City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستا گردي در دل طبيعت و سرزمين رنگ ها (1394/12/28)

هزار رنگ لباس هاي سنتي در کنار طعم غذاهايي که هر کدام با نامي محلي و آهنگي دلنشين وجود دارد در روستاهاي گلستان باعث شده نگارستان ايران مکان بسيار خوبي در زمينه گردشگري روستايي باشد.
روستا گردي در دل طبيعت و سرزمين رنگ ها

به گزارش بزنيم بيرون ، صبح خروس خوان روستاها و هواي دلپذير در کنار سبزي مزارع با بوي نان تازه تنوري چنان تصويري در ذهن هر مسافر و گردشگري ثبت مي کند که نمي شود تا ساليان سال آن را فراموش کرد.

برخورداري گلستان از مواهب الهي و طبيعت زيبا و صميمت و استقبال روستاييان از مسافران باعث شده روستاهاي استان از اين جهت بي نصيب نمانده و توانمندي هاي زيادي در بخش گردشگري داشته باشد که بايد بر روي آن ها به خوبي کار شود از طرفي توسعه صنعت گردشگري در روستاها مي‌تواند به گردش اقتصادي و همچنين اشتغالزايي در اين مناطق کمک کنند.

تعداد ۸۳۰ دهياري در استان گلستان وجود دارد و ۶۳ دهياري ديگر نيز در شرف گرفتن مجوز هستند. با توجه به اينکه تقريبا نيمي از جمعيت استان را روستائيان تشکيل مي دهند، ظرفيت هاي خوبي در اين بخش وجود دارد.

روستاهاي توشن، كفشگيري، قرن آباد، چهار باغ، توسكستان، قرق، شموشك عليا، جعفرآباد، زيارت و شاهكوه سفلي در شهرستان گرگان، الازمن، شيرين آباد، افراتخته، سياه مرزكوه و چينو در شهرستان علي آباد، باقرآباد، قلعه قافه و دوزين در مينودشت، پاقلعه در راميان، گچي سو بالا در كلاله، لوه، پاسنگ، تنگه راه و آق ميش در گاليكش، گزشرقي، وطنا، ول افرا و جفاكنده در بندرگز، النگ، بالاجاده، جهان نما، سركلاته خرابشهر و رادكان در كردكوي و وامنان، فارسيان و آق امام در آزادشهر روستاهاي هدف گردشگري گلستان است.

 

 

۶ روستاي شاخص در گلستان براي اجراي جشنواره هاي نوروزي

روستاهاي کفشگيري گرگان، گزشرقي بندرگز، محمدآباد علي آباد، باقرآباد راميان، حاجي قوشان گنبد و چارقلي گميشان به عنوان روستاهاي منتخب به عنوان۶ روستاي هدف گردشگري نوروز ۹۵ انتخاب شده اند. در ايام نوروز، مردم روستاهاي استان با انواع غذاهاي محلي و شيريني جات از مهمانان نوروزي پذيرايي مي کنند و از ويژگي هاي روستا براي گردشگران و مسافران صحبت مي کنند.

کفشگيري و سنگفرش هاي زمان قاجار

کفشگيري از قديمي ترين روستاهاي بخش مركزي گرگان در ۱۳ كيلومتري غرب گرگان، در مسير جاده قديم گرگان به کردکوي واقع است. تعدد و تنوع آثار تاريخي در اين روستا منحصر بفرد است. در اين روستا چند رشته قنات و بناهاي تاريخي ثبت شده است.

 

 

اما در بازديد از اين روستا بقاياي سنگ فرش کوچه ها از زمان قاجار که تا کنون هنوز باقي مانده است تعجب هر گردشگري را جلب مي کند. بزرگان روستا مي گويند که اهميت سنگفرش در آن زمان از اين جهت مهم بوده که در بسياري از روستاها با ريزش کمترين باران کوچه گل مي شدند.

 اولين دبستان روستايي استرآباد تاسيس ۱۳۰۷، خانه هاي تاريخي ثبت شده، حمام تاريخي، تپه باستاني، سنگفرش كوچه ها باعث شده كفشگيري متفاوترين بافت تاريخي روستا هاي استان را به سبب تنوع در خود جاي دهد.

محمد آباد و موسيقي کتولي

روستاي محمد آباد کتول از جمله روستاهاي قديمي است به خاطر مسائل اقليمي بارها تغيير مکان داده ولي با توجه به بقاياي به دست آمده بيش از ۱۵۰۰ سال قدمت داشته است. از اندک بقاياي باستاني در کوه ها که يکي از آنان منطقه مرتعي شفتي که نزديک به روستايي ييلاقي ماهيان است نور سنگي( آبشخور) به چشم مي خورد که مربوط به ۲۰۰۰ سال قبل است.

 

 

موسيقي سنتي به خصوص کتولي که با سازهاي دوتار  و ني نواخته مي شود و با امان هاي دلنشين سبکي متمايز از موسيقي هاي سنتي ديگر ايفا مي کند  هر دوستدار موسيقي را به وجد مي آورد.  

برج تاريخي رادکان

روستاي رادکان از توابع بخش مرکزي شهرستان کردکوي، در ۳۵ کيلومتري جنوب غربي شهر کردکوي و ۵۰ کيلومتري گرگان قرار دارد. اين روستا از شمال به ارتفاعات درازنو، از غرب به روستاي کنداب، از جنوب به جنگل‏هاي پيرامون و از شرق به روستاهاي حاجي‏آباد و چمنساور محدود مي‏شود. روستاي رادکان تحت تأثير اقليم کوهستاني، زمستان‏هاي سرد و تابستان‏هاي معتدل دارد.

 

 

ميل رادكان يکي از ديدني هاي اين روستا است که درجنوب شهرستان كردكوي و در اين روستا قراردارد و متعلق به قرن ۵ هجري قمري و با شماره ۱۴۵ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. ميل رادكان بر روي صخره اي طبيعي ساخته شده و ورودي آن در ضلع جنوبي داراي كتيبه به خط كوفي تزييني بوده که درگذشته هاي دورتخريب شده است.

 

 

زيباترين قسمت بنا، در بخش فوقانى آن قرار دارد و مشتمل بر دو رديف قطاربندى و دو کتيبه کوفى است که نام بانى آن و تاريخ ساختمان بر آن نوشته شده است. کتيبه بنا به صورت کشيده نوشته شده است و عده‌اى آن را تقليدى از معمارى گنبد قابوس مى‌دانند. با اين تفاوت که گنبد برج رادکان به صورت دو پوش است و پوشش فوقانى به صورت مخروطه‌ بلندى جلب توجه مى‌کند و از شاهکارهاى معمارى قرون اوليه است.

چارقلي گميشان

روستاي چارقلي در غربي ترين نقطه بخش مرکزي شهرستان گميشان واقع در استان گلستان قرار گرفته است. فاصله آن از مرکز استان( گرگان) ۵۰ کيلومتر بوده و در شمال غرب بندر ترکمن و جنوب غرب گميشان در فاصله ۱۵ کيلومتري واقع شده است.

اين روستا با داشتن جاذبه هاي زيباي طبيعي و فرهنگي بي شک يکي از زيباترين و دوست داشتني ترين روستاهاي استان گلستان است. روستاي چارقلي با داشتن ساحلي شني و زيبا يکي از امن ترين و زيباترين سواحل شمالي کشور را به خود اختصاص داده که با کمترين هزينه و سرمايه گذاري قابليت تبديل شدن به يکي از نقاط گردشگري مهم در کشور را دارد.

 

 

ماهيگيري در مسير رودخانه گرگانرود که از وسط روستاي چارقلي مي گذرد  يکي از جاذبه هاي فوق العاده در گميشان محسوب مي شود که همه ساله گردشگران زيادي را به اين منطقه جذب مي کند.

آبشار زيبا و ديدني زيارت

روستاي زيارت در ۱۷ کيلومتري جنوب شهر گرگان واقع است. اين روستا ميان دو دامنه کوهستاني و جنگلي قرار گرفته و داراي آب و هوايي معتدل است. زيارت در ادامه جاده ناهارخوران به سوي کوهستان‌هاي جنوب شهر گرگان حدود ۱۰ کيلومتر جلوتر از ناهارخوران قرار دارد و به علت برخورداري از هواي نسبتا خشک و خنک بازديدکنندگان بسيار زيادي دارد.

 

 

از اماکن ديدني اين روستا مي‌توان به آبشارهاي زيبا، چشمه آبگرم، امامزاده و همچنين بافت قديمي روستا اشاره کرد.

 

 

قرنجيک پورامان آق قلا و ترکمن صحرا

روستاي قرنجيک پورآمان در ۷ کيلومتري شمال شرقي آق ‌قلا، در صحرايي صاف و هموار در کنار رود گرگان  واقع شده است. از سوي شمال، جنوب و غرب به زمين زراعي و از سوي شرق به رودخانه گرگان منتهي است. در شمال شرق، روستاي  آق‌دگش عليا  با فاصله دو کيلومتر در مجاور اين روستا قرار دارد.

 

 

از نظر آب و هوا، تابستاني بسيار گرم و زمستاني سرد حاکم است که در فصول گرم سال دماي هوا در گرمترين ساعات از ۴۰ درجه سانتيگراد تجاوز مي‌کند و بارش نيز اندک است و در فصول پائيز و زمستان بارش باران بيشتر ديده مي‌شود.

در اين روستا طوايف زيادي از جمله: قرنجيک، کلته، قزل، توماج، کم و خوجه در کنار هم زندگي مي‌کنند. درياچه يا تالاب آلاگل منطقه کوچ قشلاقي پيشينيان بعد از بسته شدن مرز اترک بوده که در نزديکي مرز ترکمنستان واقع است.

سرخدار هاي هزارساله در افراتخته

يکي از زيباترين روستاهاي گلستان که ديدن و سپري کردن در آن خالي از لطف نيست روستاي افراتخته در ۳۲ کيلومتري جنوب شرقي شهر علي‏ آباد کتول و در ۷۲ کيلومتري گرگان است. کوه‏هاي افراتخته در شمال، تکيانو در جنوب، مليارتو در غرب و دره افراتخته در جنوب روستا واقع شده‏ اند. اين روستاي کوهستاني که در ياد هر مسافري مي ماند در ارتفاع ۱۵۵۰ متري از سطح دريا قرار گرفته است و تحت تأثير اقليم کوهستاني، زمستان‏هاي سرد و تابستان‏هاي معتدل دارد.

 

 

افراتخته از روستاهاي جنگلي استان گلستان ايران و داراي جنگل انبوه چند هزار ساله و داراي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري است.

پيرامون افراتخته منطقه شکار ممنوع قرار گرفته‌است که زيستگاه گونه‌هاي جانوري منحصر به فرد است. اندوختگاه‌هاي سرخدار افراتخته از رويشگاه‌هاي سرخدار جنگل‌هاي شمال ايران است که در آن درختان سرخدار با قدمت بسيار بالا به طور انبوه و گاهي نيز به شکل توده‌هاي خالص روييده‌اند. سن برخي از اين درختان به بيش از هزار سال مي‌رسد.

حاجي قوشان و تپه مرجاني

روستاي حاجي قوشان از توابع دهستان آق آباد، بخش مرکزي شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان است. اين روستاي جلگه اي در ۲۸ کيلومتري شمال شرقي شهر گنبدکاووس واقع شده و رودخانه گرگان رود از شرق آن عبور مي کند و بر سرسبزي و زيبايي روستا اضافه کرده است. به دليل واقع شدن روستا در شرق درياي خزر و سابقه حضور تمدن آسياي مرکزي در آن، آثاري از عصر آهن تا دوره هاي تاريخي هخامنشي و اشکاني و ساساني که تا پايان صفويه را در بر مي گيرد در اطراف آبادي ديده شده است.

 

 

تپه قره گرگ، قولي تپه، تپه گوگجه و محوطه و تپه مرجاني چهار بناي تاريخي حاجي قوشان که تا کنون در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.

بخشي از طولاني ترين اثر معماري ايران باستان که پس از ديوار چين، دومين ديوار بزرگ قاره آسيا است و با ۳۰۰ کيلومتر طول، در دشت گرگان و گنبد کاووس قرار دارد در مزارع اطراف روستاي حاجي قوشان ديده مي شود.

پاقلعه و غذاهاي سنتي

براي رفتن به روستاي پاقلعه از توابع بخش مرکزي شهرستان راميان بايد در ۱۰ کيلومتري جنوب غربي شهر راميان و ۷۰ کيلومتر از گرگان طي مسير کنيد و از طريق شهرهاي گرگان و راميان قابل دسترسي است و جاده‏اي مناسب و آسفالت دارد.

 

 

روستاي کوهستاني پاقلعه در شيب ملايمي استقرار يافته است. قالي، قاليچه، گليم، نمد، چادر شب و دستمال از انواع صنايع دستي روستاي پاقلعه است. انواع آش‏ها، آبگوشت، کباب، انواع خورشت ها و نان محلي از غذاهاي رايج است. انواع لبنيات از قبيل شير، پنير، ماست و کره به عنوان بخش مهم از غذا و مواد غذايي در روستا توليد و مصرف مي ‏شود.

براي ديدن آثار باقي مانده از شهر تاريخي تميشه و قلعه ماران بايد سه کيلومتر از روستا خارج شويد آثاري که از قدمت و تاريخ کهن اين منطقه حکايت دارد. از مکان‏هاي تفريحي و تفرجگاهي اطراف روستا مي ‏توان به منطقه تفريحي جامه ‏شوران و اطراف سرسبز چشمه‏ هاي پرآب سرگل و چشمه پشمکي اشاره کرد. در فاصله ۵ کيلومتري جنوب شهر راميان، در مسير روستاي پاقلعه و در ميان جنگل‏هاي انبوه پهن برگ، استخر طبيعي گل راميان قرار دارد.

 

 

فارسيان، ماسوله گلستان

روستاي فارسيان يکي از روستاي نمونه کشوري است که در شهرستان آزادشهر واقع شده و داراي بافت بسيار با ارزش و سنتي است و به همين دليل طرح الگوسازي مسکن روستايي براي حفظ آداب و سنن تاريخي اين منطفه اجرا شده که در حال حاضر در ۸۰ واحد مسکوني در اين روستا، الگو سازي مسکن روستايي انجام شده است.

روستاي فارسيان در ۳۵ کيلومتري جنوب شرقي آزادشهر و ۹۰ کيلومتري شهر گرگان واقع شده است. اين روستاي کوهستاني، در ارتفاع هزار متري از سطح دريا قرار دارد و از شمال شرقي به کوه اينجهسو، از شمال غربي به کوه علي کمري و از جنوب شرقي به دره خوجهقر محدود مي شود. رودخانه تيل آباد از جنوب روستا مي گذرد. روستاي فارسيان، تحت تاثير اقليم کوهستاني، زمستان هاي سرد و تابستان هاي معتدل دارد.

 

 

چشم انداز ارتفاعات کوه علي کمري و اينجه سو با پوشش جنگلي انبوه، مراتع سرسبز مملو از انواع گل هاي رنگارنگ، گستره گياهان مرتعي و دارويي و نواي دلنشين جريان آب رودخانه تيل آباد همراه با زيبايي مناظر اطراف، به خصوص در سه فصل اول سال، هر بيننده اي را مجذوب و مسحور مي سازد.

انواع آش ها و غذاهاي گوشتي مانند کباب و انواع خورشت ها در روستا تهيه مي شود. استفاده از برنج نيز همراه با خورشت ها و کباب ها رايج است. انواع لبنيات از قبيل شير، پنير، ماست و کره به وفور در روستا يافت مي شود و مکمل غذايي روستاييان است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها