City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مروري بر هنرنمايي اهالي قزويني در صنايع دستي (1394/12/25)

هنرنمايي قزويني‌ها در تنوع صنايع دستي با نمايش توانمندي هاي فرزندان اين خطه در گليم و جاجيم و دست ساخته هاي گوناگون، سوغاتي ارزشمند را در نوروز به مسافران ارائه مي کند.
مروري بر هنرنمايي اهالي قزويني در صنايع دستي

به گزارش بزنيم بيرون ، استان قزوين با داشتن صنايع‌دستي متنوع هنرنمايي سرانگشتان هنرمندان خطه خود را در قالب فرش و گليم و جاجيم و نم نم دوزي و ده‌ها دست‌ساخته در معرض ديد و قضاوت علاقه‌مندان قرار داده است.

صنايع‌دستي هنرمندان استان قزوين در کنار شيريني و سوغات دل‌نشين اين خطه مي‌تواند براي ميهمانان نوروزي ارمغاني فاخر براي خانواده باشد و ميهمانان را دست‌پر از اين استان راهي کند.

آينه‌کاري قزوين

يکي از صنايع‌دستي مهم قزوين آيينه سازي است که هنرمندان اين حرفه توسط آينه و شيشه‌هاي رنگي جلوه‌اي زيبا را به در و پنجره مي‌دهند و آثاري زيبا مي آفرينند.

امروزه اين آثار زيبا در بسياري از اماکن مذهبي و تاريخي به چشم مي‌خورد و همچنين وسايلي آراسته به اين هنر که امروزه به‌عنوان عتيقه نام‌برده مي‌شوند در دسترس علاقمندان است.

جاجيم‌بافي قزوين

جاجيم‌بافي در رديف صنايع‌دستي است که در ديگر شهرهاي ايران هم رونق دارد، سابقه اين هنر در قزوين بسيار طولاني است اما در حال حاضر جاجيم‌بافي ديگر رونق گذشته را در قزوين ندارد و بيشتر شغل خانگي برخي از زنان است.

براي جاجيم‌بافي ابتدا پشم گوسفندان را مي‌چيدند و پس‌ازآن توسط مواد گياهي و محلي رنگ مي‌کردند سپس از پشم رنگ‌شده نخ‌ها را توليد مي‌کردند و جاجيم مي‌بافند اما امروز ديگر اين مراحل را طي نمي‌کنند و از کامواهاي رنگي جاجيم را مي‌بافند و بيشتر جاجيم‌بافي در فصول پاييز و زمستان انجام مي‌شود.

نم‌نم دوزي قزوين

نم‌نم دوزي هنر آراستن پارچه با مهرهاي بسيار ريز است که به آن منجوق مي گويند مانندکيف پول، جاي قيچي، سرمه‌دان، جاي شانه، جاي مهر که اين صنايع هنري زيبابسيار جذاب هستند و نظر همه مسافران قزوين را به خودجلب مي‌کند وي مي‌تواند به‌عنوان سوغاتي از شهر قزوين براي مسافران باشد.

نقاشي پشت شيشه قزوين

کشيدن نقاشي‌هايي پشت شيشه الهام گرفته از دوران صفويه، در دوران قاجار متولد شد و تا آنجا پيش رفت که قزوين مرکز توليد اين هنر شد اما از آنجاکه اين آثار زيبا در موزه‌هاي بزرگ بدون نام و نشان پراکنده شدند، هنرمندان اين عرصه و اين هنر گمنام ماندند.

امروز اين اثار توسط هنرمندان جوان در سبک و سياقي زيبا ارائه مي شود که مي تواند نظر ميهمانان را به خود جلب کند.

نقاشي و تذهيب قزوين

نقاشي يکي از هنرهاي بنام و صنايع‌دستي قزوين مربوط به کشيدن نقاشي بر روي در، ديوار، سقف اتاق‌ها بوده که بر روي آن روغن جلا مي‌زدند.

رنگ‌هاي بکار رفته در اين زمينه طبيعي بوده و ثبات و جلوه بسياري دارد.

خوشنويسي قزوين

قزوين به دليل اينکه مهد پرورش هنرمندان خطاطي همچون ميرعماد حسني قزويني بزرگ‌ترين استاد خط نستعليق و مير محمدحسين عمادالملک سيفي حسني قزويني است برتري زيادي نسبت به ساير شهرهاي ايران در اين حرفه دارد.

شما مي‌توانيد آثار خوشنويسي اين هنرمندان و ديگر خوشنويسان را در قزوين بيابيد و از ديدن اين هنرهاي زيبا لذت ببريد.

فرش قزوين

فرش قزوين از نفيس‌ترين فرش‌هاي بافته‌شده ايران هست که در حال احياست و فرشهاي اصيل در موزه‌ها و مجموعه‌هاي شخصي ديده مي‌شود از ويژگي‌هاي اين فرش تنوع کاربرد رنگ و نقش است.

گليم‌بافي

بافت گليم به روش‌هاي مختلفي انجام مي‌شود؛ که گليم‌هاي دور رو، با بافت پيوندي و چاک‌دار در مناطق مختلف قزوين ازجمله الموت غربي، الموت شرقي، بويين‌زهرا و آبيم رايج است.

ازجمله نقش‌مايه‌هاي خاص منطقه الموت مي‌توان به زلف عروسک، به مانگِ، بشکن، نقش مارپيچي و زيگزاگ اشاره کرد.

هم‌چنين نقش‌مايه گليم بويين‌زهرا به نام گل ارفاق معروف است.

گلابتون دوزي

در قديم ميان طبقات متوسط و اعيان معمول بود وقتي‌که دخترها را مي‌خواستند به خانه بخت بفرستند بعضي از لوازم شخصي عروس ازجمله جعبه لوازم‌آرايش، جاي شانه، کيف پول، جاي مهر را با اين هنر تزئين مي‌کردند. اين هنر مانند سوزن‌دوزي هست با اين تفاوت که به‌جاي نخ از مفتول‌هاي بسيار نازک طلائي و يا برنجي استفاده مي‌کردند.

هنرهاي سنتي قزوين چون هنرهاي صناعي، کتابت و نگارگري، موسيقي، نمايش‌هاي سنتي و آييني و همچنين هنرهاي وابسته به معماري هرکدام مي‌تواند به‌تنهايي محتواي ده‌ها مجلد باشد.

هنرهايي که امروز در شتاب عبور از سنت به دنياي ماشين زده در دالان خاطره جا ماندند يا با توسل به تغيير فرم و کاربري پيکر نيمه‌ جانشان را به ذهن پرآشوب انسان مدرن بخيه زده‌اند.

بدون شک يکي از افتخارات منحصربه‌فرد پهنه مينودري اين سرزمين صنايع‌ دستي و بومي آن است، صنعتي با ويژگي‌هايي همچون اصالت و بومي بودن، بي‌نيازي به سرمايه کلان، نداشتن آلودگي زيست‌محيطي؛ امروز مي‌تواند در اقتصاد خانواده‌ها نقش داشته باشد و سوغاتي ماندگار از اين خطه را به هم‌ميهنان ارائه کند.

مسافران نوروزي مي‌توانند در ايام عيد نوروز در نمايشگاه‌هاي صنايع‌دستي برپاشده در سراي سعدالسلطنه، خانه‌هاي تاريخي و مناطق گردشگري با تهيه انواع صنايع‌دستي نمونه هايي از آثار هنرمندان استان را به عنوان سوغات تهيه کنند تا يادماني از سفر نوروزي آن‌ها به قزوين باشد


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها