City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تالاب هاي گلستان پناهگاه پرندگان و جاذبه گردشگران (1394/12/28)

گل فشان ها و تالاب هاي بين المللي گلستان، علاوه بر زيبايي فراوان و جاذبه زياد براي گردشگران، پناهگاه پرندگان مهاجري هستند که هر ساله به گلستان سفر مي کنند.
تالاب هاي گلستان پناهگاه پرندگان و جاذبه گردشگران

به گزارش بزنيم بيرون ، گل فشان ها از منحصر به فردترين جاذبه هاي گردشگري استان محسوب مي شوند. اين مخروط هاي بزرگ و کوچک گِل سردي را که شبيه فروران آتش فشان هاست از دهانه هاي خود به سطح زمين منتقل مي کنند و منظره اي بديع و کم نظير را به وجود مي آورند. گل فشان ها نه تنها براي کارشناسان گردشگري بلکه براي زمين شناسان نيز بسيار با اهميت است.

سه گل فشان در گلستان وجود دارد.گ لفشان «قارنيارق» در شرق گميشان، «نفتليجه» در شمال شرق گميشان و «اينچه» در کنار تالاب اينچه برون گلفشانهاي معروف استان گلستان هستند و همگي با خروج گاز، آب حاوي کلريد سديم و موادنفتي آروماتيکي فعال هستند.

گل فشان قارنيارق معروف به قارنيارق درحاشيه شرقي روستاي سقرتپه واقع شده است و از مهم ترين گل فشان هاي استان است. قارنياريق تپه در زبان تركمنى به معناى تپه شكم پاره است و اين مفهوم با ويژگي هاى آن هم خوانى دارد. اين گل فشان در فاصله ۲۹ كيلومترى گميشان و در ۱۲ كيلومتري شمال غربي آق قلا و كيلومتر هفت جاده قلعه جيق با قطر خارجي ۷۰۰ متر داراي يك فرو افتادگي در داخل به عمق تقريبي پنج تا ۱۰ متر بوده و در مركز اين چاله يك تپه مخروطي شكل كه در راس آن چاله اي قرار داشته، دهانه گل فشان متروكه اي را نشان مي دهد.

 

 

گلفشان ها به جز خودشان جاذبه هاي گردشگري ديگر مانند تالاب ها، صحرا، بازارچه مرزي، سد وشمگير و بسياري مجموعه هاي ديگر استان را معرفي مي كنند.

گل‌فشان‌ها از جاذبه‌هاي کم‌نظير گردشگري استان گلستان هستند که با وجود ناشناخته بودن، زيبا و پرجاذبه هستند. مي‌توان با برنامه‌ريزي مدون و بهره‌مندي از خواص درماني آنها، گردشگران را به سمت اين جاذبه گردشگري فراموش شده فراخواند. اين گل‌فشان‌ها، قلب تپنده طبيعت به شمار مي‌آيند که به دليل سردي و خاموشي از فوران، همچنان زيبا و پرجاذبه هستند.

تالاب هاي گلستان؛ گنجينه طبيعت

تالابها شاهکار خلقت، گنجينه طبيعت و زيستگاه بسياري از گونه هاي جانوري و گياهان آبزي به شمار مي آيند که نقش بسيار زيادي در جذب گردشگر دارند.

در اين ميان، تالابهاي آلاگل، آلماگل، آجي گل و گميشان از مجموعه تالاب هاي بين المللي کشور در دشت ترکمن صحرا و در نزديک مرز ايران و ترکمنستان از مناطق مهم ديدني استان است که سالانه طبيعت گردان و گردشگران زيادي را به خود جذب ميي کند.

 

 

اين تالابها زيستگاه مناسبي براي پرندگان آبزي و کنار آبزي مهاجر به شمار مي روند و به دليل اين جاذبه هاي طبيعي در ايام مختلف پذيراي خيل بي شماري از مسافران و گردشگران است.

براي رسيدن به اين تالابهاي با ارزش، بايد مسير ۸۰ کيلومتري شهر گنبدکاووس تا بخش مرزي داشلي برون در شمال اين شهرستان را طي کرد که در اين مسير مي توان طبيعت بسيار زيباي شقايقها و گندمزارها در فصل رويش و زندگي شتران در طبيعت کويري منطقه را مشاهده کرد.

اين سه تالاب بين المللي که در شمال گنبدکاووس قرار گرفته است با سه هزار و ۲۷ هکتار وسعت، محل زمستان گذراني پرندگان آبزي و کنارآبزي که از شمال سيبري به اين تالابها مهاجرت مي کنند و نيز زيستگاه برخي پرندگان بومي به شمار مي رود.

تالاب آلاگل

تالاب آلاگل در ۶۰ کيلومتري شمال گنبد کاووس و در شرق جاده آق‌قلا به اينچه‌برون واقع شده است. مساحت آن در زمان پرآبي به دو هزار و ۵۰۰ هکتار و عمق آن به ۵/۲ متر مي‌رسد. آب اين تالاب همانند تالاب‌هاي آجي‌گل و آلماگل از رودخانه مرزي اترک و زهکشي‌هاي طبيعي نهرهاي شور به نام‌هاي سامان و شورجه تأمين مي‌شود.

 

 

بعضي از نقاط پيراموني تالاب با ني و جگن و درختچه‌هاي گز پوشيده شده و بستر آن را در اکثر نقاط، پوشش سبزي از جلبک به‌طور يکنواخت دربر گرفته است. هر ساله در فصل مهاجرت، هزاران پرنده به اين تالاب و ديگر تالاب‌هاي استان آمده و انواع قو، فلامينگو، اردک، پرستوي دريايي، چنگر، غاز، سليم، کاکائي، بالکان، آبچليک و ... را مي‌توان در آن‌جا مشاهده کرد.

تالاب آجي گل

اين تالاب در شمال شهرستان گنبد كاووس و در جنوب روستاي تنگلي واقع شده است. مساحت آن حدود ۳۶۰ هكتار مي‌باشد. در ضلع غربي اين تالاب درياچه نمک به مساحت حدود ۸۰ هكتار قرار گرفته است. عمق اين تالاب از ۱ تا ۱۵ متر در نقاط مختلف متغير است. آب اين تالاب نيز از رود مرزي اترک تأمين مي‌گردد.

 

 

تالاب آلماگل

تالاب آلماگل كه كوچک‌تر از تالاب‌هاي آلاگل و آجي گل مي‌باشد، در حدود ۵۵ کيلومتري شمال شهرستان گنبد كاووس و در ضلع شمالي جاده گرگان به اينچه برون واقع شده است. مساحت آن بالغ بر ۲۰۰ هكتار مي‌باشد و عمق آن از يک تا سه متر در نقاط مختلف، متغير است.

تالاب گميشان

در شمال غرب بخش گميشان در شهرستان بندر ترکمن تالابي زيبا واقع شده است. ضلع جنوبي تالاب به رودخانه گرگان‌رود، ضلع شمالي آن به مرز ايران و ترکمنستان، ضلع غربي آن به درياي خزر و شرق آن به دشت گميشان متصل است و حدود ۷ کيلومتر نيز در خاک کشور ترکمنستان امتداد دارد.

 

 

بخش شمالي تالاب گميشان به علت دارا بودن شرايط مطلوب به ‌عنوان منطقه حفاظت شده معرفي و در فهرست تالاب‌هاي بين‌المللي در کنوانسيون رامسر قرار گرفته است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها