City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آرامگاه تاريخي خالد نبي(ع) بربلنداي تپه ماهورهاي کلاله (1394/12/28)

زيارتگاه خالد نبي(ع) هرچند بنايي ساده و مسجدي بدون زرق و برق دارد اما تپه ماهورهاي اطراف اين زيارتگاه در بهار آنقدر زيباست که چشم هر بيننده اي را مات مي کند.
آرامگاه تاريخي خالد نبي(ع) بربلنداي تپه ماهورهاي کلاله

به گزارش بزنيم بيرون ، زيارتگاه خالدنبي(ع) را بايد بهار ديد. تپه ماهورهاي سبز اطراف چنان به منطقه زيبايي بخشيده که در توصيف کلمات نمي گنجد. مناظري که کمتر مثل آن را در جاي ديگر مي شود ديد. اين تپه ها که به هزار تپه نيز معروف شده مثل مخملي سبز در منطقه پهن شده است.

بهترين راه براي رفتن به زيارتگاه خالدنبي(ع) از کلاله است. بعد از گنبد کاووس ۴۰ کيلومتر که طي کنيد به کلاله مي‌رسيد. روستاي گچي سو مقصد بعد از کلاله است. بعد از اين روستا است که دشت صاف و هموار ابتداي جاده شروع مي شود. سال هاي گذشته براي رفتن به خالد نبي بعد از روستاي گچي سو بايد مسير ناهمواري را طي مي کرديد اما چند سالي است که اين مسير آسفالت شده است. بعد از اين مسير تپه‌هايي که به زيبايي مسير اضافه مي‌کند شروع مي شود و تا مدت‌ها در خاطره‌ها ماندگار است.

 

 

زيارتگاه خالدنبي(ع) در ارتفاع ۷۰۰ متري کوه گوگجه داغ يا تانگري داغ در قسمت شرقي هزار دره قرار دارد. آرامگاه کوچک خالد نبي(ع) بر بلنداي تپه اي قرار گرفته است. مقبره اي ساده با اتاق هايي که قبور متبرکه در آن قرار گرفته و گنبدهايي ساده تر و بدون تزيين بالاي هر کدام که اين مکان را متفاوت از هر مقبره‌اي کرده است. محوطه خالد نبي شامل سه بقعه زيارتي و يک گورستان تاريخي منحصر به فرد است که مکان هاي زيارتي آن، مشهور به بقعه خالد بن سنان، بقعه چوپان آتا و بقعه عالم بابا است. به گفته کارشناسان در اين بين، بقعه خالد بن سنان داراي اهميت بيشتري از نظر نسب نامه است.

در اطراف مقبره خالد نبي(ع) دو بقعه ديگر هم وجود دارد که با توجه به روايات محلي، يکي چوپان آتا از يارانش و ديگري عالم بابا پدر همسر خالد نبي(ع) است.

بقعه چوپان آتا نيز بصورت بنايي ساده، مسقف با پلان چهار ضلعي است که در هر ضلع آن يک پنجره با طاق هلالي مي‌باشد. در داخل بقعه صورت قبري ساده بدون سنگ قبر ديده مي‌شود. مزارع کلزا و گندم که مسير حرکت هستند، دشت شقايق اطراف مزار، سنگ قبرهاي تاريخي، مقبره خالد نبي و در آخر هم دشت وسيع و آب و هواي خوب شما را شيفته اين مکان مي کند.

دشت سرسبز و لاله زارها در کنار مزارع کلزا و گندم باعث شده سه سرنگ سبز و زرد و قرمز در اين مسير حاکم باشد. مسير دسترسي به اين مکان تا پاي کوه آسفالت است. بخشي از محدوده خالد نبي هم قبرستاني تاريخي دارد که به دليل نوع سنگ هاي مقبره از نظر اهالي منطقه افسانه اي است.

در گذشته ديويد استروناخ اين محوطه را مورد بررسي و مطالعه قرار داده و گزارشي از گورستان خالد نبي در مقاله اي بنام «سنگ هاي ايستاده در ناحيه اترک» در مجله انگليسي سال ۱۹۸۱ ميلادي چاپ و منتشر کرده است که نشانه اهميت اين محوطه تاريخي است از طرفي اين اثر توسط پژوهشگران ايراني نظير منوچهر ستوده در جلد پنجم کتاب از (آستارا تا استرآباد)، رجبعلي لباف خانيکي و شهريار عدل نيز مورد مطاله قرار گرفته است.​

در برابر در ورودي بقعه عالم بابا، درختچه کوچکي وجود دارد که اصطلاحا از آن به عنوان درخت نذر کرده ياد مي‌کنند. زائرين ترکمن براي بر آورده شدن حاجات خود مانند فراواني غلات، بهبودي زراعت، افزايش گله و رمه بخصوص براي زايش زنان سترون و عقيم به آن دخيل مي‌شوند و توسل مي‌جويند و در جهت قبله به آن نخ گره مي‌زنند.

بقعه عالم بابا همانند بقعه چوپان عطا از حيث شکل و پلان ساخته شده‌است. اين بقعه بصورت بنايي ساده چهار ضلعي که در هر ضلع آن يک پنجره وجود دارد. پنجره ضلع جنوبي آن تبديل به مدخل و در ورودي با طاق هلالي شده‌است. سقف و گنبد اين بقعه نيز مشابه گنبد بقعه چوپان عطا است. در داخل بقعه فقط صورت قبري ساده بدون کتيبه ديده مي‌شود. ساخت هاي مرقد عالم بابا و چوپان عطا از سنگ‌هاي لونه محلي بوده‌است.

 

 

زيارتگاه اصلي مربوط به مقبره خالد بن سنان(ع) که به خالد نبي معروف است. يکي از پيغمبران عرب بعد از عيسي خالد نبي غيث بن سنان عبسي بود، که در گفتگوي محاوره‌اي ترکمنان، ايشان را "حالت نبي" مي گويند.

به نقل از کتاب ناسخ التواريخ، خالد بن سنان 6123 سال بعد از به دنيا آمدن آدم و در سال ۵۳۰ ميلادي بر تخت نبوت نشته و مردم زمان خود را به شريعت «اسماعيل ذبيح اله» مي‌رسد. او در سرزمين عدن که در يمن است، مي زيسته‌ و از قبيله «بني عبس بغيض» است.

از آنجايکه ايشان در زمره پيامبران تبليغي بدون کتاب و آخرين مبلغ دين مسيح بوده و وظيفه اش ايجاب مي‌کرد که بعنوان مبلغ ديني به همه جا سفر کند و مردم را به پذيرش دين مسيح دعوت کند. در آن زمان در ايران، خسرو انوشيروان پادشاهي مي‌کرد و آيين زرتشت مذهب رسمي اکثر ايرانيان بود.

 

 

وقتي وارد حياط مقبره مي شويم چهار طرف آن اتاق هايي وجود دارد که زايران و گردشگران مي توانند در آن شب را سپري کنند و گفته شده که هزينه اجاره اين اتاق ها صرف نگهداري و توليت زيارتگاه مي شود.

روزهاي نوروز و بهار حياط زيارتگاه شلوغ مي شود از کساني که از راه دور و نزديک براي ديدن اين آرامگاه آمده اند و در اينجا اهالي بومي منطقه مغازه هايي را اجاره کرده و انواع وسايل زينتي، کتب ادعيه و مواد غذايي را به زايران و گردشگران عرضه مي کنند.

داستان معجزه اين پيامبر و سفرش و دعاي معروفي که به درگاه خداوند انجام داد هم شنيدني است. مي گويند که وقتي کفار به خالد نبي(ع) و خانواده اش دست مي يابند، او دعا مي کند که زمين کشاورزي اش که در آن هندوانه و خربزه مي کاشته است تبديل به سنگ شود تا کافران بهره اي از آن نبرند.

 

گورستان باستاني و اسرار آميز اين منطقه را نمي توان در کنار مقبره خالد نبي(ع) ناديده گرفت. گورستاني که خودش حکايت عجيبي دارد. چسبيده به اين زيارتگاه دره ايي وجود دارد که در آن سنگ قبرهايي است که آدم را متعجب مي کند.

در نگاه اول تعداد زيادي از سنگ قبرهاي ايستاده وجود دارد اما وقتي وارد اين دره سنگ قبر مي شويم در بين اين سنگ قبرهاي ايستاده سنگ قبرهاي کوتاهي هم وجود دارد که بسيار متفاوت با سنگ قبرهاي ايستاده است.

 

کاربرد اين سنگ قبرها هنوز مشخص نيست اما به گفته مردم محلي منطقه اين مکان همان جايي است که خالد نبي(ع) در آن دعا کرد که قومش به سنگ تبديل شود و دست کفار به آن ها نرسد حتي بعضي از اهالي معتقدند قسمتي از ديوار معروف اسکندر هم از اين منطقه عبور کرده است.

خيلي ها هم اين قبرستان را يکي از اسرار آميزترين نقاط ايران مي دانند به اين دليل که هنوز در خصوص زمان و چگونگي پيدايش آن ابهامات فراواني وجود دارد.

در گذشته تعداد بيش از ۶۰۰ تا را براي آن شمرده اند که امروزه به دليل دستبردهايي که زده شده تعدادشان کم شده است.

در اين جا ۳ نوع سنگ قبر وجود دارد، نوع اول که سنگ مزارهاي استوانه ايي بلندي است که وزني زيادي دارد، نوع دوم سنگ مزارهاي صليبي شکل يا به صورت دو نيم کره است و نوع سوم سنگ مزارهايي است که به شکل شاخ قوچ ساخته شده و تعدادشان از دو نوع ديگر کمتر است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها