City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جزيره آشوراده، نگين کاسپين (1394/12/28)

آشوراده تنها جزيرهٔ ايراني درياي خزر در تمام فصول سال بخصوص بهار ميزبان گردشگران و طبيعتگردان است.
جزيره آشوراده، نگين کاسپين

به گزارش بزنيم بيرون ، اکنون نام آشوراده واژه‌اي کليدي در ادبيات اکوتوريسم گلستان است. آشوراده يا جزاير آشور نام بخشي از خشکي شبه جزيره ميان کاله در شرق آن است. اين جزيره در سده‌هاي گذشته در پي عملکرد و فعاليت گروه‌هاي انساني با حفر کانال از توده اصلي خشکي خود (شبه جزيره ميانکاله) جدا افتاده‌است. آشوراده در سال ۱۳۵۴ جز نخستين مناطق زيست کره جهان معرفي و ثبت شد. در همين حال در کنوانسيون جهاني رامسر در زمره تالاب هاي مهم دنيا قرار گرفت و سومين اهميت اين منطقه عضويت آن در پناهگاه حيات وحش است که در تمامي ايام سال ميزبان انواع پرندگان است. ۴۰ درصد خاويار ايران در نزديکي اين جزيره به دست مي‌آيد.

اين جزيره تا سال‌هاي پيش با امکاناتي همچون پاسگاه، شرکت تعاوني روستايي، مدرسه راهنمايي، مغازه، مسجد و حسينيه بيش از هزار نفر سکنه داشته ‌است که به مشاغل دامداري، کارگري، پيشه‌وري و ماهي‌گيري مشغول بوده‌اند اما در سال ۱۳۷۲ به علت بالا آمدن سطح آب درياي خزر و رخ دادن سيل مردم جزيره، آنجا را ترک کردند. هم‌اکنون تنها کارمندان شيلات در آن ساکن هستند.

 

 

 آشوراده آب و هوايي معتدل و مرطوب دارد. آشوراده و ميانکاله يک فليش ساحلي هستند (فليش در حقيقت امتداد زبانه خشکي در آب است). از فليش ميانکاله مي‌توان به عنوان يک نمونه شاخص در جغرافياي ايران نام برد. اين جزيره از رسوبات آبرفتي حاصل از عملکرد فرسايش رودخانه کهر باران يا نکارود و حمل و انباشته شدن رسوبات در اين ناحيه تشکيل شده است. جنس اين رسوبات بسته به جنس سنگها در نواحي که توسط آب حمل شده‌اند متفاوت است.

بخشي از خط آهن متروک آشوراده

لفظ «آشوراده» در زبان ترکمني به معناي «جزيرهٔ آشور» است. و داراي دو بخش آشير (آشور) و آدا (جزيره) {آشيرآدا = آشوراده} است. ترکمن‌ها به اين جزيره «مال آشير» هم مي‌گويند[زيرا در زمانهاي قديم از ساحل بندر ترکمن دام‌هاي خود را جهت چراندن به جزيره مي‌رساندند و در اين لفظ «مال» به معناي «دام» و «آشير» به معناي مصدري «رساندن» است.

جغرافيا

محدوده «آشوراده» در اثر بالا آمدن سطح آب درياچه خزر توسط کانال طبيعي «خزيني» به صورت جزيره آشوراده از شبه جزيره ميانکاله جدا شده‌است. به اين ترتيب، جزيره آشوراده از شمال به درياچه خزر، از شرق به تنگه‌اي باريک موسوم به «تنگه چپق‌اوغلي» و از غرب به کانال طبيعي خزيني و ادامه شبه جزيره ميانکاله و از جنوب به خليج گرگان منتهي مي‌شود.

آشوراده در اغلب منابع تاريخي به عنوان مجمع الجزاير آشوراده که متشکل از سه جزيره بوده‌است، آمده که با بالا آمدن سطح آب هر دو جزيره کوچک انتهاي آن در آب فرو رفته و در حال حاضر تنها يک جزيره باقي مانده‌است.

 

 

ارتفاع آشوراده از سطح درياهاي آزاد برابر ۲۶- متر است , با آب وهواي معتدل در ۵ کيلومتري غرب بندر ترکمن قرار دارد.

پوشش گياهي جزيره بوته‌هاي تمشک، نوعي خار خودرو و درختان انار ترش است و حيواناتي همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهي، قرقاول، کبک و پرندگان دريايي در جزيره يافت مي‌شوند. گراز و نوعي اسب وحشي در اين جزيره زندگي ميکنند که توانايي خوردن آب شور دريا را دارند و طول عمر بسيار کمي دارند.

امروز به جز محدود درختچه‌هاي انار، تمشک و ارچنگ، درختان ديگري در جزيره مشاهده نمي‌شود. در عين حال پوشش علفي آن نيز به رغم چراي مفرط قابل ملاحظه است. اين خود عامل بسيار مهمي در کنترل ماسه‌هاي روان بشمار مي‌آيد. گرچه اسناد و نوشته تاريخي مويد کشت خرما، پنبه و نيشکر در جزيره است ليکن امروز به جز برخي درختان ميوه در منازل قديمي پوشش زراعي ديگري در جزيره مشاهده نمي‌شود.

پيشينه

اين شبه جزيره در زمان صفوي به عنوان شکارگاه مورد توجه قرار گرفته و به اين سبب دژهايي در اين جزيره بنياد شد.

در سال ۱۸۳۷ اين جزيره با وجود اعتراض ايران به دست نيروهاي روسيه اشغال شد.پس از اين اشغال، نيروهاي روسي تا چندين دهه يک پاسگاه نظامي در آن داشتند.

 

 

هم‌اينک اين جزيره دو بناي تاريخي در خود دارد. قلعه روس‌ها که در زمان رضاشاه بناي آن تجديد گرديده و به پاسگاه تبديل شده و خانه وزير مختار روس ;i قلعه تخريب گرديده و خانه نيز در حال تخريب است.

آَشوراده ؛ ايستگاه پرندگان بومي و مهاجر

آشوراده جزو ۵۹ منطقه بين المللي ذخائر طبيعي اعلام شده و به ثبت رسيده است. اين ناحيه زيستگاه دو گروه از پرندگان بومي و مهاجر و پستانداران است. پرندگان بومي آن عمدتا قرقاول و دراج و پرندگان مهاجر آن شامل انواع کاکائي، گيدانشاه، چوب پا، پرستوي دريايي و گلايول، انواع قو، اردک، فلامينگو، پليکان و غاز است که در فصول مختلف سال به شبه جزيره ميانکاله و جزيره آشوراده مهاجرت مي‌کنند. تماشاي صيد ماهيان خاوياري، اسکله و تاسيسات بندر ترکمن از سواحل جزيره آشوراده يکي از جاذبه هاي توريستي اين ناحيه محسوب مي‌شود.

 

 

واگذاري به بخش خصوصي

بحث واگذاري آشوراده تنها جزيره درياي خزر نخستين بار در دولت اصلاحات و رياست معصومه ابتکار بر سازمان محيط زيست در سال ۱۳۸۳ مطرح شد. در آخرين جسله هيات دولت، دولت واگذاري ۳۸۰ هکتار از اين جزيره به شرکت خصوصي مناطق گردشگردي جهان را تصويب کرد. اما در نتيجه پيگيري کارشناسان و فعاليت هاي رسانه اي در آن زمان، سازمان بازرسي کل کشور نيز به تخلفات برخي مديران استانداري گلستان و غيرقانوني بودن واگذاري اشاره کرد.

با روي کار آمدن دولت محمود احمدي نژاد و در دوره رياست فاطمه واعظ جوادي به رياست سازمان محيط زيست، مصوبه واگذاري جزيره آشوراده به عنوان يکي از اصلي ترين مناطق حفاظتي پناهگاه حيات وحش ميانکاله با پيگيري سازمان بازرسي کل کشور باطل شد. در پايان دوره رياست‌جمهوري محمود احمدي‌نژاد امتياز سرمايه‌گذاري در آشوراده به يک شرکت لبني به نام شرکت لبني صباح ابراهيمي واگذار شد که انتقادات و مناقشاتي را در پي داشته است.

 

 

اما اين پرونده مجدد با روي کارآمدن دولت حسن روحاني و رياست معصومه ابتکار بر سازمان محيط زيست مطرح شد. با اعلام موافقت دولت و سازمان محيط زيست با واگذاري اين منطقه به بخش خصوصي، کارشناسان محيط زيست نسبت به اين اقدام و احتمال تخريب زيست محيطي و آسيب به زيست بوم اين منطقه هشدار داده اند. معصومه ابتکار، رييس سازمان محيط زيست با رد موضوع واگذاري جزيره آشوراده اعلام کرد که تنها ۱۰ درصد آشوراده مربوط به گردشگري طبيعي است و واگذاري اين منطقه به هيچ وجه ممکن نيست، چرا که جزو اراضي ملي است. همچنين چهارچوبي در خصوص گردشگري طبيعي در منطقه آشوراده مشخص شده و فعاليت هاي سنگين نظير دخل و تصرف و تخريب به هيچ وجه صورت نمي‌گيرد و سازمان محيط زيست اجازه چنين اقدامي را نخواهد داد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها