City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گشتي در سرزمين آبشارها و چشمه هاي خزه اي (1394/12/28)

وجود بيش از۶۰ آبشار کوچک و بزرگ و چشمه سارهاي فراوان در استان گلستان باعث شده اين منطقه به سرزمين آبشاران معروف شود.
گشتي در سرزمين آبشارها و چشمه هاي خزه اي

به گزارش بزنيم بيرون ، زيبايي جنگل هاي ديدني استان گلستان با وجود آبشارهايي که در خود دارد دو چندان مي شود. با نگاهي به جغرافياي طبيعي اين جنگل ها تقريبا همه جاي استان گلستان از وجود آبشارهايي بهره مند است. شيب تند رشته کوه هاي البرز که خود سرچشمه رودهاي فراواني است باعث شده آبشارهاي کوچک و بزرگ بسياري از نواحي مختلف سرازير شود و جلوه‌هاي زييايي را ايجاد کرده است.

موقعيت جغرافيايي و اقليم استان گلستان باعث شده اين سرزمين از جاذبه هاي طبيعي فراواني برخوردار باشد که مهمترين آن ها آبشارهاي ديدني و بي نظيراست که همه ساله گردشگران زيادي را به خود جلب مي کند و عکاسان و مستندسازان را به اين منطقه مي کشاند.

از جمله آبشارهاي زيباي اين سرزمين مي‌توان به آبشار شيرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران کوه، زيارت، دوآب و شادان (هفت طبقه) اشاره کرد که در جاي جاي اين استان پراکنده شده است.

آبشار لُوه

اولين آبشاري که توانسته خودش را در بين آبشارهاي بزرگ کشور مطرح کند لوه است. آبشار لوه در ۲۰ کيلومتري گاليکش و در ۵ کيلومتري جاده اصلي گلستان - مشهد و در کنار روستايي به همين نام و در جنگلي انبوه با درختان پهن برگ واقع شده است. اين آبشار در فاصله ۱۴ کيلومتري غرب پارک ملي گلستان و در جنوب روستاي لوه در شهر گاليکش قرار دارد و مجموعه آبشارهايي به همين نام نيز در اطراف آن است.

 
از تقاطع راه اصلي تا اين آبشارها نزديک به ۵ کيلومتر فاصله است. مجموعه آبشارهاي لوه از چندين آبشار کوچک و بزرگ به‌صورت پلکاني تشکيل شده که هر کدام آن‌ها، حوضچه‌هايي را تشکيل داده‌اند. ارتفاع يکي از آبشارها به ۱۵ متر مي‌رسد. همجواري اين آبشار با پارک ملي گلستان و شاهراه تهران- مشهد، در کنار طبيعت زيبا و هواي لطيف آن، ارزش جهانگردي ويژه‌اي به آن بخشيده است.

آبشار لوه در امتداد يک شيب پلکاني به صورت طبيعي از صخره ها فرو مي ريزد و داراي پنج طبقه ست که در داخل دره اي به عمق ۳۵ متر و پوشيده از درختان جنگلي از قبيل ممرز، افرا توسکا واقع شده و در فصول بهار و تابستان، محيط زيبايي براي استراحت مشتاقان طبيعت فراهم مي کند.

آبشار لوه و آبشار کوه سنگي که در فاصله دو کيلومتري جنوب روستاي لوه و در ۲۴ کيلومتري شرق گاليکش واقع شده اند که در صورت توجه وسرمايه گذاري مي توانند از مناطق خوب گردشگري استان گلستان باشند.

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال يکي ديگر از آبشارهاي استان گلستان است که با پياده روي که خيلي هم زياد نيست مي توان به آن رسيد. اين آبشار در چهار کيلومتري جنوب شهرستان علي‌آباد کتول و در عمق دره‌اي از جنگل‌هاي انبوه قرار دارد. کبودوال که تنها آبشار تمام خزه اي دنيا به شمار مي رود، از چشمه‌هاي جنوبي ارتفاعات تشکيل شده و داراي آبي زلال، شفاف و قابل آشاميدن است.

  اين آبشار يکي از مهم‌ترين تفرجگاه‌ها استان محسوب مي‌شود و از تنوع گونه‌هاي گياهي و چشمه‌هاي فراوان برخوردار است. اين آبشار در فصول بهار و تابستان محل تفريح انبوه زيادي از مردم منطقه و گردشگران و طبيعت‌دوستان است.

آبشار گلستان

يکي ديگر از آبشارهاي استان که ديدنش خالي از لطف نيست آبشار گلستان است. اين آبشار در بالادست گردشگاه پارک ملي گلستان واقع شده است. ارتفاع آبشار حدود ۱۹.۵ متر و داراي آب هميشگي است. اگر زائر امام رضا(ع) هستيد ديدن اين آبشار را حتما پيشنهاد مي کنيم.

 
اين آبشار در محور اصلي مشهد- تهران قرار دارد و دسترسي به آن راحت است. تجربه ساعاتي فرح بخش در کنار اين آبشار مي تواند خستگي مسير راه را کم کند.

آبشار زيارت

آبشار زيارت در ۱۸ كيلومتري شهر گرگان و در ۵ كيلومتري جنوب روستاي زيارت واقع شده است. آبشار زيارت در مسير يكي از شعبات فرعي رودخانه خاصه رود قرار دارد. اين رود از ارتفاع حدود ۱۶ متري به داخل حوضچه‌اي مي‌ريزد. اين آبشار در فصول بهار و تابستان محل بازديد و گردش مردم منطقه و ساير نقاط كشور است.

 
راه دسترسي به اين آبشار از داخل روستاي زيارت به سمت جنوب است و تا ۱۰۰ متري آبشار راه ماشين رو نيز ايجاد شده است.

آبشار رنگو

آبشار رنگو در ۶ كيلومتري جنوب غربي شهرستان گرگان واقع شده است. اين آبشار كه بستري نيم دايره‌اي شكل دارد، شامل يک محل ريزش اصلي و چند محل ريزش فرعي است و حدود ۷ متر ارتفاع دارد.

 جنگل رنگو داراي گرمابه قديمي، امامزاده ابراهيم است و از لحاظ طبيعي داراي طبيعت زيبا اطراف آبشار و دره هاي مسير رودخانه هاي منطقه است. همچنين حدود ۵ ساعت پياده روي در امتداد دره و رود خانه آبشار رنگو خودنمايي مي كند. اين منطقه از مسير پارك جنگلي و روستاي توشن در ۵ كيلومتري جنوب گرگان قابل دسترسي است.

آبشارهاي شيرآباد

مجموعه غار و آبشارهاي شيرآباد به‌عنوان يک اثر طبيعي ملي به سازمان حفاظت محيط زيست معرفي شده است. غار و آبشار‌هاي شيرآباد در شهرستان راميان و در نزديکي شهر خان‌ببين واقع شده‌اند.
 

از خان‌ببين به روستاي شيرآباد حدود ۵ کيلومتر به سمت جنوب راه مي‌باشد. بعد از روستاي شيرآباد و گذشت سه کيلومتر از جاده آسفالته، راه مالرويي وجود دارد که به سمت آبشارها پيش مي‌رود. آبشار اول ۲۵ متر ارتفاع و ۸۱ متر عمق و آبشار دوم آن ۱۲ متر ارتفاع و ۸۰ متر عمق دارد و به عنوان و عروس آبشارهاي منطقه نيز شناخته مي‌شود. آبشار‌هاي شيرآباد همه ساله تعداد بي‌شماري از مسافران و علاقه‌مندان طبيعت را به سوي خود جذب مي‌کنند.

آبشار باران کوه

در ميان آبشارهاي استان گلستان، باران کوه يکي از زيبا ترين مکان هاي استان گلستان است که به علت مسير طولاني پياده روي و دسترسي سخت تر همچنان بکر و دست نخورده باقي مانده است.

باران کوه در ارتفاعات جنگل شصت کلا واقع است. مسير آبشار باران کوه تا اولين رودخانه را مي شود با ماشين رفت. هر چند جاده خاکي و ناهموار است؛ اما بهتر است اين مسير را با ماشين طي کنيد؛ چرا که بعد از رودخانه چيزي در حدود دو و نيم الي سه ساعت پياده روي دارد. همين پياده روي طولاني و دور بودن مسير باعث مي شود خيلي ها نتوانند از اين آبشار ديدن کنند. براي رفتن به اين آبشار حضور راه بلد محلي را توصيه مي کنيم.

اين آبشار به عقيده خيلي ها يکي از زيباترين آبشارهاي استان است. درحدود ۱۸ ‎کيلومتري جنوب غربي شهرستان گرگان و در حاشيه رودخانه شصت کلاه واقع شده است. اين منطقه با وجود ريزش مداوم قطرات آب و صخره‌هاي سبز يکي از مناظر جالب استان گلستان است. ريزش مداوم آب به صورت قطرات ريز و درشت شبيه باران از بالاي صخره‌ هاي پوشيده از خزه وجه تسميه باران کوه است


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها