City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

رازهاي پنهان دردل تپه هاي تاريخي گلستان (1394/12/28)

سرزمين تاريخي استرآباد که از ديرباز مهد تمدن و توليد کشور پهناور ايران بوده در دل خود رازها و آثار فراواني را پنهان کرده و برخي از اين آثار در قالب تپه هاي تاريخي استخراج شده اند.
رازهاي پنهان دردل تپه هاي تاريخي گلستان

به گزارش بزنيم بيرون ، محدوده استان گلستان که در گذشته همين محدوده با نام هاي هيرکان، ورکان و گرگان معروف بوده، از ديرباز مورد توجه اقوام  و حکومت هاي مختلف قرار داشته و به همين دليل آثار تاريخي فراواني را در دل خود جاي داده است.

وجود تپه هاي تاريخي چند هزار ساله در نقاط مختلف استان و در کنار آن آثار و بناهاي تاريخي چند صد ساله مانند کاخ آغا محمد خان قاجار، کاخ اختصاصي مربوط به دوره پهلوي، مدرسه عماديه مربوط به دوره صفوي، شهر تاريخي جرجان در گنبد، برج رادکان در کردکوي و بافت تاريخي گميشان نيز خبر از سکونت بشر در اين مناطق و اهميت تاريخي گلستان مي دهد.

ياريم تپه گنبد، متعلق به هزاره پنجم قبل از ميلاد است

ياريم تپه يکي از تپه هاي تاريخي شهر گنبد کاووس است که به دوره پيش از تاريخ تعلق دارد. اين تپه تاريخي سال ۴۶ در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است. يک کارشناس ارشد باستان شناسي با بيان اين نکته که در نقاط مختلف استان تپه هاي تاريخي زيادي به چشم مي خورد، گفت: بر اساس نتايج به دست آمده از کاوش هاي باستان شناسي در اين تپه ۳۳ لايه استقراري مشخص شد که تحتاني ترين لايه آن در بردارنده بقاياي دوره نو سنگي (دوره يک) است و قدمت آن حداقل به هزاره پنجم قبل از ميلاد مي رسد.

وحيد جعفري درباره ياريم تپه که در فاصله تقريبي ۹ کيلومتري جنوب شهرستان گنبد کاووس قراردارد، ضمن اشاره به اين نکته که ياريم تپه به فارسي، نيم تپه معني مي دهد، اظهار کرد: گويي قره سو نيمي از تپه را برش داده است. رودخانه قره سو از شمال اين تپه مي گذرد و تمامي قسمت شمالي آنرا شسته است. بقاياي به دست آمده از اين تپه حداکثر به دوره نوسنگي حدود هزاره پنجم قبل ازميلاد مي رسد.

وي ادامه داد: اين تپه،  آثار معماري دارد که در آنها ديوارها از خشت و کف از خاک کوبيده تشکيل شده است.

جعفري با اعلام اين مطلب که فوقاني ترين لايه استقراري در ياريم تپه با سفال هاي مشخصه دوره پارت همراه بوده، اذعان کرد: سفالهاي به دست آمده از اين تپه به پنج گروه تقسيم مي شوند.سفالهاي دوره نوسنگي که دست ساز هستند، سفال هاي قرمز، سفال هاي خاکستري، نارنجي وقرمز پارتي.

به گفته اين کارشناس ارشد باستان شناسي، در دوره نو سنگي ساکنان اين تپه اجساد را در زير خانه هاي خود و پس از دوره آهن اجساد خود را در بيرون از خانه ها در گورستاني کنار تپه دفن مي کردند.

تورنگ تپه گرگان، يکي از قديمي‌ترين تپه ايران است

جعفري تورنگ تپه را يکي از قديمي‌ترين تپه ايران دانست و اظهار کرد: باستان شناسان سه طبقه از اين تپه را شناسايي کردند؛  کاوش ها نشان داد که قدمت آثار تورنگ تپه به هزاره چهارم پيش از ميلاد مي رسد.

وي ادامه داد: اهميت تورنگ تپه با کشف اتفاقي مجموعه اشيايي معروف به گنج استرآباد در سال ۱۸۴۱ ميلادي آشکار شد و سي سال بعد يعني در دهه‌ ۱۳۴۰، «ژان» حفاري را در اين تپه آغاز کرد،  ۱۳ فصل کاوش انجام داد که در نتيجه آن شناسايي ۹ دوره‌ فرهنگي در اين مکان بود که قديمي‌ترين لايه‌ آن با سفال‌هاي فرهنگي جيتون ترکمنستان و فرهنگ اسماعيل‌آباد مقايسه شده است.

اين مدرس دانشگاه با بيان اين نکته که اين آثار به دست آمده از تورنگ تپه از نظر زماني به هزاره‌ پنجم پيش از ميلاد تعلق دارد، افزود: برخي آثار کشف شده در آن نيز مربوط  به دوره ايلخاني در سده هفتم هجري است.

تپه خاکي بندرگز متعلق به به دوره پيش از تاريخ است

اين کارشناس ارشد باستان شناسي از قدمت بالاي تپه خاکي شهرستان بندرگز خبر داد و اظهار کرد: اين تپه مهم تاريخي به دوران پيش از تاريخ تا دوره تاريخي تعلق داشته که اسفند سال ۷۹ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

به گفته جعفري، شهر بندرگز بر اساس يافته هاي باستان شناسي، در هزاره پنجم پيش از ميلاد، يعني هفت هزارسال پيش آباد و مسكون بوده است.

وي ادامه داد: آثار روي تپه خاكي شامل قطعات سفال شكسته نوع (چشمه علي)و قرمز رنگ با نقوش هندسي سياه و سفال هاي قرمز و خاكستري رنگ عصر آهن و لعابدار دوره اسلامي گوياي اين مطلب است كه بندرگز درهفت هزار سال پيش آباد بوده است.

تپه قلعه خندان گرگان مربوط به دوره ساسانيان و دوره تاريخي است

تپه قلعه خندان واقع در گرگان از ديگر آثار تاريخي استان و مربوط به دوره ساسانيان و دوره تاريخي پس از اسلام است. اين تپه در سال ۶۴ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌ است.

جعفري درباره اين تپه گفت: تپه قلعه خندان در جنوب غربي شهر گرگان قرار دارد که براي نخستين بار ژاک دمرگان در سال ۱۸۹۶ ميلادي از اين تپه بازديد و نقشه و تصاويري چند از تهيه کرد.

جعفري از کشف آثار بدست آمده متعلق به اواخر دوره ساساني و قرون اوليه اسلام تا دوره صفويه در اين تپه تاريخي خبر داد و تصريح کرد: اين قلعه تا دوره صفويه در درون برج و باروي استرآباد قرار داشته و بعد از تخريب آن در دوره افشاريه، برج و باروي جديدي در دوره قاجار کشيده شد که باعث شد قلعه خندان در بيرون از شهر آن زمان قرار بگيرد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها