساس يافته هاي باستان شناسان سابقه سکونت در آن به ۱۰ هزار سال قبل مي رسد که اين شهر پايتخت ايران در دوره صفويه نيز بوده است.

استان قزوين با ثبت بيش از يک هزار اثر تاريخي که ۱۲ درصد بناهاي تاريخي کشور را شامل مي شود در اين زمينه در رتبه نخست کشوري قرار دارد.

شهر قزوين با پيشينه غني فرهنگي متاسفانه هنوز براي گردشگران ناشناخته مانده است.

يکي از جاذبه هاي تاريخي و طبيعي استان، آب انبارهاي آن است، تنوع اقليمى و قابليت‌هاى آبى و خاكى استان، امكان كاشت انواع محصولات گرمسيرى و سردسيرى را فراهم كرده است.

سابقه سكونت ‌گزينى و تمدن ۹ هزار ساله و آثار باستانى و تاريخى چشمگيرى در قزوين بوجود آورده است.

كمبود آب در قزوين سابقه طولانى دارد و حتى ناصرخسرو در سفرنامه خود به آن اشاره كرده است.

در قرن پنجم هجرى، افراد خير براى رفع كم آبى شهر اقدام به حفر قنات كردند، اما چون باز هم در تابستان كم آبى به وجود مى‌آمد، مردم ثروتمند و خير در محلات مختلف به ساخت آب انبار پرداختند.

شيوه ساخت آب‌انبارهاي ايران، اين بناها را به جاذبه‌هاي گردشگري استان‌هايي تبديل كرده است كه از تعداد بسياري آب‌انبار برخوردارند.

قزوين از جمله شهرهايي است كه به علت دارا بودن ده‌ها بناي آب‌ انبار، به شهر آب ‌انبارها شهرت يافته و در حال حاضر نيز به علت شيوه ساخت بي نظير آب ‌انبارها در قزوين، اين بناها به عنوان مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري اين استان به‌شمار ميروند.

ساخت و وقف بيش از ۱۳۰ بناى شكوهمند و پرهزينه براى انباشت و ذخيره آب در شهرى كه از ديرباز به كم‌آبى شهرت داشته، افزون بر هزاران واحد آب انبار خانگى و ده‌ها آبگير كاروانسراهاى شهرى براى استفاده مسافران، قزوين را امروزه به شهر آب‌انبارها معروف كرده است.

معمارى شگفت‌انگيز آب انبارهاى قزوين كه هر يك پلانى جداگانه و متفاوت دارند، از تزيينات هنرى چشم‌گيرى برخوردارند، و اين مهم آب‌انبارها را به مهمترين جاذبه‌هاى گردشگرى شهر قزوين تبديل كرده است.

آب‌انبارهاي اين شهر كه مهمترين بناهاي تاريخي قزوين به‌شمار ميروند، از جذاب ترين بناهاي تاريخي استان قزوين به شمار آمده و به عقيده بسياري از آژانسداران حاضر در تور ياد شده، به تنهايي ميتوانند، گردشگري قزوين را رونق بخشند.

افزون بر هزاران واحد آب انبار خانگي و دهها آب گير کاروانسراهاي شهري براي استفاده مسافران در اين شهر و ساخت و وقف بيش از ۱۳۰ بناي شکوهمند و پر هزينه براي انباشت و ذخيره آب در شهري که از ديرباز به کم آبي شهرت داشته، امروزه قزوين را به شهر آب انبارها معروف کرده است.

در حال حاضر به علت شيوه ساخت بي نظير آب انبارها، اين بناها به عنوان مهم ترين جاذبه هاي گردشگري اين استان به شمار مي روند. به همراه تعدد ساختمان ها، ويژگي بزرگ معماري ايراني يعني تنوع، ابتکار و پويايي نيز در ساخت بناهاي مختلف و از جمله آب انبار ديده مي شود.

معماران ايراني در ساخت بيشتر بناها به يک نقشه و شکل واحد و تک راي بسنده نکرده و با در نظر گرفتن يک کليت و مفهوم طرح ها و اشکال متنوع و جالبي ارائه کرده اند.

در نگاه اول چنين به نظر مي رسد که طرح آب انبارها با توجه به بعضي از محدوديت ها از جمله ساخت عناصر آن در زير زمين تنوع ندارد در حالي که با بررسي نقشه کلي و عناصر مختلف آن چون پلکان و پاشير در نمونه هاي مختلف آب انبارها به خوبي مي توان تنوع در نقشه و عناصر آن را مشاهده کرد.

از طرفي پرداختن به ادبيات شفاهي و فرهنگ عامه مردم قزوين بويژه قشر سالمند که حافظه اي به گستره تاريخِ وجود و پايه ريزي اين بناهاي تاريخي دارند، نقل خاطرات و قصه هاي عاميانه مربوط به آب انبارها، مي تواند در روشن کردن اذهان نسل نوين نسبت به شناخت اين بناهاي تاريخي و به تصوير کشيدن ابعاد فيزيکي و رواني اين يادبودها ياري کننده باشد.

آب انبارسردار بزرگ

آب انبار سردار بزرگ شهر قزوين، بزرگترين آب انبار تك گنبدي ايران است و در خيابان راه آهن اين شهر قرار دارد.

بانيان اين بنا محمد حسن خان و محمد حسين خان سردار از امراي فتحعلي شاه قاجار بودند.

اين آب انبار داراي سردري رفيع با قوس جناغي است و راه شير آب انبار، پنجاه پله سنگي دارد و براي دسترسي به آب بايد دوازده و نيم متر پايين رفت.

مخزن آب آن مربع شكل و به ابعاد تقريبي ۱۷ متر است که مصالح به كار رفته در جرزهاي آن، شفته آهك با روكش ساروج (مخلوطي است از آهك و خاكستر يا ريگ كه در آب به مرور جذب انيدريد كربنيك كنند و آهكش به صورت سنگ آهك كه محكم و پايدار است در مي آيد و از آن در جهت ساختن بنا استفاده مي كنند که قطر آنها در حدود سه متر است.

گنبد عظيم آب انبار، آجري و در بالاترين قسمت آن بادگيري قرار دارد و ارتفاع بلندترين نقطه آن تا كف آب انبار، حدود ۲۸.۵ متر و  حجم مخزن اين آب انبار سه هزار و ۶۰۰ مترمكعب است.

آب انبارسردار كوچک

اين آب انبار مقابل مسجد و مدرسه سردار در خيابان تبريز شهر قزوين قرار دارد و از بناهاي ساخته شده توسط برادران«سردار» از امراي فتحعلي شاه قاجار درسال ۱۲۲۹ هـجري قمري است.

سردر آب انبار، مزين به كاشي كاري و داخل ورودي آن داراي رسمي بندي و كتيبه اي از سنگ مرمر به خط نستعليق است و راه شيرآب انبار ۳۶ پله دارد و مخزن آب انبار به صورت مربع و به ابعاد تقريبي ۲۰ متراست.

در مركز اين مربع، ستون عظيمي با قطر چهار متر قرار دارد و پوشش آب انبار را چهار گنبد خفته تشكيل مي دهند كه در مركزهر يك، بخاركش كوچكي قرار دارد که گنجايش مخزن آب انبار، حداكثر سه هزار ۸۰۰ مترمكعب است و از اين نظر بزرگترين آب انبار شهر محسوب مي شود.

آب انبارآقا

آب انبار آقا از آثار دوره قاجاريه و نزديك مسجد به همين نام در خيابان شهيد انصاري شهر قزوين قرار دارد و داراي سردري مزين به كاشي معقلي و كاربندي است.

راه شيرِ آب انبار در حال حاضر داراي سي پله سنگي است و پائين ترين قسمت آن با كف كوچه، ۶۰ متر و ۹ سانتيمتر اختلاف سطح دارد و مخزن آب انبار به شكل مستطيل است و جرزهاي آن با قطر تقريبي ۲۰.۲ متر، از شفته آهك با روكش ساروج ساخته شده و طاق مخزن آجري و گنجايش مخزن آن حدود ۸۰۰ مترمكعب است.

آب انبار زنانه بازار

آب انبار زنانه بازار واقع در ضلع غربي مسجد النبي، بزرگ ترين آب انبار بازار شهر قزوين است که باني آن مرحوم«حاج ملا عبدالوهاب» از علماي بنام شهر و معاصر فتحعلي شاه است.

سردر اصلي اين آب انبار از بين رفته و از روي شواهد سر در آن در قطع كوچك وساده، بازسازي شده و راه شيرِ آب انبار داراي ۴۳ پله است و گنجايش ۲۳۵۰ مترمكعب آب را دارد.

جرزهاي آ ب انبار از شفته آهك با روكش ساروج ساخته شده است و پنج بادگير دارد كه همگي در پشت ديوارهاي بازار و مسجد پنهان گشته اند.

آب انبار مسجد جامع

آب انبار مسجد جامع در جلو خانِ مسجد جامع شهر قزوين واقع و بنابر كتيبه ورودي آن در زمان سلطنت «شاه سليمان صفوي» ساخته شده است.

سر در آب انبار داراي طرحي ساده و فاقد هرگونه تزئين است و راه  شيرآب انبار داراي ۳۷ پله سنگي و مخزن آن گنجايش  ۱۸۰۰ مترمكعب آب را دارد و جنس ديواره هاي آن از شفته آهك به قطر ۴۰.۲ متر است.

آب انبار حاج كاظم

اين آب انبار در سال ۱۲۵۶ هـجري قمري بنا شده و زيباترين آب انبار شهر قزوين محسوب مي شود و داراي سردري زيبا، مزين به كاشي و طاق رسمي بندي و كتيبه سنگي و راه شير آب انبار داراي ۳۳ پله با سقفي با قوس جناغي همچنين مخزن مستطيل شكل آب انبار با شفته آهك و آجر ساخته شده است.

از ويژگي هاي ديگر اين آب انبار، وجود دو بادگير به ارتفاع هشت متر با تزئينات كاشي كاري است اين آب انبار در انتهاي خيابان تبريز قرار دارد.

آب انبار حكيم

آب انبار حكيم در انتهاي بازارچه سپه شهر قزوين واقع شده و باني آن حاج ميرزا آقاي حكيم است که داراي سردري زيبا با رسمي بندي است و در كتيبه آن تاريخ ۱۲۴۴هـجري قمري آمده است.

راه شيرِ آب انبار۳۵ پله سنگي دارد و مخزن آب انبار از شفته آهك با روكش ساروج ساخته شده و گنجايش آ ن در حدود ۹۰۰ مترمكعب است که در مقابل سر در اين آب انبار، سقاخانه اي هم زمان با آب انبار شكل گرفته است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها