City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تاريخ و طبيعت را در نگارستان ايران مرور کنيد (1394/12/28)

گلستان با وجود اقوام مختلف به نگارستان ايران شهره شده و با وجود جاذبه هاي طبيعي و گردشگري، پيشينه تاريخي و قرارگرفتن در محور اصلي تهران- مشهد مقصد مناسبي براي مسافران نوروزي است.
تاريخ و طبيعت را در نگارستان ايران مرور کنيد

به گزارش بزنيم بيرون ، آب و هواي چهار فصل و تنوع نعمت هاي الهي باعث شده نگارستان ايران ظرفيت هاي گردشگري خوبي داشته باشد. وجود دريا، بندر، اسکله، جنگل، بيابان، آبشار، غار، تالاب، گلفشان در کنار آثارهاي تاريخي باعث شده يکي از استان هايي باشد که به عنوان يک گزينه مناسب براي سفرهاي نوروزي مطرح است. به همين دليل است که اين استان هرساله به‌خصوص در ايام نوروز ميزبان گردشگران زيادي است.

آمارها نشان مي دهد در ايام نورورز سال ۱۳۹۴ بيش از ۳۰۴ هزارنفر در استان گلستان اقامت داشته اند. اين در حالي است که در نوروز سال گذشته بيش از ۲.۵ ميليون نفر به استان گلستان سفر کرده اند.

آمارهاي ثبت شده از بازديدها از اماکن استان گلستان گوياي اين است که در اين سفر‌ها بازديد از برج قابوس در شهرستان گنبد کاووس افزايش چشمگيري داشته و بيش از ۴۱ هزار نفر از بلندترين برج آجري جهان بازديد کردند. بازديد از موزه‌ها و شهر تاريخي جرجان نيز بيشتر از سال‌هاي گذشته بوده و افزايش زيادي را نشان مي‌دهد.

در ايام نوروز سال گذشته ۲۳ هتل در استان گلستان با ظرفيت پذيرش يک هزار و ۴۳۴ نفر آماده خدمت‌رساني بوده و قابليت پذيرش ۶۷۶ نفر در ميهمان‌پذيرهاي گلستان و ۱۵۳ نفر در هتل آپارتمان، ۴۳۰ نفر در منازل استيجاري استان، دو هزار نفر در کمپ‌هاي استان و ۶ هزار و ۵۲۴ نفر در ۱۸۴ مدرسه استان گلستان وجود دارد. همچنين ۷۰ هزار نفر نيز ظرفيت اسکان نوروزي در ديگر واحدهاي اقامتي در نظر گرفته شده است.

معرفي استان گلستان

استان گلستان با مساحت دو ميليون و ۴۰۳ هزار و ۷۷۴ کيلومتر مربع حدود ۱.۳ درصد مساحت کل کشور را در بر مي گيرد و در بخش شمالي ايران واقع شده است. اين استان با پيشينه تاريخي غني و طبيعت چشم نواز، مردماني با زبان و فرهنگ متنوع را در خود جاي داده است.

 

 

گلستان از شمال با کشور ترکمنستان و از جنوب با استان سمنان، از شرق با استان خراسان شمالي و از غرب با درياي خزر و استان مازندران همسايه است.

اين استان براساس آخرين تقسيمات کشوري در سال ۱۳۹۳، شامل ۱۴ شهرستان، ۲۹ شهر، ۲۷ بخش، ۶۰ دهستان و ۱۰۶۶ روستا و آبادي بوده و جمعيت گلستان براساس سرشماري سال ۱۳۹۰ برابر يک ميليون و ۷۷۷ هزار و ۱۴ نفر که ۵۰.۹۹ درصد آن در شهر و ۴۸.۹۶ درصد آن در روستا و ۰.۰۴ به صورت غير ساکن زندگي مي کنند.

راههاي ارتباطي

استان گلستان از طريق راه آهن سراسري (راه آهن شمال) از شهر گرگان تا بندر ترکمن و از آنجا به ساري و سوادکوه و گرمسار و تهران متصل شده‌است. همه ساله به دليل موقعيت خوب استان در مسير مسافرين عازم به مشهد از سمت استان مازندران پذيراي هزاران گردشگر ايراني است.

گلستان همچنين بيش از پنج هزار کيلومتر راه اصلي و فرعي دارد که مسير اصلي شمال مشهد معروفترين مسير استان است که از غرب و از شهر نوکنده وارد استان شده و در شرق از جنگل گلستان به خراسان شمالي متصل مي شود. همچنين مسيرهاي توسکستان، النگ و خوش ييلاق نيز به نوعي جاده هاي کوهستاني گلستان را به استان سمنان و شهرستان شاهرود متصل مي کنند.

 

 

گلستان همچنين داراي فرودگاه بين المللي واقع در شمال و پنج کيلومتري شهر گرگان است که در ايام هفته از تهران پروازهاي مستقيم و رفت و برگشت دارد که مسير هفت ساعته جاده را به کمتر از يک ساعت کاهش مي دهد. علاوه بر پروازهاي روزانه به تهران، پروازهاي هفتگي به مشهد مقدس، زاهدان و نجف هم جزو برنامه هاي فرودگاه گرگان است.

جغرافياي گلستان 

استان گلستان از نظر ناهمواري به سه ناحيه تقسيم مي‌شود. ناحيه کوهستاني که اين ناحيه از ارتفاع ۵۰۰ متري تا بيش از ۳۰۰۰ متر را در بر گرفته و پوشيده از گونه‌هاي جنگلي و مرتعي است.

ناحيه کوهپايه‌اي که اين ناحيه شامل تپه‌هاي کوچک بادرُفت، تپه‌ماهورها و بدبوم‌ها است که پوشيده از اراضي جنگلي هستند و ناحيه جلگه‌اي و اراضي پست که  ارتفاع اين ناحيه در حاشيه درياچه کاسپين و خليج گرگان پايين‌تر از سطح درياي آزاد و به تدريج به سمت شرق به ارتفاع افزوده مي‌شود. اين منطقه محل استقرار شهرها و اکثر روستاهاي استان است. به لحاظ تراکم جمعيت، اراضي کشاورزي، صنايع، دامپروري از اهميت بسزايي برخوردار است.

از مجموع مساحت استان گلستان حدود يک ميليون و ۱۲۶ هزار هکتار را مرتع و ۴۳۰ هزار هکتار را جنگل تشکيل داده و در مجموع حدود ۷۰ درصد از سطح استان را منابع طبيعي تشکيل مي دهد.

خليج گرگان و جزيره آشوراده

تنها جزيره شمال ايران در درياي خزر و همجوار با خليج گرگان و شبه جزيره ميانکاله است. اين ويژگي و سرسبزي شمال که همواره مورد پسند ايرانيان بوده، آشوراده را به کانون توجه دست‌اندرکاران گردشگري تبديل کرده است. محل دسترسي اين جزيره از طريق بندرترکمن و به وسيله قايق هاي موتوري است که خودش لذت دو چنداني را مي دهد.

 

 

اين جزيره در فصل مهاجرت پرندگان فراواني استراحت مي کنند و از گونه هاي گياهي و جانوري خاص خود برخوردار است. در اسکله درياي بندرترکمن بازارچه محلي وجود دارد که مي تواند محل خوبي براي تهيه سوغاتي باشد.

پارک جنگلي امام رضا(ع) کردکوي

کردکوي يکي از شهرهاي سرسبز استان گلستان است که به دليل همجواري با جنگل از پارک جنگلي زيبايي نيز برخوردار است. در اين پارک نيز امکانات اوليه رفاهي براي گردشگري فراهم است. در جنوب اين شهرستان روستاي دارزنو واقع است و به دليل ارتفاع زيادي که دارد منطقه وسيعي از استان گلستان و درياي خزر نمايان است. در جنوب اين روستا و در ميان دشت هاي رشته کوه البرز نيز ميل رادکان به عنوان يکي از آثار تاريخي و قديمي منطقه قرار دارد و در ادامه اين مسير و به سمت غرب نيز روستاي زيباي جهان نما واقع است.

اسکله بندرگز

شهرستان ساحلي بندرگز نيز علي رغم وسعت کم امکانات گردشگري مناسبي براي حضور گردشگران و استفاده از خليج گرگان فراهم است. اسکله اين شهرستان در کنار قايق سواري مي تواند ساعت هاي خوشي را براي گردشگران مهيا کند. جنگل وطنا در اين شهرستان با درختان راش سر به فلک کشيده به عنوان يکي از جنگل هاي زيبا مي تواند ساعات خوشي را براي مسافران به وجود اورد.

پل تاريخي آق قلا

پل تاريخي آق قلا در اين شهرستان قرار دارد و از سويي به دليل سکونت قوم ترکمن از نظر غذاهاي محلي مي تواند به گردشگران نوروزي غذاهاي جديدي را ارائه دهد. سد وشمگير، تالاب اينچه، گل‌فشان هاي‌ قارنيارق، اينچه، نفتيجه و قمستي از ديوار تاريخي گرگان نيز در نزديکي اين شهرستان است.

 

 

آلاگل ، آلماگل، آجي گل و اينچه برون

سه تلاب مهم و ديدني کشور که در مرز ايران و ترکمنستان و همچنين در جوار روستاي مرزي اينچه برون قرار دارند مي تواند نوازش گر چشمان هر مسافري باشد. اين سه تالاب در فصول مهاجرت ميزبان پرندگان مهاجر است و از نظر گونه هاي گياهي و جانوري بخصوص ماهي بسيار غني است. مرز اينچه برون نيز داراي يک بازارچه مرزي است که اجناس زيادي را براي فروش ارائه مي دهند.

بافت تاريخي گرگان

اين بافت به عنوان قديمي ترين بافت تاريخي ثبت شده و در آن خانه تاريخي، موزه، امام زاده قديمي، مدرسه تاريخي و مسجد است که پيشينه تاريخي آن ها به زمان قاجار و ماقبل آن بر مي گردد وجود دارد.

 

 

يکي از تفرج گاه هاي مورد علاقه گرگان است که در آن امکانات بهداشتي، رفاهي، گردشگري و تفريحي فراهم است. کاخ موزه گرگان که در گذشته کاخ پادشاهان کشور بوده و در حال حاضر تبديل به موزه شده داراي دو طبقه است که در طبقه پايين آن مجسمه مشاهير گرگان از گذشته تا به حال قرار دارد و در طبقه بالاي آن آثار مربوط به ساکنان اين کاخ به نمايش گذاشته شده است.

پارک جنگلي ناهارخوران

اين پارك از قديمي ترين تفرجگاه هاي استان گلستان بوده كه در ۴ كيلومتري جنوب شهر گرگان واقع شده است. داراي فضاي جنگلي در طرفين جاده براي تفرج است و با داشتن آب و هواي مناسب و دامنه پر شيب جنگلي مورد استفاده تفرج كنندگان داخلي و خارجي قرار مي گيرد.

تپه قلعه خندان

تپه قلعه خندان مربوط به دوره ساسانيان و دوران‌هاي تاريخي پس از اسلام است و در گرگان، ميدان مازندران، جبهه جنوبي خيابان عدالت واقع شده است. اين اثر در تاريخ ۲۰ بهمن ۱۳۶۴ با شمارهٔ ثبت ۱۷۰۱ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌است.

 

 

پارك جنگلي قرق

 اين پارك در ۲۳ كيلومتري شرق گرگان در كنار جاده اصلي ترانزيت واقع شده و مساحت آن ۶۵۰ هكتار است. بخش اعظم پارك جنگلي قرق در محيط جلگه اي قرار گرفته و داراي امكانات تفرجي است. اين پارك محل نگهداري گوزن هاي بومي جنگل هاي شمال ايران است.

آبشارکبودوال

جنگل و آبشار کبود وال جزو مناطق معروف علي آبادکتول است که گردشگران داخلي و خارجي زيادي همه ساله براي بازديد از آن مراجعه مي کنند. آبشار کبودوال به عنوان معروف ترين آبشار خزه اي دنيا شناخته مي شود. جنگل زرين گل، امام زاده هاي مختلف و جنگل افراتخته نيز ار مراکز گردشگري اين منطقه است.

 

 

گل راميان

معروفترين مکان گردشگري راميان منطقه گل راميان است. درياچه و چشمه گل راميان در جنوب شهر راميان يکي از شهرهاي تابع استان گلستان واقع شده است. اين چشمه در دامنه کوه پنهان خانه قرار گرفته است. چشمه گل راميان به صورت يک استخر طبيعي در ۵ کيلومتري جنوب شهرستان راميان و در ۸۵ کيلومتري مرکز استان (گرگان) قرار دارد. از سه طرف به جنگل و از يک طرف به زمين هاي زراعي متصل است.

آبشارشيرآباد

آب اين آبشارها که با درخشندگي و شکوه خاصي از ارتفاع زياد به داخل استخرهاي پايين‌دست فرو مي‌ريزند، به‌عنوان عنصر ممتاز طبيعي به‌شمار مي‌آيند و قابليت‌هاي فوق‌العاده‌اي را براي جذب جهانگردان و محققان ايراني و خارجي فراهم آورده است.

 

 

غار شيرآباد

از غارهاي مهم طبيعي و جالب غار شيرآباد در شهرستان راميان است که ضمن جاري بودن آب از آن و ايجاد آبشارهاي گوناگون، زيستگاهي بسيار مهم براي بعضي از گونه‌ها از جمله سمندر کوهستاني به‌شمار مي‌رود. بر قسمت اعظم غار تاريکي مطلق حکم فرماست و در انتهاي آن نيز چشمه‌اي وجود دارد که منشأ ايجاد غار در طول قرن‌هاي گذشته بوده است.

پارک جنگلي چهل چاي

پارک جنگلي چل چاي از مراکز گردشگري مهم مينودشت است. از سوي در ارتفاعات جنوبي اين شهرستان سايت پروازي پاراگلايدر واقع است و بسياري از مسابقات کشوري در اين منطقه برگزار مي شود.

غارکيارام

شهرستان گاليکش نيز در دامنه جنگل و کوه واقع است و روستاهايي مانند فارسيان که داراي چشمه و درخت گردوي ۷۰۰ ساله است و غار کيارام از مراکز گردشري گاليکش است.

 

 

پارک ملي گلستان

پارك ملي گلستان نخستين پاركي است كه در ايران عنوان پارك ملي را به خود اختصاص داده است. اين پارك با داشتن اقليم هاي متفاوت و مناطق زيستي متنوع جنگلي، استپي و چشم اندازها و مناظر متبوع طبيعي از جمله جاذبه هاي گردشگري استان گلستان محسوب مي گردد.

ميل گنبد

شهرستان گنبد کاووس در شرق استان گلستان و دومين شهر بزرگ استان است. از مراکز گردشگري مهم آن ميل گنبد، بقعه دانشمند، امامزاده يحيي بن زيد، خرابه هاي شهر جرجان و ميدان سوار کاري اسبدواني است.

 

 

ديوار گرگان

از آثار تاريخي نزديک کلاله ديوار گرگان است که سومين ديوار بلند دنيا است قدمتي ديرينه دارد. از سوي بيشتر اکتشافات اين ديوار نيز در محدوده اين شهرستان است. اين سرزمين خوش آب و هوا از آرامشگاه‌هاي بهاري و تابستاني شاهان اشکاني بود. در همين دوران بود که ساختن ديوار بزرگ گرگان آغاز شد تا از يورش هون‌ها به خاک ايران جلوگيري کند. کار ساختن اين ديوار، که درازاي آن را از ۱۵۵ تا ۱۷۰ و گاهي ۳۰۰ کيلومتر نوشته‌اند، در دوره ساساني نيز پيگيري شد.

 

 

آبشارهاي لُوه

 در فاصله ۱۴ کيلومتري غرب پارک ملي گلستان و در جنوب روستاي لوه در شهر گاليکش شهرستان مينودشت، مجموعه آبشارهايي به همين نام واقع شده است.

خالد نبي

مجموعه گورستان و زيارتگاه خالد نبي در يک منطقه کوهستاني و در فاصله ۹۰ کيلو متري شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و ۵۵ کيلومتري شمال شرق شهرستان کلاله و ۶ کيلومتري روستاي گچي سو نزديک آي تمر از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده‌است.

راه ارتباطي زيارتگاه خالد نبي کوهستاني بوده، ولي از طريق کلاله و تمرقره قوزي تا آن محل راه دشواري نيست. بدليل دوري راه و فقدان وسيله نقليه و کمبود تسهيلات رفاهي در محل و همچنين گرماي شديد تابستان و سرماي زمستان، بهترين زمان براي انجام فرايض ديني و زيارت ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت است.

 

 

مراکز اقامتي

گلستان در حال حاضر حدود ۵۰ مجمتمع پذيرايي بين راهي، ۱۳ مهمان پذير و ۲۵ هتل در شهرستان هاي استان دارد.

سه پليس راه در نوکنده که ورودي غربي گلستان است، آزادشهر و همچنين تنگراه که ورودي شرقي گلستان مستقر شده است.

طرح امداد رساني و ايمني راه ها نيز در ۸۱ محور و ۵هزار کيلومتر اجرا مي شود. مسافران و هم استاني ها مي توانند با شماره تلفن گوياي ۱۴۱ و شماره ۳۲۲۲۳۱۳۱ الي ۵ با ماموراني که در مرکز پليس حضور دارند تماس گرفته و از وضعيت ترافيکي و جاده اي مطلع شوند.

 

 

طرح راهداري ويژه نوروز از ۲۵ اسفند آغاز مي شود و ۱۷ فروردين ۹۴ ادامه دارد. دستگاه خدمات رساني مانند راهداري، هلال احمر، اوژانس، حمل و نقل و پايانه ها امداد خودرو جاده اي، پليس راه و راهور در محل ستاد فرماندهي نيروي انتظامي رزمايشي به صورت نمادين در ۲۵ اسفند اجرا مي کنند.

در شانزدهمين طرح ملي ايمني و سلامت مسافرين نوروزي در گلستان بيش از٨٥٠ نفر از اعضاي جوان، فعال و آموزش  ديده با شعار «بي گدار به جاده نزنيم و ظريف برانيم» به ارائه خدمات بشردوستانه به مسافرين و هم استاني هاي عزيز مشغول خواهند شد. در اين طرح اهدافي چون پيشگيري از تصادفات و داشتن سفري ايمن و سالم در ايام نوروز را با همكاري و مشاركت اعضاي داوطلب در طرح با كيفيت هر چه تمام تر به گردشگران ارائه داده مي شود.

برپايي خيمه هاي نماز، ارائه مشاوره هاي پيشگيري در حوزه سرطان و تهيه بروشور هاي آموزشي با بهره مندي از شخصيت پردازي انيميشني، از ديگر اقدامات در پست هاي طرح ملي ايمني و سلامت مسافرين نوروزي در گلستان است. اعضاي تيم هاي سحاب (سامانه حركت هاي امدادي و بشردوستانه) نيز، جهت حضور در مناطق گردشگري استان و ارائه خدمات؛ آموزش هاي لازم را فرا گرفته اند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها